Na podlagi 64. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/ 95, 26/97, 70/97, 10/98 in 74/98) je Občinski svet občine Škofljica na 13. redni seji dne 21. 3. 2000 sprejel
S P R E M E M B E I N D O P O L N I T V E S T A T U T A
Občine Škofljica
1. člen
V statutu Občine Škofljica (Uradni list RS, št. 47/99) se drugi odstavek 24. člena dopolni in glasi:
Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja opravlja zlasti naslednje naloge:
– občinskemu svetu predlaga kandidate za delovna telesa občinskega sveta in druge organe, ki jih imenuje občinski svet,
– občinskemu svetu ali županu daje pobude oziroma predloge v zvezi s kadrovskimi vprašanji v občini,
– pripravlja predloge občinskemu svetu v zvezi s plačami ter drugimi prejemki občinskih funkcionarjev ter izvršuje odločitve občinskega sveta, zakone in predpise, ki urejajo plače in druge prejemke občinskih funkcionarjev,
– obravnava vprašanja nezdružljivosti funkcij,
– obravnava druga vprašanja, ki ji jih določi občinski svet.
2. člen
Za 72. členom se doda nov 72.a člen, ki glasi:
Predlog za razpis referenduma lahko vloži župan ali član občinskega sveta najkasneje v petnajstih dneh po sprejemu splošnega akta občine.
Najkasneje v petnajstih dneh po sprejemu splošnega akta občine je treba občinski svet pisno seznaniti s pobudo volivcem za vložitev zahteve za razpis referenduma.
Če je vložen predlog za razpis referenduma ali je dana pobuda volivcem za vložitev zahteve za razpis referenduma, župan zadrži objavo splošnega akta do odločitve o predlogu ali pobudi oziroma do odločitve na referendumu.
3. člen
Za 73. členom se doda nov 73.a člen, ki glasi:
Pobuda volivcem za vložitev zahteve za razpis referenduma o splošnem aktu občine ali njegovih posameznih določbah mora vsebovati že oblikovano zahtevo za razpis referenduma. Zahteva mora vsebovati jasno izraženo vprašanje, ki naj bo predmet referenduma, in obrazložitev.
Pobudo volivcem za vložitev zahteve za razpis referenduma lahko da vsak volivec, politična stranka v občini ali svet ožjega dela občine. Pobuda mora biti podprta s podpisi najmanj stotih volivcev v občini. Podporo pobudi dajo volivci na seznamu, ki vsebuje osebne podatke podpisnikov: ime in priimek, datum rojstva, naslov stalnega prebivališča.
Pobudnik o pobudi volivcem za vložitev zahteve za razpis referenduma pisno seznani občinski svet in pobudo predloži županu.
Če župan meni, da pobuda z zahtevo ni oblikovana v skladu s prvim odstavkom tega člena ali je v nasprotju z zakonom in s statutom občine, o tem v osmih dneh po prejemu pobude obvesti pobudnika in ga pozove, da ugotovljeno neskladnost odpravi v osmih dneh. Če pobudnik tega ne stori, se šteje, da pobuda ni bila vložena. Župan o tem nemudoma obvesti pobudnika in občinski svet.
Pobudnik lahko v osmih dneh po prejemu obvestila iz predhodnega odstavka zahteva, naj odločitev župana preizkusi upravno sodišče.
4. člen
Za. 73. členom se doda nov 73.b člen, ki glasi:
Volivci dajejo podporo zahtevi za razpis referenduma z osebnim podpisovanjem.
Župan določi obrazec za podporo z osebnim podpisovanjem, ki vsebuje jasno izraženo zahtevo za razpis referenduma, in rok za zbiranje podpisov.
Osebno podpisovanje se izvaja pred državnim organom, pristojnim za vodenje evidence volilne pravice.
Šteje se, da je zahteva za razpis referenduma vložena, če jo je v določenem roku podprlo s svojim podpisom zadostno število volivcev.
5. člen
V 119. členu se beseda “uradnem“ zamenja z besedo “Uradnem“.
6. člen
Nov 130. člen se popravi in se glasi:
Z dnem uveljavitve tega statuta preneha veljati statut Občine Škofljica (Uradni list RS, št. 21/96) in dopolnitve statuta Občine Škofljica (Uradni list RS, št. 43/98.)
Ta statut začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
7. člen
Te spremembe in dopolnitve statuta Občine Škofljica začnejo veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 01502/1/2000/25-1
Škofljica, dne 25. oktobra 2000.
Župan
Občine Škofljica
dr. Jože Jurkovič, dipl. inž. l. r.