Na podlagi 4., 97. in 98. člena stanovanjskega zakona (Uradni list RS, št. 18/91-I, 19/91, 9/94 – odločba US, 21/94, 23/96, 24/96 – odločba US, 44/96 – odločba US in 1/00) ter 18., 93. in 98. člena statuta Mestne občine Kranj (Uradni list RS, št. 43/95) je Svet mestne občine Kranj na 12. seji dne 26. 1. 2000 sprejel
P R A V I L N I K
o pogojih in merilih za dodelitev socialnih stanovanj Mestne občine Kranj v najem
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
S pravilnikom o pogojih in merilih za dodelitev socialnih stanovanj Mestne občine Kranj v najem (v nadaljevanju: pravilnik) so določeni splošni in posebni pogoji, normativi, standardi in postopek, po katerem Mestna občina Kranj dodeli socialno stanovanje v najem, ter merila za uveljavljanje pravice do dodelitve socialnega stanovanja v najem.
Upravičenci za pridobitev socialnih stanovanj so občani in družine s stalnim bivališčem v Mestni občini Kranj in z nižjimi dohodki, ki nimajo stanovanja ali nimajo ustreznega stanovanja in izpolnjujejo splošne in posebne pogoje tega pravilnika; občani in družine oziroma mlade družine, ki nimajo pogojev, da bi rešili svoje stanovanjsko vprašanje v podjetju in si ne morejo rešiti stanovanjskega problema pri starših, če so le-ti lastniki ustreznih nepremičnin.
II. SPLOŠNI POGOJI ZA DODELITEV SOCIALNEGA STANOVANJA V NAJEM
2. člen
Splošni pogoji, ki jih morajo izpolnjevati prosilci, so:
1. da je prosilec polnoleten državljan Republike Slovenije,
2. da imajo prosilec in njegovi ožji družinski člani (6. člen stanovanjskega zakona) stalno prebivališče v Mestni občini Kranj najmanj eno leto pred objavo razpisa,
3. da so ožji družinski člani prosilca državljani Republike Slovenije ali tujci, če imajo dovoljenje za stalno bivanje v skladu z zakonom o tujcih (Uradni list RS, št. 1/91),
4. da prosilec ali kdo izmed njegovih ožjih družinskih članov ni najemnik socialnega ali neprofitnega stanovanja, ki presega površino normativa iz 4. člena tega pravilnika,
5. da prosilec ali kdo izmed njegovih ožjih družinskih članov doslej še ni imel ustrezno rešenega stanovanjskega vprašanja,
6. da prosilec ali njegov ožji družinski član ni vrnil izpraznjenega ali zamenjal primernega stanovanja za manjšega in zato prejel 30% od vrednosti stanovanja (126. člen stanovanjskega zakona),
7. da ima prosilec in ožji družinski člani poravnane vse obveznosti do Mestne občine Kranj,
8. da ima prosilec in ožji družinski člani mesečne dohodke na družinskega člana v zadnjih treh mesecih pred objavo razpisa, ki ne presegajo višine, določene po 100. členu stanovanjskega zakona (Uradni list RS, št. 18/91-I) ter 26. členu zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 54/92) in ne presegajo naslednjega merila:
– za otroke do dopolnjenega 6. leta starosti 29% povprečne bruto plače v državi,
– za otroke od 7. leta starosti do dopolnjenega 15. leta 34% povprečne bruto plače v državi,
– za otroke od 15. leta starosti do zaključka rednega šolanja 42% povprečne bruto plače v državi,
– za odrasle osebe 52 % povprečne bruto plače v državi,
9. da prosilec ni prejšnji imetnik stanovanjske pravice, ki je stanovanje odkupil skladno z določbami stanovanjskega zakona o privatizaciji stanovanj oziroma je pravico do odkupa stanovanja prenesel na ožje družinske člane in je bilo nato stanovanje odtujeno,
10. da prosilec ali kdo izmed njegovih družinskih članov ni lastnik stanovanja, stanovanjske hiše, počitniške hiše, počitniškega stanovanja ali druge nepremičnine, ki presega 30% vrednosti primernega stanovanja. Vrednost nepremičnine se v primeru pritožbe prosilca ugotovi na podlagi ocenitve sodnega cenilca ustrezne stroke na stroške pritožnika,
11. da prosilec ali kdo izmed njegovih ožjih družinskih članov ni lastnik premičnin, ki presegajo 25% vrednosti primernega stanovanja. Vrednost premičnine se v primeru pritožbe prosilca ugotovi na podlagi ocenitve sodnega cenilca ustrezne stroke na stroške pritožnika,
12. da prosilcu ali njegovemu ožjemu družinskemu članu ni na podlagi pravnomočne sodbe sodišča prenehalo najemno razmerje,
13. da prosilec z ožjimi družinskimi člani ne prebiva v stanovanju Mestne občine Kranj,
14. da ima prosilec stalen vir dohodka,
15. prosilec se ne more prijaviti sam, če živi z družino v skupnem gospodinjstvu.
Na razpisu za dodelitev socialnih stanovanj v najem ne morejo sodelovati:
– tisti, ki jim je bilo v času do uveljavitve stanovanjskega zakona že dodeljeno primerno družbeno stanovanje ali pa so stanovanjsko pravico na podlagi pravnomočne sodbe izgubili,
– udeleženec razpisa ne more biti oseba, ki na naslovu stanuje nezakonito in o sedanjem bivanju nima veljavnih listin.
Upravičenci do socialnih stanovanj so tudi najemniki neprofitnih in profitnih stanovanj Mestne občine Kranj, za katere je po preverjanju upravičenosti do socialnega stanovanja ugotovljeno, da skupni prihodki družine ne presegajo meje, ki je določena za socialne upravičence.
III. POSEBNI POGOJI ZA PRIDOBITEV SOCIALNEGA STANOVANJA V NAJEM
3. člen
Pod posebne pogoje se štejejo merila iz 102. člena stanovanjskega zakona, ki se točkujejo:
– stanovanjske razmere,
– število ožjih družinskih članov, ki živijo s prosilcem,
– socialne razmere,
– zdravstveno stanje.
IV. NORMATIVI ZA SOCIALNA STANOVANJA
4. člen
Pri dodelitvi socialnih stanovanj v najem Mestna občina Kranj uporablja naslednje površinske normative:
----------------------------------------------------------------
Število ožjih Površina stanovanja m2
družinskih članov
----------------------------------------------------------------
1 do 24
2 do 35
3 do 55
4 do 65
5 do 70.
----------------------------------------------------------------
Za vsakega dodatnega ožjega družinskega člana se površina poveča za 5 m2.
Od površinskih normativov se pri dodeljevanju socialnih stanovanj v najem lahko odstopi navzgor z upoštevanjem dodatnega dnevnega ali spalnega prostora, če to zahtevajo družinske, socialne ali zdravstvene razmere. Od površinskih normativov se lahko odstopi navzdol, če prosilec poda pisno soglasje, da soglaša z dodelitvijo takega stanovanja. Če ne soglaša, se stanovanje ponudi naslednjemu na prednostni listi.
O odstopanju od površinskih normativov odloča občinska uprava, upoštevaje predhodno mnenje CSD Kranj.
Če je stanovanje namenjeno invalidu oziroma družini z invalidnim članom, ki mu je otežkočeno oziroma preprečeno normalno gibanje, je potrebno ob dodelitvi socialnega stanovanja v najem v okviru možnosti upoštevati potrebo po odpravi arhitektonskih ovir v stanovanju oziroma pri dostopu ali izstopu iz stavbe.
V primeru izpraznitve stanovanja, ki je že prilagojeno uporabi invalida ali družine z invalidnim članom, se to stanovanje dodeljuje samo invalidu oziroma družini z invalidnim članom.
V. OBLIKOVANJE PREDNOSTNE LISTE ZA DODELITEV SOCIALNIH STANOVANJ V NAJEM
5. člen
Za dodelitev socialnih stanovanj v najem Mestna občina Kranj objavi razpis v sredstvih javnega obveščanja in na oglasni deski Mestne občine Kranj.
6. člen
Javni razpis oblikuje komisija za dodeljevanje stanovanj v najem (v nadaljnjem besedilu: komisija).
Razpis mora določati:
– pogoje, ki jih morajo izpolnjevati prosilci za dodelitev stanovanja,
– potrdila in dokumentacijo, ki jo morajo udeleženci razpisa navesti in priložiti k vlogi,
– okvirno število stanovanj, ki bodo dana v najem,
– okvirni rok za dodelitev stanovanj,
– morebitne druge pogoje,
– razpisni rok, ki traja najmanj 15 dni,
– način objave izidov razpisa,
– uporabo razpisanih obrazcev za oddajo vlog zaradi podatkov, ki jih morajo prosilci navesti v vlogi,
– kraj in čas zbiranja vlog.
7. člen
Postopek po tem pravilniku izvaja sedemčlanska komisija za dodeljevanje stanovanj v najem, ki jo imenuje župan Mestne občine Kranj, od katerih morata biti dva člana pristojnega organa Sveta mestne občine Kranj, ki pokriva to področje.
8. člen
Za izvedbo točkovanja oziroma preverjanje meril za uvrstitev na listo za dodelitev socialnega stanovanja v najem tajnik občine – direktor občinske uprave na predlog komisije imenuje tričlanske delovne skupine (v nadaljevanju: komisija za oglede stanovanjskih razmer), ki so sestavljene iz:
– uslužbenca Mestne občine Kranj,
– strokovnega delavca CSD Kranj in
– delavca patronažne službe v Kranju.
9. člen
Komisija ali pooblaščena organizacija (v nadaljevanju: izvajalec) pregleduje prispele vloge in ugotavlja, ali prosilci izpolnjujejo razpisne pogoje in ali so vloge opremljene z zahtevanimi potrdili. Izvajalec tudi preverja verodostojnost predloženih potrdil. Prosilci so dolžni, na osnovi obvestila, vloge ustrezno dopolniti v osmih dneh po prejemu obvestila. Vloge, ki jih udeleženci razpisa ne dopolnijo v predpisanem roku in prepozno prispele vloge, se zavržejo.
10. člen
Na podlagi določil tega pravilnika komisija za oglede stanovanjskih razmer izpolni točkovalni zapisnik, ki ga podpišejo člani komisije. En izvod zapisnika se po opravljenem ogledu vroči udeležencu razpisa.
V primeru dodelitve stanovanja, prilagojenega za potrebe invalidnih oseb se točkuje posebna kategorija upravičencev, ki so invalidne osebe ali družine z invalidnim članom.
Prosilec z oddajo vloge dovoljuje, da komisija lahko njegove navedbe preveri pri pristojnih organih. Vloga prosilca se izloči iz nadaljnje obravnave, če se ugotovi, da je prosilec v vlogi navedel neresnične podatke oziroma predložil neresnične dokumente.
VI. MERILA ZA SESTAVO PREDNOSTNE LISTE
11. člen
Pri ugotavljanju upravičenosti za dodelitev stanovanja se poleg splošnih in posebnih pogojev uporabljajo tudi merila za sestavo prednostne liste, ki so kot priloga sestavni del tega pravilnika.
V vseh primerih se za točkovanje upoštevajo razmere ob času objave razpisa.
Ob enakem številu točk ima prednost upravičenec, ki ima daljši čas bivanja v Mestni občini Kranj.
Za razlago razpisa, razpisnih pogojev, vloge, meril za dodelitev socialnih stanovanj in morebitne nejasnosti je pristojna komisija.
12. člen
Pri posameznih merilih se več alinej hkrati lahko točkuje le, kjer se pogoji, navedeni v alineah med seboj smiselno ne izključujejo.
Končno vrednost točk se izračuna tako, da se sešteje vrednost po merilih od I. do IV., kar predstavlja osnovo; tej pa se prišteje ustrezen odstotek na osnovo, ki je določen v merilu V.
13. člen
Prednostna lista se objavi na enak način kot razpis, pri čemer se tako objavljena lista šteje kot vročitev sklepa o uvrstitvi na prednostno listo posameznemu upravičencu do stanovanja.
Udeleženec razpisa se lahko v roku osmih dni po objavi prednostne liste pisno pritoži županu Mestne občine Kranj, ki v 30 dneh o pritožbi izda odločbo.
Seznam udeležencev razpisa, ki jim bo dodeljeno stanovanje se objavi v sredstvih javnega obveščanja. Pravnomočna prednostna lista velja še 6 mesecev od njene objave za socialna stanovanja, ki bodo dodatno izpraznjena v tem času.
VII. DODELITEV SOCIALNEGA STANOVANJA V NAJEM
14. člen
Tajnik občine – direktor občinske uprave izda sklep o dodelitvi stanovanja v najem, izvajalec pa zagotovi vročitev. Pred vročitvijo sklepa iz prvega odstavka tega člena komisija ponovno preveri, če upravičenec še izpolnjuje pogoje za dodelitev socialnega stanovanja v najem.
Najemna pogodba za uporabo socialnih stanovanj se sklepa v skladu s 16. členom tega pravilnika in zakonskimi in drugimi podzakonskimi predpisi, razen v primerih iz tretjega odstavka 18. člena tega pravilnika.
15. člen
Pravica do uporabe socialnega stanovanja v najem je časovno vezana na izpolnjevanje meril za upravičenost do dodelitve stanovanja v najem, ki zadevajo premoženjsko stanje upravičenca, kar se posebej opredeli v najemni pogodbi.
Kolikor se premoženjske razmere upravičenca tako spremenijo, da ne izpolnjuje pogojev, ki so potrebni za pridobitev socialnega stanovanja, se najemna pogodba lahko odpove, in sicer v roku, ki ne sme biti krajši kot 3 mesece in ne daljši kot 4 mesece.
Strokovna služba preverja upravičenost do najema socialnega stanovanja najmanj na dve leti, na način kot je to določeno za dodelitev socialnega stanovanja v najem.
Če najemnik socialnega stanovanja izgubi status socialnega upravičenca, do odpovedi najemne pogodbe plačuje najemnino kot za neprofitno stanovanje.
VIII. OBLIKOVANJE NAJEMNINE
16. člen
Višina najemnine za socialna stanovanja in stanovanja, dodeljena po tretjem in četrtem odstavku 18. člena, se določa na podlagi metodologije za oblikovanje najemnin v neprofitnih stanovanjih in odločbe ustavnega sodišča (Uradni list RS, št. 4/99) oziroma v skladu z državnimi predpisi.
IX. ZAMENJAVE SOCIALNIH STANOVANJ
17. člen
Mestna občina Kranj omogoča zamenjave stanovanj v okviru sklada stanovanj Mestne občine Kranj in pri tem zlasti upošteva spremenjene potrebe najemnikov socialnih stanovanj po primerni stanovanjski površini ter njihove interese.
Zamenjava se lahko odobri:
– ostarelim in bolnim občanom oziroma njihovim družinam iz zdravstvenih razlogov (zaradi neustreznega nadstropja, uporabe dvigala, stopnic, ogrevanja ipd.),
– občanom, ki imajo večje in kvalitetnejše stanovanje, za manjše ali starejše stanovanje z nižjo najemnino,
– v primeru povečanja ali zmanjšanja družine.
Vloge za zamenjavo zbira strokovna služba Mestne občine Kranj. Vloge morajo biti obrazložene in zanje morajo biti predložena dokazila, vključno s potrdili, da so poravnali vse obveznosti do dosedanjega stanovanja.
O rešitvi vloge odloča župan.
X. PREHODNI IN KONČNI DOLOČBI
18. člen
Izpraznjena socialna stanovanja se smejo dodeliti v najem samo upravičencem do pridobitve socialnega stanovanja, razen kadar Mestna občina Kranj začasno nima evidentiranih potreb po socialnih stanovanjih, kar dokaže z neuspešnim javnim razpisom.
V primeru iz prejšnjega odstavka lahko Mestna občina Kranj socialno stanovanje začasno dodeli v najem zaradi pridobivanja profita.
V primeru elementarne nesreče, ki ima za posledico neuporabnost dosedanjega stanovanja, pa oškodovanec ni lastnik drugega primernega bivalnega prostora, lahko župan dodeli stanovanje za določen čas brez razpisa oziroma do odprave posledic elementarne nesreče, vendar najdalj za tri leta brez možnosti podaljšanja. Upravičenost za izjemno dodelitev socialnega stanovanja dokazuje prosilec s potrdili in mnenji pristojnih organov ali na podlagi splošno znanih dejstev.
Za izjemno reševanje stanovanjskega problema se šteje tudi večja prenova ali rušitev dosedanjega stanovanja, ki je v interesu Mestne občine Kranj.
V primeru,da upravičenec odkloni ponujeno socialno stanovanje, ki ustreza normativom ali v roku 30 dni ne podpiše najemne pogodbe izda tajnik občine – direktor občinske uprave sklep, s katerim se ga izključi iz nadaljnjega reševanja stanovanjskega problema.
19. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 14-1412/99
Kranj, dne 26. januarja 2000.
Župan
Občine Kranj
Mohor Bogataj, univ. dipl. org. l. r.
MERILA ZA SESTAVO PREDNOSTNE LISTE ZA SOCIALNA STANOVANJA
I. STANOVANJSKI STATUS
1. Stanovanjski status:
- udeleženec razpisa ima družino in je
podnajemnik oziroma živi v objektih
po 3. členu stanovanjskega zakona 50 točk
- udeleženec razpisa ima družino
in živi s starši v najemniškem stanovanju 40 točk
- udeleženec razpisa ima družino in je
najemnik 30 točk
- udeleženec razpisa je sam in je
podnajemnik oziroma živi v objektih
po 3. členu stanovanjskega zakona 25 točk
- udeleženec razpisa je sam in živi
s starši v podnajemniškem stanovanju
oziroma živi v objektih po 3. členu
stanovanjskega zakona 20 točk
- udeleženec razpisa ima družino in živi
s starši, ki so lastniki stanovanja 15 točk
- udeleženec razpisa je sam in je
najemnik 10 točk
- udeleženec razpisa je sam in živi
s starši, ki so lastniki stanovanja 5 točk
2. Čas bivanja v sedanjih stanovanjskih
razmerah do razpisa:
- nad 5 let 15 točk
- od 1 do 5 let 5 točk.
II. STANOVANJSKE RAZMERE:
1. Utesnjenost v stanovanju:
- do 4 m2 na družinskega člana 30 točk
- od 4 do 8 m2 na družinskega člana 20 točk
- od 8 do 12 m2 na družinskega člana 10 točk
2. Neustrezno stanovanje glede gradbeno-
sanitarnih pogojev:
- stanovanje z arhitektonskimi ovirami 30 točk
- baraka, začasno bivališče 25 točk
- kletno stanovanje 20 točk
- podstrešno stanovanje 20 točk
- stanovanje z vhodom neposredno
z dvorišča 10 točk
3. Vodovod:
- brez tekoče vode 20 točk
- izven zgradbe 10 točk
- izven stanovanja 5 točk
4. Sanitarije:
- brez WC 20 točk
- izven zgradbe 15 točk
- izven stanovanja (če se uporabljajo
še z drugimi stanovalci) 10 točk
- izven stanovanja (če jih prosilec
uporablja sam) 5 točk
- souporaba (v stanovanju) 2 točki
5. Kopalnica:
- brez kopalnice 10 točk
- souporaba kopalnice 5 točk
6. Kuhinja:
- ni posebnega prostora za kuhnjo 10 točk
- souporaba kuhinje 5 točk
7. Ni pomožnih prostorov (klet, drvarnica) 3 točke
8. Vlažnost stanovanja:
- popolna oziroma pretežna 15 točk
- delna 5 točk.
III. DRUŽINSKO STANJE:
1. Število družinskih članov:
- vsak mladoletni otrok 20 točk
2. Mlada družina:
- družina, v kateri nobeden od staršev
ni starejši od 35 let 30 točk
- oseba s statusom žrtve vojnega nasilja 15 točk
družina z ožjim družinskim članom starim
nad 65 let 10 točk
3. Splošne socialne razmere:
- ločeno življenje roditeljev in mladoletnih
otrok zaradi neprimernih stanovanjskih
razmer (rejništvo, oskrba v tuji
družini, zavodu...) 20 točk
- status roditelja, ki sam preživlja
mladoletnega otroka 15 točk
- ločeno življenje roditeljev
zaradi neprimernih stanovanjskih razmer 10 točk
4. Splošne zdravstvene razmere:
a) težje ozdravljive bolezni
- dveh ali več družinskih članov 20 točk
- enega družinskega člana 10 točk
b) ostala trajna obolenja - mladoletnih
otrok 30 točk
- dveh ali več družinskih članov 20 točk
- enega družinskega člana 10 točk.
c) invalidnost I. kateg. ali 70%-100% telesna
okvara 30 točk
invalidnost II. kateg. ali 30%-70% telesna
okvara 15 točk
č) duševna obolenja 40 točk.
IV. DODATNA MERILA
- posebne okoliščine 5 točk
- udeležba na zadnjem razpisu za socialna
stanovanja 10 točk.
V. ČAS BIVANJA V MESTNI OBČINI KRANJ
- nad 35 let 20%
- nad 25 do 35 let 15%
- nad 15 do 25 let 10%
- nad 8 do 15 let 5%.
POJASNILA K MERILOM ZA SESTAVO PREDNOSTNE LISTE ZA SOCIALNA STANOVANJA
I/1. Stanovanjski status
Upošteva se glede na vse osebe, ki na podlagi potrdila pristojnega organa bivajo
v ogledani stanovanjski enoti. Če prosilci stanujejo nezakonito, vendar jim je
državni organ izdal listino o začasnem ali stalnem prebivališču, se ta vloga v
tem delu ne upošteva.
Ne upošteva se stalno bivališče prosilca, če objekt, na katerega se to
prebivališče nanaša, ne obstaja več.
Za podnajemnika se šteje udeleženec razpisa, če ima dokazila o plačevanju
podnajemnine.
II/1. Utesnjenost v stanovanju
Pri izračunu se upoštevajo podatki o površini stanovanj iz pogodbe, zapisnika o
vrednosti nepremičnine, cenitve, odločbe o odmeri nadomestila za uporabo
stavbnega zemljišča, evidenc upravnika inp. Točkuje se stanovanje udeleženca
razpisa glede na vse osebe, ki bivajo v stanovanjski enoti, vendar morajo biti
navedeni v potrdilu o stalnem ali začasnem prebivališču.
II/2. Neustrezno stanovanje glede gradbeno-sanitarnih pogojev
Stanovanje z arhitektonskimi ovirami se točkuje v primeru, če je udeleženec
razpisa oziroma njegov ožji družinski član trajno vezan na uporabo invalidskega
vozička.
Baraka, začasno bivališče: upošteva se tudi stanovanje, ki ne dosega minimalnih
standardov opremljenosti, ovrednoteno z največ 110 točkami ali objekt, ki je
predviden za rušenje.
Kletno stanovanje se točkuje, če je vsaj 25% bivalne površine najmanj 1,2 m pod
nivojem zemljišča.
Podstrešno stanovanje se točkuje, če so vsaj na 25% bivalne površine stropi
nagnjeni.
Stanovanje z vhodom neposredno z dvorišča se točkuje le v primeru, če je vhod
neposredno v bivalne prostore.
II/4., 5., 6. Souporaba sanitarij, kopalnice, kuhinje
Upošteva se v primeru, če ne gre za sorodnike po udeležencu razpisa ali zakoncu
do drugega dednega reda (starši, bratje, sestre in njihovi potomci), razen če
pristojni organ izda potrdilo, da v stanovanjski enoti biva več gospodinjstev.
II/7. Brez pomožnih prostorov (klet, drvarnica)
Ne točkuje se, če prosilec živi pri sorodnikih do drugega dednega reda.
III/1. Število družinskih članov
Točkuje se tudi nosečnost, izkazana s potrdilom zdravnika.
III/2. Mlada družina, družina
Kot mlada družina se upoštevajo vse družinske oblike.
Družinski član, ki je star nad 65 let, se točkuje le v primeru, da udeleženca
razpisa veže dolžnost njegovega preživljanja in da bo živel z njim tudi v
socialnem stanovanju, če mu bo dodeljeno v najem.
III/3. Splošne socialne razmere
Ločeno življenje se točkuje le v primeru, če je iz odločbe o oddaji v rejništvo,
drugo družino ali zavod razvidno, da so razlog oddaje neprimerne stanovanjske
razmere.
Status samohranilca se točkuje v primeru, da roditelj sam preživlja otroka, kar
dokazuje z rojstnim listom in potrdilom, da je preživnina neizterljiva.
III/4. Splošne zdravstvene razmere
a) V primeru težje ozdravljive bolezni je potrebno potrdilo od osebnega oziroma
lečečega zdravnika.
b) Trajna obolenja prosilec dokazuje z izvidom zdravniške komisije I. stopnje
pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Določilo velja v primerih, če
gre za obolenja, pogojena s slabimi stanovanjskimi razmerami, oziroma obolenja,
na katera slabe stanovanjske razmere neugodno vplivajo. Točke za več družinskih
članov, pri katerih je ugotovljeno trajno obolenje, pogojeno s slabimi
stanovanjskimi razmerami, se seštevajo.
c) Invalidnost ali telesna okvara se točkuje, kolikor ni zagotovljeno
institucionalno varstvo:
- družini, ki živi z mladoletnim otrokom, ki ima zmerno, težjo ali težko duševno
ali težko telesno motnjo, ugotovljeno po pristojni komisiji za razvrščanje
(izvid in mnenje specialistične pediatrične službe oziroma odločba v skladu s
pravilnikom o razvrščanju in razvidu mladostnikov in mlajših polnoletnih oseb z
motnjami v duševnem in telesnem razvoju, (Uradni list SRS, št. 18/77);
- družini, katere prosilec ali odrasli družinski član je invalid (odločba
pristojnega organa);
- družini, katere odrasli družinski član ima podaljšano roditeljsko pravico
(odločba sodišča).
Točkuje se v primerih, če gre za invalidnost, zaradi katere je udeleženec
razpisa ali odrasli družinski član nesposoben za samostojno življenje in delo,
in je ta ugotovljena z izvidom in mnenjem pristojne komisije Zavoda za
pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije oziroma komisije za razvrščanje.
č) Duševna obolenja se točkujejo v primeru, da je član ožje družine v domači
oskrbi.
IV. Posebne okoliščine
Opisna ocena komisije glede na dokumentirano mnenje Centra za socialno delo
Kranj, pooblaščenih zdravstvenih, socialno-varstvenih in socialno-skrbstvenih
ustanov ter okoliščin, ki niso zajete v predhodnih merilih, pa bistveno vplivajo
na stanje udeleženca razpisa (npr. psihično in fizično trpinčenje v družini,
ogroženost družinskih članov, sodna odpoved stanovanja, trajna bolezen ali
invalidnost ostalih članov gospodinjstva...).