Uradni list

Številka 24
Uradni list RS, št. 24/1999 z dne 10. 4. 1999
Uradni list

Uradni list RS, št. 24/1999 z dne 10. 4. 1999

Kazalo

1119. Pravilnik o številu in sestavi članov posadke zrakoplova, stran 2714.

Na podlagi 265. člena zakona o zračni plovbi (Uradni list SFRJ, št. 45/86, 24/88, 80/89, 29/90 in Uradni list RS, št. 58/93) ter 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94, 20/95 – odl. US in 29/95 – odl. US) izdaja minister za promet in zveze
P R A V I L N I K
o številu in sestavi članov posadke zrakoplova
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(obseg urejanja)
(1) Ta pravilnik določa najmanjše število in sestavo članov posadke zrakoplova v javnem zračnem prevozu, ki je usposobljena za opravljanje posameznih strokovnih del na zrakoplovu.
(2) Določbe tega pravilnika se ne uporabljajo za državne zrakoplove.
2. člen
(pomen izrazov)
Posamezni izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo naslednji pomen:
1. državni zrakoplov je zrakoplov, ki se uporablja v vojaške, policijske in carinske namene;
2. FM (Flight Manual) je operativni priročnik zrakoplova;
3. IFR (Instrument Flight Rules) so pravila instrumentalnega letenja;
4. IMC (Instrument Meteorological Conditions) so instrumentalni meteorološki pogoji;
5. javni zračni prevoz je prevoz potnikov in stvari, ki ga kot pridobitno dejavnost opravlja fizična ali pravna oseba;
6. OM (Operations Manual) je letalski operativni priročnik;
7. zrakoplov je vsaka naprava, ki se lahko obdrži v atmosferi zaradi reakcije zraka, razen reakcije zraka na zemeljsko površino.
II. ŠTEVILO IN SESTAVA POSADKE ZRAKOPLOVA
3. člen
(število in sestava letalnega osebja)
(1) Število in sestava letalnega osebja v zrakoplovu, ki opravlja javni zračni prevoz, mora biti v skladu z operativnim priročnikom zrakoplova (FM). Število in sestava letalnega osebja ne sme biti manjša, kot to določa operativni priročnik zrakoplova (FM).
(2) V posadko zrakoplova se razen prvega pilota (vodje zrakoplova) in drugega pilota doda še drugo letalno osebje (letalski tehnik – letalec, letalski inženir, navigator in drugi), kadar to narekuje vrsta in tip letalske operacije. Število in sestava posadke ne sme biti manjša kot je to določeno v operativnem priročniku zrakoplova (FM) in letalskem operativnem priročniku (OM).
(3) Vsi člani letalnega osebja morajo imeti ustrezna veljavna dovoljenja, biti morajo primerno usposobljeni in s strani letalskega prevoznika oziroma drugega izvajalca letalskih operacij, napoteni na opravljanje določenega dela v skladu z letalskim operativnim priročnikom (OM).
(4) Minimalno število letalnega osebja v turbopropelerskem zrakoplovu, ki ima vgrajenih več kot devet potniških sedežev in na vseh zrakoplovih s turbinskimi motorji, ki opravljajo javni zračni prevoz v instrumentalnih meteoroloških pogojih (IMC) po pravilih instrumentalnega letenja (IFR) ali ponoči morata leteti prvi pilot (vodja zrakoplova) in drugi pilot. Izjemoma lahko Uprava Republike Slovenije za zračno plovbo (v nadaljevanju uprava) odobri opravljanje javnega zračnega prevoza s samo enim pilotom, pod pogojem, da je to v skladu z operativnim priročnikom zrakoplova (FM).
(5) V enomotornem zrakoplovu z batnim motorjem mora leteti prvi pilot (vodja zrakoplova). V večmotornem zrakoplovu z batnimi motorji mora biti število pilotov v skladu z operativnim priročnikom zrakoplova (FM) in letalskim operativnim priročnikom (OM).
(6) Število pilotov in drugega letalnega osebja določi letalski prevoznik oziroma drug izvajalec letalskih operacij, v letalskem operativnem priročniku (OM), ki ga odobri uprava.
4. člen
(število kabinskega osebja)
(1) V zrakoplovu, ki opravlja javni zračni prevoz, je število članov kabinskega osebja odvisno od števila vgrajenih potniških sedežev.
(2) Pri letenju z zrakoplovom, ki ima vgrajenih več kot devetnajst potniških sedežev, kadar prevaža enega ali več potnikov, mora letalski prevoznik oziroma drug izvajalec letalskih operacij zagotoviti določeno število kabinskega osebja, zaradi opravljanja določenega dela v skladu z letalskim operativnim priročnikom (OM).
(3) Minimalno število kabinskega osebja je en član kabinskega osebja na vsakih petdeset sedežev oziroma na oddelek do petdeset potniških sedežev, nameščenih na istem krovu zrakoplova, pod pogojem, da je število kabinskega osebja, ki aktivno sodeluje med prikazom zasilne evakuacije, določeno z varnostno analizo za določen tip zrakoplova in v skladu z določbo šestega odstavka tega člena.
(4) Število članov kabinskega osebja se poveča v primeru izvajanja letalskih operacij z višjo stopnjo tveganja, izvajanja letalskih operacij na katerih potujejo osebe s posebnim statusom (osebe pod nadzorstvom, nevarni zaporniki, duševno motene osebe in pregnanci) ter bolniki, invalidi in ranjenci.
(5) V nepredvidenih okoliščinah (poslabšanje zdravstvenega stanja člana kabinskega osebja ipd.) se minimalno število kabinskega osebja lahko zmanjša, pri čemer pa je potrebno izpolniti naslednja pogoja:
1. število potnikov v zrakoplovu se zmanjša v skladu z letalskim operativnim priročnikom (OM);
2. po opravljenem letu mora letalski prevoznik oziroma drug izvajalec letalske operacije predložiti poročilo upravi.
(6) Število članov kabinskega osebja določi letalski prevoznik oziroma drugi izvajalec letalske operacije v svojem letalskem operativnem priročniku (OM), ki ga odobri uprava, ob upoštevanju varnostnih analiz iz tretjega odstavka tega člena, letalskih predpisov, ki urejajo področje komercialnih letalskih operacij ter standardov in priporočil prilog številka 6 in 17 k Čikaški konvenciji.
III. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
5. člen
(prenehanje uporabe)
Z dnem, ko začne veljati ta pravilnik, se preneha uporabljati pravilnik o številu in sestavi članov posadke letala (Uradni list SFRJ, št. 57/78, 7/83) in preneha veljati pravilnik o številu in sestavi članov posadke letala (Uradni list RS, št. 27/95).
6. člen
(veljavnost)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 2630-2/99-0707
Ljubljana, dne 29. marca 1999.
mag. Anton Bergauer l. r.
Minister
za promet in zveze

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti