Na podlagi druge alinee prvega odstavka 107. člena in prvega odstavka 91. člena ustave Republike Slovenije izdajam
U K A Z
o razglasitvi zakona o kemičnem orožju (ZKO)
Razglašam zakon o kemičnem orožju (ZKO), ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na seji 28. aprila 1999.
Št. 001-22-66/99
Ljubljana, dne 6. maja 1999.
Predsednik
Republike Slovenije
Milan Kučan l. r.
Z A K O N
O KEMIČNEM OROŽJU (ZKO)
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina in namen zakona)
Ta zakon določa obveznosti, prepovedi in omejitve, ki se nanašajo na kemično orožje v skladu s Konvencijo o prepovedi razvoja, proizvodnje, kopičenja zalog in uporabe kemičnega orožja ter o njegovem uničenju (Uradni list RS, št. 34/97 – Mednarodne pogodbe, št. 9/97, v nadaljnjem besedilu: konvencija).
2. člen
(prepovedi)
Prepovedani so razvoj, proizvodnja, promet, kopičenje zalog, zadrževanje in uporaba kemičnega orožja.
3. člen
(izjeme)
Prepoved iz prejšnjega člena se ne nanaša na strupene kemikalije in njihove predhodne sestavine za namene, ki niso prepovedani s konvencijo, kot so:
– industrijski, kmetijski, raziskovalni, medicinski, farmacevtski in drugi miroljubni nameni;
– zaščita pred strupenimi kemikalijami oziroma kemičnim orožjem;
– vojaški nameni, ki niso povezani z uporabo kemičnega orožja in ki niso odvisni od uporabe strupenih lastnosti kemikalij kot načina bojevanja.
Prepoved iz prejšnjega člena se tudi ne nanaša na strupene kemikalije in njihove predhodne sestavine, ki se uporabljajo za obvladovanje notranjih nemirov v skladu s posebnimi zakonskimi predpisi.
4. člen
(opredelitev pojmov)
Po tem zakonu imajo izrazi naslednji pomen:
1. Kemično orožje so:
a) strupene kemikalije in njihove predhodne sestavine, razen za namene, ki niso prepovedani s konvencijo, dokler so vrste in količine skladne s takimi nameni;
b) strelivo in pripomočki, posebej zasnovani za povzročanje smrti in drugih poškodb zaradi tistih strupenih lastnosti kemikalij iz pododstavka a), ki bi se sproščale kot posledica uporabe takega streliva in pripomočkov;
c) katera koli oprema, posebej zasnovana za uporabo v neposredni povezavi streliva in pripomočkov iz pododstavka b).
2. Zavezanec je podjetnik posameznik ali državni organ ter fizična in pravna oseba v funkciji lastnika oziroma uporabnika zemljišča, objektov, opreme in strupenih kemikalij, ki so predmet nadzora po določbah konvencije oziroma imetnik dovoljenja iz 5. in 6. člena tega zakona.
3. Proizvodnja kemikalije je njeno pridobivanje s kemijsko reakcijo.
4. Predelovanje kemikalije je fizikalni postopek, kot je oblikovanje, ekstrakcija ali prečiščevanje, pri čemer se ena kemikalija ne spremeni v drugo kemikalijo.
5. Poraba kemikalije je njena pretvorba v drugo kemikalijo s kemijsko reakcijo.
6. Promet je uvoz, izvoz, prodaja oziroma vsakršna prepustitev tretjemu.
7. Uvoz je vsak vnos strupene kemikalije na carinsko območje Republike Slovenije, ne glede na to, kakšna raba ali uporaba je v skladu s carinskimi predpisi dovoljena za to kemikalijo.
8. Izvoz je vsak iznos strupene kemikalije iz carinskega območja Republike Slovenije.
9. Tranzit je vsak prenos strupene kemikalije preko carinskega območja Republike Slovenije pod carinskim nadzorom.
10. Priloga je Priloga o kemikalijah iz konvencije, sestavljena iz smernic za sezname kemikalij in seznamov 1, 2 in 3.
11. Strupene kemikalije so kemikalije in njihove predhodne sestavine, določene v prilogi iz prejšnje točke.
12. Posamezna organska kemikalija je katera koli kemikalija, ki spada v razred kemičnih spojin, sestavljenih iz vseh ogljikovih spojin, razen oksidov, sulfidov in kovinskih karbonatov, ki jo je mogoče opredeliti s kemijskim imenom, strukturno formulo, če je znana, in z registrsko številko CAS, če ji je dodeljena.
13. PSF kemikalija je organska kemikalija, ki vsebuje elemente fosfor, žveplo ali fluor.
14. Organizacija je Organizacija za prepoved kemičnega orožja, ustanovljena s konvencijo.
15. Mednarodna inšpekcija je inšpekcija inšpekcijske skupine, ki jo sestavljajo inšpektorji in inšpekcijski asistenti organizacije.
II. DOLŽNOSTI ZAVEZANCEV
5. člen
(dovoljenja za proizvodnjo in obratovanje objektov)
Proizvodnja strupenih kemikalij in obratovanje objektov za njihovo proizvodnjo za namene iz 3. člena tega zakona, se lahko opravlja na podlagi dovoljenja, ki ga izda minister, pristojen za zdravstvo (v nadaljnjem besedilu: minister), v soglasju z ministrom, pristojnim za gospodarstvo, ministrom, pristojnim za okolje in ministrom, pristojnim za obrambo.
Dovoljenje iz prejšnjega odstavka je potrebno tudi za vsakršno spremembo ali prilagoditev objekta za proizvodnjo strupenih kemikalij.
Podrobnejše pogoje za proizvodnjo strupenih kemikalij predpiše minister v soglasju z ministrom pristojnim za gospodarstvo, ministrom, pristojnim za okolje in ministrom, pristojnim za obrambo.
Evidenco dovoljenj iz tega člena vodi Urad za kemikalije Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: urad).
6. člen
(druga dovoljenja)
Za uvoz, tranzit, izvoz, skladiščenje in porabo strupenih kemikalij, za namene iz 3. člena tega zakona je treba pridobiti dovoljenje, ki ga izda urad.
Urad izda dovoljenje iz prejšnjega odstavka najkasneje v tridesetih dneh, za skladiščenje in porabo strupenih kemikalij pa najkasneje v šestih mesecih po prejemu popolne vloge.
Ne glede na določbo iz prvega odstavka tega člena lahko minister določi, da dovoljenje ni potrebno za posamezne kemikalije iz seznama 3 Priloge.
Minister podrobneje predpiše način pridobitve dovoljenj iz prvega odstavka tega člena.
Evidenco dovoljenj iz prvega odstavka tega člena vodi urad.
7. člen
(omejitev prometa)
Minister prepove ali omeji promet s strupenimi kemikalijami z državami, ki niso pogodbenice konvencije, v skladu z določbami konvencije oziroma v skladu z odločitvami organizacije.
8. člen
(preprečevanje zlorabe)
Zavezanci, ki opravljajo dejavnosti iz 5. člena tega zakona so dolžni poskrbeti za ukrepe, s katerimi se prepreči ravnanje s strupenimi kemikalijami, ki ni v skladu s tem zakonom oziroma s konvencijo.
9. člen
(sporočanje)
Zavezanec mora uradu predložiti podatke o procesu proizvodnje, porabe in predelovanja strupenih kemikalij, podatke o objektih in tehnološki opremi ter podatke o uvozu, izvozu, tranzitu in skladiščenju, vključno s specifikacijo in podatki o količinah posameznih strupenih kemikalij ter podatke o proizvodnji posameznih organskih kemikalij in PSF kemikalij. Na zahtevo urada mora zavezanec predložiti tudi drugo dokumentacijo.
Minister predpiše roke, vsebino in način posredovanja podatkov iz prejšnjega odstavka.
III. PRISTOJNOSTI IN POOBLASTILA
10. člen
(urad za kemikalije)
Urad je pristojen za sodelovanje z organizacijo pri izvajanju nalog in pooblastil iz konvencije. Pri tem zlasti:
– na ravni države zbira podatke, ki jih je po konvenciji dolžan posredovati organizaciji,
– sodeluje pri pripravi sporazumov o objektih, ki jih, skladno s konvencijo, sklepa Vlada Republike Slovenije z organizacijo,
– sodeluje pri uveljavljanju zahtev za pokrivanje stroškov mednarodne inšpekcije,
– sodeluje z mednarodno inšpekcijo,
– v skladu z 10. členom konvencije sodeluje z organizacijo v primeru nevarnosti uporabe ali uporabe kemičnega orožja.
Pri izvajanju nalog iz prejšnjega odstavka urad sodeluje z ministrstvom, pristojnim za gospodarske dejavnosti, ministrstvom, pristojnim za notranje zadeve, ministrstvom, pristojnim za zunanje zadeve, ministrstvom, pristojnim za obrambo in ministrstvom, pristojnim za okolje.
11. člen
(carinski organi in organi za notranje zadeve)
Nadziranje uvoza, izvoza in tranzita strupenih kemikalij izvajajo carinski organi in organi za notranje zadeve, nadziranje uvoza in izvoza pa tudi zdravstveni inšpektorji.
Carinski organ lahko dovoli vnos na carinsko območje ter odobri zahtevano carinsko dovoljeno rabo ali uporabo strupenih kemikalij le, če carinski zavezanec poleg drugih dokumentov za izvajanje carinskih predpisov predloži tudi dovoljenje iz 6. člena tega zakona, potrjenega s strani inšpektorja iz 1. točke prvega odstavka 13. člena tega zakona.
Carinski organi in organi za notranje zadeve, ki pri izvajanju svojih nalog ugotovijo kršitve tega zakona ali konvencije, o tem takoj obvestijo urad.
V primeru poskusa vnosa kemičnega orožja oziroma strupene kemikalije brez dovoljenja iz 6. člena tega zakona, se kemično orožje oziroma strupena kemikalija zaseže. Zaseženo kemično orožje oziroma strupena kemikalija se skladišči v objektih, ki jih določi minister, v soglasju z ministrom, pristojnim za gospodarstvo in ministrom, pristojnim za okolje. Stroške skladiščenja ter druge stroške za izpolnitev zahtev konvencije v zvezi z zaseženim kemičnim orožjem oziroma strupeno kemikalijo nosi imetnik oziroma lastnik kemičnega orožja oziroma strupene kemikalije.
IV. ZBIRANJE, UPORABA IN VAROVANJE PODATKOV
12. člen
(zbiranje, uporaba in varovanje podatkov)
Zbirka podatkov za potrebe izvajanja konvencije in tega zakona, se vodi pri uradu v skladu s programom informacijske podpore po zakonu, ki ureja področje kemikalij.
Osebni podatki, ki jih v zvezi z zavezanci vodi urad in jih pridobi neposredno od zavezanca ali iz centralnega registra prebivalstva, so: davčna številka oziroma enotna matična številka zavezanca, ime in priimek ter sedež oziroma stalno bivališče zavezanca.
Organi, pristojni za izvajanje tega zakona, se morajo medsebojno obveščati, če je ugotovljen utemeljen sum nedovoljene proizvodnje, predelovanja, porabe, tranzita, skladiščenja ali prometa s kemičnim orožjem ali s strupenimi kemikalijami.
Organi, pristojni za izvajanje tega zakona, lahko podatke, ki so jim bili skladno s tem zakonom in konvencijo posredovani, uporabijo le za namene, za katere so jih pridobili, in so jih dolžni varovati v skladu s konvencijo, zakonom, ki ureja kemikalije in zakonom, ki ureja varstvo osebnih podatkov.
V. INŠPEKCIJE
13. člen
(inšpekcijski nadzor)
Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem konvencije, tega zakona in predpisov, izdanih na njegovi podlagi, opravljajo v skladu s svojimi pooblastili:
1. Zdravstveni inšpektorji, ki opravljajo nadzor nad kemikalijami (v nadaljnjem besedilu: inšpektorji).
2. Mednarodni inšpektorji.
V posebnih primerih in za posamezne naloge lahko minister ustanovi inšpekcijsko skupino, ki jo vodi inšpektor in je sestavljena tudi iz predstavnikov drugih inšpekcijskih organov, glede na vsebino naloge.
Do povrnitve stroškov mednarodne inšpekcije s strani organizacije se stroški krijejo iz državnega proračuna.
14. člen
(postopek ob prihodu mednarodne inšpekcije)
Obvestilo o prihodu mednarodne inšpekcije prevzame ministrstvo, pristojno za notranje zadeve, v okviru 24-urne dežurne službe in nemudoma obvesti vodjo spremljevalne skupine na uradu, če ta ni dosegljiv, pa njegovega namestnika.
O vsakem obvestilu o prihodu mednarodne inšpekcije urad nemudoma obvesti Vlado Republike Slovenije.
Potek postopka za sprejem in spremljanje posameznih vrst mednarodnih inšpekcij se uredi v navodilih, ki jih odobri minister, v soglasju s pristojnimi ministri.
15. člen
(pooblastila inšpektorjev)
Poleg pooblastil po splošnih predpisih in po posebnem predpisu o zdravstveni inšpekciji ima inšpektor po tem zakonu še naslednja pooblastila:
1. z odločbo odredi ukrepe, da se nepravilnosti in pomanjkljivosti v zvezi z dejavnostmi iz 5. in 6. člena tega zakona odpravijo v določenem roku;
2. z odločbo ustavi proizvodnjo, porabo, predelovanje, tranzit, promet in skladiščenje strupenih kemikalij;
3. z odločbo ustavi vse aktivnosti v objektu za katere je potrebno dovoljenje iz 5. in 6. člena tega zakona, če za objekt ni bilo pridobljeno ustrezno dovoljenje;
4. na podlagi dovoljenja iz 6. člena tega zakona potrdi uvoz in izvoz strupenih kemikalij pred vložitvijo carinske deklaracije.
O ukrepih iz prejšnjega odstavka inšpektor obvesti urad.
Zoper odločbo inšpektorja iz prvega odstavka tega člena je možna pritožba na ministrstvo, pristojno za zdravstvo, v roku 15 dni od vročitve odločbe.
Pritožba ne zadrži izvršitve odločbe.
16. člen
(dolžnost sodelovanja zavezancev pri mednarodnih inšpekcijah)
Zavezanec je dolžan omogočiti mednarodno inšpekcijo in sodelovati s spremljevalno skupino ter ji pomagati pri izvajanju mednarodne inšpekcije.
Minister podrobneje opredeli način sodelovanja zavezancev pri izvajanju mednarodne inšpekcije.
17. člen
(spremljevalna skupina)
Inšpekcije po 6. in 9. členu konvencije in preiskave po 10. členu konvencije se opravljajo s posredništvom spremljevalne skupine.
Spremljevalno skupino imenuje Vlada Republike Slovenije na predlog ministra, pristojnega za zdravstvo. Člani spremljevalne skupine so delavci ministrstva, pristojnega za zdravstvo, ministrstva, pristojnega za zunanje zadeve, ministrstva, pristojnega za notranje zadeve, ministrstva, pristojnega za gospodarske dejavnosti, ministrstva, pristojnega za obrambo, ministrstva, pristojnega za okolje in ministrstva, pristojnega za kmetijstvo. Vodja je predstavnik urada. Vodja spremljevalne skupine izmed članov spremljevalne skupine za vsako posamezno inšpekcijo oblikuje ustrezno ekipo. V primeru inšpekcije v vojaških objektih in v primeru inšpekcije starega kemičnega orožja, vodja spremljevalne skupine pooblasti predstavnika ministrstva, pristojnega za obrambo, za vodenje spremljevalne skupine.
Vodja spremljevalne skupine daje ustne odredbe, potrebne za izvedbo inšpekcije in preiskave in druge odredbe, ki so potrebne za uveljavljanje pooblastil in dolžnosti sodelovanja. Pritožba proti ustnim odredbam vodje spremljevalne skupine ne zadrži njihove izvršitve.
Podrobnejši potek mednarodnega inšpekcijskega nadzora in naloge spremljevalne skupine določi minister.
18. člen
(vstopni mejni prehodi)
Vstopne mejne prehode za mednarodne inšpekcije določi minister, pristojen za notranje zadeve, v soglasju z ministrom, pristojnim za zunanje zadeve.
VI. KAZENSKE DOLOČBE
19. člen
Z denarno kaznijo najmanj 1,000.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki:
1. ne pridobi ustreznega dovoljenja pred pričetkom proizvodnje strupenih kemikalij (prvi odstavek 5. člena);
2. ne pridobi ustreznega dovoljenja za obratovanje objekta za proizvodnjo strupenih kemikalij pred pričetkom obratovanja (prvi odstavek 5. člena);
3. ne pridobi ustreznega dovoljenja za spremembo ali prilagoditev objekta za proizvodnjo strupenih kemikalij pred pričetkom samega obratovanja (drugi odstavek 5. člena);
4. opravlja uvoz, tranzit, izvoz, skladiščenje in porabo strupenih kemikalij brez ustreznega dovoljenja (prvi odstavek 6. člena);
5. če ravna v nasprotju s 7. členom tega zakona;
6. če ravna v nasprotju z 8. členom tega zakona;
7. ne sporoča zahtevanih podatkov (9. člen);
8. uvaža, izvaža ali prevaža strupene kemikalije preko ozemlja Republike Slovenije brez potrditve iz 4. točke prvega odstavka 15. člena tega zakona;
9. ne omogoči mednarodne inšpekcije (16. člen).
Z denarno kaznijo najmanj 500.000 tolarjev se kaznuje za prekršek iz prejšnjega odstavka posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti.
Z denarno kaznijo najmanj 100.000 tolarjev se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje odgovorna oseba pravne osebe.
20. člen
Z denarno kaznijo najmanj 700.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki:
1. na posebno zahtevo ne predloži druge zahtevane dokumentacije (prvi odstavek 9. člena);
2. ne pomaga spremljevalni skupini pri izvajanju inšpekcije (16. člen);
3. ne spoštuje odredb vodje spremljevalne skupine (tretji odstavek 17. člena).
Z denarno kaznijo najmanj 350.000 tolarjev se kaznuje za prekršek iz prejšnjega odstavka posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti.
Z denarno kaznijo najmanj 70.000 tolarjev se za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje odgovorna oseba pravne osebe.
VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
21. člen
(izvajanje upravnih nalog)
Do ustanovitve urada opravlja naloge po tem zakonu ministrstvo, pristojno za zdravstvo.
22. člen
(izvajanje inšpekcijskih nalog)
Do imenovanja inšpektorjev iz 1. točke prvega odstavka 13. člena tega zakona opravljajo naloge po tem zakonu zdravstveni inšpektorji.
23. člen
(rok za izdajo izvršilnih predpisov)
Podzakonski predpisi na podlagi tega zakona se izdajo najkasneje v šestih mesecih po uveljavitvi tega zakona.
Vlada Republike Slovenije imenuje vodjo in člane spremljevalne skupine iz 17. člena tega zakona v treh mesecih po njegovi uveljavitvi.
24. člen
(začetek veljavnosti)
Ta zakon začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 213-05/98-5/1
Ljubljana, dne 28. aprila 1999.
Predsednik
Državnega zbora
Republike Slovenije
Janez Podobnik, dr. med. l. r.