Na podlagi triintridesete alinee 55. člena zakona o zdravstvenem varstvu rastlin (Uradni list RS, št. 82/94) izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
P R A V I L N I K
o strokovnem usposabljanju ter vsebini in načinu opravljanja izpita iz fitomedicine in preskusa znanja iz varstva rastlin
1. člen
(vsebina pravilnika)
Ta pravilnik ureja:
– obvezno strokovno usposabljanje (v nadaljnjem besedilu: usposabljanje) odgovornih oseb za trgovanje s fitofarmacevtskimi sredstvi (v nadaljnjem besedilu: odgovorne osebe),
– obvezno usposabljanje delavcev, ki izdajajo fitofarmacevtska sredstva (v nadaljnjem besedilu: prodajalci),
– obvezno usposabljanje izvajalcev ukrepov zdravstvenega varstva rastlin (v nadaljnjem besedilu: izvajalci ukrepov),
– usposabljanje predavateljev,
– vsebino in način usposabljanja,
– vsebino in način opravljanja izpita iz fitomedicine (v nadaljnjem besedilu: izpit) in preskusa znanja iz varstva rastlin ter tehnična znanja o napravah za nanašanje fitofarmacevtskih sredstev (v nadaljnjem besedilu: preskus znanja),
– pogoje, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci usposabljanja odgovornih oseb, prodajalcev, izvajalcev ukrepov in predavateljev,
– vodenje evidence o preskusih znanja in izpitih,
– druge zadeve, ki se nanašajo na usposabljanje.
2. člen
(pomen izrazov)
Uporabljeni izrazi v tem pravilniku pomenijo:
– odgovorna oseba je delavec, ki je v delovnem razmerju v gospodarski družbi, kmetijski zadrugi, pri samostojnem podjetniku posamezniku, ali samostojni podjetnik posameznik, ki skrbi in je odgovoren za nabavo, sprejemanje, skladiščenje, hrambo in izdajanje fitofarmacevtskih sredstev, sprejemanje in pravilno začasno skladiščenje njihovih ostankov in embalaže, vodenje evidence in oddajo poročila o nabavi, prodaji in zalogah fitofarmacevtskih sredstev, stalno usposabljanje, nadzor prodajalcev in v trgovini na drobno svetuje potrošnikom, kako naj uporabljajo fitofarmacevtska sredstva;
– prodajalec je delavec, ki je v delovnem razmerju v gospodarski družbi, kmetijski zadrugi, pri samostojnem podjetniku posamezniku, ali samostojni podjetnik posameznik, ki izdaja fitofarmacevtska sredstva;
– izvajalci ukrepov so:
1. tržni pridelovalci rastlin za prehrano ljudi in živali,
2. tržni pridelovalci okrasnih rastlin,
3. delavci, ki zatirajo škodljive organizme na nekmetijskih površinah (železniški objekti, letališča, avtoceste ipd.),
4. delavci, ki izvajajo dezinsekcijo, dezinfekcijo in deratizacijo,
5. delavci, ki dodeljujejo in razkužujejo seme in sadike,
6. delavci pooblaščenih organizacij za redno preskušanje naprav za nanašanje fitofarmacevtskih sredstev,
7. uporabniki naprav za nanašanje fitofarmacevtskih sredstev, ki za druge izvajajo ukrepe zdravstvenega varstva rastlin, so lahko gospodarske družbe, zadruge, samostojni podjetniki posamezniki in izvajalci medsosedske pomoči pri nanašanju fitofarmacevtskih sredstev,
8. drugi izvajalci ukrepov zdravstvenega varstva rastlin;
– predavatelji so fizične osebe, ki izvajajo program usposabljanja za prodajalce in program usposabljanja za izvajalce ukrepov ter imajo opravljen izpit za predavatelja.
3. člen
(vsebina usposabljanja)
Vsebina usposabljanja obsega znanje iz zdravstvenega varstva rastlin, varnega ravnanja s fitofarmacevtskimi sredstvi in tehnično znanje o napravah za nanašanje fitofarmacevtskih sredstev. Vsebina obsega teoretični, pri posameznih poglavjih pa tudi praktični del, ki sta združena v okviru števila ur za posamezno poglavje.
Vsebina usposabljanja obsega znanje o:
1. škodljivih organizmih,
2. integriranem varstvu rastlin,
3. fitofarmacevtskih sredstvih in varnem ravnanju z njimi,
4. postopkih priprave in nanašanja fitofarmacevtskih sredstev in ravnanju z napravami za nanašanje fitofarmacevtskih sredstev,
5. predpisih o zdravstvenem varstvu rastlin.
4. člen
(gradivo za tečaje)
Ministrstvo, pristojno za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo), v sodelovanju s strokovnjaki za zdravstveno varstvo rastlin določi:
– enotne vsebine usposabljanja odgovornih oseb, prodajalcev, izvajalcev ukrepov in predavateljev, ki so usklajene z deli in nalogami izvajalcev ukrepov ter v skladu z določbami tega pravilnika,
– enotno gradivo za vse izvajalce ukrepov in enotno gradivo za predavatelje.
5. člen
(izvajalci programa usposabljanja odgovornih oseb in predavateljev)
Izvajalci programa usposabljanja odgovornih oseb in predavateljev (v nadaljnjem besedilu: izvajalci usposabljanja) so pooblaščene organizacije, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
1. zagotovijo predavatelje, ki so strokovnjaki za zdravstveno varstvo rastlin in jih imenuje ministrstvo ter izpolnjujejo naslednje pogoje:
– imajo najmanj VIII. stopnjo izobrazbe ustreznega univerzitetnega programa. Ustreznost programa določi ministrstvo,
– imajo priporočila oziroma poročila o izvedbi podobnih tečajev in preskusov znanja,
– so objavljali strokovne vsebine s področja zdravstvenega varstva rastlin v zadnjih petih letih.
2. so registrirani za dejavnost izobraževanja,
3. predlagajo obseg ur za posamezno poglavje vsebine usposabljanja in predvideno gradivo,
4. predlagajo seznam izpitnih vprašanj,
5. predlagajo predvideno ceno tečaja na posameznega tečajnika,
6. imajo ustrezne prostore in opremo za izvedbo tečaja,
7. dajo druge informacije, ki so potrebne za zagotovitev kakovostne izvedbe tečaja.
Vloge s priloženimi dokazili o izpolnjevanju pogojev se vložijo na ministrstvo. Po prejemu vlog minister, pristojen za kmetijstvo, z odločbo določi izvajalce usposabljanja, ki izpolnjujejo pogoje iz prejšnjega odstavka, in z izbranimi izvajalci usposabljanja sklene pogodbe, s katerimi se uredijo medsebojna razmerja.
6. člen
(izvajalci programa usposabljanja prodajalcev in izvajalcev ukrepov)
Izvajalci programa usposabljanja prodajalcev in programa usposabljanja izvajalcev ukrepov (v nadaljnjem besedilu: podizvajalci usposabljanja) so pooblaščene organizacije, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
1. imajo predavatelje, ki izpolnjujejo pogoje iz četrte alinee 2. člena tega pravilnika,
2. so registrirani za dejavnost izobraževanja,
3. imeti morajo ustrezne tehnične in učne pripomočke za izvedbo tečaja,
4. imeti morajo ustrezne prostore in opremo za teoretično in praktično izvedbo tečaja,
5. imeti morajo gradivo iz 4. člena tega pravilnika,
6. predlagajo predvideno ceno tečaja na posameznega tečajnika,
7. predlagajo število ur za posamezno poglavje vsebine usposabljanja in predvideno gradivo glede na dela in naloge prodajalcev in posamezne skupine izvajalcev ukrepov,
8. predlagajo seznam izpitnih vprašanj glede na strokovne vsebine.
Podizvajalec usposabljanja se prijavi za izvajanje programa za posamezno skupino, več skupin ali vseh skupin izvajalcev ukrepov iz 2. člena tega pravilnika.
Predavatelj, ki je hkrati odgovorna oseba po prvi alinei 2. člena tega pravilnika, ne more izvajati izobraževanja samo za delavce organizacije, s katero ima sklenjeno delovno razmerje.
Vloge s priloženimi dokazili o izpolnjevanju pogojev se vložijo na ministrstvo. Po prejemu vlog minister, pristojen za kmetijstvo, z odločbo določi podizvajalce usposabljanja, ki izpolnjujejo pogoje iz prvega odstavka tega člena, in z izbranimi podizvajalci usposabljanja sklene pogodbe, s katerimi se uredijo medsebojna razmerja.
7. člen
(usposabljanje v obliki tečajev)
Usposabljanje po programih poteka v obliki tečajev.
Tečaj za odgovorne osebe in predavatelje traja najmanj 35 šolskih ur.
Tečaj za prodajalce traja najmanj 20 šolskih ur.
Tečaj za izvajalce ukrepov traja najmanj 15 šolskih ur.
Tečaj iz drugega, tretjega in četrtega odstavka tega člena se mora po programu dokončati v enem mesecu.
8. člen
(opravljanje izpita in preskusa znanja)
Po končanem tečaju udeleženci tečaja opravljajo izpit oziroma preskus znanja.
Izpit oziroma preskus znanja se opravlja pisno. Če kandidat izpita oziroma preskusa znanja ni opravil, ga lahko opravlja znova.
Prijava za izpit za odgovorno osebo in predavatelja se vloži pri izvajalcu usposabljanja iz 5. člena tega pravilnika, za prodajalce in izvajalce ukrepov pa pri podizvajalcih usposabljanja iz 6. člena tega pravilnika.
9. člen
(potrdila o opravljenem izpitu in preskusu znanja)
Odgovorne osebe in prodajalci pridobijo po uspešno opravljenem izpitu iz fitomedicine potrdilo.
Izvajalci ukrepov pridobijo po uspešno opravljenem preskusu znanja iz varstva rastlin potrdilo.
Potrdilo iz prvega in drugega odstavka tega člena ima obliko izkaznice iz priloge 1 tega pravilnika.
Predavatelji za izvajanje programa usposabljanja prodajalcev in izvajalcev ukrepov pridobijo po opravljenem izpitu potrdilo o pridobitvi strokovnega znanja za predavatelja, ki velja pet let od dne opravljenega izpita.
Obrazec potrdila iz prejšnjega odstavka je priloga 2 tega pravilnika.
Prilogi 1 in 2 sta sestavna dela tega pravilnika.
Ministrstvo založi in razdeli potrdila iz petega odstavka tega člena ter izkaznice iz tretjega odstavka tega člena izvajalcem usposabljanja iz 5. člena tega pravilnika in podizvajalcem usposabljanja iz 6. člena tega pravilnika, ki potrdila tudi izdajajo.
10. člen
(evidenca o opravljenih izpitih in preskusih znanja)
Evidenco o opravljenih izpitih iz fitomedicine za odgovorne osebe in predavatelje vodijo izvajalci usposabljanja iz 5. člena tega pravilnika.
Evidenco o opravljenih izpitih oziroma preskusih znanja za prodajalce in izvajalce ukrepov vodijo podizvajalci usposabljanja iz 6. člena tega pravilnika.
Preskusi znanja oziroma opravljeni izpiti se vpišejo v knjigo opravljenih izpitov oziroma preskusov znanja, ki vsebuje zaporedno številko, ime in priimek kandidata, naslov stalnega oziroma začasnega prebivališča, datum in kraj rojstva, stopnjo in vrsto strokovne izobrazbe, datum in kraj zaključka študija, vrsto preskusa znanja, datum opravljanja preskusa znanja ali izpita, uspeh, dosežen pri preskusu znanja ali izpitu, datum vpisa v knjigo ter ime, priimek in podpis vpisovalca podatkov.
Evidenca o opravljenih izpitih oziroma preskusih znanja se lahko vodi tudi v računalniški obliki, ki mora vsebovati enake podatke kot knjiga opravljenih izpitov oziroma preskusov znanja.
11. člen
(letna poročila o poteku usposabljanja)
Izvajalci usposabljanja iz 5. člena tega pravilnika in podizvajalci usposabljanja iz 6. člena tega pravilnika morajo najpozneje do 31. januarja tekočega leta za preteklo leto predložiti ministrstvu letno poročilo o poteku usposabljanja, ki mora vsebovati podatke o številu, izobrazbi in občini stalnega prebivališča kandidatov, ki so opravljali izpit ali preskus znanja, ter o odstotkih pozitivno opravljenih izpitov oziroma preskusov znanja.
12. člen
(stroški usposabljanja)
Kandidati krijejo stroške tečaja sami po ceniku, ki ga na tečajnika določi izvajalec usposabljanja iz 5. člena tega pravilnika oziroma podizvajalec usposabljanja iz 6. člena tega pravilnika.
Cena usposabljanja ne sme presegati najvišje dovoljene cene, ki jo v pogodbi z izvajalci usposabljanja določi ministrstvo.
13. člen
(rok za opravljanje izpita)
Odgovorne osebe in prodajalci iz 2. člena tega pravilnika morajo opraviti izpit iz fitomedicine v dveh letih od dneva sklenitve delovnega razmerja za naloge odgovorne osebe oziroma prodajalca.
14. člen
(predpis, ki preneha veljati)
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati pravilnik o strokovnem izobraževanju ter vsebini in načinu opravljanja preskusa znanja s področja zdravstvenega varstva rastlin in izpita iz fitomedicine (Uradni list RS, št. 42/95).
15. člen
(uveljavitev pravilnika)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 327-02-24/00
Ljubljana, dne 2. februarja 2000.
Ciril Smrkolj l. r.
Minister
za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano