Na podlagi tretjega odstavka 124. člena zakona o trgu vrednostnih papirjev (Uradni list RS, št. 56/99) izdaja Agencija za trg vrednostnih papirjev
S K L E P
o najmanjšem obsegu in načinu izračuna posebnih rezervacij borzno posredniške družbe
PREDMET SKLEPA
1. člen
Ta sklep določa najmanjši obseg posebnih rezervacij, ki ga mora zagotavljati borzno posredniška družba za posamezne posle in skupine poslov, iz katerih izhajajo posebna tveganja ter način izračuna posebnih rezervacij.
POSLI, ZA KATERE MORA BORZNO POSREDNIŠKA DRUŽBA OBLIKOVATI POSEBNE REZERVACIJE
2. člen
Borzno posredniška družba mora oblikovati posebne rezervacije za vse posle v zvezi z opravljanjem storitev z vrednostnimi papirji, pri katerih borzno posredniška družba stranki jamči donos.
OBLIKOVANJE POSEBNIH REZERVACIJ
3. člen
Posebne rezervacije za posamezne posle iz prejšnjega člena tega sklepa oblikuje borzno posredniška družba kot odhodek in jih knjiži na posebnem računu v pasivi bilance stanja.
Posebne rezervacije za posamezen posel iz prejšnjega člena tega sklepa se črpajo v primeru izgube, ki nastane pri poslu. Posebne rezervacije za posamezen posel iz prejšnjega člena tega sklepa se ukinejo v primeru zmanjšanja osnove za izračun posebnih rezervacij iz 4. člena tega sklepa. Črpanje oziroma ukinitev rezervacije je prihodek, ki se knjiži v breme računa posebnih rezervacij.
OSNOVA ZA IZRAČUN POSEBNIH REZERVACIJ
4. člen
Osnova za izračun posebnih rezervacij je pozitivna razlika med zagotovljeno vrednostjo premoženja stranke in med trenutno vrednostjo premoženja stranke.
VREDNOTENJE POSTAVK SREDSTEV IN OBVEZNOSTI
5. člen
Borzno posredniška družba vrednoti postavke obveznosti in sredstev po tem sklepu po:
– tržni ceni v skladu z drugim odstavkom tega člena, za vse bilančne in zunajbilančne postavke, s katerimi se organizirano trguje na borzi članici svetovnega združenja borz (organizacija FIBV),
– nižji izmed revalorizirane nabavne vrednosti in čiste knjigovodske vrednosti aktivnih in pasivnih bilančnih in zunajbilančnih postavk v primeru, ko ni mogoče uporabiti tržne cene ali če uporaba čiste knjigovodske vrednosti oziroma nabavne vrednosti najbolj ustreza načelu previdnosti.
Tržna cena iz prve alinee prejšnjega odstavka tega člena pomeni tečaj, ki ga uradno objavi organizator trga, na katerem se z ustrezno postavko trguje. Če obstaja enotni tečaj, se postavka vrednoti po enotnem tečaju, sicer pa se kot tržna cena upošteva cena zapiranja izpostavljenosti; kratke (prodajne) izpostavljenosti se ocenjujejo po zadnji ponujeni prodajni ceni, dolge (imetniške, nakupne) izpostavljenosti pa po zadnji ponujeni nakupni ceni. Srednja cena se vzame, če je tako zagotovljeno bolj previdno vrednotenje. Terminski tečaj se za postavko lahko uporabi le tedaj, ko se postavka, ki se vrednoti, popolnoma ujema v dospelosti in vrsti s finančnim instrumentom, na katerega se nanaša terminski tečaj oziroma kadar uporabo terminskega tečaja narekuje načelo previdnosti.
Nabavna vrednost iz druge alinee prvega odstavka tega člena pomeni vrednost, po kateri je borzno posredniška družba pridobila določeno sredstvo.
VREDNOTENJE POSTAVK SREDSTEV IN OBVEZNOSTI, IZRAŽENIH V TUJI VALUTI
6. člen
Vse postavke sredstev in obveznosti, ki so izražene v tuji valuti, se preračunajo v tolarje po srednjem tečaju Banke Slovenije. Če tako dopušča načelo previdnosti, lahko borzno posredniška družba uporabi tudi tržni tečaj tuje valute, pri čemer za sredstva uporablja nakupni tečaj, za obveznosti pa prodajni tečaj.
NAJMANJŠI OBSEG POSEBNIH REZERVACIJ
7. člen
Posebne rezervacije se oblikujejo v višini osnove, ugotovljene na podlagi 4. člena tega sklepa.
IZKAZOVANJE POSEBNIH REZERVACIJ
8. člen
Borzno posredniška družba ločeno izkaže oblikovane posebne rezervacije v letni in polletni bilanci stanja ter ločeno prihodke in odhodke iz posebnih rezervacij v letnem in polletnem izkazu uspeha.
UVELJAVITEV SKLEPA
9. člen
Ta sklep začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 85-1/12-12/2000
Ljubljana, dne 20. januarja 2000.
Predsednik
Strokovnega sveta
Agencije za trg vrednostnih papirjev
dr. Miha Juhart l. r.