Na podlagi prvega odstavka 41. člena zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (Uradni list RS, št. 12/96 in 23/96), na podlagi sklepa Vlade Republike Slovenije, št. 620-00/98-2 (S) z dne 22. oktobra 1998 in 16. člena statuta Občine Komen (Uradne objave, št. 10/95, Uradni list RS, št 14/96 in 63/98) je Občinski svet občine Komen na redni seji dne 9. marca 1999 sprejel
O D L O K
o ustanovitvi javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda Osnovna šola Antona Šibelja-Stjenka Komen
1. člen
Ustanoviteljica javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda Osnovne šole Antona Šibelja-Stjenka je Občina Komen, Komen 126/a.
Ustanoviteljske pravice izvršuje Občinski svet občine Komen.
2. člen
Ime javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda (v nadaljnjem besedilu: šola) je Osnovna šola Antona Šibelja-Stjenka Komen.
Skrajšano ime je Osnovna šola Komen.
Sedež šole je Komen 61A.
3. člen
Šola Komen je ustanovljena za opravljanje osnovnošolskega izobraževanja kot javne službe za šolski okoliš, ki obsega: Brestovica pri Komnu, Brje pri Komnu, Coljava, Čehovini, Čipnje, Divči, Dolanci, Gabrovica pri Komnu, Gorjansko, Hruševica, Ivanji Grad, Klanec pri Komnu, Kobdilj, Kobjeglava, Koboli, Kodreti, Komen, Krtinovca, Lisjaki, Lukovec, Mali Dol, Nadrožica, Preserje pri Komnu, Rubije, Sveto, Šibelji, Škofi, Škrbina, Štanjel, Tomačevica, Trebižani, Tupelče, Vale, Večkoti, Volčji Grad in Zagrajec.
4. člen
Šola opravlja javno službo na področju:
– osnovnošolskega izobraževanja – M/80.102.
Šola lahko opravlja tudi druge dejavnosti, povezane z vzgojo in izobraževanjem:
– drugo izobraževanje – M/80.422,
– storitve menz – M/55.51,
– druge računalniške dejavnosti – K/75.60.
5. člen
Šola Komen ima pečat okrogle oblike premera 35 mm in 20 mm. Sredi pečata je grb Republike Slovenije, na obodu je izpisano ime šole.
Ravnatelj šole sprejme sklep o hrambi in uporabi pečatov šole in določi delavce, ki so zanje odgovorni.
6. člen
Šola Komen ima za organizacijo osnovnošolskega izobraževanja Podružnico v Štanjelu. Območje podružnice obsega naslednje vasi: Čehovini, Čipnje, Dolanci, Hruševica, Kobdilj, Kobjeglava, Koboli, Kodreti, Krtinovca, Lisjaki, Lukovec, Štanjel, Trebižani, Tupelče in Večkoti.
Sedež podružnice je v Štanjelu 63.
7. člen
Organi šole so:
– svet šole,
– ravnatelj šole,
– pomočnik ravnatelja šole,
– učiteljski zbor,
– oddelčni učiteljski zbor,
– razrednik,
– svet staršev in
– strokovni aktivi.
8. člen
Svet šole ima enajst članov, in sicer:
– tri predstavnike ustanovitelja,
– pet predstavnikov delavcev osnovne šole (od tega enega iz podružnice) in
– tri predstavnike staršev (od tega enega iz podružnice).
9. člen
Svet šole ima poleg pristojnosti, ki jih določa zakon, še:
– sprejema pravila in druge splošne akte šole,
– sprejema finančni načrt in zaključni račun,
– predlaga ustanovitelju spremembo in razširitev dejavnosti,
– daje ustanovitelju in ravnatelju šole predloge in mnenja o posameznih vprašanjih in
– v skladu s predpisi sprejema program razreševanja presežnih delavcev.
10. člen
Predstavnike ustanovitelja imenuje Občinski svet občine Komen.
Predstavnike delavcev šole volijo delavci šole na naposrednih in tajnih volitvah.
Predstavnike staršev se izvoli z liste kandidatov, ki jo oblikuje svet staršev šole.
Volitve predstavnikov delavcev v svet so veljavne, če se jih udeleži več kot polovica volilnih upravičencev. Izvoljeni so kandidati, ki dobijo večino glasov tistih volilnih upravičencev, ki se udeležijo volitev.
Delavcu šole preneha mandat v svetu pred potekom dobe, za katero je bil izvoljen, če:
– odstopi,
– zaradi bolezni, daljše odsotnosti ali iz drugih razlogov ne more več opravljati funkcije člana sveta,
– je razrešen,
– mu preneha delovno razmerje v šoli,
– izgubi pravico biti voljen v svet.
Odstop je veljaven, ko svet sprejme pisno izjavo delavca o odstopu.
Članom, katerih mandat je vezan na status, preneha mandat s prenehanjem statusa, in sicer:
– predstavniku staršev, ko preneha status učenca njegovemu otroku ali varovancu.
Ko svet ugotovi, da je članu sveta prenehal mandat, o tem obvesti pristojne za imenovanje oziroma izvolitev novega člana.
11. člen
Svet najkasneje 60 dni pred iztekom mandata določi rokovnik za izvedbo volitev in imenuje 3-člansko komisijo, ki izvede volitve predstavnikov delavcev in ga predloži svetu ob konstituiranju.
Če svet v roku iz prejšnjega odstavka ne določi rokovnika in ne imenuje komisije za izvedbo volitev, opravi to nalogo, v roku sedmih dni po preteku roka iz prvega ostavka te točke, ravnatelj šole.
Pravico voliti predstavnike v svet imajo vsi delavci šole, pravico biti izvoljen v svet imajo vsi delavci šole, razen ravnatelja in pomočnika ravnatelja.
Kandidate za člane sveta predlaga učiteljski zbor šole, zbor delavcev in reprezentativni sindikat.
Predlogi kandidatov za člane sveta morajo biti pisni. Predlogom je treba priložiti pisne izjave kandidatov, da se s kandidaturo strinjajo.
Člane sveta se voli z liste kandidatov, ki se oblikuje v šoli.
Če je kandidatov za člane sveta manj, kot se jih voli, mora volilna komisija to javno objaviti in določiti rok za prijavo dodatnih kandidatov za člane sveta, ki ne sme biti daljši od sedem dni, in začne teči z dnem javne objave.
Voli se z glasovnico, na kateri so navedena imena kandidatov za člane sveta po abecednem redu priimkov, z navedbo za koliko kandidatov se glasuje.
Voli se tako, da se obkrožijo zaporedne številke pred imeni kandidatov, za katere se glasuje. Neizpolnjena glasovnica in glasovnica, na kateri ni mogoče ugotoviti volje volilca, sta neveljavni. Neveljavna je tudi glasovnica, če volilec glasuje za več kandidatov, kot je na glasovnici določeno.
O delu volilne komisije se piše zapisnik, v katerega se zapišejo podatki o volilcih, poteku volitev, pripombe članov volilne komisije ter osebni podatki izvoljenih kanidatov za člane sveta.
Volitve so veljavne, če se jih udeleži več kot polovica delavcev šole. Izvoljeno je toliko kandidatov za člane sveta, kot je določeno na glasovnici. Izvoljeni so kandidati, ki dobijo največje število glasov. Če dva kandidata dobita enako število glasov, je izvoljen tisti, ki ima daljšo delovno dobo v šoli.
Če se volitev udeleži polovica ali manj kot polovica delavcev šole in če volilna komisija razveljavi volitve zaradi nepravilnosti, se volitve zaradi nezadostne udeležbe oziroma zaradi nepravilnosti razveljavijo. Ponovne volitve se opravijo v 30-dneh po sklepu volilne komisije o neveljavnosti volitev.
Volitve delavcev v svet se opravijo najmanj 15 dni pred iztekom mandatne dobe članom sveta. Volilne rezultate ugotovi in razglasi volilna komisija najkasneje v petih dneh po izvedbi volitev.
Kandidati, ki so izvoljeni v svet, opravljajo svojo funkcijo od dneva, ko svetu prejšnjega sklica preneha mandat in se konstituira novi svet.
Če svetu preneha mandat pred konstituiranjem novega sveta, opravlja le-ta svoje naloge do konstituiranja novega sveta, vendar ne več kot tri mesece po izteku mandata.
Če članu preneha mandat pred potekom mandatne dobe, se v 15-ih dneh od dneva ugotovitve o prenehanju mandata, razpiše nadomestne volitve.
Nadomestno imenovanje oziroma izvolitev člana sveta ni potrebno, če je prenehal mandat manj kot tretjini članov in je do izteka mandata sveta manj kot šest mesecev.
12. člen
Podružnico šole vodi vodja podružnice, ki ima naslednje pristojnosti:
– organizira in vodi delo,
– predlaga ravnatelju program razvoja,
– predlaga nadstandardne programe,
– skrbi za sodelovanje šole s starši,
– obvešča starše o delu,
– opravlja druge naloge, za katere ga pisno pooblasti ravnatelj.
13. člen
Za organizirano uresničevanje interesa staršev in za pomoč pri vodenju podružnice se oblikuje svet staršev.
Svet stašev ima tri člane, oziroma toliko kolikor je oddelkov.
Člani sveta staršev so člani sveta staršev šole.
14. člen
Za opravljanje dejavnosti zagotovi ustanovitelj naslednje nepremičnine:
– objekt šole,
– objekt telovadnice,
– zunanje igralne površine,
– dvorišče in parkirišče.
Nepremičnine za izvajanje vzgojno-izobraževalnih programov so na zemljišču: p. št. 740, 741, 742, 744, 745, 746, 747 in 750/1 k.o. Komen.
Za opravljanje dejavnosti podružnice Štanjel ustanovitelj zagotovi naslednje nepremičnine:
– objekt šole z vrtcem,
– telovadnico,
– igrišče z dvoriščem za potrebe osnovnošolske in predšolske vzgoje, ki so na zemljišču: p. št. 907/1, 907/2, 908/1 in 909 k.o. Štanjel.
Ustanovitelj zagotavlja poleg nepremičnin tudi opremo potrebno za izvajanje osnovnošolskega izobraževanja, ki jo je šola uporabljala za opravljanje dejavnosti do uveljavitve tega akta, in jo izkazuje v bilanci stanja za zadnje leto poslovanja.
Za podružnico Štanjel ustanovitelj zagotavlja opremo po popisu opreme potrebne za izvajanje osnovnošolskega izobraževanja v novem objektu.
15. člen
Šola pridobiva sredstva za opravljanje javne službe iz državnega proračuna in iz proračuna občine v skladu z zakoni in statutom Občine Komen, iz prispevkov staršev, lahko pa tudi iz drugih virov.
16. člen
Šola nastopa v pravnem prometu, povezanim z dejavnostjo, za katero je ustanovljena, samostojno.
Šola odgovarja za svoje obveznosti do višine sredstev, s katerimi razpolaga.
Ustanovitelj odgovarja za obveznosti šole do višine sredstev, ki jih zagotavlja v skladu s 15. členom tega odloka.
17. člen
Šola je dolžna na zahtevo ministrstva, pristojnega za šolstvo oziroma ustanovitelja, predložiti vse listine in tiste podatke, ki se nanašajo na gospodarjenje s premoženjem, ki ga šola upravlja, in na opravljanje svoje dejavnosti oziroma so potrebne za vpis v zemljiško knjigo.
18. člen
Šola ima žiro račun pri Agenciji Republike Slovenije za plačilni promet, nadziranje in informiranje oziroma pri poslovni banki.
19. člen
Delo šole je javno.
Javnost dela šole se zagotavlja s poročili staršem, novinarjem in drugim predstavnikom javnosti.
Starši, novinarji in drugi predstavniki javnosti ne morejo prisostvovati sejam in drugim oblikam dela organov šole ter vzgojno-izobraževalnemu delu šole, razen v primeru, ko je to določeno z zakonom ali drugimi predpisi ali jim ravnatelj šole dovoli.
O delu šole obvešča javnost ravnatelj ali oseba, ki jo pooblasti.
20. člen
Ravnatelj in drugi delavci šole morajo varovati listine in podatke, do katerih pridejo oziroma se z njimi seznanijo pri opravljanju vzgojno-izobraževalne dejavnosti in so določeni za poslovno tajnost.
Osebe iz prejšnjega odstavka morajo varovati poslovno tajnost tudi po prenehanju delovnega razmerja.
Za poslovno tajnost se štejejo:
– podatki in dokumenti, ki so z zakonom in drugimi predpisi določeni za tajne,
– podatki in dokumenti, ki jih svet šole določi za poslovno tajnost,
– podatki in dokumenti, ki jih ravnatelj v okviru svojih pristojnosti določi za poslovno tajnost,
– podatki in dokumenti, ki jih šoli zaupno sporoči pristojni organ ali druga organizacija.
21. člen
Določba 6. člena tega odloka se začne uporabljati od 1. septembra 1999 dalje.
22. člen
Svet šole in svet staršev se konstituirata v skladu s tem odlokom najkasneje v šestih mesecih po njegovi uveljavitvi.
Do konstituiranja novega sveta šole in sveta staršev opravljata njune naloge svet javnega vzgojno-izobraževalnega zavoda Osnovna šola Komen in svet staršev.
23. člen
Mandat ravnatelja šole se nadaljuje do izteka časa, za katerega je bil imenovan.
24. člen
Šoloobvezni otroci s področja podružnice Štanjel lahko na predmetni stopnji, oziroma ko zaključijo šolanje na podružnici Štanjel, obiskujejo Osnovno šolo Dutovlje, če to želijo njihovi starši.
Šoloobveznim otrokom iz prejšnjega odstavka plačuje stroške prevoza v šolo občina, v kateri bivajo.
25. člen
Šola Komen je pravna naslednica šole Antona Šibelja-Stjenka Komen, ki je vpisana v sodni register pri Registrskem sodišču Koper, pod št. vložka 1/00346/00 R 98/01838.
26. člen
Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati odlok o ustanovitvi Osnovne šole Antona Šibelja-Stjenka Komen, objavljen v Uradnem listu RS, št. 79/97 z dne 15. december 1997.
27. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 640-06/98-18
Komen, dne 9. marca 1999.
Župan
Občine Komen
Uroš Slamič l. r.