Na podlagi zakona o financiranju občin (Uradni list RS, št. 80/94, 45/97 – odločba US, 67/97 – odločba US, 56/98 in 61/99 – odločba US), zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 79/99) in statuta Občine Vodice (Uradni list RS, št. 49/95, 31/98 in Uradno glasilo Občine Vodice št. 2/98, 7/98) je Občinski svet občine Vodice na 11. redni seji dne 14. 2. 2000 sprejel
O D L O K
o proračunu Občine Vodice za leto 2000
1. člen
S proračunom Občine Vodice za leto 2000 (v nadaljnjem besedilu: občinski proračun) se zagotavljajo sredstva za financiranje lokalnih zadev javnega pomena.
2. člen
Predvideni prihodki občinskega proračuna za leto 2000 znašajo 613,807.000 SIT, predvideni odhodki pa 613,807.000 SIT, in sicer v:
SIT
– Bilanca prihodkov in odhodkov:
– I. skupni prihodki 613,807.000
– II. skupni odhodki 613,807.000
– Računu finančnih terjatev in naložb
– IV. prejeta vračila danih posojil
in prodaje kapitalskih deležev –
– V. dana posojila in povečanje
kapitalskih deležev –
– Računu financiranja
– VII. Zadolževanje –
– IX. Odplačilo dolga –
Prihodki se razdelijo na financiranje primerne porabe in financiranje drugih nalog občine.
Pregled prihodkov občinskega proračuna in njihova razporeditev, vključno s predvidenimi investicijami so zajeti v bilanci prihodkov in odhodkov, računu finančnih terjatev in naložb in računu financiranja, ki so sestavni del občinskega proračuna.
Občinski svet občine Vodice pooblašča župana Občine Vodice, da med letom usklajuje skupno bilanco prihodkov in odhodkov v skladu z usmeritvami Republike Slovenije za področje javnih financ.
3. člen
V sredstva proračunske rezerve Občine Vodice se izloča 1,44% skupno doseženih letnih prejemkov proračuna. Del sredstev se izloča v rezerve začasno vsak mesec, dokončno pa po zaključnem računu proračuna za preteklo leto.
4. člen
O uporabi sredstev proračunske rezerve do višine, določene z odlokom o proračunu za tekoče leto, odloča župan na predlog za finance pristojnega organa občinske uprave.
5. člen
Proračunska sredstva znotraj bilance prihodkov in odhodkov, do dvakratne višine tekoče proračunske rezerve se lahko prerazporedijo med obdobjem izvrševanja proračuna. Sklep o prerazporeditvi sprejme župan občine.
Sredstva občinskega proračuna se delijo v skladu z dinamiko priliva prihodkov.
6. člen
Če se med proračunskim letom zaradi nastanka novih obveznosti za proračun ali spremenjenih gospodarskih gibanj povečajo izdatki ali zmanjšajo prejemki proračuna, lahko župan največ za 45 dni zadrži izvrševanje posameznih izdatkov. Z ukrepi začasnega zadržanja izvrševanja lahko župan:
– ustavi prevzemanje obveznosti,
– predlaga podaljšanje pogodbenih rokov plačil in
– ustavi prerazporejanje proračunskih sredstev, potrebno zaradi prevzemanja obveznosti.
Za finance pristojen občinski organ občinske uprave pripravi predlog obsega in ukrepov začasnega zadržanja izvrševanja v sodelovanju z neposrednimi uporabniki. Ukrepi začasnega zadržanja izvrševanja se morajo enakomerno nanašati na vse proračunske uporabnike.
O ukrepih iz prvega odstavka tega člena župan obvesti občinski svet po sprejetju le-teh.
Če se med izvajanjem ukrepov začasnega zadržanja izvrševanja proračuna le-ta ne more uravnovesiti mora najkasneje 15 dni pred iztekom roka za začasno zadržanje izvrševanja proračuna župan predlagati rebalans proračuna.
Z rebalansom, ki ga sprejme občinski svet na predlog župana se prejemki in izdatki proračuna ponovno uravnovesijo.
7. člen
Uporabniki sredstev občinskega proračuna morajo izvrševati svoje naloge v mejah sredstev, ki so jim odobrena z občinskim proračunom.
Uporabniki sredstev proračuna poročajo županu o realizaciji nalog najmanj dvakrat letno in sicer ob polletju in ob zaključku leta oziroma po potrebi.
8. člen
Uporabniki sredstev proračuna lahko prevzemajo obveznosti s pogodbami, če so za ta namen zagotovljena sredstva v proračunu tekočega leta. Za prevzemanje obveznosti v breme proračunov prihodnjih let se uporabijo določbe zakona o javnih financah.
9. člen
Za izvrševanje občinskega proračuna je odgovoren župan Občine Vodice ter odgovorne osebe, skladno s pravilnikom, ki ga sprejme župan.
10. člen
Župan je pooblaščen, da:
– razporeja splošno proračunsko rezervo za financiranje posameznih namenov javne porabe, ki jih ob sprejemanju ni bilo mogoče predvideti ali zanje ni bilo zagotovljenih zadostnih sredstev,
– odloča o uporabi sredstev proračunske rezerve za namene 49. člena zakona o javnih financah v višini, v proračunu načrtovane proračunske rezerve,
– odloča o dinamiki porabe sredstev za tekoče potrebe,
– odloča o prenosih sredstev med različnimi postavkami istega namena na podlagi objektivnih razlogov, ki so usklajeni z uporabniki. O izvršenih prerazporeditvah mora župan šestmesečno poročati občinskemu svetu,
– odloča o kratkoročnem zadolževanju za financiranje nalog javne porabe do višine 5% sprejetega proračuna, ki mora biti odplačano do konca tekočega proračunskega leta
– odloča o odpisu ali delnem odpisu plačila dolga, če bi bili stroški postopka izterjave v nesorazmerju z višino terjatve,
– odloča o nakupu in prodaji nepremičnega premoženja do višine 5 mio SIT.
Če se po sprejetju proračuna sprejme odlok na podlagi katerega nastanejo nove obveznosti za proračun vključi župan te obveznosti v proračun in določi obseg izdatkov za ta namen v okviru večjih pričakovanih prejemkov in obsega zadolžitve, ki je določen s proračunom ali s prerazporeditvijo sredstev v okviru možnih prihrankov.
11. člen
Občinski svet občine Vodice odloča o dolgoročni zadolžitvi za namene gospodarske infrastrukture na ravni Občine Vodice največ v obsegu, ki ne presega 10% primerne porabe v letu pred letom zadolževanja, odplačilo glavnice in obresti v posameznem letu odplačila ne sme preseči 5% primerne porabe.
Kreditne pogodbe na podlagi odločitev iz prvega odstavka tega člena sklepa župan Občine Vodice ob predhodnem soglasju Ministrstva za finance RS.
12. člen
Javni zavodi katerih ustanoviteljica je občina in javna podjetja katerih solastnica je občina se smejo zadolževati le s soglasjem ustanovitelja. Soglasje o zadolžitvi izda župan občine.
13. člen
Pravne osebe v katerih ima občina vpliv na upravljanje se lahko zadolžujejo in izdajajo poroštva na podlagi predhodnega, pisnega soglasja župana občine.
14. člen
Nadzorni odbor pri občinskem svetu opravlja:
– nadzor nad razpolaganjem s premoženjem občine,
– nadzor nad namembnostjo in smotrnostjo porabe sredstev občinskega proračuna,
– nadzor nad finančnim poslovanjem uporabnikov proračunskih sredstev.
Če se pri ugotavljanju proračunskega nadzora pri uporabnikih ugotovi, da sredstva niso bila uporabljena za namene za katere so bila dodeljena ima nadzorni odbor pravico zahtevati, da se ta sredstva vrnejo v občinski proračun in o tem obvesti župana občine. To velja tudi za pomanjkljivosti, ki so bile ugotovljene pri vodenju finančnega in materialnega knjigovodskega stanja.
15. člen
Župan je pooblaščen, da odloča o začasni uporabi tekočih, likvidnostnih proračunskih sredstev zaradi ohranitve njihove realne vrednosti in zagotovitve tekoče likvidnosti proračuna.
16. člen
Ta odlok začne veljati z dnem objave v Uradnem listu RS, uporablja pa se od 1. 1. 2000 dalje.
Št. 403-02-001/2000-002
Vodice, dne 14. februarja 2000.
Župan
Občine Vodice
Anton Kokalj l. r.