Uradni list

Številka 78
Uradni list RS, št. 78/1999 z dne 24. 9. 1999
Uradni list

Uradni list RS, št. 78/1999 z dne 24. 9. 1999

Kazalo

3750. Odlok o komunalnem prispevku v Občini Sveta Ana, stran 12357.

Na podlagi 42., 43., 44. in 45. člena zakona o stavbnih zemljiščih (Uradni list RS, št. 44/97), navodila o vsebini programa opremljanja stavbnih zemljišč (Uradni list RS, št. 4/99), navodila za izračun komunalnega prispevka (Uradni list RS, št. 4/99) ter 15. člena v zvezi s 6. členom statuta Občine Sveta Ana (Uradni list RS, št. 13/99) je Občinski svet občine Sveta Ana na 7. seji dne 10. 9. sprejel
O D L O K
o komunalnem prispevku v Občini Sveta Ana
1. člen
Komunalni prispevek predstavlja plačilo sorazmernega deleža stroškov opremljanja stavbnih zemljišč, s tem odlokom pa se določi zavezance za komunalni prispevek, način izračuna komunalnega prispevka, njegovo višino in način plačila.
Komunalni prispevek je določen z višino vseh stroškov opremljanja stavbnih zemljišč z javno infrastrukturo, pri tem pa je upoštevana površina stavbnega zemljišča, koristna površina objekta, možnost priključkov na javno infrastrukturo in njene zmogljivosti oziroma oddaljenost od objektov javne infrastrukture.
Komunalni prispevek ne zajema stroškov priključkov objektov na javno infrastrukturo (izvedba priključkov, priključne takse in soglasja za priključevanje na komunalne objekte in naprave).
2. člen
Vplačane komunalne prispevke bo Občina Sveta Ana namensko vlagala v nadaljnje opremljanje stavbnih zemljišč na območju občine na podlagi sprejetih programov opremljanja stavbnih zemljišč oziroma investicijskih programov urejanja stavbnih zemljišč.
V Občini Sveta Ana velja stavbno zemljišče za opremljeno, kadar obstoji na njem komunalna oprema oziroma so zagotovljeni priključki na najmanj naslednjo javno infrastrukturo:
– javno vodovodno omrežje,
– javno kanalizacijsko omrežje (kolikor ni dovoljena gradnja greznic),
– javno elektroenergetsko omrežje,
– dovoz na javno cesto.
Komunalna opremljenost stavbnega zemljišča lahko poleg navedenih priključkov vsebuje tudi priključke na druge infrastrukturne objekte in naprave (javna razsvetljava, odvodnjavanje, javna parkirišča...).
3. člen
a) Zavezanec za komunalni prispevek je investitor, ki namerava:
– zgraditi nov objekt, za katerega potrebuje gradbeno dovoljenje oziroma enotno dovoljenje za gradnjo,
– prizidati ali nadzidati obstoječi objekt in za to potrebuje gradbeno dovoljenje oziroma enotno dovoljenje za gradnjo, v primeru, da bo potrebno povečati obstoječe – urediti nove priključke na javno infrastrukturo oziroma njene zmogljivosti ali pa bo s posegom nastala nova funkcionalna enota,
– spremeniti namembnost obstoječega objekta ali ga rekonstruirati, če je zaradi spremembe potrebno povečati tudi priključke na javno infrastrukturo oziroma njene zmogljivosti, če je korekcijski faktor nove namembnosti iz 5.b člena tega odloka višji od obstoječega ali pa bo s posegom nastalo več funkcionalnih enot kot pred posegom.
b) Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka je tudi lastnik že zgrajenega objekta na neopremljenem ali delno opremljenem stavbnem zemljišču, če se to zemljišče komunalno opremlja.
c) Lastnik obstoječega, zgrajenega objekta, kateri je priključen na komunalno infrastrukturo in je namenjen rušenju ter nadomestni gradnji, ni zavezanec za plačilo komunalnega prispevka, če zaradi posega niso potrebni novi ali razširjeni priključki na javno infrastrukturo. Za delež morebitnega povečanja oziroma novega priključka na javno infrastrukturo je investitor zavezanec za plačilo pripadajočega dela komunalnega prispevka.
d) Investitor iz točk a), b) ali c) tega člena je zavezanec za komunalni prispevek za vse objekte oziroma naprave kolektivne rabe, na katere je objekt možno priključiti ali pa bo priključitev možna v naslednjih dveh letih po že sprejetem programu opremljanja stavbnih zemljišč ali pa investicijskem programu urejanja stavbnih zemljišč.
4. člen
Višina komunalnega prispevka (sorazmernega deleža stroškov opremljanja stavbnih zemljišč) oziroma izhodiščna cena se ugotovi:
a) s programom opremljanja stavbnih zemljišč, ki ga sprejme Občinski svet občine Sveta Ana, za objekte, ki bodo grajeni in priključeni na javno infrastrukturo na območjih urejanja stavbnih zemljišč;
b) z investicijskim programom urejanja stavbnih zemljišč za naslednje objekte:
– za nove objekte, ki se priključujejo na javno infrastrukturo na območju urejanja stavbnih zemljišč,
– za obstoječe objekte, ki jih bodo investitorji prizidali ali nadzidali, rekonstruirali ali jim spreminjali namembnost, na območjih urejanja stavbnih zemljišč, pri izračunu pa se upošteva zatečeno stanje (obstoječih) priključkov;
c) kot povprečje stroškov opremljanja stavbnih zemljišč z javno infrastrukturo skladno z odlokom Občine Sveta Ana o določitvi povprečne gradbene cene, povprečnih stroških komunalnega urejanja stavbnega zemljišča in vrednosti stavbnega zemljišča na območju Občine Sveta Ana, ki se določi letno, ter sklepom Občine Sveta Ana o določitvi izhodiščne cene za izračun sorazmernega dela stroškov opremljanja stavbnega zemljišča s posameznimi vrstami komunalnih ter drugih objektov in naprav izven območij kompleksnega urejanja stavbnih zemljišč:
– za nove objekte, ki bodo grajeni in priključeni izven območij kompleksnega urejanja stavbnih zemljišč,
– za obstoječe objekte, ki jih bodo investitorji prizidali ali nadzidali, rekonstruirali ali jim spreminjali namembnost, izven območij kompleksnega urejanja stavbnih zemljišč.
5. člen
Komunalni prispevek iz 4.c člena se določa tudi na podlagi naslednjih kriterijev:
a) Korekcijski faktor lokacije:
Kl=0,40   ureditvena območja naselij Sveta Ana in
          Lokavec,
Kl=0,45   območje razpršene gradnje in vse
          lokacije počitniških hišic,
b) Korekcijski faktor namembnosti:
Kn=2,00   za počitniške hišice
Kn=1,35   za poslovne objekte (kot so trgovine,
          gostinski lokali, pisarniške dejavnosti,
          storitvene dejavnosti, bencinske črpalke...),
Kn=1,20   poslovni prostori turistične kmetije, kmečki turizmi in vinotoči,
Kn=1,00   za stanovanjske objekte,
Kn=0,80   za objekte deficitarnih storitvenih dejavnosti,
Kn=0,60   za proizvodne objekte in objekte
          družbenih dejavnosti,
Kn=0,40   za garaže kot samostojne objekte,
Kn=0,35   za odprta parkirišča,
Kn=0,25   za kmetijske gospodarske objekte (hlevi, garaže za kmetijsko 
          mehanizacijo),
Kn=0,15   za odprte rekreacijske površine (igrišča),
Kn=0,10   za pomožne kmetijske objekte (shrambe, silosi, kleti).
c) Korekcijski faktor velikosti:
Za izračun komunalnega prispevka je v zasnovi obravnavan objekt standardne velikosti pri posamezni namembnosti. Izhodiščni stanovanjski objekt ima 160 m2 koristne površine, počitniška hišica 60 m2, poslovni objekti ter objekti storitvenih dejavnosti 200 m2, kmetijski gospodarski objekti 300 m2, pomožni kmetijski objekti 100 m2, objekti družbenih dejavnosti in proizvodni objekti 300 m2, garaže 100 m2, odprta parkirišča 250 m2, odprte rekreacijske površine 500 m2.
Pri izračunu se upošteva koristna površina objekta, podana v projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja. Kadar dejanska koristna površina odstopa od površine za katero je izračunana izhodiščna cena, se izhodiščna cena sorazmerno zmanjša ali poveča.
d) Korekcijski faktor za prizidave oziroma nadzidave:
V primeru, da se obstoječi objekt prizida ali nadzida, novi del pa ima maksimalno 30% koristne površine obstoječega in predstavlja funkcionalno širitev le-tega (s posegom ni nastala nova funkcionalna enota), se izhodiščna cena korigira s faktorjem Kp=0,35.
e) Korekcijski faktor oddaljenosti od objektov javne infrastrukture:
V primeru, da je zavezančevo stavbno zemljišče oddaljeno od najbližje možne točke priključitve na javno cesto ali javno vodovodno omrežje več kot 100 m, se izhodiščna cena komunalnega prispevka za priključitev oziroma možnost priključitve na javno cesto in javni vodovod korigira tako, da se zmanjšuje sorazmerno z oddaljenostjo parcele. Pri oddaljenosti do 100 m je izhodiščna cena nespremenjena, nato pa začne padati linearno tako, da je pri oddaljenosti 800 m enaka nič.
Korekcijski faktor oddaljenosti se izračuna po naslednji formuli:
Ko = (100-((X – 100)* 0,142))/100.
Pri čemer pomeni Kn korekcijski faktor, s katerim pomnožimo izhodiščno ceno, X pa je oddaljenost parcele od najbližje možne točke priključitve na javno cesto ali javni vodovod v metrih.
f) S faktorji preračunana cena ne more preseči dejanskih stroškov opremljanja stavbnih zemljišč na določenem območju, ki v sorazmernem deležu odpadejo na njegov objekt oziroma parcelo.
6. člen
Postopek za odmero komunalnega prispevka se začne na vlogo stranke (3.a in 3.c člen) ali na zahtevo investitorja komunalnega opremljanja stavbnega zemljišča (3.b člen).
Za izračun komunalnega prispevka poda investitor zahtevo Uradu občinske uprave Občine Sveta Ana. Predpisanemu in kolkovanemu obrazcu je potrebno priložiti projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja oziroma enotnega dovoljenja za gradnjo, katerega sestavni del mora biti tudi izračun koristne površine objekta po JUS U.C2.100.
7. člen
Komunalni prispevek se ne plačuje za gradnjo javne gospodarske infrastrukture ter za gradnjo socialnih in neprofitnih stanovanj. Prispevek se odmeri tudi za gradnjo javnih objektov, katerih investitor je uporabnik občinskega proračuna, zavezanca pa lahko občinski svet na predlog župana delno ali v celoti oprosti plačila.
Zavezanci za plačilo komunalnega prispevka lahko pri oddaji vloge uveljavljajo olajšave – od izračunanega komunalnega prispevka se bodo odštela vsa prejšnja namenska plačila investitorja (ki se dejansko nanašajo na predvideno gradnjo), in sicer po revalorizirani vrednosti (indeks podražitev za stanovanjsko gradnjo, ki ga objavlja GZS – Združenje za gradbeništvo in IGM). Vrednost teh plačil se revalorizira od dneva vplačila do dneva odmere komunalnega prispevka. Tovrstna plačila lahko investitor dokaže le z originalno dokumentacijo o vlaganjih.
V primeru, da izračunani komunalni prispevek ne doseže vsaj 3-kratne višine upravne takse za izračun komunalnega prispevka, se izda oprostilna odločba (investitorju se komunalni prispevek ne odmeri).
Zoper odločbo o plačilu komunalnega prispevka je dovoljena pritožba pri županu Občine Sveta Ana v roku 15 dni od njenega prejema.
8. člen
Zavezanec je dolžan poravnati plačilo komunalnega prispevka pred izdajo dovoljenja za poseg v prostor.
9. člen
Začeti postopki za izračun komunalnega prispevka, ki so bili uvedeni pred uveljavitvijo tega odloka in v katerih še niso izdane odločbe o odmeri sorazmernega dela stroškov za pripravo in opremljanje stavbnih zemljišč, se nadaljujejo oziroma dokončajo po odloku o plačilu sorazmernega dela stroškov za pripravo in opremljanje stavbnega zemljišča na območju Občine Lenart (Uradni list RS, št. 3/97).
10. člen
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja pristojna občinska inšpekcijska služba Občine Sveta Ana.
11. člen
Z denarno kaznijo od 20.000 do 75.000 SIT se kaznuje za prekršek fizična oseba, od 20.000 do 360.000 SIT pa pravna oseba ali posameznik, ki stori prekršek v zvezi z opravljanjem dejavnosti, v primeru, da v zahtevku za odmero komunalnega prispevka navede neresnične podatke.
Z denarno kaznijo od 20.000 do 75.000 SIT se kaznuje graditelj, fizična oseba, od 20.000 do 360.000 SIT pa pravna oseba ali posameznik, ki stori prekršek v zvezi z opravljanjem dejavnosti, ki brez plačila komunalnega prispevka uporablja komunalne objekte in naprave.
12. člen
Z dnem uveljavitve tega odloka se na območju Občine Sveta Ana preneha uporabljati odlok o plačilu sorazmernega dela stroškov za pripravo in opremljanje stavbnega zemljišča na območju Občine Lenart (Uradni list RS, št. 3/97), ki se je uporabljal na podlagi 123. člena statuta Občine Sveta Ana (Uradni list RS, št. 13/99).
13. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 42007-001/99
Sveta Ana, dne 10. septembra 1999.
Župan
Občine Sveta Ana
Bogomir Ruhitel l. r.

AAA Zlata odličnost
Prijavite se s svojim e-poštnim naslovom in prejmite kodo za 10 % popust.
Akcija traja od 4. do 25. 11. 2024.

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti