Na podlagi 34. člena zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Uradni list RS, št. 26/90, 71/93 in 44/97) in 20. člena statuta Mestne občine Novo mesto (Uradni list RS, št. 47/99) je Občinski svet mestne občine Novo mesto na 8. seji dne 30. 9. 1999 sprejel
P R O G R A M P R I P R A V E
za ureditveni načrt za ureditev kareja med Kastelčevo in Rozmanovo ulico v historičnem mestnem jedru Novega mesta
1. člen
Izhodišča za pripravo zazidalnega načrta
Leta 1996 je podjetje Kremen Novo mesto, naročilo izdelavo lokacijske dokumentacije za prizidek k obstoječemu objektu za trgovsko in storitveno dejavnost na Rozmanovi 9, Novo mesto. Že takrat je Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine ( v nadaljevanju: ZVNKD) izdal predhodno mnenje, kjer je izrazil nestrinjanje glede parcialne obravnave prostora v izteku Kastelčeve in Rozmanove ulice ter podal predlog po celovitem in sistematičnem obravnavanju tega prostora, kot to določa tudi odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za območje mestnega jedra Novega mesta. V začetku leta 1997 je poslovni objekt na Rozmanovi 9 odkupilo podjetje Ajda, d.o.o., Novo mesto z namenom izvesti rekonstrukcijo in dozidavo objekta za poslovno stanovanjske potrebe.
Na zahtevo SVOUP – Zavoda za družbeno planiranje in urbanistično načrtovanje, je ZVNKD izdelal morfološko analizo stavbnega otoka med Rozmanovo, Kastelčevo in Prešernovim trgom. Na podlagi te analize so bile podane tudi osnovne spomeniškovarstvene smernice k celoviti urbanistični obravnavi degradiranega prostora v izteku Rozmanove in Kastelčeve ulice; ZVNKD je podal predlog za dopolnilno gradnjo v celotnem območju obravnavanega prostora, s čimer bi se ponovno vzpostavila kontinuiranost pozidave tega prostora, ki je bila med drugo svetovno vojno prekinjena. Obenem pa bi prišlo do arhitekturne dopolnitve prostora in s tem preoblikovanja do sedaj degradiranega prostora.
Obravnavani prostor omogoča postavitev novega, ambiciozno zasnovanega stavbnega telesa, ki bo s svojo lego predstavljal novo dominanto v prostoru in lokacijo, kjer naj bi se združile podjetniške vizije z interesi mesta in njegovimi prebivalci. Obenem pa se s predlaganim UN ureja tudi obstoječi stavbni fond v obravnavanem območju (revalorizacija škrbine proti Kastelčevi ulici).
Ob dejstvu da gre v tem primeru za izredno zahteven in kompleksen urbanistični problem (arhitektonske rešitve, infrastruktura, promet) je bil spomladi leta 1999 tako izveden vabljeni anonimni natečaj za prostorsko in programsko ureditev širšega območja “Kremen”, in sicer v sodelovanju Mestne občine Novo mesto in Društvom arhitektov Dolenjske in Bele krajine. Elaborat, katerega je komisija za ocenjevanje in izvedbo natečaja izbrala, predstavlja izhodišče za izdelavo ureditvenega načrta.
2. člen
Priprava ureditvenega načrta
1. Območje urejanja in obseg priprave ureditvenega načrta
Z ureditvenim načrtom se bo uredilo območje, ki ga predstavlja kare med Rozmanovo in Kastelčevo ulico, ki je v, z občinskim odlokom, zavarovanem območju historičnega jedra Novega mesta.
Ureditveni načrt se pripravi v vsebini, kot je predpisana z zakonom o urejanju naselij in drugih posegih v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Uradni list RS, št. 26/90, 71/93 in 44/97) – v nadaljevanju: ZUNDPP in z podzakonskim navodilom o vsebini potrebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorsko izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85).
2. Predhodno pripravljene strokovne podlage
Predhodno pripravljene strokovne podlage in veljavna planska in urbanistična dokumentacija, ki se je mora upoštevati pri pripravi ureditvenega načrta so:
– prostorske sestavine dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana občine s spremembami in dopolnitvami (Skupščinski Dolenjski list, št. 24/86, 15/90, 9/91, 12/91 in Uradni list RS, št. 7/92, 23/92, 28/92, 35/92, 50/92, 1/93, 28/93, 32/93, 60/93, 60/93, 69/93, 20/94, 50/94, 71/94, 78/94, 58/95, 11/96, 16/96 in 21/97, 80/97, 39/98, 21/99, 59/99 in 63/99),
– odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za območje mestnega jedra Novega mesta (Skupščinski Dolenjski list, št. 12/91),
– osnovne spomeniško varstvene smernice k celoviti urbanistični obravnavi degradiranega prostora v izteku Rozmanove in Kastelčeve ulice v Novem mestu, podane na osnovi morfološke analize otoka med Rozmanovo, Kastelčevo in Prešernovim trgom (pripravil Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Novo mesto, maj 1997),
– projektna naloga, kjer je predstavljena arhitekturna in urbanistična situacija obravnavanega območja,
– podatki o obstoječih infrastrukturnih vodih in napravah,
– podatki o naravnih lastnostih prostora,
– drugi elementi obdelave (veljavne urbanistične rešitve sosednjih območij, prometne rešitve...),
– podatki o varstvu naravne in kulturne dediščine.
3. Posebne strokovne podlage
Kot posebne strokovne podlage se za izdelavo osnutka ureditvenega načrta Kremen uporabijo podlage, ki so bile pridobljene z vabljenim, anonimnim natečajem za prostorsko ureditev območja Kremen v Novem mestu, ki ga je v ta namen razpisala Mestna občina Novo mesto v sodelovanju z Društvom arhitektov Dolenjske in Bele krajine.
4. Organi in organizacije, ki morajo podati predhodne pogoje in mnenja za pripravo osnutka ureditvenega načrta ter soglasja k dopolnjenemu osnutku ureditvenega načrta:
– Mestna občina Novo mesto, Sekretariat za okolje, prostor in komunalne zadeve,
– Mestna občina Novo mesto, Sekretariat za kmetijstvo in turizem,
– Ministrstvo za okolje in prostor, Uprava RS za varstvo narave, izpostava Novo mesto,
– Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Novo mesto,
– JP Komunala Novo mesto,
– JP Elektro PE Elektro Novo mesto,
– Telekom Slovenije Novo mesto,
– Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat RS, Enota Novo mesto,
– Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Enota Novo mesto,
– Ministrstvo za obrambo, Uprava za obrambo Novo mesto,
– Ministrstvo za promet in zveze, Direkcija RS za ceste Ljubljana,
– Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Veterinarska inšpekcija RS, Enota Novo mesto,
– Cestno podjetje Novo mesto,
– Krajevna skupnost Center.
Organi in organizacije morajo v skladu s 35. členom ZUNDPP podati svoje pogoje in soglasja v tridesetih dneh od zahteve. V fazi priprave osnutka UN s soglasjem potrdijo upoštevanje predhodnih pogojev in usmeritev, ki so bili s strani soglasodajalcev podani pred izdelavo osnutka. Če v predpisanem roku ne podajo pogojev, se šteje, da jih nimajo oziroma, da z rešitvami v UN soglašajo.
5. Vsebina ureditvenega načrta
Osnutek se izdelala skladno s pripravljenimi posebnimi strokovnimi podlagami in pridobljenimi predhodnimi mnenji in pogoji organizacij in skupnosti ter z elementi in sestavinami, kot jih predpisuje zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 7/85, 29/86 in Uradni list RS, št. 29/90, 18/93 in 47/93) ter navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85).
Osnutek se izdela v naslednji vsebini:
Osnutek
a) tekstualni del
– obrazložitev prostorskih pogojev za realizacijo planskih odločitev,
– opis območja urejanja in obodne meje,
– opis prostorskih rešitev po posameznih področjih,
– rešitve in pogoji v zvezi z infrastrukturnimi objekti in napravami,
– rešitve in pogoji v zvezi z varovanjem okolja,
– ukrepi za varovanje delovnega in bivalnega okolja,
– zasnova ureditve zelenih in prometnih površin,
– rešitve v zvezi z zaščito pred naravnimi in drugimi nesrečami,
– seznam parcel, ki se nahajajo znotraj meje obravnavanega območja in lastnikov zemljišč in objektov,
– etape izvajanja ureditvenega načrta,
– pogoji pristojnih organov in organizacij,
– osnutek odloka.
b) grafični del
– prikazi iz prostorskih sestavin občinskega dolgoročnega in srednjeročnega
družbenega plana za obravnavano območje
– topografska karta s prikazom območja urejanja z UN v širšem merilu 1: 5000
– katastrski načrt z mejo območja urejanja 1:1000
– geodetski topografski načrt z mejo območja urejanja 1:500
– ureditvena situacija območja 1:500
– funkcionalne in oblikovalske rešitve objektov in naprav 1:500
– ureditve po posameznih območjih (varovanje kulturne dediščine, zelene površine
in druga možna varovanja) 1:500
– idejne rešitve komunalnih in energetskih rešitev in ureditev s področja
prometa in zvez ter drugih objektov in naprav s področja gospodar-skih javnih
služb 1:500
– idejne rešitve eventualnih prestavitev, rušitev in prilagoditev obstoječih
objektov in naprav 1:500
– karakteristični prečni profil in normalni vzdolžni profil tangiranih cest 1:500
Predlog
Po sprejetju stališč do pripomb v skladu s stališči izdela dopolnjeni osnutek oziroma predlog ureditvenega načrta, ki mora vsebovati še vsa predpisana soglasja ter tehnične elemente za zakoličevanje objektov in gradbenih parcel ter pogoje za določitve funkcionalnih zemljišč k objektom. Ustrezno tekstualnemu delu se dopolni tudi grafični del.
3. člen
Terminski plan in postopek izdelave ter sprejemanje UN
Posebne strokovne podlage za UN Urbanistično-arhitektonska rešitev, izbrana na vabljenem, anonimnem natečaju
Osnutek ureditvenega načrta 60 dni po sprejetju programa priprave
Javna razgrnitev dokumenta 30 dni od dneva objave sklepa o javni razgrnitvi v Uradnem listu RS
Stališča do pripomb 15 dni po prejemu pripomb iz javne razgrnitve
Predlog ureditvenega načrta 45 dni po sprejetju stališč do pripomb na osnutek
Končno gradivo 15 dni po sprejetju UN na občinskem svetu
Posebne strokovne podlage oziroma osnova za izdelavo osnutka ureditvenega načrta Kremen so podloge in rešitve pridobljene z vabljenim, anonimnim natečajem za prostorsko in programsko ureditev širšega območja “Kremen” v Novem mestu, katerega je izvedla Mestna občina Novo mesto v sodelovanju z Društvom arhitektov Dolenjske in Bele krajine.
Osnutek ureditvenega načrta se pripravi na podlagi programske zasnove, smernic Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine in natečajne rešitve iz vabljenega, anonimnega natečaja za prostorsko in programsko ureditev območja Kremen v Novem mestu.
Z izdelavo osnutka UN se prične po podpisu pogodbe med izvajalcem, naročnikom (investitorjem) in Mestno občino Novo mesto.
Ko občinska strokovna služba pristojna za prostor ugotovi, da osnutek UN vsebuje vse sestavine določene s programom priprave, predlaga županu, da se osnutek javno razgrne.
Župan Mestne občine Novo mesto sprejme sklep o enomesečni javni razgrnitvi osnutka UN; sklep o javni razgrnitvi se objavi v Uradnem listu RS.
Javna razgrnitev se izvede na sedežih Mestne občine Novo mesto, Krajevne skupnosti Center za 30 dni od dneva objave sklepa o javni razgrnitvi iz prejšnje alinee.
V času javne razgrnitve se organizira javna obravnava v KS Center.
Občani, organi in organizacije, krajevna skupnost ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko podajo pisne pripombe v času trajanja javne razgrnitve osnutka UN.
V času javne razgrnitve se osnutek UN posreduje v obravnavo občinskemu svetu MONM.
Po končani javni razgrnitvi župan Mestne občine Novo mesto zavzame stališča do pripomb in predlogov, podanih v času trajanja javne razgrnitve in zadolži pristojno službo za pripravo predloga.
Župan Mestne občine Novo mesto posreduje predlog UN s poročilom o pripombah iz javne razgrnitve občinskemu svetu v obravnavo in mu predlaga sprejem UN z odlokom.
Odlok se objavi v Uradnem listu RS.
4. člen
Organizacija priprave spremembe ureditvenega načrta
Naročnik in investitor zazidalnega načrta: AJDA, d.o.o., Rozmanova ul. 9, Novo mesto.
Izvajalec strokovne aktivnosti priprave strokovnih podlag in drugih strokovnih gradiv je na zahtevo investitorja podjetje Neapolis, d.o.o., Novo mesto, v sodelovanju z avtorjem natečajne rešitve.
Kot koordinator postopka priprave, izdelave in sprejemanja se določi župan Mestne občine Novo mesto, oziroma občinska strokovna služba pristojna za prostor – Sekretariat za okolje, prostor in komunalne zadeve Mestne občine Novo mesto.
5. člen
Začetek veljavnosti
Ta program priprave se objavi v Uradnem listu RS in začne veljati z dnem sprejema na Občinskem svetu mestne občine Novo mesto.
Št. 350-03-13/1999-1200
Novo mesto, dne 30. septembra 1999.
Župan
Mestne občine Novo mesto
Anton Starc, dr. med. l. r.