Na podlagi trinajste alinee 114. člena zakona o veterinarstvu (Uradni list RS, št. 82/94, 21/95 in 16/96) in 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94, 20/95 – odl. US in 25/95) izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
P R A V I L N I K
o obrazcu zdravstvenega spričevala za živali in obrazcu veterinarske napotnice
1. člen
Zdravstveno spričevalo za živali (v nadaljnjem besedilu: zdravstveno spričevalo) za kopitarje, parkljarje, perutnino, sobne ptice, kunce, kožuharje, ribe iz ribogojnic oziroma gojitvenih voda, čebelje družine in pošiljke matic, divjad, pse in mačke je predpisano na obrazcih, ki so kot priloge številka 1 do 5 objavljeni skupaj s tem pravilnikom.
2. člen
Obrazci zdravstvenega spričevala iz prejšnjega člena, razen za čebelje družine in matice, morajo biti povezani v blok po 50 izvirnikov in kopij. Kopije zdravstvenih spričeval, ki ostanejo v bloku, se uporabljajo za evidenco o izdanih zdravstvenih spričevalih še 3 leta po izdaji zadnjega zdravstvenega spričevala v bloku.
Obrazec zdravstvenega spričevala za čebelje družine in matice je izdelan v obliki knjižice.
3. člen
Zdravstveno spričevalo se lahko izda za vsako žival posebej (v nadaljnjem besedilu: posamično zdravstveno spričevalo) ali za več živali, če so iste vrste in pripadajo istemu imetniku (v nadaljnjem besedilu: skupno zdravstveno spričevalo).
Mladiči kopitarjev, parkljarjev, psov in mačk, ki sesajo, se lahko vpišejo v posamična zdravstvena spričevala matere.
Zdravstvena spričevala se lahko izdajo le za tiste živali, ki so na predpisan način označene, tako, da je možna njihova identifikacija.
4. člen
Zdravstveno spričevalo velja 10 dni, za čebelje družine, ki se prevažajo na pašo, pa tri mesece od dneva izdaje oziroma podaljšanja njegove veljavnosti.
Veljavnost zdravstvenega spričevala se lahko podaljšuje v obdobju enega leta od dneva izdaje.
Veljavnost zdravstvenega spričevala se podaljša na njegovi hrbtni strani.
5. člen
V obdobju enega leta od dneva izdaje se lahko izda novo zdravstveno spričevalo:
– če se na podlagi skupnega zdravstvenega spričevala izda skupno zdravstveno spričevalo za manj živali ali posamična zdravstvena spričevala oziroma če se na podlagi posamičnih zdravstvenih spričeval izda skupno zdravstveno spričevalo;
– če je nastala sprememba glede lastništva živali;
– če na zdravstvenem spričevalu ni več prostora, da bi se podaljšala njegova veljavnost.
Iz skupnega zdravstvenega spričevala se lahko odpišejo samo živali, ki so bile odtujene (prodane, podarjene ipd.), zaklane, so poginile ali bile ubite ipd.
Veljavnost novo izdanega zdravstvenega spričevala se lahko podaljšuje v obdobju enega leta od njegove izdaje.
6. člen
Dvojnik zdravstvenega spričevala se lahko izda, če je spričevalo pogrešano, izgubljeno, poškodovano ali uničeno ipd.
Na dvojniku zdravstvenega spričevala mora biti z rdečimi črkami označba “Dvojnik“.
7. člen
Za živali, ki se odpremljajo v klavnico, mora njihov lastnik v rubriki “opomba“ lastnoročno podpisati izjavo, da v določenem časovnem obdobju živali niso dobivale krme z dodatkom zdravil in drugih škodljivih snovi, oziroma brez vednosti doktorja veterinarske medicine zdravil, zaradi katerih je prepovedan zakol teh živali.
8. člen
Veterinarske napotnice za bolne živali, ki se zaradi klanja odpremljajo v klavnico, za prevoz v sili zaklanih živali ter za živali iz hlevov z nepreverjenimi ali sumljivimi epizootiološkimi razmerami so predpisane na obrazcih, ki so kot priloge št. 6 in 7 objavljeni skupaj s tem pravilnikom.
Veterinarske napotnice iz prejšnjega odstavka veljajo 24 ur po izdaji.
9. člen
Obrazci veterinarskih napotnic za bolne živali, ki se zaradi klanja odpravljajo v klavnico, za prevoz v sili zaklanih živali ter za živali iz hlevov z nepreverjenimi ali sumljivimi epizootiološkimi razmerami, morajo biti povezani v blok po 50 izvirnikov in kopij. Kopije napotnic, ki ostanejo v bloku, se uporabljajo za evidenco še 3 leta po izdaji zadnje napotnice v bloku.
10. člen
Obrazce, predpisane s tem pravilnikom, je treba izpolniti čitljivo s tiskanimi črkami na način, da so podatki čitljivi tudi na kopiji, in jih ni mogoče izbrisati.
Doktor veterinarske medicine, ki lahko na podlagi koncesijske pogodbe izdaja zdravstvena spričevala in napotnice jih mora opremiti s čitljivo napisanim osebnim imenom ali štampiljko (faksimile) ter z lastnoročnim podpisom. Podpis mora biti overjen s pečatom koncesionarja.
11. člen
Z uveljavitvijo tega pravilnika se preneha uporabljati pravilnik o obrazcu zdravstvenega spričevala za živali (Uradni list SFRJ, št. 39/88) in preneha veljati 3. člen navodila za izvajanje preventivnih ukrepov pri klanju bolnih živali, v sili zaklanih živali in pri klanju živali iz nepreverjeno ali sumljivo epizootiološko situacijo (Uradni list SRS, št. 39/87).
12. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 323-01-84/98
Ljubljana, dne 22. junija 1999.
Ciril Smrkolj l. r.
Minister
za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano