Na podlagi 3. in 45. člena zakona o financiranju občin (Uradni list RS, št. 80/94) je Občinski svet občine Tržič na 28. redni seji dne 3. junija 1998 sprejel
O D L O K
o proračunu Občine Tržič za leto 1998
1. člen
S proračunom Občine Tržič za leto 1998 (v nadaljevanju: proračun) se zagotavljajo sredstva za financiranje javne porabe v Občini Tržič.
2. člen
Proračun Občine Tržič za leto 1998 znaša: SIT
– celotni prihodki 1.066,891.147
– razporejeni prihodki 1.055,503.448
– nerazporejeni prihodki 11,387.699
– tekoča proračunska rezerva 6,045.781
– sredstva rezerv 5,318.798
– presežek prihodkov nad odhodki 23.120
3. člen
V proračunu se izkazujejo prihodki, ki pripadajo občini, in odhodki za posamezne namene financiranja javne porabe.
4. člen
Proračun obsega skupen znesek predvidenih prihodkov in skupen znesek predvidenih odhodkov.
Prihodki so izkazani po njihovih vrstah in virih, odhodki pa v skupnih zneskih in po posameznih namenih.
5. člen
Sredstva proračuna se delijo med letom praviloma enakomerno med vse uporabnike v okviru doseženih prihodkov in v odvisnosti od zapadlosti obveznosti, če med občino in uporabnikom ni drugače določeno.
6. člen
Uporabniki smejo prevzemati obveznosti v imenu občine le v okviru sredstev, ki so v proračunu predvidena za posamezne namene.
7. člen
Uporabniki morajo sredstva, ki so jim bila zagotovljena v proračunu, uporabljati za namene, za katere so jim bila dana, in ki so opredeljena v bilanci prihodkov in odhodkov ter v skladu s predpisi o njihovi uporabi oziroma razpolaganju z njimi.
8. člen
Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan. Župan določi pristojne organe in strokovne službe, ki so nosilci porabe sredstev na posameznih proračunskih postavkah.
Župan v okviru obstoječih virov prihodkov med letom usklajuje proračun v skladu z dovoljeno višino javne porabe, ki jo določa Vlada Republike Slovenije.
O uskladitvi javne porabe poroča župan občinskemu svetu.
V primeru nenamenskega izvajanja odloka o občinskem proračunu občinski svet županu ne prizna gibljivega dela osebnega dohodka.
9. člen
Če prihodki med letom ne pritekajo v predvideni višini, lahko župan, da bi ohranil proračunsko ravnovesje, začasno zmanjša zneske sredstev, ki so v proračunu razporejeni za posamezne namene, ali začasno zadrži uporabo teh sredstev.
V tem primeru mora župan obvestiti svet občine in predlagati ustrezne ukrepe oziroma spremembe proračuna.
10. člen
Župan lahko v okviru skupnega obsega proračunskih sredstev začasno spreminja namen in višino sredstev, ki so v proračunu razporejena za posamezne namene, če s tem ni bistveno ogroženo izvajanje nalog, za katere so bila razporejena sredstva.
Spremembo namena delitev sredstev mora župan dati na prvo sejo sveta v potrditev.
11. člen
Proračun obsega kot nerazporejeni del prihodkov tudi tekočo proračunsko rezervo za financiranje posameznih namenov javne porabe, ki jih ob sprejemanju proračuna ni bilo mogoče predvideti ali zanje ni bilo mogoče predvideti zadostnih sredstev.
O uporabi tekoče proračunske rezerve odloča župan do zneska 500.000 tolarjev.
12. člen
V rezerve občine se najkasneje do 31. 12. 1998 izloči 0,5% skupno doseženih letnih prihodkov. Rezerve se uporabljajo:
1. za odhodke, nastale kot posledica izrednih razmer (poplave, suša, požar, potres, ekološke nesreče, epidemije, živalske kužne bolezni in rastlinski škodljivci),
2. za zagotovitev sredstev proračunu, kadar proračunski prihodki pritekajo neenakomerno,
3. za kritje proračunskega primanjkljaja-
O uporabi sredstev rezerv odloča občinski svet.
13. člen
Občinski svet pooblašča župana, da odloča o uporabi sredstev rezerv za namene iz 1. točke prvega odstavka 12. člena do višine 500.000 tolarjev, vendar samo enkrat za isti namen.
14. člen
Odredbodajalec za sredstva proračuna je župan oziroma od župana pooblaščena oseba.
15. člen
Bilanca prihodkov in odhodkov ter račun financiranja sta sestavna dela odloka.
16. člen
Program postavk proračuna: Sofinanciranje programov naravne in kulturne dediščine ter Obnova kulturnih objektov se obravnava in sprejme na seji občinskega sveta. Skladno s programom je treba pripraviti zaporedje del ter konservatorski program.
Program ter finančni in terminski plan sofinanciranja obnove kulturne dediščine sprejme občinski svet.
Sredstva za razpis se porabijo za financiranje odobrenega programa iz leta 1997. Sredstva za razpis v letu 1998 se zagotovijo v rebalansu proračuna Občine Tržič za leto 1998.
V primeru nenamenske porabe proračunskih sredstev ter neizvajanja odloka o proračunu Občine Tržič Občinski svet občine Tržič lahko na predlog Nadzornega odbora občine Tržič predlaga kaznovanje odgovorne osebe uporabnika proračunskih sredstev. Za ugotovljeni prekršek se odgovorna oseba uporabnika proračunskih sredstev kaznuje v znesku največ do 60.000 SIT.
Program investicij v krajevnih skupnostih ter finančni načrt s terminskim planom sprejme Občinski svet občine Tržič.
Nadzor porabe sredstev za razširjeno reprodukcijo v Komunalnem podjetju Tržič opravlja tudi Nadzorni odbor občine Tržič, prav tako pa tudi nadzor nad poslovanjem ostalih proračunskih porabnikov.
17. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporablja pa se od 1. 1. 1998 dalje.
Št. 401-06/97-06
Tržič, dne 3. junija 1998.
Predsednik
Občinskega sveta
občine Tržič
Peter Smuk, dipl. inž. l.r.