Na podlagi drugega odstavka 109. člena zakona o trgu vrednostnih papirjev (Uradni list RS, št. 56/99) in drugega odstavka 9.a člena zakona o investicijskih skladih in družbah za upravljanje (Uradni list RS, št. 6/94, 25/97, 10/98 in 26/99) izdaja Agencija za trg vrednostnih papirjev
S K L E P
o določitvi programa in načina opravljanja preizkusa strokovnih znanj, potrebnih za opravljanje poslov borznega posrednika in člana uprave družbe za upravljanje
VSEBINA PROGRAMA
1. člen
Vsebina programa za opravljanje preizkusa strokovnih znanj, potrebnih za opravljanje poslov borznega posrednika in člana uprave družbe za upravljanje (v nadaljnjem besedilu: program), se nanaša na področja:
1. predpisov, ki se nanašajo na trg vrednostnih papirjev;
2. institucij trga vrednostnih papirjev;
3. poslovanja z vrednostnimi papirji in finančnimi instrumenti ter
4. upravljanja investicijskih skladov.
PREDPISI TRGA VREDNOSTNIH PAPIRJEV
2. člen
Program, ki se nanaša na predpise trgov vrednostnih papirjev, obsega:
Sklop 1: Predpisi, ki se nanašajo na poslovanje v Republiki Sloveniji s področja:
1. trga vrednostnih papirjev;
2. investicijskih skladov in družb za upravljanje;
3. poslovanja gospodarskih družb (v delu, ki se nanaša na poslovanje delniške družbe);
4. deviznega poslovanja (v delu, ki se nanaša na poslovanje z vrednostnimi papirji);
5. prevzemov gospodarskih družb;
6. nematerializiranih vrednostnih papirjev;
7. poslovanja pokojninskih skladov;
8. obligacijskih razmerij (v delu, ki se nanaša na poslovanje z vrednostnimi papirji);
9. kazenske zakonodaje (v delu, ki se nanaša na kazniva dejanja zoper gospodarstvo).
Sklop 2: Predpisi, ki se nanašajo na poslovanje z vrednostnimi papirji v tujini, in sicer s področja:
1. domače zakonodaje, ki ureja poslovanje z vrednostnimi papirji v tujini, in
2. pravnih virov Evropske skupnosti (v delu, ki se nanaša na poslovanje z vrednostnimi papirji in na poslovanje investicijskih skladov).
INSTITUCIJE TRGA VREDNOSTNIH PAPIRJEV
3. člen
Institucije trga vrednostnih papirjev po tem sklepu so borze vrednostnih papirjev, borze izvedenih finančnih instrumentov, klirinško depotna družba in druge institucije, ki poslujejo na podlagi zakona o trgu vrednostnih papirjev (Uradni list RS, št. 56/99).
Sklop 3: Pravila in postopki institucij trga vrednostnih papirjev oziroma izvedenih finančnih instrumentov (v delu, ki se nanaša na sklepanje poslov in njihovo poravnavo).
POSLOVANJE Z VREDNOSTNIMI PAPIRJI, FINANČNIMI INSTRUMENTI IN UPRAVLJANJE INVESTICIJSKIH SKLADOV
4. člen
Program, ki se nanaša na poslovanje z vrednostnimi papirji in finančnimi instrumenti ter na upravljanje investicijskih skladov, obsega:
Sklop 4: Poznavanje namena, značilnosti in uporabe posameznih vrst vrednostnih papirjev in finančnih instrumentov:
– osnove ekonomske teorije (fiskalna in monetarna politika);
– vrste in značilnosti vrednostnih papirjev in finančnih instrumentov;
– način izdaje vrednostnih papirjev;
– trgovanje oziroma strategije trgovanja z izvedenimi finančnimi instrumenti;
– kreditiranje strank pri nakupu vrednostnih papirjev.
Sklop 5: Finančna analiza:
– analiza finančnih izkazov poslovanja;
– vrednotenje vrednostnih papirjev;
– ugotavljanje in ocenjevanje donosnosti;
– finančni kazalci poslovanja;
– davčni vidiki trga vrednostnih papirjev.
Sklop 6: Poslovanje investicijskih skladov:
– vrste investicijskih skladov;
– upravljanje investicijskih skladov.
Sklop 7: Poslovanje s strankami in poslovna etika:
– izvajanje naročil in svetovanje strankam;
– uporaba računov vrednostnih papirjev strank;
– poznavanje strank in način poslovanja z njimi;
– komuniciranje z javnostmi in obveščanje strank;
– varovanje zaupnih informacij in podatkov, ki se nanašajo na stranke.
LITERATURA IN SEMINARJI
5. člen
(1) Agencija za trg vrednostnih papirjev (v nadaljnjem besedilu: Agencija) določi seznam veljavnih predpisov oziroma pravil poslovanja in literaturo, ki se nanaša na posamezne programske sklope, in sicer posebej za preizkus znanj za borznega posrednika in za člana uprave družbe za upravljanje.
(2) Agencija lahko za programske sklope pripravi priročnik, ki zajema zahtevana znanja in tudi organizira ustrezne seminarje za predstavitev potrebnih znanj po posameznih programskih sklopih.
IZPITNA KOMISIJA
6. člen
(1) Strokovni svet imenuje člane izpitne komisije. Izmed članov izpitne komisije določa direktor Agencije izpitno komisijo za posamezen preizkus znanj. Izpitno komisijo sestavljajo predsednik in dva člana.
(2) V izpitni komisiji so lahko osebe, ki imajo ustrezno strokovno izobrazbo in so strokovnjaki s področja financ oziroma gospodarskega prava.
(3) Če pri predsedniku ali članu izpitne komisije obstajajo okoliščine, ki v zvezi s posameznim kandidatom vzbujajo dvom o njegovi nepristranskosti, se je takšna oseba dolžna izločiti iz izpitne komisije.
(4) Izpitna komisija je v postopku preizkusa in ocenjevanja znanj dolžna zagotoviti tajnost podatkov, ki jih pridobi v zvezi z izpiti.
DOLOČANJE VSEBINE PREIZKUSA ZNANJ
7. člen
(1) Strokovni svet imenuje podkomisijo, ki določi vsa pisna izpitna vprašanja na podlagi posameznih programskih sklopov, in sicer posebej za preizkus znanj za borznega posrednika in za člana uprave družbe za upravljanje.
(2) Izpitna komisija določi vprašanja za posamezen preizkus znanj predvsem izmed vprašanj, ki jih je oblikovala podkomisija iz prejšnjega odstavka.
(3) Nadomestilo za delo izpitne komisije in podkomisije določa strokovni svet na predlog direktorja Agencije.
PRIJAVA KANDIDATA
8. člen
(1) Zahtevi po preizkusu znanj mora kandidat Agenciji priložiti potrdilo o plačilu takse v višini, kot jo določa tarifa Agencije.
(2) Čas za prijavo za preizkus znanj mora biti daljši od treh dni. Če kandidat pisno prekliče zahtevo en dan pred pričetkom preizkusa znanj, mu Agencija povrne plačano takso iz prejšnjega odstavka.
OBJAVA O PREIZKUSU ZNANJ
9. člen
(1) Agencija objavi datum in kraj preizkusa ter druge podatke, povezane z opravljanjem preizkusa znanj v Uradnem listu Republike Slovenije v roku najmanj 45 dni pred pričetkom preizkusa znanj in o tem obvesti tudi borzo, združenja borznih posrednikov in družb za upravljanje.
(2) Ne glede na število prijav mora Agencija zagotoviti najmanj en preizkus znanj za borznega posrednika oziroma člana uprave družb za upravljanje letno.
PREIZKUS ZNANJ
10. člen
(1) Kandidati se morajo pred pristopom k preizkusu znanj ustrezno indentificirati.
(2) Preizkus znanj ni javen. Poleg članov izpitne komisije so lahko pri preizkusu znanj navzoče le pooblaščene osebe, ki jih določi direktor Agencije.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek lahko izpitna komisija omogoči tudi tretjim osebam prisostvovati pri preizkusu znanj, če obstaja dvom o nepristranosti postopka preizkusa znanj.
(4) Za ugotavljanje kršitev pri preizkusu znanj je pristojna izpitna komisija.
(5) Preizkus znanj poteka v pisni obliki. Izpitna vprašanja se nanašajo na vse programske sklope, in sicer tako, da so združena po posameznih programskih sklopih.
(6) Ne glede na prejšnji odstavek lahko preizkus znanj za programske sklope 1, 2 in 3 poteka tudi ustno, in sicer posamično za vsakega kandidata posebej.
(7) Pri preizkusu znanj ima lahko kandidat le tiste pripomočke, ki jih predhodno določi izpitna komisija.
OCENJEVANJE USPEŠNOSTI
11. člen
(1) Uspešnost opravljanja preizkusa znanj ugotavlja izpitna komisija, in sicer na podlagi števila točk, ki jih je pridobil kandidat glede na skupno možno število točk. Največje možno število točk je 100.
(2) Šteje se, da je kandidat uspešno opravil preizkus znanj, če je zbral več kot 55 točk.
(3) Če kandidat pridobi od 50 do 55 točk, lahko v roku 3 dni po prejemu obvestila o dosežkih preizkusa znanj zahteva dodaten preizkus znanj pred izpitno komisijo. V tem primeru poteka dodaten preizkus znanj ustno.
OBJAVA REZULTATOV
12. člen
(1) Agencija pisno sporoči kandidatu rezultate preizkusa znanj, in sicer po posameznih programskih modulih. Če je kandidat uspešno opravil preizkus znanj, mu Agencija posreduje tudi potrdilo o uspešno opravljenem preizkusu znanj.
(2) Agencija je dolžna sporočiti rezultate iz prejšnjega odstavka najkasneje v roku 15 dni po opravljanju preizkusa znanj.
(3) V primerih iz tretjega odstavka prejšnjega člena tega sklepa sporoči predsednik izpitne komisije rezultate neposredno po dodatnem preizkusu znanj. V primeru, da je kandidat uspešno opravil preizkus znanj, se mu tudi izroči potrdilo o opravljenem preizkusu znanj.
PONOVITEV PREIZKUSA ZNANJ
13. člen
(1) Če kandidat ne opravi preizkusa znanj in je pri posameznem programskem sklopu zbral več kot 75 odstotkov možnih točk, mu pri ponovnem preizkusu znanj ni treba odgovarjati na vprašanja, ki se nanašajo na tak programski sklop. V tem primeru se pri ponovnem preizkusu znanj za tak programski sklop upoštevajo rezultati, ki jih je dosegel pri prejšnjem preizkusu znanj.
(2) Kandidat lahko enkrat uveljavlja možnost iz prejšnjega odstavka, vendar obdobje med dvema preizkusoma znanj ne sme biti daljše od enega leta.
KONČNI DOLOČBI
14. člen
(1) Z dnem uveljavitve tega sklepa preneha veljati pravilnik o pogojih za izdajo dovoljenj za opravljanje poslov borznih posrednikov in članov uprav družb za upravljanje (Uradni list RS, št. 64/95).
(2) Ta sklep začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 96-1/23-23/2000
Ljubljana, dne 20. januarja 2000.
Predsednik
Strokovnega sveta
Agencije za trg vrednostnih papirjev
dr. Miha Juhart l. r.