Na podlagi prve alinee 100. člena zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 54/92 in 42/94 – odločba US) ter 13. člena statuta Občine Ljutomer (Uradni list RS, št. 41/95 in 71/96) je Občinski svet občine Ljutomer na 44. seji dne 20. 10. 1998 sprejel
P R A V I L N I K
o merilih za določitev oprostitve in olajšave pri plačilu socialno-varstvene storitve “Pomoč družini na domu”
1. člen
Ta pravilnik določa merila, po katerih se določi oprostitev in olajšava pri plačilu socialno-varstvene storitve “Pomoč družini na domu”, ki po zakonu o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 54/94) ni brezplačna.
Pravilnik začasno nadomešča podzakonski akt po 100. členu zakona o socialnem varstvu in se uporablja do takrat, ko bo Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve izdalo ustrezen akt.
2. člen
Upravičenec do socialnovarstvene storitve “Pomoč na domu” lahko uveljavlja oprostitev in olajšavo pri plačilu socialno-varstvene storitve le, če jih izvajajo javni zavodi ali drugi pooblaščeni izvajalci – koncesionarji (v nadaljevanju: izvajalci) v skladu s predpisanimi standardi in normativi.
3. člen
Pomoč na domu je v celoti brezplačna za naslednje skupine upravičencev, ki sklenejo dogovor o izvajanju storitve:
a) prejemnike denarnega dodatka po zakonu o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 54/92 in 42/94),
b) prejemnike nadomestila za invalidnost po zakonu o družbenem varstvu odraslih telesno in duševno prizadetih oseb (Uradni list RS, št. 41/83),
c) otroke, ki so upravičeni do dodatka za nego po zakonu o družinskih prejemkih (Uradni list RS, št. 65/93, 71/94 in 73/95).
4. člen
Vsi ostali upravičenci storitve so plačila oproščeni v odvisnosti od njihovega materialnega stanja, ki ga določajo vsi dohodki in osebni prejemki (v nadaljevanju: ugotovljeni dohodki), ugotovljeni na način, kot ga določa zakon za prejemnike denarnega dodatka, in sicer:
1. Če ugotovljeni dohodki presegajo 30% in ne dosegajo 50% povprečne neto plače vseh zaposlenih v RS v preteklem letu – znaša olajšava 85%.
2. Če so ugotovljeni dohodki med 51% in 65% povprečne neto plače vseh zaposlenih v RS v preteklem letu – znaša olajšava 75%.
3. Če so ugotovljeni dohodki med 66% in 80% povprečne neto plače zaposlenih v RS v preteklem letu – znaša olajšava 65%.
4. Če so ugotovljeni dohodki med 81% in 100% povprečne neto plače vseh zaposlenih v RS v preteklem letu – znaša olajšava 50%.
5. Če so ugotovljeni dohodki med 101% in 125% povprečne neto plače vseh zaposlenih v RS v preteklem letu – znaša olajšava 35%.
6. Če so ugotovljeni dohodki 126% ali več povprečne neto plače vseh zaposlenih v RS v preteklem letu – znaša olajšava 0%.
5. člen
O oprostitvah in olajšavah iz 3. člena odloča Center za socialno delo Ljutomer po predpisih o splošnem upravnem postopku.
Prispevki upravičencev k ceni storitev pomoči na domu se plačujejo na ŽR Centra za socialno delo Ljutomer in se odštevajo od polne cene tako, da vsebujejo mesečni zahtevki za občino razlike med polno ceno storitev in doplačili uporabnikov.
6. člen
Cena storitve pomoči na domu je ob sprejemu tega pravilnika 1000 SIT/uro in se valorizira najmanj enkrat letno v skladu z rastjo povprečnih neto plač vseh zaposlenih v RS.
V ceni storitve ostane delež, ki predstavlja neto plačo negovalke na domu, v višini, kot je določeno v 1. členu izračuna pristojne službe na dan sprejema tega pravilnika.
7. člen
Ta pravilnik začne velajti osmi dan po objavi v Uradnem listu RS in se uporablja do sprejema ustreznega pravilnika vlade RS o oprostitvah za vse socialno-varstvene storitve javne službe. S tem pravilnikom je izvajalec storitve dolžan seznaniti vsakega upravičenca pred sklenitvijo dogovora o izvajanju storitve.
Št. 032-01-7/98
Ljutomer, dne 20. oktobra 1998.
Predsednica
Občinskega sveta
občine Ljutomer
Darja Odar, dipl. psih. l. r.