Na podlagi tretjega odstavka 110.b člena poslovnika Mestnega sveta mestne občine Celje (Uradni list RS, št. 66/95, 1/96, 46/96, 75/96, 37/97 in 28/99) izdajam
S K L E P
o objavi odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o ZN Lava II – Ingrad
Objavljam odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o zazidalnem načrtu Lava II – Ingrad, ki ga je Mestni svet mestne občine Celje sprejel na seji dne 1. 6. 1999.
Župan
Mestne občine Celje
Bojan Šrot l. r.
Mestni svet mestne občine Celje je na podlagi 39. in 40. člena zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85, 29/96 in Uradni list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 52/93, 56/93, 71/93 in 44/97) in 17. člena statuta Mestne občine Celje (Uradni list št. 41/95) dne 1. 6. 1999 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah odloka o ZN Lava II – Ingrad
1. člen
Odlok o spremembah odloka o zazidalnem načrtu Gospodarska cona v Celju – kompleks lahke industrije Lava II (Uradni list SRS, št. 22/78, se spremeni in dopolni po projektu, ki ga je izdelal Razvojni center Planiranje Celje, d.o.o. proj. št. 44/97.
Le-ta je v skladu s prostorskimi sestavinami dolgoročnega plana občine Celje za obdobje od leta 1986 do leta 2000 (Uradni list SRS, št. 4/88 in Uradni list RS, št. 18/91, 54/94) in s srednjeročnim družbenim planom občine Celje za obdobje od leta 1986 do leta 1990 (Uradni list SRS, št. 40/86 in Uradni list RS, št. 48/90).
2. člen
Odlok se spremeni in dopolni tako, da se med 1. in 2. člen vstavijo nova poglavja in členi, ki v skladu z zakonom o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84) opredelijo pogoje za realizacijo posegov.
I. SPLOŠNA DOLOČBA
3. člen
Sestavni del odloka je elaborat spremembe in dopolnitve ZN Lava II – Ingrad, RC-Planiranje št. proj. 44/97.
II. MEJA OBMOČJA UREJANJA
4. člen
Opis meje po obodni parcelaciji vse k.o. Medlog:
na severu: meja vzdolžno prečka parc. št. 1125/38 (rob kolesarske steze na Dečkovi cesti)
na vzhodu: vzdolžno prečka parc. št. 1196/1 k.o. Ostrožno (rob kolesarske steze na vzhodni strani Čopove ulice)
na jugu: poteka po južnem robu parc. št. 2195, 2177, 2170, 1117/2, 1115/37, 1117/5, 1115/36, 1115/35, 1115/34, 1115/33, 1720/3, 1115/32, 2186
na zahodu: po zahodnem robu parc. št. 115/32 do izhodiščne točke opisa meje
5. člen
Velikost površine obravnavanega območja je ca. 38.286 m2.
III. FUNKCIJA OBMOČJA
6. člen
Namembnost območja je v okviru obstoječih objektov definirana.
Namembnost novih objektov na južni strani območja je poslovno trgovska, skladiščna in proizvodna, vendar tako, da:
– ne povzroča negativnih vplivov v okolje (hrup, onesnaženje zraka, vode),
– ni namenjena (dejavnost) posameznikom, oziroma trgovini na drobno.
Dovoljene so tudi spremembe obstoječih namembnosti, vendar tako, da nove dejavnosti niso namenjene individualnim obiskom, to je nakupom in storitvam. Izjema velja le za objekte na obodu, kjer so vhodi možni s Čopove in Dečkove ulice.
IV. URBANISTIČNO IN ARHITEKTURNO OBLIKOVANJE
7. člen
Zasnova
Urbanistična zasnova je bila definirana z veljavnim Zazidalnim načrtom Lava II. (RC št. proj. 303/77).
Razlika, sprememba med veljavnim ZN in obravnavanimi spremembami in dopolnitvam ZN Lava II – Ingrad je opisana v točki 2. tega projekta.
V urbanistični zasnovi je razlika v:
– tlorisnem gabaritu objektov na južni strani kompleksa,
– v definiranju funkcionalnih zemljišč k posameznim objektom,
– v novih izvozih – cestnih priključkih na javne, obodne ceste kompleksa.
Rušitve objektov:
– kolesarnice južno od poslovne stavbe Ingrada,
– ukinjena bo cisterna ob Dečkovi cesti pri predvidenem izvozu,
– na mestu priključka bo odstranjena ograja,
– možna je rušitev dela objekta zahodno od objekta Keor.
Novi objekti
Na še neizgrajenem – južnem delu kompleksa je predvidena gradnja objektov za potrebe poslovnih, trgovskih, skladiščnih in proizvodnih dejavnosti. Določena je severna in južna fasadna linija. Odmik od južne parcelne meje je obvezno 4 metra. Namesto treh objektov je možno izgraditi tudi 4 ali več objektov, ki imajo kot omejitev definirano severno in južno gradbeno linijo.
Višinski gabarit novih objektov mora biti nižji od poslovne zgradbe Ingrada. Objekt bo imel pritličje in tri etaže. Višina etaža je: pritličje do maks. 3,20 metra, etaže 2,75 metra. Višina od tal do venca je maks. 11,80 metra.
Streha je dvokapnica v minimalnem naklonu, kritina naklonu ustrezna.
Priporočljivo je, da imajo vsi objekti isto vrsto kritine in enak naklon strešine.
Namembnost
Namembnost novih objektov na južni strani območja je poslovno trgovska, skladiščna in proizvodna, vendar tako, da:
– ne povzroča negativnih vplivov v okolje (hrup, onesnaženje zraka, vode),
– ni namenjena (dejavnost) posameznikom, oziroma trgovini na drobno.
Dovoljene so tudi spremembe obstoječih namembnosti, vendar tako, da nove dejavnosti niso namenjene individualnim obiskom, to je nakupom in storitvam. Izjema velja le za objekte na obodu, kjer so vhodi možni s Čopove in Dečkove ulice.
Vsa parkirna mesta za potrebe dejavnosti morajo biti v okviru lastnega funkcionalnega zemljišča.
Funkcionalna zemljišča
Funkcionalna zemljišča so bila določena ob odprodaji objektov.
Potrebne komunikacije za funkcioniranje notranjega prometa, ponekod tako, da je os ceste na meji funkcionalnega zemljišča (med dvemi lastniki).
Nove meje funkcionalnih zemljišč so določene le na:
– južni strani notranje južne ceste,
– ob zahodnem robu med novim objektom in parkiriščem ob trafo postaji.
Določene so funkcionalne površine notranjih cest:
– cesta št. 1 in št. 7 – cesta je v širini 5 do 6,5 metrov v javni lasti,
– cesta z oznako št. 2 je v lasti vseh lastnikov in namenjena napajanju,
– ostale ceste 3, 4, 5, 6 so v lasti lastnikov parcel in namenjene napajanju objektov.
Novi izvozi
Zaradi drugačne vrste dejavnosti so potrebni novi izvozi iz nekdanjega kompleksa. Predvideni so:
– izvoz na severni strani na Dečkovo ulico,
– dva izvoza na vzhodni strani na obstoječi parking,
– obstoječi izvoz.
Pogoji za urbanistično in arhitekturno oblikovanje
Glede na zatečeno stanje obstoječih objektov je možna:
– arhitekturna prenova objektov,
– nadomestna gradnja, prizidki,
– preoblikovanje fasade, strehe (iz ravne v streho z minimalnim naklonom).
Novi objekti
Arhitekturno oblikovanje novih objektov ni določeno. Arhitektura naj bo zasnovana tako, da bo vplivala na izboljšanje stanja okolja.
Usmeritve za zunanjo ureditev
Zunanja ureditev obstoječih objektov je izvedena.
Zunanja ureditev novo predvidenih objektov obsega:
– manjše zelenice ob objektih in
– parkirne površine.
Na parceli št. 1115/53 k.o. Medlog je kot toleranca možnen prizidek k objektu v velikosti, ki omogoča realizacijo parkirnih površin. Na delu parcele ob cesti je skladno z osnovnim zazidalnim načrtom predviden večji parkirni prostor.
V. PROMETNA, VODNOGOSPODARSKA, KOMUNALNA, ENERGETSKA INFRASTRUKTURA, OGREVANJE IN ZBIRANJE ODPADKOV
8. člen
Prometne površine
Zgraditi je potrebno priključek na Dečkovo cesto, ki omogoča uvoz iz zahoda in izvoz v smeri vzhoda (desno/desno) ter prestaviti avtobusno postajo, ki je tangirana s tem posegom.
Potrebno je rekonstruirati obstoječi cestni priključek severno od nekdanje upravne stavbe Ingrada.
Zgraditi je potrebno povezovalno cesto južno od upravne stavbe, ki bo služila za izvoz na Čopovo ulico preko križišča pred Cetisom.
Z ustrezno vertikalno in horizontalno signalizacijo je potrebno urediti obstoječi priključek na podaljšano Njegoševo ulico.
9. člen
Vodovod
Pred pričetkom gradnje predvidenih objektov je potrebno zgraditi novo vodovodno omrežje iz duktilne litine (TRM fi 150), ki je zankasto zasnovano in se navezuje na vodovod Pl 150 zahodno od obravnavanega območja ob podaljšku Njegoševe ulice.
Za potrebe požarne varnosti je potrebno v skladu s pravilnikom o tehničnih normativih za zunanje in notranje hidrantno omrežje za gašenje požarov zgraditi nadzemne hidrante. Na območju, kjer ni mogoče zgraditi nadzemnih hidrantov je potrebno zgraditi podzemne hidrante.
Ker upravljalec v normalnih razmerah zagotavlja pritisk 2–5 bar, bo potrebno tlak za gašenje požara v primeru požara zagotoviti s črpalkami na gasilnem vozilu, ki se priključi na hidrantni priključek.
Za dokončno lokacijo hidrantnih priključkov je potrebno izdelati ustrezno projektno dokumentacijo, v njej pa skladno s pravilnikom določiti optimalno lokacijo hidrantnih priključkov z oziroma na tlačne razmere v cevovodu.
Pri izgradnji vodovodnega omrežja in priključevanju objektov na predvideno vodovodno omrežje je potrebno upoštevati pogoje upravljalca.
10. člen
Kanalizacija
Odpadne vode z obravnavanega območja se odvajajo preko obstoječega kanala 104, ki poteka preko obstoječega parkirišča pred upravno stavbo Ingrada, nanj pa se navezujejo obstoječi priključni kanali s celotnega obravnavanega območja.
Objekti se lahko priključijo na obstoječe javno kanalizacijsko omrežje samo preko jaška.
Meteorne vode s strehe morajo biti speljane preko peskolovov in skupnega zbirnega jaška meteorne in fekalne kanalizacije v javno kanalizacijo z enim priključkom.
Padavinske in odpadne vode s povoznih površin je potrebno odvajati preko cestnih rešetk in speljati v priključne kanale in kanal 104.
V javno kanalizacijo je dovoljeno odvajati vode, ki ustrezajo MDK-ju (strokovno navodilo o snoveh, ki so nevarne in škodljive – Uradni list RS, št. 35/96).
V primeru, da na obravnavanem območju nastajajo odpadne vode iz tehnološkega procesa, ki so prekomerno onesnažene, je le te potrebno na mestu nastajanja očistiti do stopnje, ki je predpisana kot mejna vrednost obremenitve odpadnih voda za izpust v javno kanalizacijo in jih nato odvajati v kanal 104.
11. člen
Električno omrežje
Objekti, ki so predvideni v južnem delu obravnavanega območja, bodo z električno energijo oskrbovani iz obstoječe TP Ingrad, skladno s pogoji upravljalca Elektro Celje.
Pri zasnovi NN omrežja, je potrebno za oskrbo predvidenih objektov z električno energijo, zagotoviti predpisane odmike od objektov in ostalih komunalnih in energetskih vodov.
Obstoječo javno razsvetljavo, ki poteka Ob Dečkovi cesti je predvideno ohraniti, na delu kjer bo tangirana z izgradnjo predvidenega priključka na Dečkovo cesto in prestavitvijo avtobusne postaje jo je potrebno ustrezno preurediti.
Na območju parkirišč ob južni strani Ceste 1 pred predvidenimi objekti je potrebno zgraditi javno razsvetljavo.
12. člen
Plinovodno omrežje
Za predvideno zaščito plinovoda na območju predvidenega cestnega priključka in prestavitvijo plinovoda na lokaciji predvidene avtobusne postaje je potrebno izdelati ustrezno tehnično dokumentacijo, pri kateri je potrebno upoštevati pogoje upravljalca GEOPLIN d.o.o.
Pri poteku plinovoda pod povoznimi površinami mora biti zagotovljen najmanj 1,2 m vertikalni prosti odmik in izvedena zaščita z armiranobetonskimi ploščami s statičnim izračunom glede na predvideno obremenitev. V primeru, da ni zagotovljen minimalni prosti odmik, je potrebna prestavitev plinovoda, skladno s pogoji upravljalca.
Pred pričetkom projektiranja je potrebno položaj in globino plinovoda preveriti z detektorjem in zakoličbo (za potrebe projektiranja) izvesti s pooblaščenim predstavnikom upravljalca plinovoda.
Sestavni del projekta za izvedbo (PZI) je elaborat tangiranja plinovoda s preglednim situacijskim načrtom, detajli, tehničnim opisom in predvideno zaščito plinovoda. Predvideti je potrebno posebne pogoje dela v 2x5 m pasu plinovoda.
V primeru poseganja v območje ventilskega sklopa na začetku plinovoda 209000 v križišču Čopove in Dečkove ceste je potrebno parkirna mesta odmakniti najmanj 5 m.
V primeru gradnje novih objektov oziroma novih komunalnih ali energetskih vodov, v koridorju plinovoda, je potrebno zagotoviti minimalne predpisane vertikalne in horizontalne odmike.
13. člen
TK omrežje
Na obravnavanem območju je potrebno dograditi TK omrežje.
Priključitev predvidenih uporabnikov na TK omrežje bo mogoče v soglasju in pod pogoji upravljalca TELEKOM Slovenije, PE Celje.
14. člen
Energetika
Ogrevanje sedanjih in predvidenih objektov je potrebno urediti s priključevanjem na obstoječe vročevodno omrežje.
Za večje tehnološke porabnike, ki bi imeli potrebo po energiji čez celo leto, je dopustna priključitev na obstoječe srednjetlačno plinsko omrežje z lokalno redukcijo plina.
Na območju, kjer je predvidena izvedba novega cestnega priključka na Dečkovo cesto, se ob kotlarni nahaja cisterna, ki po zagotovilih investitorja ni v uporabi in jo je potrebno pred pričetkom del za izgradnjo priključka demontirati.
Na območju predvidenega priključka na Dečkovo cesto, kjer se nahaja primarni dovod v kineti do kotlarne – toplotne postaje in srednjetlačni plinovod, je potrebno pred izvedbo priključka izdelati projekt zaščite kinete, primarnega voda vročevoda in srednjetlačnega plinovoda, ter pridobiti soglasje upravljalca k lokaciji in gradnji.
VI. VARSTVO OKOLJA
15. člen
Spremembe in dopolnitve ZN Lava II – Ingrad obravnavajo zatečeno stanje prostora, kjer bistvene spremembe, ki jih obravnava predmetni projekt, ne vplivajo na spremembe stanja kakovosti okolja.
Glede na ukinitev dejavnosti gradbenega podjetja in vzpostavitev funkcioniranja novih dejavnosti, se je bistveno zmanjšal hrup in posredno tudi nekdanji vplivi v zrak (težka mehanizacija).
Novi objekti
Za nove objekte je definirana dejavnost, ki je po svojih možnih vplivih v okolje prijaznejša okolju, kakor dejavnost, ki je opredeljena z dosedaj veljavnimi ZN (skladišča in z njimi povezan promet).
Varstvo pred hrupom
Novi predvideni objekti bodo po namembnosti poslovni prostori, trgovina na debelo, skladišča in možna je proizvodna dejavnost, ki nima vplivov v okolje. Objekti se nahajajo v območju, kjer ni stanovanjskih objektov, najbližji se nahajajo 170 metrov severno, vendar med lokacijo predvidenih objektov in stanovanjskimi hišami obstoja tampon obstoječih objektov.
Zaradi spremembe namembnosti so se bistveno zmanjšale prometne obremenitve.
Varstvo voda
Varstvo vode je urejeno z urejeno kanalizacijo, parkirne površine so odvodnjavane preko oljnih lovilcev.
Varstvo zraka
Ogrevanje objektov je urejeno skladno s pogoji upravljalca Energetika Celje in je v območju toplifikacije Celja.
Obstoječi objekti so že priključeni na toplovod, predvideni objekti bodo priključeni na toplovod.
Drugih virov, ki bi onesnaževali zrak, ni.
Odpadki
Zbiranje in odvoz odpadkov sta urejena z občinskim odlokom. Lokacije posod za odpadke za nove objekte bodo skladno s soglasjem, določene na osnovi PGD in PZI.
VII. POŽARNA VARNOST
16. člen
Predpisani pogoji za požarno varnost veljajo le za območje novogradenj, ker je obstoječe stanje z vidika požarne varnosti urejeno.
Predvideni objekti so dostopni z vseh strani. Na severni strani, kjer so vhodi, je tudi asfaltna dovozna cesta z večjim parkiriščem.
Prometne in delovne površine za intervencijska vozila so po obstoječih asfaltiranih cestah.
Za potrebe požarne varnosti je potrebno v skladu s pravilnikom o tehničnih normativih za zunanje in notranje hidrantno omrežje za gašenje požarov zgraditi nadzemne hidrante. Na območju, kjer ni mogoče zgraditi nadzemnih hidrantov je potrebno zgraditi podzemne hidrante.
Hidrantno omrežje je obvezno potrebno predvideti v načinu zunanje ureditve (PGD, PZI).
Na podlagi izračuna požarne obremenitve je pri projektiranju in izvedbi objektov potrebno upoštevati takšne materiale in njih zaščite, ki so varni pred požarom in širjenjem požara.
Varen umik ljudi je možen na funkcionalna zemljišča ob objektih.
VIII. TOLERANCE
17. člen
Tolerance veljajo za nove objekte in cestno omrežje.
Tolerance obsegajo:
Možnost gradnje različnega števila objektov na južni strani obravnavanega območja. Nanizani so trije objekti, možnih je več “krajših”, obvezna je le severna gradbena linija in odmik 4 metre od ograje na južni strani.
Definiran je maksimalni višinski gabarit venca od tal do venca 11,80 metra.
Za prizidek k objektu na parceli št. 1115/53 k.o. Medlog so podane usmeritve, v okviru katerih je potrebno z lokacijsko dokumentacijo definirati gabarit in arhitekturo objekta.
Trase cest št. 3, 4, 5 in 6 je v dogovoru z lastniki zemljišč, možno premakniti iz osi, predvidenih v ZN.
18. člen
Spremembe in dopolnitve ZN Lava II – Ingrad so stalno na vpogled vsem zainteresiranim pri pristojni službi Mestne občine Celje.
19. člen
Nadzorstvo nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe.
20. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan od objave v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 352-157/98
Celje, dne 1. junija 1999.
Župan
Mestne občine Celje
Bojan Šrot l. r.