Na podlagi 74. in 92. člena zakona o bančništvu (Uradni list RS, št. 7/99) in 20. člena zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. I/91-I) izdaja Svet Banke Slovenije
S K L E P
o ugotavljanju in poročanju vrednosti naložb bank in hranilnic v kapital nefinančnih organizacij in opredmetena osnovna sredstva
I. NAMEN SKLEPA
1
S tem sklepom se določi vsebina in način ugotavljanja ter poročanja bank in hranilnic (v nadaljevanju: bank) o vrednosti njihovih naložb v kapital nefinančnih organizacij in opredmetena osnovna sredstva.
2
Banke morajo tekoče izračunavati vrednost svojih naložb in spremljati izpolnjevanje omejitev skupnega obsega naložb in posameznih naložb.
II. OMEJITEV SKUPNEGA OBSEGA IN POSAMEZNIH NALOŽB
3
Vrednost naložb banke v zemljišča, zgradbe, poslovno opremo in naložb iz naslova udeležbe v kapitalu nefinančnih organizacij skupno ne sme presegati višine kapitala banke.
Vrednost naložb banke iz naslova udeležbe v kapitalu nefinančnih organizacij skupno ne sme presegati 60% višine kapitala banke.
Vrednost naložb banke iz naslova udeležbe v kapitalu posamezne nefinančne organizacije ne sme presegati 15% višine kapitala banke.
4
Za naložbe iz 3. točke tega sklepa se prva tri leta po pridobitvi ne štejejo naložbe, ki jih je banka pridobila namesto izpolnitve denarne obveznosti pravne osebe v postopku finančnega prestrukturiranja te osebe.
III. KAPITALSKA ZAHTEVA ZA PREKORAČITEV OMEJITEV
5
Banke morajo z zadostnim obsegom svojega kapitala zagotavljati pokrivanje kapitalskih zahtev za prekoračena stanja v kapitalu nefinančnih organizacij. Kapitalska zahteva za prekoračena stanja je enaka večji od vsot vrednosti naložb banke, ki presegajo omejitve iz drugega in tretjega odstavka 3. točke tega sklepa.
Bankam pri izračunu prekoračenih stanj vrednosti njihovih naložb oziroma kapitalske zahteve, za katero se zmanjša kapital v izračunu kapitalske ustreznosti, do 31. 12. 2000 ni potrebno upoštevati naložb, ki so predmet uskladitve po peti točki tretjega odstavka 240. člena zakona o bančništvu, to je naložb v kapital posameznih nefinančnih organizacij, katerih vrednost je na dan uveljavitve zakona presegala 15% kapitala banke.
IV. VSEBINA IN NAČIN POROČANJA BANKI SLOVENIJE
6
Banke predložijo Banki Slovenije poročilo o vrednosti skupnega obsega naložb v kapital nefinančnih organizacij in opredmetena osnovna sredstva v obliki obrazca NAL-1 ter poročilo o vrednosti posameznih naložb v kapital nefinančnih organizacij v obliki obrazca NAL-2. Obrazca sta sestavni del tega sklepa.
7
V točki I obrazca NAL-1 se za naložbe v opredmetena osnovna sredstva (zemljišča, zgradbe in poslovna oprema) v stolpec 1 vnese znesek naložb iz bilančne postavke A.X. - Opredmetena osnovna sredstva.
Za naložbe v kapital nefinančnih organizacij se v stolpec 1 vnese znesek naložb iz bilančnih postavk A.VII. in A.VIII. – Naložbe v kapital odvisnih in neodvisnih strank, v delu, ki se nanaša na nefinančne organizacije.
V stolpec 2 točke I obrazca se vnese skupni znesek naložb, ki jih je banka pridobila namesto plačila terjatev in od datuma pridobitve še niso pretekla tri leta.
V točki II se za naložbe v opredmetena osnovna sredstva oziroma v kapital nefinančnih organizacij, pridobljene namesto neplačanih terjatev, posamično navede datum, zneske in obliko oziroma vrsto naložbe, ki tri leta po pridobitvi predstavljajo izjemo, in zato zmanjšujejo osnovo za izračun.
8
V točki I obrazca NAL-2 se v stolpcu 1 navedejo naložbe v kapital tistih nefinančnih organizacij, ki po knjigovodskem stanju posamično presegajo 15% kapitala banke.
V stolpcu 2 točke I se navedejo posamezne naložbe, ki jih je banka pridobila namesto plačila terjatev in od datuma pridobitve še niso pretekla tri leta.
V točki IV se za kapitalsko zahtevo, za katero se zmanjša kapital v izračunu kapitalske ustreznosti, vpiše večja od kapitalskih zahtev iz točke IV obrazca NAL-1 oziroma točke III obrazca NAL-2.
V. OBVEZNOST IN ROKI POROČANJA BANKI SLOVENIJE
9
Banke predložijo Banki Slovenije poročili v obliki obrazcev NAL-1 in NAL-2 hkrati s poročili o izračunu kapitala, in sicer po stanju na zadnji dan vsakega četrtletja.
V primeru posebne zahteve Banke Slovenije so banke dolžne predložiti poročila po stanju na dan, ki je naveden v zahtevi.
10
Rok za predložitev poročil iz 6. točke tega sklepa je za stanje na zadnji dan v letu deseti delovni dan po izteku roka za predložitev nerevidiranih računovodskih izkazov, za druga četrtletja pa do 25. v naslednjem mesecu.
11
Prva poročila v skladu s tem sklepom predložijo banke po stanju na dan 30. 6. 1999.
12
Določila tega sklepa se smiselno uporabljajo tudi za podružnice tujih bank.
13
Ta sklep začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Ljubljana, dne 25. maja 1999.
Predsednik
Sveta Banke Slovenije
Guverner
dr. France Arhar l. r.