Na podlagi 100. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97 in 70/97), 41. člena zakona o financiranju občin (Uradni list RS, št. 80/94) in premoženjsko delitvene bilance Občine Slovenj Gradec na dan 31. 12. 1994, v skladu z določili statuta obeh občin, sta Občinski svet mestne občine Slovenj Gradec na seji dne 16. 7. 1998 in Občinski svet občine Mislinja na seji dne 10. 7. 1998, kot pravna naslednika Skupščine občine Slovenj Gradec in nosilca ustanoviteljskih pravic do takrat ustanovljenih javnih podjetij in zavodov, v enakem besedilu sprejela
S P O R A Z U M
o delitvi premoženjske bilance na dan 31. 12. 1994
I
Udeleženki sporazuma ugotavljata:
– da je oktobra 1996 bila izdelana premoženjska bilanca Občine Slovenj Gradec na dan 31. 12. 1994, ki sta jo oba sveta potrdila in sprejela v enakem besedilu, z določenimi dopolnili;
– da je strokovna služba Mestne občine Slovenj Gradec pripravila osnovne kriterije za oblikovanje sporazuma o premoženjsko delitveni bilanci;
– da je Občinski svet občine Mislinja 24. 10. 1997 oblikoval svoj predlog kriterijev za delitveno bilanco;
– da je Svet mestne občine Slovenj Gradec 12. 11. 1997 oblikoval svoj predlog kriterijev za delitveno bilanco;
– da sta na podlagi tako oblikovanih predlogov županov obeh občin dogovorila končni predlog, ki je kompromis obeh predlogov, kateri se upoštevajo v tem sporazumu.
II
Svet mestne občine Slovenj Gradec in Občinski svet občine Mislinja s tem sporazumom dokončno razdelita premoženje Občine Slovenj Gradec na dan 31. 12. 1994 po delitvenih kriterijih, ki so določeni v nadaljevanju sporazuma.
Po teh kriterijih se deli vse premoženje, zajeto v premoženjski bilanci na dan 31. 12. 1994, ki jo oba sveta potrdita, kot tudi premoženje, ki na dan 31. 12. 1994 ni bilo zajeto v bilanci premoženja Občine Slovenj Gradec, pa je bilo pozneje v roku 10 let po uveljavitvi tega sporazuma ugotovljeno, da je v lasti Občine Slovenj Gradec. Delitev tako ugotovljenega premoženja bosta udeleženki sporazuma opravili naknadno z aneksom k sporazumu.
III
Nepremičnine Občine Slovenj Gradec se razdelijo po kriteriju lege in po namenu.
1. Po legi (lex reisitae)
Po tem kriteriju se razdelijo vsa kmetijska zemljišča, pozidana in nepozidana stavbna zemljišča, infrastrukturni komunalni objekti (razen objekta “odlagališče komunalnih odpadkov”), cestni infrastrukturni objekti, površine za rekreacijo, kulturni spomeniki, zaklonišča, kulturni domovi, policijska postaja.
Po tem kriteriju se ob upoštevanju posebnosti v nadaljevanju sporazuma razdelijo tudi stanovanja in poslovni prostori.
a) Zemljišča
Na podlagi premoženjske bilance na dan 31. 12. 1994, se 563 ha 49 a 53 m2 razdeli na Mestno občino Slovenj Gradec 381 ha 39 a 82 m2, na Občino Mislinja pa 182 ha 9 a 71 m2.
b) Stanovanjski fond
Stanovanjski fond Občine Slovenj Gradec (neprodana stanovanja) se razdeli po domicilnem načelu, pri čemer se Mestna občina Slovenj Gradec zaveže Občini Mislinja plačati odškodnino v višini 21,1% pridobljene kupnine od prodanih stanovanj v času od uveljavitve stanovanjskega zakona leta 1992 do 31. 12. 1994. Od skupnega ostanka tako prejetih kupnin za prodana stanovanja v višini 124,187.568,20 SIT se prejete stanovanjske kupnine razdelijo: na Mestno občino Slovenj Gradec 97,983.991,30 SIT in na Občino Mislinja 26,203.576,90 SIT. Od tega je Občina Mislinja del kupnine že prejela v višini 6,026.996 SIT, tako da prejme še razliko v višini 21,984.679,70 SIT, ki se jo Mestna občina Slovenj Gradec zaveže plačati v dveh enakih obrokih do decembra leta 1998 in leta 1999.
Še nezapadle kupnine od prodanih stanovanj (terjatve Občine Slovenj Gradec), ki bodo dospevale iz naslova prodaje stanovanj po stanovanjskem zakonu, se razdelijo po enakem ključu: 78,9% za Mestno občino Slovenj Gradec in 21,1% za Občino Mislinja, pri čemer se najprej poplačajo stroški izterjav in pobiranja kupnin. Sredstva se nakazujejo na mestno občino po dospetju na račun mesečno.
c) Fond poslovnih prostorov
Fond poslovnih prostorov v lasti Občine Slovenj Gradec se razdeli po domicilnem principu, razen če ni v tem sporazumu določeno drugače.
Za poslovne prostore uprave Občine Slovenj Gradec, na dan 31. 12. 1994, (Pohorska 2, Meškova 21, Meškova 2, Francetova 7) se Mestna občina Slovenj Gradec zavezuje plačati odškodnino in sicer v višini 21,1% od popravljene knjižne vrednosti na dan 31. 12. 1997. Knjižna vrednost teh prostorov znaša 79,705.302,10 SIT, od tega Občini Mislinja pripada 16,754.518,74 SIT. Omenjeni znesek se mestna občina zavezuje poravnati v dveh zaporednih obrokih, in sicer prvi obrok do decembra 1998 in drugi obrok do decembra 1999.
Predlagana delitev ne zajema poslovnih prostorov, ki jih po 103. členu zakona o upravi uporablja Upravna enota Slovenj Gradec v primeru, da bo za te prostore pozneje dana kupnina oziroma odškodnina, se le ta razdeli po ključu prebivalstva.
2. Po namenu
Po namenu se razdelijo nepremičnine (stavbe s pripadajočimi funkcionalnimi zemljišči): osnovnih šol, vzgojno varstvenega zavoda, zdravstvenega doma, knjižnice, počitniškega doma Fiesa, doma na Pagu, kulturni domovi, galerije, muzeja, glasbene šole in odlagališča odpadkov.
Razdelitev stavb osnovnih šol, s pripadajočimi športnimi objekti (igrišči, telovadnicami, dvorano) se opravi tako, da:
a) Objekti osnovnih šol
– objekti Prve osnovne šole, Druge osnovne šole v Slovenj Gradcu, Osnovne šole Šmartno, in Osnovne šole Podgorje s podružnicami, v celoti pripadajo Mestni občini Slovenj Gradec,
– objekti Osnovne šole Mislinja s podružnicami v celoti pripadajo Občini Mislinja,
– objekti Tretje osnovne šole v Slovenj Gradcu se razdelijo tako, da se določijo idealni deleži po kriteriju prebivalstva (Mestna občina Slovenj Gradec je solastnik 78,9% nerazdelne celote, Občina Mislinja 21,1% nerazdelne celote).
b) Objekti vzgojnovarstvenega zavoda
Nepremičnine vzgojnovarstvenega zavoda se razdelijo po domicilnem principu tako, da Občina Mislinja v celoti postane lastnik objektov enote vzgojnovarstvenega zavoda v Občini Mislinja, Mestna občina Slovenj Gradec pa lastnik vzgojnovarstvenega zavoda v Slovenj Gradcu, pri čemer se izloči tisti del stavbe, ki služi za upravo zavoda, prostori skupne pralnice in sušilnice, ki služijo za vse enote.
Bilančna vrednost teh prostorov zavoda se prenese v premoženje zavoda oziroma se daje v upravljanje zavodu.
c) Objekti zdravstvenega doma
Objekti zdravstvenega doma se razdelijo po domicilnem principu, pri čemer se iz stavbe zdravstvenega doma izloči tisti del, ki služi za upravo zavoda, specialistične ambulante, rentgen, prostori za dežurno službo, ki služijo za vse enote. Bilančna vrednost teh prostorov se vključi v premoženje zavoda oziroma se daje v upravljanje zavodu.
d) Objekti Knjižnice Ksaverja Meška Slovenj Gradec
Objekti Knjižnice Ksaverja Meška Slovenj Gradec se razdelijo po domicilnem principu, tako, da Mestna občina Slovenj Gradec postane v celoti lastnik objekta Knjižnice v Katici in enot v Podgorju in Pamečah, Občina Mislinja pa v celoti lastnik enote knjižnice v Mislinji.
e) Objekti Galerije likovnih umetnosti in Koroškega pokrajinskega muzeja Slovenj Gradec ter Glasbene šole Slovenj Gradec
Objekti se razdelijo po domicilnem kriteriju in v celoti pripadajo Mestni občini Slovenj Gradec.
f) Objekt počitniškega doma v Fiesi in dom na Pagu
Objekta počitniškega doma v Fiesi in doma na Pagu se razdelita med občini tako, da se določijo idealni deleži po kriteriju prebivalstva, tako Mestna občina Slovenj Gradec postane solastnik 78,9%, Občina Mislinja pa 21,1%.
g) Objekt Policijske postaje
Objekt policijske postaje se deli po domicilnem principu, tako je Mestna občina Slovenj Gradec v celoti lastnik objekta.
h) Objekt Koroške lekarne
Objekti Koroških lekarn na območju Občine Slovenj Gradec se razdelijo po domicilnem principu, tako Mestna občina Slovenj Gradec postane v celoti lastnik lekarn na njenem območju, Občina Mislinja pa lastnik prostorov v Mislinji.
Premoženje zavoda Koroške lekarne, ki je pripadal Občini Slovenj Gradec, se razdeli po kriteriju prebivalstva. Mestna občina Slovenj Gradec je lastnik 78,9%, Občina Mislinja pa 21,1%.
i) Objekt reševalne postaje
Mestna občina Slovenj Gradec in Občina Mislinja morebitna upravičenja na objektih delita po kriteriju prebivalstva, Mestna občina Slovenj Gradec je lastnik 78,9%, Občina Mislinja pa 21,1%.
j) Objekt odlagališča komunalnih odpadkov
Objekti odlagališča komunalnih odpadkov se razdelijo tako, da se določi idealni delež solastnine po kriteriju prebivalstva, tako da Mestna občina Slovenj Gradec postane solastnik objekta v višini 78,9%, Občina Mislinja pa 21,1%.
IV
Upravljalske pravice in premoženje zavodov Občine Slovenj Gradec se razdelijo:
1. Po domicilnem principu za:
– Prvo osnovno šolo, Drugo osnovno šolo Slovenj Gradec, Osnovno šolo Šmartno in Osnovno šolo Podgorje s podružnicami ter Zavod za kulturo Slovenj Gradec, v celoti na Mestno občino Slovenj Gradec;
– Osnovno šolo Mislinja s podružnicami, v celoti na Občino Mislinja.
2. Po kriteriju prebivalstva (v razmerju 78,9% za Mestno občino Slovenj Gradec in 21,1% za Občino Mislinja) za:
– Tretjo osnovno šolo Slovenj Gradec, Zdravstveni dom, Koroške lekarne (delež v Slovenj Gradcu), Reševalno postajo (delež v Slovenj Gradcu) in Knjižnico Ksaverja Meška.
3. Po kriteriju dohodnine (v razmerju 82,33% za Mestno občino Slovenj Gradec in 17,67% za Občino Mislinja) za:
– Koroški pokrajinski muzej Slovenj Gradec in Galerijo likovnih umetnosti.
V
Premoženje Komunalno stanovanjskega podjetja Slovenj Gradec se razdeli po kriteriju zastopanosti posamezne nove lokalne skupnosti v strukturi celotnega prihodka Komunalno stanovanjskega podjetja v letu 1997, pri čemer je izločen tisti del premoženja, ki je namenjen za delovanje profitne enote, ki se deli po kriteriju prebivalstva (78,9% za Mestno občino Slovenj Gradec, 21,1% za Občino Mislinja).
Delež upravljalskih pravic in premoženja se tako na podlagi prej omenjenih kriterijev določi za Mestno občino Slovenj Gradec 87,97% in za Občino Mislinja 12,03%. V enakem razmerju se razdelijo tudi obveznosti ustanoviteljev podjetja.
VI
Skupna izvenbilančna sredstva Komunalno stanovanjskega podjetja Slovenj Gradec (razen odlagališča komunalnih odpadkov), ki niso razdeljena po domicilnem principu, se v celoti prenesejo v premoženje podjetja. Upravljalske in premoženjske pravice na tem premoženju se delijo po enakem razmerju kot velja za premoženje podjetja.
VII
Premično premoženje Občine Slovenj Gradec se razdeli po naslednjih kriterijih:
– oprema upravnih organov se fizično razdeli oziroma plača odškodnina po kriteriju dohodnine, pri čemer se pri delitvi oziroma pri določanju odškodnine upošteva brezplačen prenos dela opreme upravnim organom na Upravni enoti Slovenj Gradec, tako da se korigirana vrednost opreme 11,042.803,65 SIT razdeli fizično v vrednosti 627.500,30 SIT na Občino Mislinja (oprema, ki je bila dana na reverz), za preostali del pa se plača odškodnina v višini 1,323.763,10 SIT;
– oprema civilne zaščite, v skupni bilančni vrednosti 6,236.803,10 SIT se razdeli fizično v razmerju 82,33% za Mestno občino Slovenj Gradec, 17,67% pa za Občino Mislinja.
– osnovna sredstva pod postavko “osnovna sredstva v pripravi” v vrednosti 38,563.167 SIT se razdeli v razmerju 23,174.148,75 SIT za Mestno občino Slovenj Gradec in 15,389.018,25 SIT za Občino Mislinja.
VIII
Skupna finančna sredstva Občine Slovenj Gradec se razdelijo po kriteriju prebivalstva (78,9% za Mestno občino Slovenj Gradec in 21,1% za Občino Mislinja, razen za tista finančna sredstva, ki so do uveljavitve tega sporazuma bila že razdeljena po drugačnih kriterijih. Že razdeljena sredstva z računov upravnih organov Družbenih dejavnostih, Komunalno – cestne dejavnosti, Drobnega gospodarstva, Varstva kmetijskih zemljišč in drugih znašajo 26,949.748,73 SIT, od tega je Mestna občina Slovenj Gradec prejela 21,699.511,79 SIT, Občina Mislinja pa 5,250.236,94 SIT.
Še nerazdeljena sredstva na računih znašajo 22,012.940,35 SIT, od tega že vrnjeni depoziti na področju drobnega gospodarstva v višini 11,487.240,80 SIT, sredstva na posebnem računu za porodniški dopust v višini 4,074.059.59 SIT, sredstva na posebnem računu za odpravo naravnih nesreč v višini 5,128.082,06 SIT in sredstva stavbnih zemljišč v višini 1,323.577,90 SIT (stanje na vseh računih na dan 30. 6. 1998).
Še nerazdeljene terjatve iz naslova depozitov za drobno gospodarstvo, vezanih pred 31. 12. 1994, znašajo 8,346.105,70 SIT.
Finančna sredstva na računih: nadomestilo za porodniški dopust in za odpravo naravnih nesreč se razdelijo po kriteriju prebivalstva, finančna sredstva že vrnjenih depozitov za drobno gospodarstvo se zmanjšajo za odstotek stroškov izterjave v višini 6%, preostali del pa se razdeli po kriteriju prebivalstva. Še obstoječe terjatve se razdelijo po kriteriju prebivalstva, pri čemer se najprej poplačajo sodni in drugi stroški izterjave iz dospelih zneskov. Sredstva iz izterjanih terjatev se nakazujejo po dospelosti. Finančna sredstva na računu Sklada stavbnih zemljišč se razdelijo po kriteriju 90% za Mestno občino Slovenj Gradec, 10% pa za Občino Mislinja.
Tako iz naslova finančnih sredstev na računih Občine Slovenj Gradec pripada Mestni občini Slovenj Gradec 16,971.318,90 SIT, Občini Mislinja pa 4,352.386,70 SIT, za manipulativne stroške izterjave 689.234,45 SIT.
Dolgoročne obveznosti v skupni vrednosti 23,546.253,60 SIT se razdelijo po kriteriju prebivalstva, tako da Mestna občina Slovenj Gradec prevzame 18,577.994,09 SIT, Občina Mislinja pa 4,968.259,51 SIT.
Obveznosti iz naslova za odlagališče komunalnih odpadkov se razmejijo med občinama v skladu z dogovorom o delitvi obveznosti iz naslova kreditov bivše Občine Slovenj Gradec z dne 12. 6. 1996.
Finančna sredstva, ki pripadajo Občini Mislinja na podlagi prej omenjenih kriterijev se zmanjšajo za še ne poravnane dolgoročne kreditne obveznosti Občine Mislinja, preostala sredstva pa se takoj po uveljavitvi sporazuma nakažejo na račun Občine Mislinja.
IX
Iz sredstev žiro računa Občine Slovenj Gradec se najprej poravnajo obveznosti iz preteklih let, preostala sredstva pa se razdelijo po kriteriju dohodnine.
X
Mestna občina Slovenj Gradec izjavlja, da dovoljuje vknjižbo lastninske pravice za vse nepremičnine, ki postanejo last Občine Mislinja na podlagi tega sporazuma.
Občina Mislinja izjavlja, da dovoljuje vknjižbo lastninske pravice za vse nepremičnine, ki postanejo last Mestne občine Slovenj Gradec na podlagi tega sporazuma.
XI
Obe udeleženki sporazuma se dogovorita, da v primeru prodaje skupnega premoženja uveljavlja predkupno pravico druga pogodbena stran.
XII
Morebitno premoženje, ki ni bilo zajeto v premoženjski bilanci Občine Slovenj Gradec na dan 31. 12. 1994, se deli po enakih kriterijih, ki veljajo za skupino premoženja, kamor spada, v primeru, da ga ni mogoče uvrstiti v nobeno teh skupin, se uporabi kriterij prebivalstva.
XIII
Mestna občina Slovenj Gradec poleg že danih odškodnin daje Občini Mislinja pravico do brezplačnega priklopa na plinovodno omrežje, zgrajeno na območju Občine Slovenj Gradec, za potrebe naselja Mislinja (ca. 300 priključkov), pri čemer pa se Občina Mislinja obvezuje, da bo po priklopu plačevala ustrezen pripadajoči delež stroškov, nastalih iz naslova vzdrževanja plinovodnega omrežja in plinovodnih postaj. Odstotek se bo določil naknadno, glede na število priključkov.
Mestna občina Slovenj Gradec dovoljuje, da Kulturni dom Slovenj Gradec v program dela prednostno vključuje potrebe in interese Občine Mislinja, pod enakimi pogoji, ki veljajo za izvedbo in sofinanciranje na območju Mestne občine Slovenj Gradec.
XIV
Premoženjska bilanca Občine Slovenj Gradec na dan 31. 12. 1994 je sestavni del sporazuma o premoženjski delitveni bilanci.
XV
Delitev premoženja na osnovi premoženjske bilance dne 31. 12. 1994 je dokončna.
XVI
Sporazum o premoženjsko delitveni bilanci začne veljati s sprejetjem obeh občinskih svetov.
Št. 46100-04/95
Slovenj Gradec, dne 16. julija 1998.
Predsednik
Sveta mestne občine
Slovenj Gradec
Niko R. Kolar l. r.
Mislinja, dne 10. julija 1998.
Predsednik
Občinskega sveta
občine Mislinja
Dominik Javornik l. r.