V skladu z 8. členom zakona o zavodih (Uradni list RS, št. 12/91), 3. in 37. členom zakona o uresničevanju javnega interesa na področju kulture (Uradni list RS, št. 75/94), 100. členom zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št., 72/93, 6/94, 45/94 – odločba US, 57/94, 14/95, 20/95 – odločba US, 63/95 – obvezna razlaga, 9/96 – odločba US, 44/96 odločba US, 26/97, 70/97, 10/98, 68/98 odločba US, 74/98, 12/99 – sklep US 16/99 – popravek in 59/99 – odločba US) in v skladu s 16. členom statuta Občine Bled (Uradni list RS, št. 33/99), 30. členom statuta Občine Bohinj (Uradni vestnik Občine Bohinj, št. 3/99) in 16. členom statuta Občine Radovljica (Uradni vestnik Gorenjske, št. 23/99) so Občinski svet občine Radovljica na 10. seji dne 27. 10. 1999, Občinski svet občine Bled na 11. seji dne 26. 1. 2000 in Občinski svet občine Bohinj na 14. seji dne 3. 2. 2000 sprejeli
O D L O K
o ustanovitvi javnega zavoda Knjižnica Antona Tomaža Linharta Radovljica
I. SPLOŠNI DOLOČBI
1. člen
Knjižnica Antona Tomaža Linharta Radovljica (v nadaljnjem besedilu: knjižnica) je javni zavod, ki se je konstituiral na podlagi odločbe ustanovitelja Skupščine občine Radovljica, št. 022-38/63-2 z dne 7. 1. 1964.
Knjižnica je vpisana pri Okrožnem sodišču v Kranju s sklepom pod št. Srg. 97/00784, št. vložka: 1/00115/00.
2. člen
S tem odlokom ustanovitelji občine Bled, Bohinj in Radovljica, ki so pravne naslednice bivše Občine Radovljica (v nadaljnjem besedilu: ustanovitelj) usklajujejo status knjižnice v skladu z zakonom o zavodih in zakonom o uresničevanju javnega interesa na področju kulture.
Sedeži ustanoviteljev so:
– Občina Bled, Bled, Cesta svobode 13,
– Občina Bohinj, Bohinjska Bistrica, Triglavska cesta 35,
– Občina Radovljica, Radovljica, Gorenjska cesta 19.
II. IME, SEDEŽ, ORGANIZACIJA, PEČAT IN DEJAVNOST KNJIŽNICE
3. člen
Ime zavoda je: Knjižnica Antona Tomaža Linharta Radovljica.
Sedež knjižnice je v Radovljici, Gorenjska cesta 27.
Delo v knjižnici je organizirano v organizacijskih enotah:
– uprava knjižnice,
– organizacijske enote.
Notranjo organizacijo knjižnice z natančno vsebino dela v posamezni organizacijski enoti določi ravnatelj.
Knjižnica ima organizacijske enote: v Begunjah, na Bledu z imenom Knjižnica Blaža Kumerdeja Bled, v Bohinjski Bistrici, na Bohinjski Beli, na Brezjah, v Gorjah, na Koprivniku, v Kropi, v Lescah, v Ljubnem, v Srednji vasi v Bohinju, v Stari Fužini in v Zasipu.
Knjižnica lahko po predhodnem soglasju ustanovitelja organizira delo v novi enoti ali ukine dotedanjo, če to terjajo razmere.
4. člen
Pečat sedeža knjižnice je okrogle oblike s premerom 33 mm. Na obodu pečata sta dve vzporedni črti – kroga, oddaljena 1 mm. Na obodu je izpisano:
Knjižnica A. T. Linharta. Sredi pečata je napis Radovljica. Pod tem napisom je znak knjižnice, ki predstavlja stavbo, katere stebri so tri stilizirane knjige, med njimi pa je dvokapna streha.
Organizacijske enote uporabljajo pečat okrogle oblike s premerom 33 mm. Na obodu pečata sta dve vzporedni črti – kroga, oddaljena 1 mm. Na obodu je izpisano: Knjižnica A. T. Linharta Radovljica. Sredi pečata je z velikimi črkami izpisano ime enote, pod napisom pa je enak znak knjižnice, kot je opisan v prvem odstavku tega člena.
Knjižnica uporablja tudi pečate s premerom 20 mm z enako vsebino, kot jo imajo pečati iz prvega in drugega odstavka tega člena.
Knjižnica ima tudi pečate podolgovate oblike z enakim besedilom brez znaka knjižnice.
Število pečatov, pooblastila za uporabo, način varovanja, ipd. določi ravnatelj knjižnice z organizacijskim predpisom.
5. člen
Dejavnosti knjižnice po standardni klasifikaciji dejavnosti (Uradni list RS, št. 34/94, 3/95, 33/95, 15/96 in 89/98) so:
Šifra vsebina
0/92.511 dejavnost knjižnic
DE/22.220 drugo tiskarstvo
K/72.400 dejavnosti povezane z
bazami podatkov na
področju knjižničarske
dejavnosti
V okviru te dejavnosti knjižnica opravlja vse dejavnosti, ki jih določa veljavni zakon o knjižničarstvu. Natančneje so te dejavnosti določene s statutom knjižnice.
Dejavnost knjižnice se šteje kot javna služba, katere izvajanje je v javnem interesu.
Knjižnica ne sme začeti opravljati nove dejavnosti ali spremeniti pogojev za opravljanje dejavnosti brez soglasja ustanovitelja.
Za nove dejavnosti ne štejejo druge dejavnosti, ki jih opravlja knjižnica v manjšem obsegu, s katerimi dopolnjuje in boljša ponudbo ali s katerimi prispeva k popolnejšemu izkoriščanju zmogljivosti, ki se uporabljajo za opravljanje vpisanih registriranih dejavnosti.
Knjižnica lahko za te namene ustanovi s soglasjem ustanovitelja družbo ali drug zavod.
III. PREDSTAVLJANJE IN ZASTOPANJE KNJIŽNICE
6. člen
Knjižnico zastopa in predstavlja ravnatelj knjižnice, ki je odgovoren za zakonitost dela v zavodu. Ravnatelj je pooblaščen, da v imenu in za račun knjižnice v okviru dejavnosti sklepa vse pogodbe ter opravlja druge pravne posle.
Ravnatelj zastopa knjižnico navzven neomejeno.
7. člen
Med ravnateljevo odsotnostjo ga nadomešča namestnik ravnatelja, lahko pa ravnatelj pooblasti z generalnim ali posebnim pooblastilom tudi druge osebe za zastopanje v določenih zadevah v njegovi odsotnosti.
8. člen
Vse listine finančne narave podpisujeta za knjižnico ravnatelj oziroma v odsotnosti oseba, ki jo ravnatelj pooblasti in računovodja knjižnice.
IV. ORGANI KNJIŽNICE
9. člen
Organi knjižnice so: ravnatelj, knjižnični svet in strokovni svet knjižnice.
Ravnatelj
10. člen
Poslovodni organ knjižnice je ravnatelj, ki opravlja hkrati funkcijo poslovnega in programskega direktorja. Ravnatelj organizira in vodi delo in poslovanje knjižnice, predstavlja in zastopa knjižnico ter je odgovoren za zakonitost dela v knjižnici.
Ravnatelj vodi strokovno delo knjižnice in je odgovoren za strokovnost dela v knjižnici.
Podrobneje so naloge ravnatelja določene s statutom knjižnice.
11. člen
Ravnatelja imenuje ustanovitelj občine kjer je sedež knjižnice, ostali dve ustanoviteljici dajeta soglasje k imenovanju, na podlagi javnega razpisa in po predhodnem mnenju knjižničnega sveta in strokovnega sveta. Razen splošnih mora ravnatelj izpolnjevati še posebne pogoje, ki so opredeljeni v statutu knjižnice.
Mandat ravnatelja traja pet let in se lahko ponovi.
12. člen
Ravnatelj ima lahko namestnika.
Namestnik je delavec s posebnimi pooblastili in odgovornostmi, ki ga imenuje na ravnateljev predlog po opravljenem javnem razpisu knjižnični svet.
Za namestnika je lahko imenovan, kdor izpolnjuje pogoje za ravnatelja knjižnice. Delovne naloge namestnika določi ravnatelj in so opredeljene v opisu delovnega mesta.
Knjižnični svet
13. člen
Organ upravljanja knjižnice je knjižnični svet.
Knjižnični svet sestavljajo predstavniki ustanovitelja, predstavniki zaposlenih v knjižnici in predstavniki zainteresirane javnosti.
Svet sestavlja devet članov, in sicer:
– ustanovitelji tri predstavnike
– zaposleni v knjižnici tri predstavnike in
– zainteresirana javnost tri predstavnike voli po ena krajevna
skupnost iz vsake občine, ki ima
največje število bralcev.
14. člen
Mandat članov sveta je 4 leta. Člani so lahko izvoljeni največ dvakrat zaporedoma.
Ustanovitelj imenuje svoje predstavnike v skladu s svojimi pravili.
Zaposleni v knjižnici izvolijo svoje predstavnike na volitvah s tajnim glasovanjem.
Krajevne skupnosti, ki v imenu zainteresirane javnosti pošljejo svoje predstavnike v knjižnični svet, jih izvolijo v skladu s svojimi pravili.
15. člen
Knjižnični svet sprejema statut knjižnice, programe dela, finančni načrt in zaključni račun ter splošne akte, za katere je tako določeno v statutu knjižnice, in opravlja nadzor nad upravljanjem in poslovanjem knjižnice. Natančneje so pristojnosti, naloge, volitve, način delovanja knjižničnega sveta določene s statutom knjižnice.
Svet na sejah odloča z večino glasov vseh članov.
Strokovni svet
16. člen
Strokovni svet knjižnice sestavlja pet članov, ki jih imenuje knjižnični svet: tri izmed strokovnih knjižničnih delavcev knjižnice in dva izmed zunanjih strokovnjakov s področja dela knjižnice.
Predsednika in dva člana strokovnega sveta imenuje knjižnični svet po svoji izbiri, dva pa na predlog Kulturniške zbornice Slovenije.
Strokovni svet obravnava vprašanja s področja strokovnega dela knjižnice in daje ravnatelju ter knjižničnemu svetu mnenja, predloge in pobude za reševanje teh vprašanj.
Mandat članov sveta je 4 leta. Člani so lahko izvoljeni največ dvakrat zaporedoma.
Natančneje so pristojnosti, naloge in način delovanja strokovnega sveta določene s statutom knjižnice
V. SREDSTVA KNJIŽNIC
17. člen
Način financiranja in pridobivanja sredstev knjižnice določata zakon in ustanovitelj. Potrebna sredstva za opravljanje osnovne dejavnosti se opredelijo v letnem planu oziroma programu knjižnice.
Knjižnica pridobiva sredstva za delo na način in pod pogoji, ki jih določajo zakoni in drugi akti, in sicer:
– iz sredstev proračuna občin, za katere opravlja dejavnost,
– iz sredstev državnega proračuna,
– s plačili za storitve,
– iz drugih virov.
Knjižnica je odgovorna za premoženje, s katerim upravlja.
18. člen
Ustanovitelji iz proračunskih sredstev zagotavljajo materialno osnovo za redno dejavnost knjižnice, v skladu s programom dejavnosti.
Ustanovitelji zagotavljajo tudi nabavo novih sredstev v skladu s programom razvoja knjižnice ter v skladu s proračunom za tekoče leto.
19. člen
Presežek prihodkov nad odhodki sme knjižnica uporabljati za opravljanje in razvoj dejavnosti. O načinu razpolaganja s presežkom odloča knjižnični svet na predlog ravnatelja in v soglasju z ustanoviteljem.
Primanjkljaj, ki nastane pri izvajanju medsebojno dogovorjenega programa, upoštevajoč dogovorjena merila in kriterije, krije ustanovitelj.
Knjižnica vodi knjigovodstvo in računovodstvo po načelih in pravilih, ki jih določajo zakoni, in je dolžna obveščati ustanovitelja o rezultatih poslovanja.
Medsebojne pravice in obveznosti ustanovitelja in knjižnice se na podlagi zakona in akta o ustanovitvi določijo s statutom knjižnice in v programih dela knjižnice.
Ustanovitelj zagotavlja sredstva za delovanje organizacijske enote na svojem območju.
Poleg tega zagotavlja sredstva za financiranje skupnih nalog zavoda v sorazmernem deležu po številu prebivalcev.
Način zagotavljanja sredstev se določi s sporazumom.
VI. PRAVICE, OBVEZNOSTI IN ODGOVORNOSTI KNJIŽNICE V PRAVNEM PROMETU
20. člen
Knjižnica Antona Tomaža Linharta Radovljica je pravna oseba.
Za svoje obveznosti v pravnem prometu odgovarja s sredstvi, ki jih ji zagotavljajo ustanovitelji in ki jih sama ustvarja in s katerimi razpolaga.
Knjižnica nastopa v pravnem prometu v svojem imenu in za svoj račun.
Knjižnica upravlja s premičnim premoženjem, z nepremičninami pa samo po poprejšnjem soglasju ustanovitelja.
VII. MEDSEBOJNE PRAVICE IN OBVEZNOSTI MED USTANOVITELJEM IN KNJIŽNICO
21. člen
Ustanovitelj ima do knjižnice naslednje pravice in obveznosti:
– ugotavlja skladnost programov dela knjižnice s plani oziroma programi ustanovitelja;
– daje soglasje k statutu knjižnice in aktu o sistemizaciji delovnih mest;
– zagotavlja sredstva v okviru dogovorjenega programa na podlagi letnega plana ter poročila o delu;
– spremlja skladnost porabe sredstev z letnimi programi in finančnimi načrti;
– opravlja druge naloge, določene z aktom o ustanovitvi, statutom in veljavno zakonodajo.
Knjižnica vsako leto pripravi program dela in finančni plan ter ju posreduje ustanovitelju.
Knjižnica je dolžna poročati ustanovitelju o izvajanju letnega programa dela in razvoja zavoda.
VIII. OBVEŠČANJE DELAVCEV KNJIŽNIC
22. člen
Delavci knjižnic morajo biti obveščeni o vseh zadevah, ki jih določa zakon oziroma kolektivna pogodba, na način in po postopkih, ki jih določata zakon oziroma kolektivna pogodba.
23. člen
Ravnatelj mora pred odločitvami, ki jih določa zakon oziroma kolektivna pogodba, pridobiti mnenje delavcev, na način in po postopkih, ki jih določata zakon oziroma kolektivna pogodba.
IX. SPLOŠNI AKTI KNJIŽNICE
24. člen
S splošnimi akti se urejajo odnosi v knjižnici. Na predlog ravnatelja sprejema knjižnični svet po predhodnem soglasju ustanovitelja:
– statut knjižnice,
– akt o sistemizaciji delovnih mest.
Knjižnica ima tudi druge akte v skladu z zakoni, statutom ali sklepi sveta knjižnice.
Ravnatelj sprejema organizacijske predpise in druge akte za urejanje življenja in dela v knjižnici.
Posamični akti morajo biti usklajeni z veljavnimi splošnimi akti.
X. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
25. člen
Knjižnica mora v šestih mesecih od uveljavitve tega odloka pripraviti statut.
V roku, predvidenem za pripravo statuta, nadaljuje knjižnica delo v skladu s tem odlokom in z obstoječo zakonodajo.
Mandat ravnateljice knjižnice traja do izteka dobe, za katero je bila imenovana. Enako velja za člane knjižničnega sveta – do konca njihovega mandata.
S tem odlokom preneha veljati odlok o uskladitvi akta o ustanovitvi javnega zavoda Knjižnica Antona Tomaža Linharta Radovljica (Uradni list RS, št. 31/96).
26. člen
Ta odlok sprejmejo občinski sveti občin Bled, Bohinj in Radovljica.
27. člen
Ta odlok začne veljati:
– za Občino Radovljica, osmi dan po objavi v Uradnem vestniku Gorenjske;
– za Občino Bled, petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS;
– za Občino Bohinj, petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku občine Bohinj.
Št. 03200-11/99
Radovljica, dne 27. oktobra 1999.
Župan
Občine Radovljica
Janko S. Stušek l. r.
Št. 01505-2/00
Bled, dne 26. januarja 2000.
Župan
Občine Bled
mag. Boris Malej l. r.
Št. 022-00-01/00
Bohinj, dne 3. februarja 2000.
Župan
Občine Bohinj
Franc Kramar l. r.