Na podlagi drugega odstavka 16. člena zakona o varnosti cestnega prometa (Uradni list RS, št. 30/98) in dvanajste alinee drugega odstavka 21. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 6/94 – odločba US, 45/94 – odločba US, 57/94, 14/95, 20/95 – odločba US, 63/95 - obvezna razlaga, 9/96 – odločba US, 44/96 - odločba US, 26/97, 70/97, 10/98, 68/98 – odločba US in 74/98), izdaja minister za lokalno samoupravo, v soglasju z ministrom za notranje zadeve
P R A V I L N I K
o enotni uniformi, označbah in opremi pooblaščenih delavcev občinskega redarstva
1. člen
Ta pravilnik določa enotno uniformo, dopolnilne dele uniforme, opremo, simbole, oznake službenih vozil, nazive in označbe nazivov pooblaščenih delavcev občinskega redarstva in službeno izkaznico pooblaščenih delavcev občinskega redarstva (v nadaljnjem besedilu: redarji).
2. člen
Uniforma redarja je zimska in letna.
Za opravljanje določenih nalog imajo redarji tudi delovni kombinezon in odsevni brezrokavnik.
Uniformo sestavljajo tudi dopolnilni deli. Označbe ter simboli po tem pravilniku so sestavni deli uniforme.
3. člen
Zimsko uniformo redarja sestavljajo: hlače, srajca, suknjič, jopica, kravata s sponko, kapa s ščitnikom, nogavice, čevlji, pas, bunda, usnjene rokavice in šal.
Zimsko uniformo redarke sestavljajo: hlače, srajca, suknjič, jopica, kravata s sponko, klobuček, nogavice, čevlji, pas, bunda, usnjene rokavice in šal.
4. člen
Letno uniformo redarja sestavljajo: hlače, srajca, suknjič, kravata s sponko, kapa s ščitnikom, nogavice, čevlji in pas.
Letno uniformo redarke sestavljajo: hlače, hlačno krilo, srajca, suknjič, kravata s sponko, klobuček, nogavice, čevlji in pas.
5. člen
Hlače, hlačno krilo, kravata, kapa s ščitnikom, klobuček so temno modre barve.
Srajca, suknjič, jopica in šal so bordo rdeče barve. Bunda in dežni plašč s kapuco so kombinirano temno modre in bordo rdeče barve.
Všitki v posameznih delih uniforme so modre in rdeče barve.
Čevlji, nogavice, pas, torbica, usnjene rokavice in usnjen ovitek so v črni barvi.
Za opravljanje določenih nalog redar nosi delovni kombinezon v bordo rdeči barvi, delovne rokavice in odsevni brezrokavnik v rumeni barvi.
6. člen
Barvo uniforme in oznake predpisane s tem pravilnikom lahko uporabljajo le pooblaščeni delavci občinskega redarstva.
7. člen
Sestavni deli uniforme so tudi dopolnilni deli uniforme, med katere spadajo: usnjena torbica, dežni plašč s kapuco.
8. člen
Oprema redarja vsebuje prenosno napravo za brezžično radijsko zvezo, ročni računalnik s tiskalnikom, fotoaparat in piščalko z vrvico.
9. člen
Simbol občinskega redarstva, ki se nosi na levem rokavu, je izvezen grb občine s pripisom “OBČINSKO REDARSTVO (z imenom občine)”, na okrogli podlagi premera 90 mm rumene barve.
Če je občinsko redarstvo ustanovljeno za več občin, se kot simbol občinskega redarstva uporablja grb občine in ime občine, kjer je sedež občinskega redarstva.
Simbol občinskega redarstva, ki se nosi na pokrivalu uniforme, je izvezen grb občine s pripisom “OBČINSKO REDARSTVO”. Velikost grba: višina 50 mm, širina 40 mm.
Simbol občinskega redarstva, ki se nosi na levem gornjem žepu suknjiča, letne srajce in na levem prsnem delu jopice, bunde in dežnem plašču s kapuco, je izvezen grb občine, pritrjen na usnjeno podlago, v izmeri: višina 60 mm, širina 50 mm, rumene barve.
10. člen
Nad levim žepom delov uniforme je dodatni našitek v rumeni barvi z napisom “OBČINSKO REDARSTVO” v črni barvi, velikost našitka in črk je odvisna od vrste oblačila.
Zimska bunda, dežni plašč s kapuco in delovni kombinezon imajo našite trakove bele odsevne barve in na hrbtu kombinezona napis “REDARSTVO” v modri barvi.
11. člen
Simboli občinskega redarstva se lahko uporabljajo tudi kot nalepka in kovinska značka.
12. člen
Število in čas uporabe posameznih delov uniforme in dodatne opreme za enega redarja določi župan.
13. člen
Občinsko redarstvo uporablja praviloma vozila bele barve, ki imajo bordo rdeče bočne nalepke, napis “REDARSTVO” v temno modri barvi na sprednjem in zadnjem delu vozila ter simbole občinskega redarstva na prednjih levih in desnih vratih.
Vozila občinskega redarstva so opremljena z rumenim utripajočim ali vrtečimi lučmi, v skladu s 115. členom zakona o varnosti cestnega prometa.
14. člen
V občinskem redarstvu se, skladno z občinskimi predpisi, lahko uporabljajo nazivi: redar, redar skupinovodja in vodja redarjev.
15. člen
Označbe nazivov se nosijo kot obesek na desnem žepu uniforme.
Na bundi, dežnem plašču, jopici in polo majici se označbe nazivov nosijo kot obesek na levi strani oblačila.
Označbe nazivov so na modri podlagi iz tkanine z izvezenimi znaki zlato rumene barve, velikosti 20 mm.
16. člen
Pooblaščeni delavci občinskega redarstva imajo službene izkaznice.
Službeno izkaznico za pooblaščene delavce občinskega redarstva (v nadaljevanju: službena izkaznica) izda župan občine, kjer je sedež občinskega redarstva.
V službeni izkaznici se navedejo občine, na območju katerih redar opravlja svoje naloge.
Službena izkaznica se izdaja pooblaščenim delavcem občinskega redarstva v skladu z drugim odstavkom 16. člena zakona o varnosti cestnega prometa.
Službena izkaznica je sestavljena iz:
– usnjenega ovitka iz črnega usnja;
– identifikacije kartice;
– kartončke s pooblastilom imetnika službene izkaznice.
17. člen
Besedilo izpisano na plastificiranem kartončku s pooblastilom iz prejšnjega člena, se glasi: “Imetnik te izkaznice je pooblaščen, da v primerih nadzora mirujočega prometa skladno z zakonom o varnosti cestnega prometa in zakona o prekrških ugotavlja istovetnost storilca prekrška (legitimira) in se s to službeno izkaznico izkaže tudi v drugih primerih ko opravlja redarske naloge po občinskih odlokih”.
18. člen
Obrazec identifikacije kartice je velikosti 9 x 6 cm. Po vpisu podatkov o imetniku se obrazec zaščiti s plastičnim ovitkom.
Obrazec vsebuje:
– v levem zgornjem kotu prostor za fotografijo velikosti 3 x 3 cm;
– pod fotografijo je prostor za ime in priimek imetnika, pod tem pa prostor za registrsko številko službene izkaznice;
– desno od prostora za fotografijo je grb občine, poleg tega pa napis “OBČINA (ime občine)”;
– pod napisom “OBČINA (ime občine)” je napis “SLUŽBENA IZKAZNICA”;
– pod napisom “SLUŽBENA IZKAZNICA” je napis “OBČINSKO REDARSTVO”;
– v spodnjem desnem kotu je prostor za podpis župana-županje in pečat občine ter datum izdaje.
Službena izkaznica je bordo rdeče barve, besedilo pa je črne barve.
Obrazec službene izkaznice je sestavni del tega pravilnika in je objavljen skupaj z njim.
PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
19. člen
V občinah in mestnih občinah, v katerih, na dan začetka veljavnosti tega pravilnika že deluje občinsko redarstvo, se uskladitve s tem pravilnikom opravijo najkasneje do 31. marca 1999.
20. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 225-1/98
Ljubljana, dne 22. decembra 1998.
mag. Božo Grafenauer l. r.
Minister
za lokalno samoupravo
Soglašam:
Mirko Bandelj l. r.
Minister
za notranje zadeve