Na podlagi drugega odstavka 5. člena zakona o carinski tarifi (Uradni list RS št. 74 /95), 3., 4. in 9. člena uredbe o natančnejših kriterijih za določitev carinskih kontingentov in uporabe znižane carinske stopnje ali stopnje prosto pri uvozu blaga (Uradni list RS št. 75/95 in 26/96) in prvega odstavka 21. člena zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS št. 4/93, 23/96 in 47/97) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o določitvi carinskih kontingentov pri uvozu blaga v letu 1998
1. člen
S to uredbo se določajo carinski kontingenti za uvoz določenega blaga v letu 1998 ter uporaba carinskih stopenj v okviru določenih carinskih kontingentov.
2. člen
(1) Določa se carinski kontingent s 50% znižano carinsko stopnjo kot je določeno s carinsko tarifo za posamezno blago (nova cestna vozila) navedeno v Prilogi 1 k tej uredbi, ki je njen sestavni del. Carinski kontingent lahko koristijo pravne osebe s sedežem v Republiki Sloveniji, ki so pogodbeni predstavniki proizvajalca posamezne blagovne znamke cestnih vozil.
(2) Če se na osnovi mednarodnih sporazumov za blago iz prejšnjega odstavka uporablja preferencialna carinska stopnja, se 50% znižana carinska stopnja določi na podlagi preferencialne carinske stopnje.
(3) Višina carinskega kontingenta, ki ga lahko koristi posamezna pravna oseba iz prejšnjega odstavka se določi v višini:
1. dela vrednosti izvoza cestnih vozil iz prejšnjega odstavka, ki predstavlja povečanje vrednosti in je rezultat operacij sestavljanja v Republiki Sloveniji in vgradnje delov, s poreklom iz Republike Slovenije;
2. vrednosti blaga slovenskega porekla, izvoženega tujemu podjetju – proizvajalcu posamezne blagovne znamke cestnega vozila ali njegovem dobavitelju sklopov za vozila; in
3. dela vrednosti izvoza blaga, ki predstavlja povečanje vrednosti in je rezultat operacij predelave in dodelave ter sestavljanja v Republike Sloveniji in na osnovi katere je izvoženo blago pridobilo slovensko poreklo.
(4) Za tuje podjetje – proizvajalca posamezne blagovne znamke cestnih vozil iz prvega odstavka tega člena se šteje podjetje – proizvajalec vozil, kateremu se izvaža blago, ne glede na to, ali se izvaža direktno proizvajalcu, njegovemu kooperantu, njegovemu pooblaščenemu zastopniku oziroma koncesionarju. Potrdilo o poslovni povezavi izda podjetje – proizvajalec posamezne blagovne znamke cestnih vozil.
(5) Za blago slovenskega porekla iz 2.točke tretjega odstavka tega člena se šteje blago, ki ustreza kriterijem, določenim z 12.do 14. členom carinskega zakona (Uradni list RS, št.1/95 in 28/95) ter uredbo o kriterijih za ugotavljanje in način dokazovanja porekla blaga (Uradni list RS št.56/95, 33/96 in 47/97).
(6) Seznam blaga za izvoz iz 2. in 3. točke tretjega odstavka tega člena tujim podjetjem, proizvajalcem posamezne blagovne znamke cestnih vozil je v Prilogi 2 k tej uredbi in je njen sestavni del. Minister za ekonomske odnose in razvoj lahko izda predpis o spremembi in dopolnitvi priloge iz tega odstavka.
(7) Carinska uprava Republike Slovenije vodi evidenco o višini carinskega kontingenta in njegovi izkoriščenosti po posameznih tujih blagovnih znamkah po drugem odstavku tega člena.
(8) Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj predpiše navodilo za uveljavljanje pravic po tem členu.
(9) V carinski kontingent za leto 1998 se všteva tudi izvoz, opravljen v letu 1997, če pravica do uvoza po znižani carinski stopnji po uredbi o določitvi carinskih kontingentov pri uvozu blaga v letu1997 (Uradni list RS, št. 73/96 in 17/97) ni bila izkoriščena v letu 1997.
3. člen
(1) Določa se carinski kontingent v neomejeni višini z uporabo carinske stopnje “prosto” za blago navedeno v Prilogi 3 k tej uredbi, ki je njen sestavni del, če so izpolnjeni naslednji pogoji:
1. blago, ki se uvaža, se rabi neposredno za izgradnjo avtocest v skladu s sprejetim programom izgradnje avtocest v Republiki Sloveniji in se na gradbiščih tudi dejansko uporablja oziroma vgradi v avtocesto ali v celoti porabi pri njeni gradnji;
2. blago, ki se uvaža, se uporablja izključno na gradbišču odseka avtoceste, ki je navedeno v potrdilu iz 7. člena te uredbe oziroma na drugem gradbišču odseka avtoceste s soglasjem pristojnega carinskega organa.
(2) Carinski kontingent iz prejšnjega odstavka lahko koristijo pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki s sedežem v Republiki Sloveniji (v nadaljevanju: upravičenci).
(3)Tarifne številke, navedene v Prilogi 3 so samo orientacijske. Dokončne tarifne številke se določijo ob času carinjenja in so lahko drugačne, kot so navedene v Prilogi 3.
4. člen
Določa se carinski kontingent v neomejeni višini z uporabo znižane carinske stopnje, določene za blago, navedeno v Prilogi 4 k tej uredbi, ki je njen sestavni del.
5. člen
(1) Določa se carinski kontingent v neomejeni višini z uporabo carinske stopnje “prosto” za blago, navedeno v Prilogi 5 k tej uredbi, ki je njen sestavni del, če so izpolnjeni naslednji pogoji:
1. blago, ki se uvaža, se uporabi neposredno za izvajanje del oziroma dobave blaga v skladu z mednarodnim razpisom ter se financira iz sredstev kreditov mednarodne finančne organizacije;
2. s kreditno pogodbo z mednarodno finančno organizacijo je dogovorjeno, da se iz odobrenega kredita ne smejo kriti stroški plačila uvoznih dajatev.
(2) Carinski kontingent iz prejšnjega odstavka lahko koristijo pravne osebe in podjetniki-posamezniki s sedežem v Republiki Sloveniji (v nadaljevanju: upravičenci).
(3) Upravičenci iz prejšnjega odstavka lahko uvažajo blago v okviru carinskega kontingenta, če pristojnemu carinskemu organu poleg rednih carinskih uvoznih dokumentov predložijo še naslednja dokazila:
1. potrdilo Ministrstva za gospodarske dejavnosti in
2. izjavo upravičenca, da bo blago uporabljeno pri izvedbi del pridobljenih na mednarodnem razpisu.
(4) Carinska uprava Republike Slovenije vodi evidenco o količini, vrstah in vrednosti blaga, uvoženega v skladu s prvim odstavkom tega člena in o tem trimesečno poroča Ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj.
(5) Upravičenci iz drugega odstavka tega člena morajo voditi evidenco o uporabi blaga pri izvajanju del iz mednarodnega razpisa in carinskim organom na njihovo zahtevo omogočiti pregled blaga, uvoženega v skladu s to uredbo, in vpogled v dokumentacijo o uporabi tega blaga.
(6) Potrdilo Ministrstva za gospodarske dejavnosti iz 1. točke tretjega odstavka tega člena mora vsebovati:
1. firmo in sedež oziroma ime in priimek ter naslov upravičenca;
2. podatke o tem, ali gre za izvajalca del ali za podizvajalca, z navedbo številke pogodbe z investitorjem oziroma njegovo soglasje k pogodbi med izvajalcem in podizvajalcem oziroma za dobavitelja blaga;
3. firmo in sedež uvoznika;
4. navedbo mednarodnega razpisa in del, ki jih izvaja upravičenec;
5. specifikacijo blaga, ki se uvaža in ki izhaja iz razpisa (navedba tarifnih oznak, naziv blaga, količine in vrednosti);
6. navedbo, ali bo blago uvoženo naenkrat ali postopoma v več pošiljkah.
(7) Tarifne številke, navedene v Prilogi 5 k tej uredbi, so samo orientacijske, dokončne tarifne številke se določijo ob času carinjenja in so lahko drugačne, kot so navedene v Prilogi 5.
6. člen
(1) Upravičenci iz 3. člena te uredbe lahko uvažajo blago v okviru carinskega kontingenta, če pristojnemu carinskemu organu poleg rednih carinskih uvoznih dokumentov predložijo še naslednja dokazila:
1. potrdilo Ministrstva za promet in zveze, da je določena pravna oseba ali podjetnik – posameznik izvajalec oziroma podizvajalec del na posameznem gradbišču odseka avtoceste;
2. izjavo upravičenca, da bo blago uporabljeno oziroma se bo rabilo pri gradnji določenega odseka avtoceste.
(2) Carinska uprava Republike Slovenije vodi evidenco o količini, vrstah in vrednosti blaga uvoženega v skladu s 3. členom te uredbe in o tem trimesečno poroča Ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj.
7. člen
(1) Ministrstvo za promet in zveze izda potrdilo iz druge točke prvega odstavka 3. člena te uredbe na predlog Družbe za izgradnjo avtocest v Republiki Sloveniji.
(2) Potrdilo iz prejšnjega odstavka mora vsebovati:
1. firmo in sedež oziroma ime in priimek ter naslov upravičenca;
2. podatke o tem, ali gre za izvajalca del ali za podizvajalca z navedbo številke pogodbe z investitorjem oziroma njegovo soglasje k pogodbi med izvajalcem in podizvajalcem;
3. firmo in sedež uvoznika;
4. navedbo gradbišča odseka avtoceste, za katerega se blago uvaža s točnim naslovom gradbišča po pogodbi med investitorjem in izvajalcem oziroma izvajalcem in podizvajalcem;
5. specifikacijo blaga, ki se uvaža (navedba tarifnih oznak, poimenovanja blaga, količine in vrednosti);
6. navedbo, ali bo blago uvoženo naenkrat ali postopoma v več pošiljkah.
(3) Ministrstvo za promet in zveze izda potrdilo iz prvega odstavka tega člena v treh izvodih: en izvod zadrži, drug izvod izroči upravičencu, tretji izvod pa pošlje pristojni carinarnici iz prvega odstavka 8. člena te uredbe.
(4) Ministrstvo za promet in zveze trimesečno obvešča Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj o številu in vrednostnem obsegu izdanih potrdil iz prvega odstavka tega člena.
8. člen
(1) Carinska uprava Republike Slovenije v soglasju z investitorjem določi carinarnico, preko katere lahko upravičenci uvažajo blago za posamezno gradbišče odseka avtoceste.
(2) Direktor Carinske uprave Republike Slovenije v soglasju z investitorjem določi način vodenja evidenc in podatkov, predpisanih s to uredbo.
9. člen
Blago iz 3. člena te uredbe je mogoče premeščati iz enega gradbišča odseka avtoceste na drugega šele potem, ko se o tem obvesti pristojno carinarnico iz prvega odstavka 8. člena te uredbe.
10. člen
(1) Upravičenci iz 3. člena te uredbe so dolžni voditi evidenco o uporabi blaga oziroma porabi pri gradnji na posameznem gradbišču odseka avtoceste in carinskim organom na njihovo zahtevo omogočiti pregled blaga, uvoženega v skladu s to uredbo, in vpogled v dokumentacijo o uporabi blaga.
(2) Investitor je dolžan spremljati uporabo blaga na posameznem gradbišču odseka avtoceste in obveščati carinarnico iz 8. člena te uredbe o vseh spremembah v zvezi z blagom, zaradi katerih bi lahko nastopila obveznost plačila carinskega dolga v skladu z 12. členom te uredbe.
11. člen
(1) Investitor je dolžan na podlagi gradbenih knjig in normativov za porabo blaga predložiti pristojni carinarnici pisen izračun, koliko blaga, skupaj s predpisanim kalom, je dejansko vgrajenega v avtocesto in kolikšen je preostanek blaga, uvoženega v skladu s 3. členom te uredbe.
(2) Za preostanek blaga iz prejšnjega odstavka se plača carinski dolg v skladu z 12. členom te uredbe.
(3) Carinarnica preveri izračun iz prvega odstavka tega člena in ga potrdi. Potrjen izračun je podlaga za končni obračun med investitorjem in izvajalcem del oziroma podizvajalcem.
12. člen
(1) Ne glede na 3. člen te uredbe je upravičenec dolžan plačati carinski dolg po stopnji, predpisani z zakonom o carinski tarifi, če:
1. brez predhodnega obvestila carinarnici prenese blago iz enega gradbišča odseka avtoceste na drugega;
2. umakne blago z gradbišča odseka avtoceste;
3. odtuji, da v uporabo drugemu ali kako drugače uporabi blago za druge namene, ne pa za gradnjo avtocest v Republiki Sloveniji preden je obračunan carinski dolg, razen če to blago proda, da v uporabo ali drugačno razpolaganje drugemu upravičencu;
4. je obveznost plačila carinskega dolga nastala v skladu z drugim odstavkom 11. člena te uredbe;
5. ne omogoči carinskim organom pregleda blaga ali vpogleda v listine o uporabi blaga.
(2) Carinski dolg iz 1.,3. in 5. točke prejšnjega odstavka se obračuna od carinske vrednosti, ugotovljene ob carinjenju, po stopnjah, določenih s carinsko tarifo, in zamudne obresti, računajoč od dneva carinjenja do izdaje odločbe o poznejšem plačilu carinskega dolga.
(3) Carinski dolg iz 2. in 4. točke prvega odstavka tega člena se obračuna od carinske vrednosti, ugotovljene na dan naknadnega obračuna carinskega dolga po stopnjah, ki so veljale na dan, ko je bila vložena uvozna carinska deklaracija.
(4) Obveznost plačila carinskega dolga iz prejšnjega odstavka tega člena ugasne tri leta po vložitvi uvozne carinske deklaracije.
13. člen
(1) Ne glede na 5. člen te uredbe je upravičenec dolžan plačati carinski dolg po stopnjah, določenih s carinsko tarifo, če:
1. odtuji, da v uporabo drugemu ali kako drugače uporabi blago za druge namene, ne pa za izvedbo del, pridobljenih po mednarodnem razpisu, preden je obračunan carinski dolg, razen če to blago proda, da v uporabo ali drugačno razpolaganje drugemu upravičencu;
2. ne omogoči carinskim organom pregleda blaga ali vpogleda v listine o uporabi blaga.
(2) Carinski dolg iz prejšnjega odstavka tega člena se obračuna od carinske vrednosti, ugotovljene ob carinjenju, po stopnjah, določenih s carinsko tarifo z zamudnimi obrestmi, računajoč od dneva carinjenja do izdaje odločbe o poznejšem plačilu carinskega dolga.
14. člen
(1) Določa se carinski kontingent z uporabo carinske stopnje “prosto”, za določeno blago, ki se uvaža v letu 1998 za potrebe izvedbe sprejetih nacionalnih obrambnih programov.
(2) Seznam blaga iz prejšnjega odstavka in višino carinskega kontingenta za posamezno blago določi Vlada.
15. člen
(1) Določa se carinski kontingent z uporabo carinske stopnje “prosto” za naslednje blago v višini:
7407 10 000 Iz rafiniranega bakra 110 ton
7407 21 100 Palice 1400 ton
(2) Blago v okviru carinskega kontingenta iz prejšnjega odstavka se lahko uvaža na podlagi dovoljenja, ki ga izda Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj v skladu z določbo drugega odstavka 10. člena uredbe o natančnejših kriterijih za določitev carinskih kontingentov in uporabe znižane carinske stopnje ali stopnje prosto pri uvozu blaga (Uradni list RS, št. 75/95 in 26/96).
16. člen
(1) Določa se carinski kontingent z uporabo carinske stopnje “prosto” za naslednje blago v višini:
1001 Pšenica in mešanice žit na podlagi pšenice
1001 90 – Drugo:
1001 90 990 – – – drugo 50.000 ton
1701 Sladkor iz sladkornega trsa in sladkorne pese ter kemično čista
saharoza v trdnem stanju
– Drugo:
1701 99 100 – – – beli sladkor 10.000 ton
(2) Upravičenec za uvoz blaga iz prejšnjega odstavka je Zavod Republike Slovenije za blagovne rezerve na podlagi potrdila, ki ga za vsakokratni uvoz predhodno izda Ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj.
(3) Za uvoz pšenice in sladkorja mora Zavod Republike Slovenije za blagovne rezerve za vsakokratni uvoz poleg potrdila Ministrstva za ekonomske odnose in razvoj predhodno pridobiti tudi soglasje Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
17. člen
Carinski deklarant pri uvozu oziroma izvozu blaga po določbah te uredbe v enotno carinsko listino (ECL) v skladu s 24. oziroma 25. členom pravilnika o uporabi listin v carinskem postopku (Uradni list RS, št. 56/95, 76/95 in 68/96), v polje 39 vpiše naslednjo štirimestno šifro:
– 4001 – pri uvozu blaga iz priloge 1 po prvem odstavku 2. člena;
– 4002 – pri izvozu blaga iz priloge 2;
– 4003 – pri uvozu blaga iz priloge 1 po drugem odstavku 2. člena;
– 3001 – pri uvozu blaga iz priloge 3;
– 4005 – pri uvozu blaga iz priloge 4;
– 8000 – pri uvozu blaga iz priloge 5;
– 6001 – pri uvozu blaga po 13. členu te uredbe;
– 4004 – pri uvozu blaga po 15. členu te uredbe;
– 8001 – pri uvozu blaga po 16. členu te uredbe.
18. člen
Ta uredba začne veljati 1. januarja 1998.
Št. 424-11/97-5
Ljubljana, dne 4. decembra 1997.
Vlada Republike Slovenije
dr. Janez Drnovšek l. r.
Predsednik