Na podlagi desetega odstavka 54. člena zakona o trošarinah (Uradni list RS, št. 84/98) izdaja minister za finance v soglasju z ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
O D R E D B O
o pogojih za vračilo in o načinu vračila trošarine za mineralna olja, ki se porabijo za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije
1. člen
(namen odredbe)
Ta odredba določa pogoje, ki jih mora izpolnjevati kupec mineralnih olj, ki se porabijo za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije, da pridobi pravico do vračila 50% plačane trošarine, predpisane za pogonski namen (v nadaljevanju: vračilo), količine, za katere je mogoče uveljaviti vračilo, način vračila, organ, ki je pristojen za vračilo, roke za predložitev zahtevka za vračilo (v nadaljevanju: zahtevka) in roke za vračilo.
2. člen
(splošno)
(1) Šteje se, da je mineralno olje porabljeno za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije, kadar uveljavlja pravico do vračila:
– fizična oseba ali
– pravna oseba,
ki izpolnjuje pogoje, določene s to odredbo (v nadaljevanju: upravičenec).
(2) Ne glede na vrsto mineralnega olja, za katero upravičenec vlaga zahtevek za vračilo, se za izvajanje te odredbe vse količine upoštevajo kot plinsko olje iz 2. točke tretjega odstavka 54. člena zakona o trošarinah (v nadaljevanju: plinsko olje) in se kot plačana trošarina priznava trošarina, predpisana za plinsko olje.
3. člen
(kriteriji za vračilo)
(1) Vračilo se priznava za dejansko porabo, vendar največ do normativne porabe. Normativna poraba se določi s številom normativnih strojnih ur na leto glede na površino obdelanih kmetijskih zemljišč in gozda na območju Republike Slovenije (v nadaljevanju: zemljišč) v uporabi upravičenca, ločeno po posameznih skupinah katastrskih kultur, evidentiranih v zemljiškem katastru, ki znašajo:
– 25 ur na 1 hektar njive, vrta, travnika, barjanskega travnika, pašnika ali ekstenzivnega sadovnjaka (v nadaljevanju: skupina 1),
– 70 ur na 1 hektar plantažnega sadovnjaka, vinograda ali hmeljišča (v nadaljevanju: skupina 2),
– 10 ur na 1 hektar gozda ali gozdne plantaže (v nadaljevanju: skupina 3).
(2) Kot površina zemljišč v uporabi se upošteva površina zemljišč v lasti, solastnini ali skupni lasti upravičenca, povečana za površino zemljišč, vzetih v zakup ter zmanjšana za površino zemljišč, danih v zakup in za površino neobdelanih zemljišč.
(3) Za obdelana se štejejo zemljišča, ki se uporabljajo v skladu z določbami zakona o kmetijskih zemljiščih (Uradni list RS, št. 59/96) in zakona o gozdovih (Uradni list RS, št. 30/93).
(4) Na vsako normativno strojno uro iz prvega odstavka se prizna poraba 6 litrov plinskega olja.
(5) Za vračilo trošarine se glede na določbe predhodnih odstavkov upošteva naslednja normativna poraba goriva na leto po posameznih skupinah katastrskih kultur:
– 150 litrov plinskega olja za vsak hektar zemljišč iz skupine 1
– 420 litrov plinskega olja za vsak hektar zemljišč iz skupine 2
– 60 litrov plinskega olja za vsak hektar zemljišč iz skupine 3.
4. člen
(upravičenci)
(1) Upravičenci do vračila so:
– fizične osebe, člani istega gospodinjstva, ki so imeli pred 1. januarjem leta, za katero se uveljavlja vračilo, skupaj v uporabi toliko zemljišč, da skupna normativna poraba ob upoštevanju kriterijev iz prvega odstavka 3. člena te odredbe znaša vsaj 90 strojnih ur, in ki vložijo zahtevek na osnovi računov za porabljeno plinsko olje;
– pravne osebe, ki opravljajo dejavnost kmetijstva ali gozdarstva iz področja A standardne klasifikacije dejavnosti, ki so imele pred 1. januarjem leta, za katero se uveljavlja vračilo, skupaj v uporabi toliko zemljišč, da skupna normativna poraba ob upoštevanju kriterijev iz 3. člena te odredbe znaša vsaj 90 strojnih ur, in ki vložijo zahtevek na osnovi računov za porabljeno plinsko olje.
(2) Gospodinjstvo iz prve alinee prvega odstavka tega člena je skupnost oseb, ki skupaj porabljajo dohodke za osnovne življenjske potrebe in imajo skupno stalno prebivališče.
5. člen
(način uveljavljanja vračila za fizične osebe)
(1) Upravičenci fizične osebe lahko vračilo uveljavijo na osnovi računov za porabljeno plinsko olje v koledarskem letu, vendar največ za količine plinskega olja, ki bi jim glede na površino zemljišč v uporabi pripadale ob upoštevanju kriterijev iz 3. člena te odredbe.
(2) Zahtevek iz prejšnjega odstavka se vloži pri pristojnem carinskem organu na obrazcu A, ki je sestavni del te odredbe enkrat letno in sicer do 31. marca po preteku leta, za katero se vračilo uveljavlja.
(3) Zahtevek lahko v imenu upravičencev, članov istega gospodinjstva, vloži le en polnoletni član gospodinjstva kot njegov predstavnik (v nadaljevanju: vlagatelj).
(4) Na obrazcu iz prejšnjega odstavka se navede ime, naslov in davčna številka vlagatelja zahtevka, površino zemljišč v uporabi članov gospodinjstva po skupinah katastrskih kultur iz prvega odstavka 3. člena, podatek o količini v preteklem letu porabljenega plinskega olja, kot je razvidna iz računov ter podatke o odprtem računu vlagatelja, na katerega se nakaže vračilo. Zahtevku se priloži potrdilo o površini zemljišč po katastrskih kulturah v uporabi članov gospodinjstva, ki ga izda pristojni davčni organ, ter pooblastilo za uveljavljanje vračila trošarine, ki ga morajo podpisati vsi polnoletni člani gospodinjstva, upravičenci do vračila. Če vlagatelj dokazuje površino zemljišč v uporabi tudi na osnovi zakupnega razmerja, ki ni zavedeno v zemljiškem katastru, mora zahtevku priložiti fotokopijo zakupne pogodbe, iz katere mora biti razvidna parcelna številka, površina zemljišča, prejetega v zakup in katastrska kultura. Vlagatelj zahtevka odgovarja za pravilnost in popolnost vloge.
(5) Znesek vračila se določi tako, da se količina porabe plinskega olja, določena z upoštevanjem meril iz prvega odstavka tega člena, pomnoži s 50% povprečnega zneska trošarine za plinsko olje v preteklem letu.
(6) Povprečni znesek trošarine iz prejšnjega odstavka v preteklem letu ugotovi minister za finance.
6. člen
(način uveljavljanja vračila za pravne osebe)
(1) Upravičenec pravna oseba lahko uveljavi vračilo na osnovi računov za porabljeno plinsko olje mesečno, vendar za obdobje celega koledarskega leta največ za količine plinskega olja, ki bi ji glede na površino zemljišč v uporabi pripadale ob upoštevanju kriterijev iz 3. člena te odredbe.
(2) Zahtevek lahko pravna oseba vlaga pri pristojnemu organu mesečno in sicer do konca tekočega meseca za pretekli mesec na obrazcu B, ki je sestavni del te odredbe.
(3) Ob prvi vlogi zahtevka se na obrazcu iz prejšnjega odstavka navede naziv, sedež in davčno številko upravičenca, podatke o odprtem računu, na katerega se nakaže vračilo, podatek o vrsti registrirane dejavnosti in površino zemljišč v uporabi po skupinah katastrskih kultur iz prvega odstavka 3. člena ter priloži dokazila o površinah zemljišč v uporabi.
(4) Kot dokazila o površinah zemljišč v uporabi se upoštevajo izpiski iz zemljiške knjige oziroma zemljiškega katastra, zakupne pogodbe oziroma drugi uradno veljavni dokumenti, iz katerih morajo biti razvidni podatki o parcelnih številkah, površinah zemljišč ter o katastrski kulturi.
(5) Ob vsakokratni mesečni predložitvi zahtevka se na obrazec B dopiše podatek o količinah porabljenega plinskega olja v posameznem mesecu ter priloži seznam računov za porabljeno plinsko olje.
(6) Znesek mesečnega vračila se priznava v višini 50% povprečne trošarine v preteklem mesecu, pomnožene s količino porabljenega plinskega olja, vse dokler ni izkoriščena pripadajoča normativna poraba goriva.
(7) V primeru, ko se trošarina za plinsko olje v posameznem mesecu spremeni, povprečni znesek trošarine v preteklem mesecu ugotovi minister za finance.
7. člen
(pristojni organ)
(1) Pristojni organ iz drugega odstavka 5. člena je carinski organ, krajevno pristojen glede na stalno bivališče vlagatelja zahtevka. Za fizične osebe nerezidente je pristojen carinski organ, krajevno pristojen za območje, na katerem ležijo ali pretežno ležijo zemljišča v uporabi članov njihovega gospodinjstva.
(2) Pristojni organ iz drugega odstavka 6. člena je carinski organ, krajevno pristojen glede na sedež pravne osebe.
8. člen
(preverjanje dokazil)
(1) Podatke o površini zemljišč v uporabi in o dejavnosti, navedene v zahtevkih fizičnih in pravnih oseb, pristojni organ preveri v obstoječih uradnih evidencah. Če se primerjani podatki ne ujemajo s podatki, navedenimi v zahtevkih, lahko pristojni organ zahteva dodatna dokazila.
(2) Ne glede na določbe prve in druge alinee prvega odstavka 4. člena te odredbe lahko upravičenec s predložitvijo primernih dokazil med letom spremeni površino zemljišč v uporabi in zanjo uveljavi vračilo, s tem da se mu pri določitvi normativne porabe prizna le proporcionalni delež glede na datum spremembe. Sprememba se prizna v naslednjem mesecu po predložitvi dokazil.
(3) Upravičenci iz prve in druge alinee prvega odstavka 4. člena te odredbe morajo račune hraniti 10 let po preteku leta, na katero se račun nanaša in jih dati na vpogled na zahtevo davčnega organa.
9. člen
(vračilo)
Pristojni organ o zahtevku odloči v 30 dneh po predložitvi popolne vloge.
10. člen
(prehodna določba)
Za leto 1999 se za določitev višine vračila upoštevajo polovične količine normirane porabe strojnih ur oziroma plinskega olja, določene v 3. členu.
11 člen
(začetek veljavnosti)
Ta odredba začne veljati 1. julija 1999.
Št. 415-17/99
Ljubljana, dne 4. junija 1999.
Mitja Gaspari l. r.
Minister
za finance
Soglašam!
Ciril Smrkolj l. r.
Minister
za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano