Uradni list

Številka 50
Uradni list RS, št. 50/1999 z dne 28. 6. 1999
Uradni list

Uradni list RS, št. 50/1999 z dne 28. 6. 1999

Kazalo

2403. Sklep o pogojih in načinu, pod katerimi smejo rezidenti pri poslovanju z nerezidenti plačilo sprejeti ali opraviti v tuji gotovini, stran 6292.

Na podlagi prvega odstavka 40. člena zakona o deviznem poslovanju (Uradni list RS, št 23/99 v nadaljevanju: zakon) in drugega odstavka 20. člena zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I) izdaja Svet Banke Slovenije
S K L E P
pogojih in načinu, pod katerimi smejo rezidenti pri poslovanju z nerezidenti plačilo sprejeti ali opraviti v tuji gotovini
1. Ta sklep velja za pravne osebe, zasebnike in podružnice tujih gospodarskih družb (v nadaljevanju: rezidenti), kadar poslujejo z nerezidenti s tujo gotovino.
Za ostale rezidente je poslovanje z nerezidenti s tujo gotovino prosto.
Rezident lahko sprejme plačilo blaga v tuji gotovini od nerezidenta ali plača nerezidentu blago v tuji gotovini do protivrednosti 2.800.000,00 SIT, več pa samo z dovoljenjem Banke Slovenije.
Rezident lahko sprejme plačilo storitve v tuji gotovini od ali nerezidenta plača nerezidentu storitev v tuji gotovini do protivrednosti 300.000,00 SIT, več pa samo z dovoljenjem Banke Slovenije.
Plačila med rezidenti in nerezidenti v tuji gotovini iz naslova drugih tekočih in kapitalskih poslov niso dovoljena.
2. Rezident iz prvega odstavka 1. točke tega sklepa ne sme tuje gotovine prodati niti kupiti v menjalnici.
3. Banka Slovenije lahko izda dovoljenje iz prejšnje točke tega sklepa za vsako posamezno plačilo ali za določeno časovno obdobje, ki ne more biti daljše od enega leta. Prostim carinskim prodajalnam izda Banka Slovenije dovoljenje do preklica oziroma prenehanja poslovanja.
4. Rezident, ki je prejel plačilo v tuji gotovini, mora tujo gotovino nemudoma odvesti v banko ali jo položiti v svojo devizno blagajno.
5. Rezident ima lahko v devizni blagajni ob zaključku dneva znesek tuje gotovine, ki ne sme presegati 5% povprečnega dnevnega pologa tuje gotovine v blagajno v preteklem mesecu.
V znesek deviznega blagajniškega maksimuma se ne všteva tuja gotovina, ki jo je rezident dvignil z deviznega računa ali kupil v banki in je namenjena za plačilo blaga ali storitve ali za pokrivanje stroškov službene poti v tujino, kadar bo plačilo ali začetek službene poti v skladu s potnim nalogom v naslednjih petih delovnih dneh.
Rezidenti, ki opravljajo storitve v mednarodnem blagovnem in potniškem prometu ali nudijo prvo medicinsko pomoč, imajo lahko z dovoljenjem Banke Slovenije določen višji znesek deviznega maksimuma, zaradi zagotovitve zneska, potrebnega za dnevnice delavcev prevoznega sredstva in za plačilo drugih stroškov v tujini v zvezi s prevoznim sredstvom in blagom.
6. Prejeto tujo gotovino, ki presega znesek deviznega blagajniškega maksimuma, je dolžan rezident odvesti v banko najkasneje naslednji delovni dan.
7. Rezident mora voditi blagajniški dnevnik v skladu z določili slovenskih računovodskih standardov kot posebno pomožno knjigo oziroma analitično evidenco.
8. Proste carinske prodajalne, ki so vpisane v evidenco pri Banki Slovenije na podlagi sklepa o pogojih, pod katerimi smejo domače osebe, razen fizičnih oseb, pri poslovanju s tujino plačilo sprejeti ali opraviti v tuji gotovini (Uradni list RS, št. 61/97), ne potrebujejo dovoljenja v skladu s tem sklepom.
9. Z dnem uveljavitve tega sklepa preneha veljati sklep o pogojih, pod katerimi smejo domače osebe, razen fizičnih oseb, pri poslovanju s tujino plačilo sprejeti ali opraviti v tuji gotovini (Uradni list RS, št. 61/97).
10. Ta sklep začne veljati 1. septembra 1999.
Ljubljana, dne 22. junija 1999.
Predsednik
Sveta Banke Slovenije
Guverner
dr. France Arhar l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti