Na podlagi 12. člena statuta Občine Gorišnica (Uradni vestnik občin Ormož in Ptuj, št. 12/95 in 5/96) je nadzorni odbor Občine Gorišnica na seji dne 2. 3. 1998 sprejel
P O S L O V N I K
nadzornega odbora Občine Gorišnica
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem poslovnikom se ureja organizacija in način dela nadzornega odbora Občine Gorišnica (v nadaljevanju: nadzorni odbor).
Glede vprašanj uporabe jezika, javnosti dela, vodenja sej, načina dela, razmerja do občinskega sveta in drugih vprašanj, ki niso urejena s tem poslovnikom, se smiselno uporabijo določbe statuta Občine Gorišnica in poslovnika občinskega sveta.
2. člen
Nadzorni odbor opravlja naloge opredeljene v zakonu o lokalni samupravi, statutu Občine Gorišnica in poslovniku občinskega sveta.
3. člen
Nadzorni odbor ima predsednika, ki sklicuje seje nadzornega odbora in vodi njegovo delo. Nadzorni odbor ima namestnika predsednika, ki pomaga predsedniku pri njegovem delu, nadomešča predsednika v njegovi odsotnosti ali v primeru njegove zadržanosti in opravljanja naloge iz delovnega področja predsednika po njegovem pooblastilu.
Nadzorni odbor izmed svojih članov z večino glasov vseh članov izvoli predsednika in namestnika predsednika.
O odstopu predsednika, namestnika predsednika in članov nadzornega odbora odloči občinski svet po predhodnem stališču, komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.
4. člen
Prvo sejo nadzornega odbora, po konstituiranju občinskega sveta, skliče predsednik občinskega sveta v roku 30 dni po imenovanju nadzornega odbora in jo vodi do izvolitve predsednika nadzornega odbora.
Mandat članov nadzornega odbora se konča s prvo sejo novega nadzornega odbora.
5. člen
Nadzorni odbor deluje na sejah.
6. člen
Seje nadzornega odbora sklicuje predsednik na lastno pobudo, na zahtevo občinskega sveta ali na zahtevo najmanj treh članov nadzornega odbora.
Kadar predsednik na zahtevo občinskega sveta ali treh članov nadzornega odbora, ki so dali pobudo, ne skliče seje, v roku 30 dni, jo lahko skliče namestnik predsednika ali člani nadzornega odbora, ki so dali pobudo ali predsednik občinskega sveta.
7. člen
Sejo nadzornega odbora vodi predsednik, namestnik predsednika oziroma član, ki ga določi predsednik.
8. člen
Nadzorni odbor veljavno sklepa, če je na seji navzoča večina njegovih članov.
Nadzorni odbor sprejme odločitve z večino glasov vseh članov.
9. člen
Redna letna poročila občinskemu svetu poda predsednik oziroma pooblaščen član predsednika nadzornega odbora.
II. POSTOPEK NADZORA
10. člen
Pristojnosti nadzornega odbora so opredeljene v 37. členu statuta Občine Gorišnica in 115. členu poslovnika občinskega sveta.
11. člen
Župan omogoča nadzornemu odboru vpogled v ustrezno dokumentacijo občine.
Delovna telesa občinskega sveta, organi javnih podjetij in zavodov ter drugi uporabniki proračunskih sredstev so dolžni omogočiti nadzornemu odboru vpogled v svojo finančno dokumentacijo in normalno opravljanje nalog v skladu z nadzorno funkcijo.
Nadzorni odbor lahko neposredno od občinskih služb in drugih služb, ki uporabljajo sredstva iz občinskega proračuna zahteva podatke, ki jih rabi za svoje delo.
12. člen
Nadzorni odbor opravi nadzor na svojo pobudo, na zahtevo župana, občinskega sveta ali petih članov občinskega sveta.
13. člen
Nadzor izvajajo v imenu nadzornega odbora člani nadzornega odbora ali komisije, ki jih ustanovi nadzorni odbor ali zunanji revizorji.
Ko nadzorni odbor sprejme sklep o nadzornem postopku, odloči kdo bo opravil nadzor in določi način postopka.
Nadzorno komisijo praviloma sestavljajo najmanj trije člani. Kolikor komisijo sestavljajo zunanji strokovni sodelavci, mora biti vsaj eden kvalificiran revizor. Predsednika komisije določi nadzorni odbor.
Sredstva za strokovno delo nadzornega odbora se zagotovijo v občinskem proračunu.
V primeru dokazanega kaznivega dejanja stroške nadzornega postopka krije kršitelj.
14. člen
Član nadzornega odbora, ki izvede nadzorni postopek oziroma komisija, pripravi po opravljenem nadzoru poročilo, ki ga predloži nadzornemu odboru.
Kadar opravlja nadzor komisija, ki je sestavljena iz zunanjih strokovnjakov, predstavi nadzornemu odboru poročilo predsednik komisije.
15. člen
Nadzorni odbor na seji sprejme poročilo o opravljenem nadzoru.
Poročilo se pošlje subjektu nadzora, ki lahko nanj odgovori oziroma poda svoje pripombe v roku 15 dni.
Na podlagi ugovora na poročilo lahko odbor poročilo dopolni.
16. člen
Kolikor nadzorni odbor pri svojem delu ugotovi nepravilnosti v poslovanju uporabnikov proračunskih sredstev, mora to ugotovitev prikazati v poročilu.
Nadzorni odbor pošlje poročilo o opravljenem nadzoru občinskemu svetu in županu.
Za nepravilnost se šteje nezakonito finančno poslovanje, nenamenska poraba sredstev glede na namene opredeljene v proračunu ter nesmotrna poraba sredstev občinskega proračuna.
Za ugotavljanje nesmotrnosti oziroma neracionalne porabe sredstev proračuna oziroma sredstev javnih zavodov in javnih podjetij se lahko uporabljajo strokovno izvedeniška mnenja.
Če so bile v nadzornem postopku ugotovljene nepravilnosti, katere kljub opozorilu niso odpravljene, lahko nadzorni odbor obvesti tudi računsko sodišče, oziroma Ministrstvo za finance – proračunska inšpekcija uvede postopek.
Če bi bilo v nadzornem postopku ugotovljeno, da obstaja utemeljen sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, pošlje nadzorni odbor ovadbo državnemu tožilcu.
17. člen
Na zahtevo občinskega sveta mora nadzorni odbor imenovati poročevalca, ki predstavi poročilo o opravljenem nadzornem postopku občinskemu svetu.
III. PREHODNI IN KONČNI DOLOČBI
18. člen
Spremembe in dopolnitve poslovnika se sprejemajo po enakem postopku, ki je določen za sprejem po pravilniku.
19. člen
Ta poslovnik začne veljati petnajst dni po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 002-03-3/98
Gorišnica, dne 18. marca 1998.
Predsednik
nadzornega odbora
Ivan Obran l. r.