Na podlagi šeste alinee prvega odstavka 18. člena zakona o Radioteleviziji (Uradni list RS, št. 18/94, 29/94, 73/94 – odl. US, 73/98 – odl. US, 88/99, 90/99, 102/99 – sklep US) je Svet RTV Slovenija na 17. seji dne 20. aprila 2000 sprejel
P R A V I L N I K
o načinu prijavljanja in odjavljanja televizijskih in radijskih sprejemnikov, o evidenci zavezancev ter o načinu plačevanja RTV prispevka
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
Ta pravilnik ureja prijavljanje in odjavljanje televizijskih in radijskih sprejemnikov, evidenco zavezancev ter način plačevanja RTV prispevka.
II. PRIJAVA SPREJEMNIKOV
2. člen
Za radijski in televizijski sprejemnik se šteje vsaka naprava, ki omogoča sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija.
3. člen
Kdor ima radijski ali televizijski sprejemnik na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije, mora Radioteleviziji Slovenija plačevati prispevek za opravljanje radijske in televizijske dejavnosti ter sprejemnik prijaviti Radioteleviziji Slovenija, Služba za obračun RTV prispevka, 1550 Ljubljana, Dalmatinova ul. 8.
Kdor pridobi sprejemnik po tem, ko je podal izjavo, da nima svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika, mora sprejemnik prijaviti v 30 dneh.
4. člen
Sprejemnik prijavi Radioteleviziji Slovenija z osebnim pisnim sporočilom ali pa z izpolnitvijo prijavnega obrazca RTV Slovenija.
Zavezanec lahko Radioteleviziji Slovenija sporoči, da bo RTV prispevek poravnavala druga oseba, vendar je zavezanec za plačilo RTV prispevka še vedno oseba, ki je registrirana kot odjemalec oziroma je plačnik električne energije.
5. člen
V prijavi je potrebno navesti:
Podatke o zavezancu, ki je registriran kot odjemalec oziroma plačnik električne energije.
– za fizične osebe: ime in priimek, naslov,
– za pravne osebe: naziv in sedež,
– za samostojne podjetnike: naziv in sedež.
6. člen
Če zavezanec spremeni sedež ali prebivališče, mora najpozneje v 15 dneh po spremembi sporočiti Službi za obračun RTV prispevka nov sedež ali prebivališče.
III. EVIDENCA ZAVEZANCEV
7. člen
Za izvrševanje nalog obračuna prispevka Radiotelevizija Slovenija vodi in vzdržuje:
– evidenco zavezancev za plačilo prispevka za TV sprejemnike,
– evidenco zavezancev za plačilo prispevka za RA sprejemnike,
– evidenco neplačnikov,
– evidenco zavezancev, ki so oproščeni plačila prispevka.
8. člen
Evidenca iz prejšnjega člena, ki se nanaša na fizične osebe, vsebuje naslednje podatke:
– ime, priimek in naslov (ulica, kraj, hišna številka),
– znesek neporavnanega prispevka,
– znesek poravnanega prispevka,
– datum vnosa podatkov,
– vrsto sprejemnika.
Evidenca pravnih oseb in samostojjnih podjetnikov pa vsebuje naslednje podatke:
– naziv firme oziroma samostojnega podjetnika,
– znesek neporavnanega prispevka,
– znesek poravnanega prispevka,
– datum vnosa podatkov,
– označbo sprejemnika.
9. člen
Pravna ali fizična oseba, ki je registrirana kot odjemalec oziroma plačnik električne energije, je uvrščena v evidenco zavezancev, razen če poda izjavo, da nima svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika.
IV. NAČINI PLAČEVANJA RTV PRISPEVKA
10. člen
RTV prispevek je posebna oblika javne dajatve.
11. člen
Zavezanec za plačilo RTV prispevka je tisti, ki ima radijski ali televizijski sprejemnik na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija:
– neposredno prek oddajniškega in pretvorniškega omrežja Radiotelevizije Slovenija,
– prek priključka na lokalni kabelskodistribucijski sistem
– prek satelita.
Šteje se, da ima radijski ali televizijski sprejemnik vsaka pravna ali fizična oseba, ki je registrirana kot odjemalec oziroma plačnik električne energije, razen če poda izjavo, da nima svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika ter je seznanjen z zakonskimi posledicami neresnične izjave.
12. člen
Zavezanec, ki ima več kot en televizijski in en radijski sprejemnik, plačuje mesečni pavšalni prispevek le pod pogojem, da sprejemnik uporablja osebno ali skupaj s člani družine.
13. člen
Zavezanec plačuje RTV prispevek za tekoči mesec do 15. v mesecu v skladu z zakonom.
14. člen
Pravne osebe in posamezniki, ki opravljajo samostojno dejavnost in ki imajo televizijske oziroma radijske sprejemnike v svojih poslovnih prostorih, so zavezanci za plačilo RTV prispevka.
Kot poslovni prostor se štejejo tudi:
– odvetniške pisarne,
– notarske pisarne,
– lokali (gostilne, trgovine, obratovalnice, bistroji...),
– delavnice,
– sobe, namenjene oddajanju,
– avle in recepcije,
– restavracije, jedilnice in pivnice,
– klubski prostori,
– sejne dvorane,
– kampi in kopališča,
– diskoteke,
– bari,
– igralnice,
– postaje (avtobusna, železniška, na letališču),
– vozila za prevoz potnikov,
– prostori za zasebne zdravniške prakse,
– stalni razstaviščni prostori,
– agencije,
– centri za nego in razgibavanje ali krepitev telesa.
15. člen
Zavezanec začne plačevati RTV prispevek naslednji mesec po tem, ko mu je Radiotelevizija Slovenija omogočila podati izjavo, da nima svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika ter zavezanec Radioteleviziji Slovenija ni posredoval predhodno navedene izjave.
Kdor je pridobil sprejemnik po tem, ko je podal izjavo iz prejšnjega odstavka in ki mora v 30 dneh sprejemnik prijaviti Radioteleviziji Slovenija, začne plačevati RTV prispevek naslednji mesec po tem ko je radijski ali televizijski sprejemnik prijavil Radioteleviziji Slovenija.
V. ODJAVA SPREJEMNIKA
16. člen
Zavezanec ne plačuje RTV prispevka, če:
– je podal izjavo, da nima več svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika, ter da je bil seznanjen z zakonskimi posledicami neresnične izjave,
– nima zagotovljenih tehničnih možnosti za sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija.
a) Začasna odjava
Začasna odjava sprejemnika je možna le v primeru, da zavezanec poda pisno izjavo, da za določen čas v svojih prostorih nima svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika, ter da je bil seznanjen z zakonskimi posledicami neresnične izjave.
b) Trajna odjava
Trajna odjava sprejemnika je možna le v primeru, da zavezanec poda pisno izjavo, da za nedoločen čas v svojih prostorih nima svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika, ter da je bil seznanjen z zakonskimi posledicami neresnične izjave.
Zavezanec je oproščen plačila prispevka za naslednji(e) mesec(e), če poda izjavo do 20. v mesecu.
VI. DRUGI POSEBNI POGOJI
17. člen
Na območju, kjer se zaradi racionalnosti uporabe frekvenčnega prostora in finančnih sredstev ali drugih utemeljenih razlogov opusti pokrivanje območja s prizemeljskimi omrežji in je zagotovljeno sprejemanje le prek satelita oziroma prek kabelske mreže, so imetniki sprejemnikov zavezanci za plačevanje prispevka pod pogojem, da jim Radiotelevizija Slovenija z začasno oprostitvijo ali zmanjšanjem prispevka ali na drug ustrezen način prispeva najmanj tretjino dodatnih stroškov za nabavo opreme za spremljanje programov po satelitu oziroma po kabelskem omrežju.
Ustrezne oziroma neustrezne tehnične pogoje za sprejem programa Radiotelvizije Slovenija, posredovanega prek zemeljskega omrežja, se ugotovi z meritvami, ki se opravijo v skladu z ustreznim pravilnikom, izdanim s strani Ministrstva za promet in zveze.
VII. KONČNA DOLOČBA
18. člen
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati pravilnik o načinu prijavljanja in odjavljanja televizijskih in radijskih sprejemnikov, o evidenci naročnikov ter o načinu plačevanja RTV – naročnine (Uradni list RS, št. 39/97).
Predsednik
Sveta RTV Slovenija
mag. Janez Kocijančič l.r.