Na podlagi 18. člena zakona o naravni in kulturni dediščini (Uradni list SRS, št. 1/81, 42/86 in Uradni list RS, št. 26/92), na podlagi 17. člena statuta Občine Metlika (Uradni list RS, št. 41/95) ter na predlog Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine Novo mesto, je Občinski svet občine Metlika na seji dne 1. 10. 1998 sprejel
O D L O K
o razglasitvi gradu Metlika in spomenika NOB za kulturna spomenika
1. člen
Z namenom, da ohranimo in obvarujemo grad Metlika in spomenik NOB pred neustreznimi posegi ter zagotovimo pogoje za njun nadaljnji razvoj ter kvalitetno uporabo in prezentacijo, ju razglašamo za kulturna spomenika.
Za kulturna spomenika ju razglašamo zaradi njunih kulturnih, zgodovinskih, umetniških, urbanističnih in ambientalnih vrednot.
2. člen
Grad Metlika
Metliški grad ima naslednje spomeniške lastnosti, ki narekujejo razglasitev za kulturni spomenik:
Grad Metlika je značilen primer raščene arhitekture in mestnega gradu. Razvil se je iz srednjeveške utrdbe, prvič omenjene 1338 in nas na njegovo srednjeveško poreklo opozarja le vhodni stolp in poznogotsko okno v 1. nadstropju jugovzhodnega trakta. Današnjo tlorisno peterokotno zasnovo je grad dobil v 17. stoletju. Notranje arkadno dvorišče zapira pet enonadstropnih stanovanjskih traktov. Na severni strani gradu se je ohranil eden izmed dveh obrambnih stolpov – bastionov, v jugovzhodnem vogalu dvorišča pa je v nadstropju ohranjena grajska kapela, ki sloni na arkadnih lokih. Na zunanji fasadi je ohranjena neoklasicistična členitev z rustikalno obdelavo pritličja iz 19. stoletja. Čelna fasada vhodnega stolpa ima po rekonstrukciji poznobaročno podobo iz 18. stoletja.
Prvotno je imel grad pomembno vlogo pri obrambi trga
oziroma mesta, odigral pa je pomembno vlogo pri političnem, kulturnem in ekonomskem razvoju mesta. Z mestom se je razvijal in tudi spreminjal.
Neprecenljiva je njegova vloga pri urbanistični podobi zgodovinskega dela mesta, saj s svojo lego in stavbno gmoto oblikuje podobo mestne vedute.
Spomenik NOB
Stoji v parku pred gradom. Centralni del v terasah urejenega spomenika predstavlja bronasta skulptura Belokranjski partizan. Na levi strani skulpture stojijo trije doprsni kipi belokranjskih narodnih herojev, na desni pa doprsni kip Josipa Broza–Tita. Na steno, ki omejuje park, so pritrjene spominske plošče, v katere so vklesana imena 368 padlih in žrtev fašističnega nasilja iz Občine Metlika. Spomenik NOB s svojo parkovno ureditvijo dopolnjuje izgled historičnega dela mesta, zaradi svoje lege in zasnove pa predstavlja območje, ki je neločljivo povezano z območjem gradu.
OBSEG SPOMENIKOV
3. člen
Varovalno območje gradu Metlika in spomenik NOB je omejeno z mejo, ki je določena z obodno parcelacijo po PKN, ki je sestavni del tega odloka.
V varovano območje sodijo naslednje parcele v k. o. Metlika:
--------------------------------------------------------------------
Vl. št. Št. parc. Kultura Izmera Lastnik
--------------------------------------------------------------------
1048 5/4 dvorišče 4 16 Belokranjski
2437 6/2 gosp. posl. 45 muzej
zelenica 13 91 Metlika
2437 6/3 sadovnjak 3 41
2437 6/4 park 1 96
2437 6/6 stavba 1 48 Gasilska zveza
6/6 park 1 70 Slovenije
--------------------------------------------------------------------
4. člen
Grad Metlika stoji na območju k. o. Metlika in obsega naslednje parcele:
-----------------------------------------------------------------
Vl. št. Št. parc. Kultura Izmera Lastnik
-----------------------------------------------------------------
2437 6/1 dvorišče 3 77 Belokranjski
2437 6/1 poslovna 13 82 muzej
stavba (grad) Metlika
-----------------------------------------------------------------
Spomenik NOB obsega naslednje parcele v k. o. Metlika:
-----------------------------------------------------------------
Vl. št. Št. parc. Kultura Izmera Lastnik
-----------------------------------------------------------------
1048 5/3 park 6 66 druž. last.,
OLO Metlika
-----------------------------------------------------------------
VARSTVENI REŽIM
5. člen
Grad
Varstveni režim določa ohranjanje in varovanje gradu Metlika in ožje okolice v celoti, izvirnosti in neokrnjenosti. Dovoljeni so le konservatorski in prezentacijski posegi in posegi za redno vzdrževanje. Kakršnikoli posegi v terenu ali na stavbi so možni le ob upoštevanju smernic in pogojev, ki jih predpiše pristojni zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine. Tudi za spremembo namembnosti gradu ali njegovih sestavnih delov je potrebno soglasje pristojnega zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine.
Spomenik NOB
Varstveni režim določa ohranjanje spominskega parka v celoti. Dovoljeno je le redno vzdrževanje, za vse druge posege pa je potrebno soglasje pristojnega zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine.
RAZVOJNE USMERITVE
6. člen
Grad
Ustrezne so tiste rabe, ki ohranjajo formo, substanco in konstrukcijo arhitekture in ne povzročajo novih škodljivih vplivov. Muzealska in galerijska dejavnost, ki domujeta v gradu, dajeta gradu novo javno in didaktično vsebino.
Spomenik NOB
Spomenik NOB ohranja svojo javno in spomeniško namembnost. Park in vsi spomeniki v njem se redno vzdržujejo in ohranjajo.
NADZOR
7. člen
Strokovne naloge v zvezi z varstvom spomenika in varovanega območja po tem odloku opravlja pooblaščeni zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Novo mesto.
8. člen
Vsakdo mora preprečevati posege, s katerimi bi se utegnile spremeniti v tem odloku opredeljene lastnosti kulturnega spomenika. Nadzor nad izvajanjem tega odloka izvajajo pristojne inšpekcijske službe.
KONČNE DOLOČBE
9. člen
Po uveljavitvi tega odloka občinska uprava poda predlog za vpis spomenikov v zemljiško knjigo.
10. člen
Izvirnik kart PKN v merilu 1: 1000 ter strokovne osnove za razglasitev gradu Metlika in spomenika NOB za kulturna spomenika, ki jih je pripravil Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Novo mesto, se nahajajo na sedežu občine Metlika.
11. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi odloka v Uradnem listu RS.
Št. 013-13/97
Metlika, dne 1. oktobra 1998.
Predsednik
Občinskega sveta
občine Metlika
Jože Mihelčič l. r.