Na podlagi 34. člena zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85, in 29/86 ter Uradni list RS, št. 26/90, 71/93 in 44/97) in 17. člena statuta Mestne občine Novo mesto (Uradni list RS, št. 13/95, 37/95, 8/96 in 68/96 je Občinski svet Mestne občine Novo mesto dne 22. 10. 1998 sprejel
P R O G R A M P R I P R A V E
ureditvenega načrta za turistično-rekreacijski sklop “Ostanek” v Zalogu
1. člen
Izhodišča za pripravo ureditvenega načrta
V prostorskih sestavinah planskih aktov Mestne občine Novo mesto je del zemljišč, ki se bodo urejala z ureditvenim načrtom, v 1. območju kmetijskih zemljišč (območje z deloma zamočvirjenimi travniki), del pa je stavbno zemljišče (bivši mlin).
Na platoju med okljukom reke Temenice, vodnim kanalom med okljukoma Temenice in lokalno cesto NM-Straža je bil prvotno zgrajen mlin, ki pa je bil zaradi nerentabilnosti in neustreznih tehnoloških pogojev v 80-ih opuščen. Območje, ki je prostorsko zaokrožena celota, je degradirano in nujno potrebno ambientalno prostorske in ekonomske sanacije.
Obravnavano območje se ureja z urbanističnim redom, po odloku o urbanističnim redu, objavljenem v Skupščinskem Dolenjskem listu, št. 2/73, 24/83 in 18/87.
2. člen
Priprava ureditvenega načrta
Območje urejanja in obseg priprave ureditvenega načrta
V območje urejanja z ureditvenim načrtom bodo vključena zemljišča, zaključene prostorske celote z manjšimi kmetijskimi površinami, ki so služila dejavnosti mlina. UN bo obravnaval območje v dveh sklopih:
– ureditev in gradnja turistično-rekreacijskega sklopa, z vsemi spremljajočimi prostori in napravami ter manipulativnimi površinami, potrebnimi za optimalno obratovanje v skladu s prostorskimi in ambientalnimi možnostmi,
– sanacija zelenih površin in ureditev rekreacijskih površin.
Ureditveni načrt se pripravi v vsebini, kot je predpisana z zakonom o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Uradni list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) - v nadaljevanju: ZUNDPP in z podzakonskim navodilom o vsebini potrebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorsko izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85).
Predhodno pripravljene strokovne podlage
Predhodno pripravljene strokovne podlage in veljavna planska in urbanistična dokumentacija, ki se jih mora upoštevati pri pripravi ureditvenega načrta so:
– prostorske sestavine dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana občine s spremembami in dopolnitvami (Skupščinski Dolenjski list, št. 24/86, 15/90, 9/91, 12/91 in Uradni list RS, št. 7/92, 23/92, 28/92, 35/92, 50/92, 1/93, 28/93, 32/93, 60/93, 60/93, 69/93, 20/94, 50/94, 71/94, 78/94, 58/95, 11/96, 16/96 in 21/97),
– podatki o obstoječih infrastrukturnih vodih in napravah,
– podatki o naravnih lastnostih prostora,
– geološki in hidrološki podatki za OU,
– drugi elementi obdelave (veljavne urbanistične rešitve sosednjih območij, prometne rešitve...),
– vse predhodne študije o vplivu dejavnosti na širšo okolico.
Posebne strokovne podlage za ureditveni načrt
V skladu z ZUNDPP in z podzakonskim navodilom o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorsko izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85) se za izdelavo osnutka UN pripravijo potrebne posebne strokovne podlage. V fazi izdelave posebnih strokovnih podlag se pripravijo tudi variantne rešitve pozidave ureditvenega območja.
Organi in organizacije, ki morajo podati predhodne pogoje in mnenja za pripravo osnutka ureditvenega načrta ter soglasja k dopolnjenem osnutku ureditvenega načrta:
– Mestna občina Novo mesto, Sekretariat za komunalne zadeve,
– Mestna občina Novo mesto, Sekretariat za kmetijstvo in turizem,
– Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije,
– Ministrstvo za okolje in prostor, Uprava RS za varstvo narave, izpostava Novo mesto,
– Krajevna skupnost Prečna in Krajevna skupnost Straža,
– JP Komunala Novo mesto,
– JP Elektro PE Elektro Novo mesto,
– Telekom Slovenije, PE Novo mesto,
– Ministrstvo za zdravstvo, zdravstveni inšpektorat RS, Enota Novo mesto,
– Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, izpostava Novo mesto,
– Ministrstvo za obrambo, Uprava za obrambo Novo mesto,
– Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine.
Kolikor se v postopku priprave posebnih strokovnih podlag za ureditveni načrt ugotovi, da je potrebno pridobiti predhodna mnenja in pogoje ter soglasja tudi drugih organov, ki niso našteti v prejšnjem odstavku, se le-ta pridobe v postopku.
Pred pričetkom priprave UN morajo organi in organizacije iz te točke na zahtevo izdelovalca UN podati v zvezi s predvidenimi prostorskimi ureditvami usmeritve, zahteve in omejitve (pogoje), ki jih izdelovalec upošteva pri pripravi posebnih strokovnih podlag oziroma pri pripravi osnutka UN. Organi in organizacije morajo v skladu s 35. členom ZUNDPP podati svoje pogoje in soglasja v tridesetih dneh od zahteve. V fazi priprave predloga UN s soglasjem potrdijo upoštevanje predhodnih pogojev in usmeritev. Če v predpisanem roku ne podajo pogojev, se šteje, da jih nimajo oziroma, da z rešitvami v UN soglašajo.
Vsebina ureditvenega načrta
Ureditveni načrt se pripravi kot smiselni izvleček sestavin iz 28., 29. in 31. člena ZUNDPP:
Osnutek
a) tekstualni del
– obrazložitev prostorskih pogojev za realizacijo planskih odločitev,
– opis območja urejanja in obodne meje,
– opis prostorskih rešitev po posameznih področjih,
– rešitve in pogoji v zvezi z infrastrukturnimi objekti in napravami,
– rešitve in pogoji v zvezi z varovanjem okolja,
– ukrepi za varovanje delovnega in bivalnega okolja,
– zasnova ureditve zelenih in prometnih površin, še posebaj v razmerju do vodnega in obvodnega sveta,
– rešitve v zvezi z zaščito pred naravnimi in drugimi nesrečami,
– seznam parcel, ki se nahajajo znotraj meje obravnavanega območja in lastnikov zemljišč,
– etape izvajanja ureditvenega načrta,
– pogoji pristojnih organov in organizacij,
– osnutek odloka;
b) grafični del
– prikazi iz prostorskih sestavin občinskega dolgoročnega in srednjeročnega plana za obravnavano območje,
– topografska karta s prikazom območja urejanja z UN v širšem merilu 1:5000,
– katastrski načrt z mejo območja urejanja 1:1000,
– geodetski topografski načrt z mejo območja urejanja 1:500,
– ureditvena situacija območja 1:500,
– funkcionalne in oblikovalske rešitve objektov in naprav 1:500,
– ureditve po posameznih področjih (varovanje in urejanje naravne in kulturne dediščine, krajinske značilnosti, območja sanacij, plodna zemlja, vodnogospodarske ureditve, zelene površine... 1:500,
– idejne rešitve komunalnih in energetskih ureditev in ureditev s področja prometa in zvez ter drugih objektov in naprav s področja gospodarjenja javnih služb 1:500,
– idejne rešitve prestavitev, rušitev in prilagoditev obstoječih objektov in naprav 1:500,
– karakteristični prečni profili in normalni vzdolžni profil internih cest.
Predlog
Po sprejetju stališč do pripomb se v skladu s pripombami izdela predlog UN, ki mora vsebovati še vsa predpisana soglasja ter tehnične elemente za zakoličenje objektov in gradbenih parcel ter pogoje za določitev funkcionalnih zemljišč k objektom. Ustrezno tekstualnemu delu se dopolni tudi grafični del.
3. člen
Terminski plan in postopek izdelave ter sprejemanja UN
Posebne strokovne podlage za UN: 45 dni po podpisu pogodbe z izdelovalcem
Osnutek UN: 60 dni po potrjeni varianti možne pozidave in zunanje ureditve
Stališča do pripomb: 15 dni po prejemu pripomb iz JR
Predlog UN: 45 po sprejetju stališč do pripomb
Koncno gradivo: 15 dni po sprejetju UN na občinskem svetu
Pred podpisom pogodbe z izdelovalcem dokumentov je potrebno razjasniti vse sporne zadeve v zvezi z lastništvom zemljišč in različnimi interesi glede njihove namembnosti v KS.
S pripravo posebnih strokovnih podlag za ureditveni načrt se prične po podpisu pogodbe z izdelovalcem.
Osnutek UN se izdela na podlagi posebnih strokovnih podlag in programske zasnove.
Ko občinska strokovna služba pristojna za prostor ugotovi, da osnutek UN vsebuje vse sestavine predpisane s programom priprave, predlaga županu, da se osnutek javno razgrne.
Župan Mestne občine Novo mesto sprejme sklep o enomesečni javni razgrnitvi osnutka UN; sklep o javni razgrnitvi se objavi v Uradnem listu RS.
Javna razgrnitev se izvede na sedežih Mestne občine Novo mesto, Krajevne skupnosti Prečna in Krajevne skupnosti Straža za 30 dni od dneva objave sklepa o javni razgrnitvi iz prejšnje alinee.
V času javne razgrnitve se organizira javna obravnava v KS Prečna in KS Straža.
Občani, organi in organizacije, krajevna skupnost ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko podajo pisne pripombe v času trajanja javne razgrnitve osnutka UN.
V času javne razgrnitve se osnutek UN posreduje v obravnavo občinskemu svetu MONM.
Po končani javni razgrnitvi župan Mestne občine Novo mesto zavzame stališča do pripomb in predlogov, podanih v času trajanja javne razgrnitve in zadolži pristojno službo za pripravo predloga.
Župan Mestne občine Novo mesto posreduje predlog UN s poročilom o pripombah iz javne razgrnitve občinskemu svetu v obravnavo in mu predlaga sprejem UN z odlokom.
Odlok se objavi v Uradnem listu RS.
4. člen
Organizacija priprave ureditvenega načrta
Naročnik ureditvenega načrta in investitor posega v prostor je: Emilijan Hieronim Ostanek, Zalog 1, Novo mesto.
Izdelovalec ureditvenega načrta je določen na predlog investitorja in v soglasju z občinsko službo pristojno za prostor - Struktura d.o.o. Mirna Peč.
Koordinator pri izdelavi naloge je Sekretariat za varstvo okolja in urejanje prostora - Zavod za družbeno planiranje in urbanistično načrtovanje MONM.
5. člen
Program priprave se objavi v Uradnem listu RS in začne veljati z dnem sprejema na Občinskem svetu mestne občine Novo mesto.
Št. 352-01-15/97-12
Novo mesto, dne 22. oktobra 1998.
Predsednik
Občinskega sveta
mestne občine Novo mesto
Janez Mežan l. r.