Na podlagi 16. člena statuta Občine Rogatec (Uradni list RS, št. 35/99) in 99. člena zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 56/92, 13/93, 42/94, 1/99 in 41/99) je Občinski svet občine Rogatec na 9. redni seji dne 20. 12. 1999 sprejel
P R A V I L N I K
o dodeljevanju socialnih pomoči v Občini Rogatec
1. člen
S tem pravilnikom Občina Rogatec določa kriterije in postopke dodelitev socialnih pomoči, ki jih organizira in izvaja Center za socialno delo Šmarje pri Jelšah v skladu z določili posebne pogodbe.
Do občinske socialne pomoči so upravičeni občani Občine Rogatec, ki imajo v njej stalno prebivališče in jim je zaradi trenutne materialne ogroženosti nujno potrebna pomoč občine, izkoristili pa so že vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske.
Upravičenci socialne pomoči so:
– občan, ki je upravičen do denarne pomoči kot edinega vira za preživljanje oziroma je prejemnik denarnega dodatka po zakonu o socialnem varstvu;
– družina, ki prejema denarni dodatek.
2. člen
Občinska socialna pomoč po tem pravilniku je enkratna denarna pomoč. Enkratno denarno pomoč se dodeli enkrat letno. Pri odmeri denarne pomoči se upoštevajo vsi dohodki in prejemki po 27. in 28. členu zakona o socialnem varstvu, in sicer:
– dediščine, darila in vsi dohodki in prejemki posameznika in njegovih družinskih članov, ki so viri dohodnine, kakor tudi osebni prejemki, ki niso obdavčljivi.
Pri odmeri denarne pomoči pa se ne upoštevajo:
– dodatek za pomoč in postrežbo;
– prejemki za oskrbo v tuji oziroma rejniški družini;
– otroški dodatek in družbena pomoč otrokom;
– štipendije;
– dohodki občasnega dela invalidov.
V dohodek se štejejo vsi dohodki in prejemki, ki jih je posameznik in njegov družinski član pridobil v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo zahtevka. Dediščina in darila ter drugi enkratni prejemki (odškodnine, odpravnine, nagrade, ipd.) se v letu, ki so izplačani, štejejo v dohodek tako, da se za vsak prejemek upošteva sorazmerni delež.
3. člen
Enkratna denarna pomoč je namenjena:
– nakupu šolskih potrebščin,
– nakupu kurjave, ozimnice in podobnih nujno potrebnih dobrin,
– doplačilu šole v naravi,
– doplačilu zdravstvenih storitev, ki so nujno potrebne, pa jih ne pokriva ZZZS,
– plačilu najemnine za stanovanje.
Izjemoma je mogoče dodeliti enkratno denarno pomoč tudi takrat, ko občan presega cenzus po 1. členu tega pravilnika (vendar ne več kot 100 %), v primerih težje bolezni v družini oziroma nesposobnosti za pridobitno delo, elementarni nesreči ali smrti.
Višina enkratne pomoči se zagotovi največ v višini denarnega dodatka po 33. členu zakona o socialnim varstvu. Znesek odobrenega zneska denarne pomoči se praviloma izplača neposredno izvajalcu, izdajatelju računa za blago ali storitve, za katere je upravičenec vložil prošnjo.
4. člen
Občani vlagajo zahtevke za dodelitev občinske socialne pomoči na obrazcu vloga za enkratno občinsko socialno pomoč občanom Občine Rogatec pri Centru za socialno delo Šmarje pri Jelšah. Vlogi so dolžni priložiti vsa potrebna dokazila o izpolnjevanju pogojev v skladu z zakonom o socialnem varstvu in s tem pravilnikom.
Center za socialno delo Šmarje pri Jelšah preveri vse podatke iz vloge in dokazil in pripravi mnenje ter ga posreduje Občini Rogatec.
Odločitev o upravičenosti do občinske socialne pomoči s sklepom sprejme tajnik Občine Rogatec v roku 30 dni od dneva prispelosti zahtevka.
Zoper sklep, ki ga izda tajnik Občine Rogatec je možna pritožba, ki jo občan vloži v roku 8 dni po prejemu sklepa. O pritožbi zoper sklep odloča Občinski svet občine Rogatec.
5. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 06202-125/99
Rogatec, dne 20. decembra 1999.
Župan
Občine Rogatec
Martin Mikolič, univ. dipl. inž. l. r.