Uradni list

Številka 1
Uradni list RS, št. 1/2000 z dne 7. 1. 2000
Uradni list

Uradni list RS, št. 1/2000 z dne 7. 1. 2000

Kazalo

77. Pravilnik o pogojih za dobavo in odjem vode iz vodovodnega sistema Občine Postojna in Občine Pivka, stran 103.

Na podlagi 26. člena zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93), 439. člena zakona o gospodarskih družbah (Uradni list RS, št. 30/93, 29/94 in 82/94), 14. člena odloka o soustanovitvi, organizaciji in preoblikovanju javnega podjetja Kovod, vodovod, kanalizacija, p.o., Postojna, v Javno podjetje Kovod, Postojna, vodovod, kanalizacija, d.o.o., Postojna (Uradni list RS, št. 51/97, 71/97, 23/99) ter 16. člena statuta javnega podjetja Kovod, Postojna, vodovod, kanalizacija, d.o.o., Postojna, sta Občinski svet občine Postojna, dne 20. 12. 1999 in Občinski svet občine Pivka, dne 21. 12. 1999 v funkciji Skupščine Javnega podjetja Kovod, Postojna, d.o.o., sprejela
P R A V I L N I K
o pogojih za dobavo in odjem vode iz vodovodnega sistema Občine Postojna in Občine Pivka
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
Pravilnik o pogojih za dobavo in odjem vode iz vodovodnega sistema Občine Postojna in Občine Pivka (v nadaljevanju: pravilnik) ureja odnose med javnim podjetjem Kovod, vodovod, kanalizacija d.o.o. Postojna (v nadaljevanju: javno podjetje), ki upravlja z vodovodnim sistemom in dobavlja vodo v Občini Postojna in v Občini Pivka tako, da se dobava in odjem vode odvija v obojestransko korist in v javnem interesu.
II. VODOVODNI SISTEM
2. člen
Vodovodni sistem je sestavljen iz vodnih virov, magistralnega, primarnega in sekundarnega omrežja in naprav ter priključkov, s katerimi se odjemalci priključijo na vodovodni sistem.
III. ODJEMALCI VODE
3. člen
Odjemalec vode je fizična ali pravna oseba, ki preko priključka odjema vodo iz vodovodnega sistema na način, določen s tem pravilnikom.
Odjemalčeva vodovodna napeljava mora ustrezati zahtevam tehnično-sanitarnih predpisov.
IV. PRIKLJUČEK NA VODOVODNI SISTEM
4. člen
Dobava iz vodovodnega sistema se odvija preko priključka, ki ga sestavljajo:
– priključni sklop na sekundarno omrežje,
– dovodna cev,
– ventil pred vodomerom,
– čistilni kos (pri večjih vodomerih),
– vodomer.
Ventil po vodomeru, protipravni ventil, izpustni ventil in jašek za vodomer so del odjemalčeve vodovodne napeljave.
Meja med priključkom in odjemalčevo vodovodno napeljavo je spoj med vodomerom in ventilom po vodomeru. Stroški popravila okvar in škode, ki nastane zaradi izliva vode pred to mejo, to je na priključku oziroma vodovodnem sistemu, bremenijo javno podjetje.
Stroški popravila okvar in škode, ki nastane zaradi izliva vode po tej meji, to je na odjemalčevi vodovodni napeljavi, bremenijo odjemalca.
5. člen
Pravico do priključka pridobi odjemalec s pozitivnim soglasjem k izvedbi vodovodnega priključka, ki ga izda javno podjetje na zahtevo odjemalca.
Pred uporabo priključka mora odjemalec podpisati izjavo, da sprejema te pogoje. S tem odjemalec tudi brezplačno odstopi priključek v upravljanje javnemu podjetju.
Priključek se izvede za vsako nepremičnino posebej, z upoštevanjem velikosti in narave odjema vode na način, ki je določen s tehničnim pravilnikom za izgradnjo in uporabo javnega vodovodnega sistema v Občini Postojna (v nadaljevanju: tehnični pravilnik).
Lokacijo priključka določi javno podjetje.
Po izgradnji priključka opravita javno podjetje in odjemalec interni tehnični pregled, ki je podlaga za izdajo dovoljenja za uporabo vodovodnega priključka. To dovoljenje izda javno podjetje odjemalcu po odpravi morebitnih pomanjkljivosti pri izvedbi priključka. Na podlagi tega dovoljenja lahko odjemalec uporablja vodovodni priključek v skladu s tem pravilnikom.
6. člen
Montažo priključka in elementov v jašku praviloma izvaja javno podjetje na stroške odjemalca. V primeru, da dela izvaja drugi izvajalec, je obvezen nadzor javno podjetje. Stroški nadzora javnega podjetja bremenijo odjemalca.
Vsa vzdrževalna dela in morebitna popravila na priključku in ventilu pred vodomerom opravlja izključno javno podjetje.
Stroški vzdrževanja in popravila ventila po vodomeru in jaška za vodomer bremenijo odjemalca. Jašek za vodomer vzdržuje odjemalec.
7. člen
V primeru, da odjemalec zahteva povečanje, prestavitev ali drugo spremembo priključka, oziroma vodomera, nosi vse stroške zahtevane preureditve.
8. člen
Za dejavnost, ki traja samo določen čas, se lahko dobavlja voda tudi preko začasnega priključka, na način in pod pogoji, ki jih določa tehnični pravilnik.
9. člen
Na odjemnem mestu, ki leži više, kot doseže voda iz vodovodnega sistema, se lahko izjemoma odjema vodo tudi z uporabo hidroforja na podlagi pisnega soglasja javnega podjetja in pod pogoji, ki jih določa tehnični pravilnik. Hidrofor je del odjemalčeve vodovodne napeljave.
10. člen
Odjemalec, ki v stanovanjski hiši uporablja vodo tudi v pridobitne namene, mora imeti za to uporabo ločen priključek oziroma ločen vodomer.
V primeru, da odjemalec ne naroči izvedbe ločenega priključka oziroma vodomera, se obračuna vsa porabljena voda po ceni, ki velja za uporabo v pridobitne namene.
V. VODOMERI
11. člen
Porabo vode merimo z vodomerom.
Glede na način vgradnje ločimo glavne, odštevalne in pomožne vodomere.
Vodomeri morajo ustrezati predpisom in tehničnemu pravilniku ter biti žigosani s strani pooblaščene organizacije.
Javno podjetje skrbi za predpisano zamenjavo, popravila, redno kontrolo, umerjanje ter žigosanje glavnih in odštevalnih vodomerov.
12. člen
Če odjemalec dvomi v pravilno delovanje glavnega in odštevalnega vodomera, lahko pisno zahteva kontrolo točnosti. Izid preizkusa je obvezen za javno podjetje in odjemalca ter je podlaga za morebitno korekturo obračuna porabljene vode za zadnje obračunsko obdobje.
Stroški kontrole točnosti vodomera bremenijo javno podjetje, če je vodomer registriral porabo nad predpisano dopustno mejo v škodo odjemalca, če pa je vodomer registriral porabo vode v dopustnih mejah ali v škodo javnega podjetja nad dopustno mejo, pa ti stroški bremenijo odjemalca.
13. člen
Odjemalcu vode, ki ima nepremičnino oddaljeno od sekundarnega omrežja, vmes pa je odjemalec z glavnim vodomerom, lahko javno podjetje izjemoma na podlagi pisnega pristanka vmesnega odjemalca, izvede priključek z odštevalnim vodomerom.
Odjemalec vode z odštevalnim vodomerom se mora na lastne stroške priključiti direktno na sekundarno omrežje takoj, ko je to zgrajeno.
Do odjemalca z odštevalnim vodomerom javno podjetje ne prevzame odgovornosti za prekinitev dobave vode, ki jo povzroči imetnik uporabe glavnega vodovoda.
14. člen
Vodomer, ki je vgrajen v večstanovanjski hiši za posamezno stanovanje in ustreza pogojem iz tega pravilnika, je pomožni vodomer.
Pomožni vodomeri so del odjemalčeve napeljave (inštalacija objekta), zato jih javno podjetje vzdržuje, popravlja in zamenjuje le po naročilu in na stroške odjemalca ali pooblaščenega upravnika.
Za vgradnjo pomožnega vodomera je potrebno predhodno soglasje večine lastnikov stanovanj v hiši.
VI. OBRAČUNAVANJE IN PLAČEVANJE PORABLJENE VODE
15. člen
Obračun porabljene vode opravi javno podjetje na podlagi odčitavanja vodomerov ali z akontacijo in kasnejšim poračunom.
Mesečno odčitavanje vodomerov opravljajo pooblaščeni delavci javnega podjetja.
Pri odjemalcih vode, ki mesečno porabijo več kot 1.500 m3 vode, se porabljena voda obračunava dvakrat mesečno, in sicer tako, da izda javno podjetje odjemalcu do 15. v mesecu račun akontacije za porabljeno vodo v višini 50% zneska porabe v predhodnem mesecu, do 8. v naslednjem mesecu pa izda račun za dejansko porabljeno vodo v tem mesecu, zmanjšan za že obračunano akontacijo.
Javno podjetje dobavlja vodo po ceni, ki jo določita Občinski svet občine Postojna in Občinski svet občine Pivka na podlagi predloga nadzornega sveta javnega podjetja.
16. člen
V večstanovanjski hiši, kjer so vgrajeni pomožni vodomeri v skladu s 14. členom tega pravilnika, javno podjetje odčita porabo vode po pomožnih vodomerih in izda ločene račune.
Razliko med seštevkom porabljene vode po pomožnih vodomerih in glavnim vodomerom v hiši, kjer nimajo vsa stanovanja vgrajenega pomožnega vodomera, se razdeli med odjemalce, ki nimajo vgrajenih pomožnih vodomerov, glede na število uporabnikov določenega stanovanja.
V stanovanjskih hišah, kjer so v vseh stanovanjih vgrajeni pomožni vodomeri, mora biti iz ločenega računa za posamezno stanovanje razvidna poraba vode preko pomožnega vodomera in pripadajoči delež skupne porabe vode celotnega objekta oziroma stanovanjske hiše, ki je določen na podlagi razlike med porabljeno vodo preko glavnega vodomera za celotni objekt in seštevkom porabljene vode po pomožnih vodomerih za posamezna stanovanja oziroma posamezne odjemalce vode. Plačilo razlike oziroma skupno porabljene vode v stanovanjski hiši plačajo po enakih delih vsi stanovalci, ki prebivajo v tej stanovanjski hiši, pri čemer odpade na posameznega odjemalca toliko deležev kolikor članov šteje njegovo gospodinjstvo. V primeru, da lastniki in najemniki stanovanj kot odjemalci vode ne sprejmejo načina takšne razdelitve, izda javno podjetje le račun za skupno porabo vode, preko glavnega vodomera. Ta račun pošlje pooblaščenemu upravniku večstanovanjske hiše, ki opravi delitev po merilih, za katera so se dogovorili lastniki stanovanj v večstanovanjski hiši.
Zaradi racionalnosti lahko javno podjetje izda račune odjemalcem, ki imajo pomožni vodomer tudi brez mesečnega odčitavanja na podlagi povprečne porabe v preteklem obdobju.
17. člen
Odjemalci so dolžni prejete račune za porabljeno vodo poravnati v celoti v 15 dneh po prejetju računa s strani javnega podjetja.
S pravnimi osebami se lahko sklene posebna pogodba o načinu obračuna in plačila porabljene vode.
18. člen
Odjemalcu, ki porabi manj kot 1 m3 vode v enem obračunskem obdobju, javno podjetje zaračuna znesek minimalnih stroškov v višini 1 m3 porabljene vode, ki jih ima za vzdrževanje priključka, odčitavanje in obračunavanje porabljene vode.
19. člen
V primeru okvare vodomera, ko ni mogoče ugotoviti dejanske porabe vode, javno podjetje upošteva pri obračunu povprečno količino porabljene vode v obdobju enega leta, če pa to ni mogoče, pa najmanj dvomesečno porabo preteklega obračunskega obdobja.
20. člen
V večstanovanjski hiši, kjer niso vgrajeni pomožni vodomeri in v primerih iz drugega odstavka 16. člena tega pravilnika so dolžni stanovalci na podlagi stanovanjskega zakona, skleniti pogodbo z upravnikom hiše, ki sprejema in plačuje račune za porabljeno vodo ter to sporočiti javnemu podjetju.
VII. OBVEZNOSTI UPRAVLJALCA VODOVODA
21. člen
Javno podjetje ima naslednje obveznosti:
1. da v skladu s predpisi dobavlja odjemalcem kemično in bakteriološko primerno vodo;
2. da redno dobavlja vodo, razen v primeru okvar, neodložljivih vzdrževalnih in rekonstrukcijskih del na vodovodnem sistemu ter v primeru pomanjkanja vode zaradi velike porabe vode oziroma zmanjšane izdatnosti vodnih virov;
3. da v primeru prekinitve dobave vode zaradi nepredvidenih okvar obvešča odjemalce o naravi okvare in o predvidenem trajanju prekinitve dobave vode,
4. da v roku 8 dni pisno odgovori na odjemalčev ugovor glede obračuna vode;
5. da v primeru predvidenih vzdrževalnih in rekonstrukcijskih del predhodno obvesti odjemalce o prekinitvi dobave vode preko sredstev javnega obveščanja;
6. da na lastne stroške opravlja redna vzdrževalna dela na priključku do vodomera, razen v primerih, ko se ugotovi, da je okvara nastala kot posledica pomanjkljivega delovanja odjemalčeve vodovodne napeljave, nezadostne zaščite priključka proti poškodbam in zmrzovanju in v drugih primerih po krivdi odjemalca;
7. da preizkusi vodomer na pisno zahtevo odjemalca kot je to določeno v 14. členu;
8. da odstrani vodomer v 8 dneh po prejemu odjemalčeve pisne zahteve za začasno ali trajno prekinitev dobave vode;
9. da odčita vodomer v 8 dneh po prejemu prijave o spremembi lastnika, upravljalca in uporabnika nepremičnine;
10. da ugotavlja možnosti za dobavo vode s priključitvijo na omrežje in izdajo soglasja o možnosti vodne oskrbe;
11. da v primerih zmanjšanih možnosti oskrbe z vodo obvešča odjemalce vode o ukrepih, predvidenih v 27. členu tega pravilnika.
Javno podjetje ni dolžno povrniti odjemalcem nobene škode, ki bi nastala zaradi prekinitve ali omejitve dobave vode iz 2. točke tega člena.
VIII. OBVEZNOSTI ODJEMALCA
22. člen
Odjemalec vode ima naslednje obveznosti:
1. da omogoča javnemu podjetju nemoteno odčitavanje vodomera;
2. da vzdržuje in čisti vodomerni jašek ter zavaruje priključek pred poškodbami in zmrzovanjem;
3. da vzdržuje lastno vodovodno napeljavo, pregleduje vsa izlivna mesta in večkrat mesečno primerja porabo vode s stanjem na vodomeru;
4. da poravnava javnemu podjetju vodovoda stroške za popravilo priključka v primerih iz 6. točke 21. člena tega pravilnika;
5. da v lastni vodovodni napeljavi uporablja izključno vodo iz vodovodnega sistema javnega podjetja, v skladu z njegovimi tehničnimi pogoji;
6. da javnemu podjetju vodovoda takoj sporoči vsako okvaro na priključku;
7. da obvešča javno podjetje o spremembi lastnika, upravljalca ali uporabnika nepremičnine in o spremembi namembnosti odjema vode, v roku 8 dni po nastali spremembi in da predhodno poravna vse neporavnane obveznosti;
8. da plačuje porabljeno vodo kot je to določeno v VI. poglavju tega pravilnika;
9. da ob minimalni porabi vode plačuje pavšalni prispevek, ki je določen v 18. členu tega pravilnika;
10. da v izrednih razmerah vodne oskrbe varčuje z vodo in se ravna po navodilih javnega podjetja;
11. odjemalec ne sme uporabljati zapečatenega ventila pred vodomerom, razen v nujnih primerih, ko je ventil po vodomeru pokvarjen. Odstranitev pečata, uporabo ventila pred vodomerom mora sporočiti javnemu podjetju v roku 24 ur in poravnati stroške za ponovno pečatenje ventila javnemu podjetju;
12. odjemalec ne sme odstraniti pečata na vodomeru ali izvajati drugih posegov na vodomeru;
13. odjemalec ne sme priključiti drugega odjemalca, na lastno vodovodno napeljavo, razen v primerih, ko mu to pisno dovoli javno podjetje;
14. v območju in koridorjih javnega omrežja in naprav ne sme odjemalec izvršiti na lastnem zemljišču, nobenih del in posegov, ki bi škodljivo vplivali na vodovodne naprave;
15. odjemalec je dolžan javnemu podjetju omogočiti pregled, vzdrževanje in popravila javnega omrežja in naprav, ki se nahajajo na njegovem zemljišču.
IX. PREKINITEV DOBAVE VODE IN NEPLAČEVANJE RAČUNOV ZA PORABLJENO VODO
23. člen
Javno podjetje prekine dobavo vode:
1. če odjemalec pisno odpove odjem vode;
2. če stanje odjemalčeve vodovodne napeljave ogroža kvaliteto vode v vodovodnem sistemu ali ovira nemoteno dobavo vode drugim odjemalcem;
3. če odjemalec brez soglasja javnega podjetja uporablja v lastni vodovodni napeljavi, poleg vode iz vodovodnega sistema, tudi vodo iz drugih virov;
4. če je prostor, kjer je vgrajen vodomer, nedostopen, zasut ali zanemarjen in odjemalec tudi po opominu javnega podjetja pomanjkljivosti ne odpravi;
5. če odjemalec ne plača računa za porabljeno vodo v roku 15 dni po vročitvi opomina. Odjemalec mora biti z opominom izrecno opozorjen, da mu bo prekinjena dobava vode, če računa ne poravna v navedenem roku;
6. če odjemalec ne omogoči javnemu podjetju odčitavanje ali zamenjavo vodomera;
7. če odjemalec odstrani pečat na vodomeru ali izvrši drug nedovoljen poseg na priključku;
8. če odjemalec brez soglasja javnega podjetja razširi lastno napeljavo ali dovoli drugi osebi priključitev na lastno napeljavo;
9. če odjemalec izvede priključek na vodovodni sistem brez soglasja javnega podjetja;
10. če odjemalec ne upošteva ukrepov o varčevanju z vodo v primeru izrednih razmer vodne oskrbe;
11. če odjemalec ne upošteva 11., 14. in 15. točke 22. člena tega pravilnika.
Dobava vode je prekinjena dokler ni odpravljen vzrok prekinitve. Za ponovno priključitev na vodovodni sistem mora odjemalec plačati stroške prekinitve dobave in ponovne priključitve ter poravnati vse zaostale obveznosti do javnega podjetja.
24. člen
Odjemalci vode, fizične in pravne osebe, morajo račun za dobavljeno vodo poravnati v roku, ki je naveden v računu.
Odjemalec lahko v roku 8 dni po prejemu računa ugovarja na znesek naveden v računu.
Če javno podjetje pisni ugovor zavrne kot neutemeljen, pošlje odjemalcu pisni opomin za plačilo dobavljene vode skladno s 5. točko 23. člena tega pravilnika.
V času od prejema pravočasnega ugovora do poteka petnajstdnevnega roka od vročitve pisnega opomina, javno podjetje ne sme prekiniti dobave vode.
25. člen
Pred dejansko prekinitvijo dobave vode pravnim osebam, ki se ukvarjajo s proizvodnjo mesa in živil, oziroma pred prekinitvijo dobave vode javnim podjetjem in zavodom (šole, vrtci, zdravstveni domovi, bolnice ter avtobusne in železniške postaje), si mora javno podjetje pridobiti mnenje pristojne sanitarne in požarnovarnostne inšpekcije.
Kolikor je mnenje pristojnih inšpekcijskih služb pozitivno, javno podjetje ravna v skladu s 24. členom tega pravilnika.
Mnenje pristojne inšpekcije, razloge za zaporo dobave vode ter datum zapore javno podjetje sporoči tudi ustanoviteljicama.
26. člen
V primeru zmanjšanih možnosti dobave vode zaradi premajhne izdatnosti vodnih virov, velike porabe in nezadostne zmogljivosti vodovodnega sistema ali motenj v delovanju vodovodnega sistema lahko odjemalci uporabljajo vodo le za osnovne življenjske in proizvodne potrebe ter požarno varnost.
27. člen
Razmere iz prejšnjega člena ugotavlja javno podjetje, ki v takih razmerah ukrepa in dobavlja vodo v skladu z občinskim odlokom o oskrbi z vodo, ki ureja dobavo in odjem vode v izrednih razmerah.
X. HIDRANTI
28. člen
Hidranti v vodovodnem sistemu so namenjeni predvsem požarni varnosti, zato morajo biti vedno dostopni in v brezhibnem stanju.
29. člen
Brez predhodnega dovoljenja javnega podjetja se smejo uporabljati hidranti le za gašenje požara ali za odstranjevanje posledic elementarnih nesreč. V takih primerih mora odjemalec v dveh dneh sporočiti javnemu podjetju kraj in čas odjema ter morebitne pomanjkljivosti na odjemnem mestu.
30. člen
Odjem vode iz hidrantov v druge namene (zalivanje, pranje ulic, prevoz vode, gradbena dela, javne prireditve, ipd.) je dovoljen le s predhodnim soglasjem javnega podjetja. Odjemalec mora v ta namen naročiti pri javnem podjetju izvedbo hidrantnega priključka z vodomerom v skladu s tehničnim pravilnikom za izgradnjo in uporabo vodovodnega sistema v Občini Postojna in v Občini Pivka.
31. člen
Uporabnik hidranta mora pustiti hidrant po odjemu v brezhibnem stanju. V nasprotnem primeru odgovarja za posledice in stroške, ki zaradi tega nastanejo.
XI. KONČNE DOLOČBE
32. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati pravilnik o pogojih za dobavo in odjem vode iz javnega vodovodnega sistema Občine Postojna (Uradni list RS, št. 8/93).
33. člen
Odjemalci v večstanovanjskih hišah, ki so vgradili pomožni vodomer pred uveljavitvijo tega pravilnika, morajo o tem pisno obvestiti javno podjetje, sicer se takšen vodomer ne upošteva za obračun porabljene vode.
34. člen
V skladu z določili tega pravilnika sprejme nadzorni svet javnega podjetja tehnični pravilnik za izgradnjo in uporabo javnega vodovodnega sistema v Občini Postojna in v Občini Pivka.
35. člen
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 032-01-2/99
Postojna, dne 20. decembra 1999.
Št. 032-01-2/99
Pivka, dne 21. decembra 1999.
Kovod Postojna, d.o.o.
Predsednik skupščine
Josip Bajc, jur. l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti