Na podlagi 112. člena Evropskega sporazuma o pridružitvi med Republiko Slovenijo na eni strani in Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami, ki delujejo v okviru Evropske unije na drugi strani s sklepno listino – v nadaljnjem besedilu: evropski sporazum (Uradni list RS – Mednarodne pogodbe, št. 13/97) ter sklepov Vlade Republike Slovenije z dne 20. maja 1999 in z dne 24. junija 1999 se objavi
S K L E P št. 4/99
Pridružitvenega sveta med EU in Slovenijo z dne 30. 9. 1999, s katerim se sprejemajo določila in pogoji sodelovanja Slovenije pri programu Skupnosti na področju malih in srednjih podjetij
Besedilo sklepa Pridružitvenega sveta št. 4/99 z dne 30. 9. 1999 in prilog se v slovenskem besedilu glasi:
PRIDRUŽITVENI SVET JE
ob upoštevanju Evropskega sporazuma o pridružitvi med Evropskimi skupnostmi in njihovimi državami članicami, ki delujejo v okviru Evropske unije, na eni strani in Republiko Slovenijo na drugi strani ter predvsem 106. člena tega sporazuma,(1)
ker v skladu s 106. členom Evropskega sporazuma Slovenija lahko sodeluje pri okvirnih programih Skupnosti, posebnih programih, projektih ali drugih dejavnostih Skupnosti, predvsem na področju malih in srednjih podjetij,
ker mora v skladu z omenjenim členom Evropskega sporazuma o določilih in pogojih sodelovanja Slovenije pri teh dejavnostih odločiti Pridružitveni svet,
SKLENIL, KOT SLEDI:
1. člen
Slovenija sodeluje pri Tretjem večletnem programu za mala in srednja podjetja (MSP) v Evropski uniji (1997 do 2000) v skladu z določili in pogoji, določenimi v Prilogah I in II, ki sta sestavni del tega sklepa.
2. člen
Ta sklep velja za čas trajanja programa.
3. člen
Ta sklep začne veljati prvi dan meseca, ki sledi njegovemu sprejemu.
Podpisano dne 30. septembra 1999.
Za Pridružitveni svet
Predsedujoči
Tarja Halonen l. r.
PRILOGA I
DOLOČILA IN POGOJI SODELOVANJA SLOVENIJE PRI TRETJEM VEČLETNEM PROGRAMU ZA MALA IN SREDNJA PODJETJA (MSP) V EVROPSKI UNIJI (1997 DO 2000)
1. Slovenija bo sodelovala pri dejavnostih Tretjega večletnega programa za mala in srednja podjetja (MSP) v Evropski uniji (1997 do 2000) (v nadaljnjem besedilu: program) v skladu, če ta sklep ne določa drugače, s cilji, merili, postopki in skrajnimi roki, določenimi v odločbi sveta (97/15/ES) z dne 9. decembra 1996 o Tretjem večletnem programu za mala in srednja podjetja (MSP) v Evropski uniji (1997 do 2000)(2), predvsem v prvem odstavku 7. člena te odločbe.
2. Določila in pogoji za predložitev, ocenjevanje in izbor vlog, ki se nanašajo na institucije, organizacije in posameznike Slovenije, ki izpolnjujejo pogoje za sodelovanje, so enaki tistim, ki veljajo za institucije, organizacije in posameznike skupnosti, ki izpolnjujejo pogoje za sodelovanje.
3. Kjer je to primerno, morajo čezmejni projekti in dejavnosti, ki jih predlaga Slovenija, vključevati določeno minimalno število partnerjev iz držav članic Skupnosti, da bi se zagotovila dimenzija Skupnosti v programu. To minimalno število bo določeno v okviru izvajanja programa ob upoštevanju narave različnih dejavnosti, števila partnerjev pri danem projektu in števila držav udeleženk v programu.
4. Slovenija bo vsako leto plačala prispevek v skupni proračun Evropskih skupnosti, s čimer bo krila stroške svoje udeležbe pri programu (glej Prilogo II). Pridružitveni odbor je upravičen, da ta prispevek, kadar koli je to treba, uskladi.
5. Države članice Skupnosti in Slovenija si prizadevajo, da v okviru obstoječih določb omogočajo prosto gibanje in bivanje vseh sprejemljivih oseb, ki sodelujejo pri programu in ki zaradi sodelovanja pri dejavnostih, navedenih v sklepu, potujejo med Slovenijo in državami članicami Skupnosti.
6. Brez poseganja v odgovornosti komisije in Računskega sodišča Evropskih skupnosti, povezane z ocenjevanjem programa v skladu z odločbo št. 97/15/ES (6. člen), se bo udeležba Slovenije pri programu nenehno presojala na podlagi partnerstva, ki vključuje Slovenijo in komisijo. Slovenija bo komisiji pošiljala potrebna poročila in se udeleževala drugih posebnih dejavnosti, ki jih bo v tem okviru določila komisija.
7. Brez poseganja v postopke, o katerih je govor v 4. členu odločbe št. 97/15/ES, bo Slovenija vabljena na usklajevalne sestanke o vseh vprašanjih, povezanih z izvajanjem te odločbe, predhodne rednim sestankom Programskega odbora. Komisija bo Slovenijo obveščala o rezultatih takih rednih sestankov.
8. Jezik, ki se bo uporabljal za prijavni postopek, pogodbe, poročila, ki jih je treba predložiti, in druge upravne dogovore v zvezi s programom, bo eden od uradnih jezikov Skupnosti.
PRILOGA II
FINANČNI PRISPEVEK SLOVENIJE K TRETJEMU VEČLETNEMU PROGRAMU ZA MALA IN SREDNJA PODJETJA (MSP) V EVROPSKI UNIJI (1997 DO 2000)
1. Finančni prispevek Slovenije bo obsegal:
– finančno podporo iz programa za udeležbo slovenskih subjektov pri dejavnostih, opredeljenih v točki 1 Priloge I,
– dodatne upravne stroške, izhajajoče iz udeležbe Slovenije in povezane z vodenjem programa s strani Komisije Evropskih skupnosti.
2. Skupni znesek subvencij ali kakršne koli druge finančne pomoči, ki ga iz naslova programa prejmejo slovenski upravičenci, za vsako obračunsko leto po odtegljaju dodatnih upravnih stroškov ne bo višji od prispevka, ki ga plača Slovenija.
Če bo prispevek, ki ga Slovenija vplača v skupni proračun Evropskih skupnosti, po odtegljaju dodatnih upravnih stroškov presegel skupni znesek subvencij ali druge finančne pomoči, ki ga iz naslova programa prejmejo slovenski upravičenci, bo komisija razliko prenesla v naslednje obračunsko leto in bo prispevek za naslednje leto ustrezno znižan. Če bo ob koncu programa razlika ostala, bo ustrezni znesek povrnjen Sloveniji.
3. Letni prispevek Slovenije bo od leta 1999 znašal 506.324 evrov. Od te vsote bo 33.124 evrov namenjenih za kritje dodatnih upravnih stroškov, izhajajočih iz udeležbe Slovenije in povezanih z vodenjem programa s strani komisije.
4. Finančni predpisi, ki se uporabljajo za skupni proračun Evropskih skupnosti, se bodo uporabljali predvsem za upravljanje prispevka Slovenije.
Po uveljavitvi tega sklepa in na začetku vsakega naslednjega leta bo komisija Slovenijo pozvala, da nakaže sredstva v višini svojega prispevka za kritje stroškov v skladu s tem sklepom.
Ta prispevek bo izražen v evrih in vplačan na bančni račun komisije, ki se vodi v evrih.
Slovenija bo plačala svoj prispevek k letnim stroškom po tem sklepu v skladu z zahtevkom za sredstva, in sicer najpozneje tri mesece po poslanem zahtevku za sredstva. Za vsako zakasnelo plačilo prispevka bo Slovenija od datuma zapadlosti plačala zamudne obresti od neplačanega zneska. Obrestna mera ustreza meri, ki jo Evropska centralna banka v mesecu zapadlosti uporablja za svoje posle v evrih, povečani za 1,5 odstotne točke.
5. Slovenija bo dodatne upravne stroške iz 3. točke plačala iz svojega državnega proračuna.
6. Slovenija bo iz svojega državnega proračuna plačala 236.600 evrov preostalih stroškov za svojo udeležbo v programu.
7. S pridržkom rednih programskih postopkov PHARE se bo preostalih 236.600 evrov plačalo iz letne dodelitve sredstev programa PHARE za Slovenijo.
Št. 920-00-53/99
Ljubljana, dne 15. oktobra 1999.
Vlada Republike Slovenije
Generalna sekretarka
Nevenka Črešnar Pergar l. r.
1 Uradni list RS, št. L 51, 26. 2. 1999, str. 3
2 Uradni list RS, št. 6, 10. 1. 1997, str. 25.