Uradni list

Številka 35
Uradni list RS, št. 35/1998 z dne 8. 5. 1998
Uradni list

Uradni list RS, št. 35/1998 z dne 8. 5. 1998

Kazalo

1513. Navodilo o vodenju skupne evidence o številu izrečenih kazenskih točk storilcem prekrškov v cestnem prometu in o izrečenih ukrepih prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja, stran 2515.

Na podlagi osmega odstavka 29.a člena zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87 in 5/90, ter Uradni list RS, št. 10/91, 13/93, 66/93, 61/96 – odločba US, 35/97, 73/97 – odločba US in 87/97) izda minister za pravosodje
N A V O D I L O
o vodenju skupne evidence o številu izrečenih kazenskih točk storilcem prekrškov v cestnem prometu in o izrečenih ukrepih prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja
I. SPLOŠNI DEL
1. člen
Skupna evidenca o številu izrečenih kazenskih točk posameznim storilcem prekrškov v cestnem prometu in o izrečenih ukrepih prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja (v nadaljnjem besedilu: evidenca) se vodi v centralni bazi podatkov pri Senatu za prekrške Republike Slovenije.
Za vodenje evidence se pri Senatu za prekrške Republike Slovenije vodi poseben EKT vpisnik.
Evidenca se vodi po sistemu elektronske obdelave podatkov. Izmenjava podatkov med Sodniki za prekrške in Senatom za prekrške Republike Slovenije poteka v pisni in elektronski obliki.
Podatki, vpisani v evidenco, so uradna tajnost.
2. člen
Baza podatkov o evidenci obsega podatke o storilcih prekrškov, ki so jim bile izrečene kazenske točke za prekrške v cestnem prometu in število izrečenih kazenskih točk ter podatke o tem, katerim voznikom je bil izrečen ukrep prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja.
II. VAROVANJE TAJNOSTI PODATKOV
3. člen
Baza podatkov in njene kopije morajo biti zavarovane z metodami sodobne kriptografije. Pri elektronski izmenjavi podatkov je potrebno zagotoviti varen prenos podatkov z ustreznimi kriptografskimi metodami in uporabo elektronskega podpisa.
4. člen
Dostop do baze podatkov imajo le sodniki za prekrške in pooblaščeni administrativno tehnični delavci v skladu s tem navodilom, druge osebe pa le, če tako določa zakon.
Sodnik za prekrške oziroma delavec Sodnika za prekške, ki je pooblaščen za vpis in pribavo podatkov iz evidence, ima dostop do baze podatkov le pod določeno šifro, ki jo sporoči na organe, ki vodijo postopek o prekršku, vzdrževalec sistema. Šifra se mora po potrebi spremeniti.
5. člen
V bazi podatkov ni dovoljeno ničesar spreminjati, izbrisati ali dopisati, razen v primerih, pod pogoji in na način, predpisan s temi navodili.
Vse spremembe vpisov, popravke in izbrise iz evidence, lahko opravi le oseba, ki jo za to posebej pooblasti predsednik Senata za prekrške Republike Slovenije.
III. VPIS PODATKOV V EVIDENCO
6. člen
Vpis v bazo podatkov se opravi na podlagi pravnomočne odločbe s katero so bile storilcu prekrška v cestnem prometu izrečene kazenske točke oziroma na podlagi pravnomočne odločbe o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja.
Vpis opravi oziroma odredi Sodnik za prekrške, pred katerim je tekel postopek, če pa je postala odločba o prekršku pravnomočna po pritožbenem postopku, vpis opravi oziroma odredi sodnik poročevalec. Predstojniki Sodnika za prekrške oziroma predsednik Senata za prekrške Republike Slovenije lahko za vpis v bazo podatkov pooblastijo administrativno tehničnega delavca.
Sodnik za prekrške oziroma za to posebej pooblaščeni administrativno tehnični delavec je dolžan takoj, ko postane odločba s katero so bile storilcem prekrškov v cestnem prometu izrečene kazenske točke, podatke o storilcu in o številu izrečenih kazenskih točk vpisati v bazo podatkov. Enako se ravna, ko postane pravnomočna odločba o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja. Sodniki za prekrške so zato dolžni sproti preverjati pravnomočnost odločb s katerim so bile izrečene kazenske točke v cestnem prometu oziroma odločb o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja.
Ko se opravi vpis v bazo podatkov, ga ni več mogoče spreminjati ali popravljati. Če pride do pomotnega vpisa, je potrebno o tem obvestiti Republiški senat za prekrške pismeno. Pristojna oseba na Senatu za prekrške Republike Slovenije v bazi podatkov popravi pomotni vpis ali posamezni podatek.
Kopije pravnomočnih odločb na podlagi katerih so bili izvršeni vpisi, je potrebno naknadno poslati na Senat za prekrške Republike Slovenije, kjer se mora po prejemu pravnomočnih odločb, preveriti pravilnost vpisov v evidenco.
7. člen
V bazo podatkov se vpišejo naslednji podatki:
A) Vpis pravnomočne odločbe s katero so bile izrečene kazenske točke:
1. priimek in ime voznika, za poročene ženske tudi dekliški priimek;
2. datum, kraj in občina rojstva (če je rojen v tujini pa tudi državo);
3. točen naslov stalnega (če ima pa tudi začasnega) prebivališča z navedbo upravne enote;
4. državljanstvo;
5. Sodnika za prekrške (organ), pri katerem je bila izrečena pravnomočna odločba, opravilna številka in datum odločbe s katero so bile pravnomočno izrečene kazenske točke ter število izrečenih kazenskih točk;
6. kategorijo motornega vozila s katero je voznik storil prekršek zaradi katerega so mu bile izrečene kazenske točke;
7. če gre za voznika začetnika (59. točka prvega odstavka 19. člena zakona o varnosti cestnega prometa Uradni list RS, št. 30/98) je potrebno to posebej vpisati; pri vozniku začetniku je potrebno vpisati tudi datum izdaje vozniškega dovoljenja.
B) Vpis pravnomočne odločbe o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja:
1. priimek in ime voznika, za poročene ženske tudi dekliški priimek;
2. datum, kraj in občina rojstva (če je rojen v tujini pa tudi državo);
3. točen naslov stalnega (če ima pa tudi začasnega) prebivališča z navedbo upravne enote;
4. državljanstvo;
5. Sodnika za prekrške (organ), pri katerem je bila izrečena pravnomočna odločba o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja, opravilna številka in datum odločbe;
6. kategorije motornega vozila s katerimi je voznik storil prekrške zaradi katerih mu je bil izrečen ukrep prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja;
7. če gre za voznika začetnika (59. točka prvega odstavka 19. člena zakona o varnosti cestnega prometa) je potrebno to posebej vpisati; pri vozniku začetniku je potrebno vpisati tudi datum izdaje vozniškega dovoljenja.
IV. VODENJE EVIDENCE
8. člen
Pri Senatu za prekrške Republike Slovenije se vzporedno vodita dve kopiji, od katerih mora biti ena shranjena na prenosnem magnetnem ali optičnem mediju in ustrezno zavarovana. Vodenje vzporednih kopij se mora opraviti najmanj enkrat dnevno.
9. člen
Ko sodnik za prekrške obravnava zadevo pri kateri je možno izreči kot stransko kazen kazenske točke v cestnem prometu s prenehanjem veljavnosti vozniškega dovoljenja, si mora preko baze podatkov pri Senatu za prekrške Republike Slovenije pridobiti podatke iz evidence o izrečenih kazenskih točkah v cestnem prometu.
Sodnikom za prekrške prve stopnje in sodniku Senata za prekrške Republike Slovenije, ki poroča o zadevi, se, ko obravnava zadevo povezano z možnostjo izreka kazenskih točk v cestnem prometu, posredujejo podatki samo o tisti osebi, ki je v tem konkretnem postopku, ki ga obravnava. Posredujejo se podatki iz razdelka A in B 7. člena tega navodila.
Organi za notranje zadeve imajo v zvezi s pooblastilom iz 216. člena zakona o varnosti cestnega prometa dostop do podatkov iz razdelka B 7. člena teh navodil, torej samo do podatkov o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja.
10. člen
Predsednik Senata za prekrške Republike Slovenije oziroma pooblaščeni sodnik Senata je dolžan voznika, ki doseže ali preseže osem kazenskih točk o tem pisno obvestiti (prvi odstavek 171. člena zakona o varnosti cestnega prometa).
Ko voznik doseže ali preseže 13 kazenskih točk, pa ne preseže 17 kazenskih točk, mora Senat za prekrške Republike Slovenije o tem obvestiti organizacijo, pooblaščeno za izvajanje seminarja o varnosti cestnega prometa, o socialnih odnosih med udeleženci v cestnem prometu in vadbo varne vožnje (v nadaljnjem besedilu: seminar).
V. IZBRIS KAZENSKIH TOČK IZ EVIDENCE
11. člen
Kazenske točke v cestnem prometu se zbrišejo iz evidence:
– po preteku dveh let od pravnomočnosti odločbe s katero so bile izrečene (deveti odstavek 29.a člena zakona o prekrških);
– če je bilo storilcu prekrška izrečeno prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja ob pravnomočnosti odločbe o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja (deveti odstavek 29.a člena zakona o prekrških);
– vozniku, ki je uspešno opravil seminar se, pod pogoji, ki jih določa drugi odstavek 171. člena zakona o varnosti cestnega prometa, izbrišejo štiri točke;
Organizacije, pooblaščene za vodenje seminarjev, morajo o tem, kdo je uspešno zaključil seminar, sproti obveščati Senat za prekrške Republike Slovenije.
Senat za prekrške Republike Slovenije izbriše kazenske točke iz evidence po uradni dolžnosti takoj, ko zve za dejstvo, ki je podlaga za izbris vseh ali le določenega števila kazenskih točk.
12. člen
Po izbrisu kazenskih točk se izpisi iz evidence in odločbe, ki so podlaga za vpis v evidenco, vložijo v zbirko dokumentarnega gradiva.
Izpisi in odločbe iz prvega odstavka tega člena se hranijo pet let.
13. člen
Dokumentarno gradivo se lahko mikrofilma ali prenese na druga sredstva, primerna za hranjenje informacij.
Zbirka dokumentarnega gradiva se hrani tako, da je gradivo zavarovano pred poškodbami, uničenjem in izgubo ter, da je onemogočena neupravičena uporaba gradiva.
Za hranjenje zbirke dokumentarnega gradiva se smiselno uporabljajo določbe 96. člena in členov 99 do 104 pravilnika o notranjem poslovanju organov za postopek o prekrških.
VI. DAJANJE PODATKOV IZ EVIDENCE
14. člen
Podatki iz evidence se dajejo samo na podlagi pismene prošnje posameznika, na katerega se podatki nanašajo, če jih potrebuje za uveljavljanje svojih pravic. V prošnji za izpisek iz evidence je potrebno navesti zakaj se izpisek potrebuje. Izpisek se izda v obliki potrdila, ki je sestavni del tega navodila in je objavljen skupaj z njim.
Izpiski iz evidence se dajejo na obrazcu, ki je priložen tem navodilom. Za izpisek se plača taksa v znesku, ki se plača za izdajo izpiskov iz kazenske evidence pri Ministrstvu za pravosodje.
Podatki o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja se posredujejo tudi pristojnim upravnim enotam v zvezi z izvrševanjem njihovih pooblastil, ki jih imajo po zakonu glede odvzema vozniškega dovoljenja.
VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
15. člen
Dokler med Sodniki za prekrške in Senatom za prekrške Republike Slovenije ni ustreznih telekomunikacijskih povezav, morajo Sodniki za prekrške prve stopnje, ki še nimajo ustreznih telekomunikacijskih povezav, takoj, ko postane odločba s katero so bile storilcu prekrška v cestnem prometu izrečene kazenske točke ali prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja pravnomočna, poslati to odločbo Senatu za prekrške Republike Slovenije. Pristojni na Senatu za prekrške Republike Slovenije mora takoj, ko prejme pravnomočno odločbo, le-to vpisati v evidenco. Senat za prekrške Republike Slovenije mora v tem prehodnem času enkrat tedensko poslati Sodnikom za prekrške, ki še nimajo ustreznih povezav, izpiske iz evidence o voznikih, ki so jim bile izrečene kazenske točke v cestnem prometu z navedbo števila izrečenih kazenskih točk.
Sezname iz prejšnjega odstavka je potrebno obravnavati kot uradno tajnost.
16. člen
Ustreznost programske opreme mora pred uporabo pregledati komisija, ki jo sestavljajo predstavnik Ministrstva za pravosodje, predstavnik sodnikov za prekrške, predstavnik Centra Vlade za informatiko in dva neodvisna strokovnjaka s področja računalništva in telekomunikacij. Komisijo imenuje minister za pravosodje.
17. člen
To navodilo začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 343-7/98
Ljubljana, dne 22. aprila 1998.
Minister za pravosodje
Tomaž Marušič l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti