Na podlagi drugega odstavka 30. člena zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 32/93, 44/95 – odl. US, 1/96, 9/99 – odl. US, 56/99 in 22/00) izdaja minister za okolje in prostor
P R A V I L N I K
o ravnanju z odpadki, ki vsebujejo azbest
1. člen
Ta pravilnik določa obvezna ravnanja z odpadki, ki vsebujejo azbest, in druge pogoje za odpravo ali zmanjšanje emisije azbestnih vlaken v okolje pri prevzemu odpadkov, njihovem prevozu in odstranjevanju.
Za vprašanja v zvezi z odpadki, ki vsebujejo azbest in se odlagajo, ter v zvezi s splošnimi pogoji odstranjevanja odpadkov, ki niso posebej urejena s tem pravilnikom, se uporablja pravilnik o ravnanju z odpadki (Uradni list RS, št. 84/98 in 45/00).
2. člen
Pojmi v tem pravilniku imajo naslednji pomen:
1. azbestni odpadki so odpadni azbest in odpadki, ki vsebujejo azbest ali se jih oprijemajo azbestna vlakna. Odpadni azbest so tudi azbestna vlakna v prahu in prašnih usedlinah, ki nastajajo zaradi emisij azbesta v zrak pri delu z azbestom ali delu s snovmi, materiali ali izdelki, ki vsebujejo azbest;
2. trdno vezani azbestni odpadki so azbestni odpadki, katerih gostota materiala je večja od 1.000 kg/m3. Primeri trdno vezanih azbestnih odpadkov so navedeni v prilogah 1 in 2, ki sta sestavni del tega pravilnika;
3. šibko vezani azbestni odpadki so azbestni odpadki, katerih gostota materiala je manjša od 1.000 kg/m3. Primeri šibko vezanih azbestnih odpadkov so navedeni v prilogi 3, ki je sestavni del tega pravilnika;
4. odlagalno polje za azbest je odlagalno območje odlagališča, ki je namenjeno za odlaganje azbestnih odpadkov;
5. površinska obdelava je postopek vezanja azbestnih vlaken na površini materiala z nanosom veziva, ki je enako ali enako učinkovito kot vezivo, ki veže azbestna vlakna v materialu pri trdno vezanih azbestnih odpadkih, ali z nanosom veziva, ki učinkovito preprečuje sproščanje azbestnih vlaken v okolje pri šibko vezanih azbestnih odpadkih;
6. postopek utrjevanja azbesta je postopek, pri katerem se azbestni prah, odpadni prosti azbest ali šibko vezani azbestni odpadki homogeno vmešajo v vezivo in se z njim vežejo tako, da se prepreči sproščanje azbestnih vlaken v okolje;
7. postopek uničevanja azbestnih vlaken je postopek kemične, toplotne ali mehanske obdelave, pri katerem iz azbesta po obdelavi nastanejo druge snovi oziroma minerali ali pa azbest izgubi svojo vlaknato strukturo.
3. člen
Ponovna uporaba azbestnih odpadkov je dovoljena, če so odpadki predhodno obdelani s postopkom uničevanja azbestnih vlaken.
Recikliranje azbestcementnih gradbenih odpadkov, v katerih so odpadni azbestcementni gradbeni materiali, je prepovedano.
4. člen
Odpadni azbest in šibko vezani azbestni odpadki morajo biti pred odstranitvijo:
– površinsko obdelani ali obdelani s postopki utrjevanja ali uničevanja azbestnih vlaken ali
– zapakirani v zabojnikih ali vrečah tako, da je preprečeno sproščanje azbestnih vlaken v okolje.
5. člen
Azbestni odpadki iz prejšnjega člena morajo biti obdelani s postopki utrjevanja že na mestu njihovega nastanka, če je to mogoče, tako da se prepreči sproščanje azbestnih vlaken v okolje med prevozom, pri nakladanju in razkladanju ter pri njihovem odlaganju.
Pri uporabi cementa ali drugih hidravličnih veziv je treba s postopkom utrjevanja azbestnih odpadkov doseči tlačno trdnost večjo od 10 N/mm2.
Azbestni odpadki se lahko utrjujejo z uporabo drugih veziv, kot so hidravlična, če se iz rezultatov preskusov njihove primernosti ugotovi, da glede na sproščanje azbestnih vlaken vezivo ni slabše, kot če bi odpadke utrdili s cementom.
6. člen
Za pakiranje azbestnih odpadkov iz 4. člena tega pravilnika je treba uporabljati vreče iz tkanin iz umetnih snovi ali iz enoslojne polietilenske folije debeline najmanj 0,4 mm.
Azbestni odpadki morajo biti zapakirani v nepropustno zaprtih vrečah tako, da so stiki tkanine oziroma folije zavarjeni ali zalepljeni.
7. člen
Odpadne naprave, ki vsebujejo azbest, ali njihove sestavne dele, ki vsebujejo azbest, je treba pred odstranitvijo razstaviti ter iz njih odstraniti azbestne materiale in prosti azbest.
Nerazstavljenih naprav, ki vsebujejo azbest, ni dovoljeno odlagati na odlagališča, razen če gre za manjše naprave, ki se jih ne da razstaviti in se jih lahko v celoti zapakira v polietilenske vreče tako, da se te pri transportu in odlaganju ne poškodujejo.
Naprave iz prejšnjih odstavkov tega člena so zlasti:
– električne grelne naprave, kot so električne akumulacijske peči, peči s pečnicami, direktne grelne naprave in grelna sevala,
– industrijske peči, kot so peči za valjanje in sušenje, peči za kaljenje in žarjenje,
– ogrevalne naprave, kot so kotli za ogrevanje, plinski bojlerji in grelniki zraka,
– naprave v gospodinjstvu, kot so električni štedilniki, pečice, sušilniki za perilo in mali gospodinjski stroji,
– prezračevalne naprave in naprave požarnega varstva, kot so požarne lopute, požarni ventili, požarna vrata in naprave za rekuperacijo toplote ter
– električne naprave, kot so omarice z varovalkami in visokonapetostni varilniki.
8. člen
Prevoz odpadnega azbesta in šibko vezanih azbestnih odpadkov na mesto odstranjevanja je dovoljen le, če so ti odpadki predhodno obdelani tako, da je preprečena emisija azbestnih vlaken v okolje.
Prevoz trdno vezanih azbestnih odpadkov na mesto odstranjevanja je dovoljen v zaprtih zabojnikih ali vrečah ali v pokritih vozilih za prevoz tovora tako, da je v največji možni meri preprečena emisija azbestnih vlaken v okolje.
Nakladanje in razkladanje azbestnih odpadkov na ali z nakladalnih površin vozil za prevoz tovora je treba izvesti skrbno, tako da se jih ne meče ali stresa.
Če med prevozom azbestnih odpadkov pride do razsutja tovora, je treba razsute azbestne odpadke takoj po razsutju ponovno zapakirati in odpeljati na mesto odstranjevanja.
9. člen
Če se pred odstranjevanjem azbestni odpadki začasno skladiščijo, jih je treba začasno skladiščiti tako, da je preprečeno čezmerno obremenjevanje okolja zaradi emisije azbesta.
Zabojniki in vreče, v katerih se hranijo azbestni odpadki v začasnih skladiščih, morajo biti na dobro vidnih mestih označeni z napisom “Azbestni odpadek”.
10. člen
Odpadni azbest in obdelane šibko vezane azbestne odpadke se odstranjuje z odlaganjem na odlagališče nevarnih odpadkov.
Obdelane azbestne odpadke iz prejšnjega odstavka, ki vsebujejo pretežno organske snovi, se lahko odstranjuje tudi s sežiganjem v sežigalnicah odpadkov.
Odpadke iz prvega odstavka tega člena se lahko odloži tudi na odlagališče nenevarnih odpadkov, če so predhodno obdelani s postopki utrjevanja ali uničevanja azbestnih vlaken.
11. člen
Trdno vezane azbestne odpadke se odstranjuje z odlaganjem na odlagališče nenevarnih odpadkov.
Trdno vezane azbestne odpadke, ki vsebujejo pretežno organske snovi, se lahko odstranjuje tudi s sežiganjem v sežigalnicah odpadkov.
Trdno vezane azbestcementne gradbene odpadke se lahko odstranjuje z odložitvijo na odlagališče za inertne odpadke, če so take sestave ali so obdelani tako, da je preprečeno sproščanje azbestnih vlaken v okolje.
12. člen
Na odlagališču je treba azbestne odpadke odlagati na vnaprej določeno odlagalno polje za azbest, ki mora biti vidno označeno in namenjeno samo odlaganju azbestnih odpadkov.
Dovoz do odlagalnega polja za azbestne odpadke mora biti urejen tako, da se odpadke lahko odloži neposredno s tovornega vozila v jamo ali jarek, kamor se odlaga azbestne odpadke.
Če se azbestne odpadke stresa v jamo ali jarek z njegovega roba, je treba zagotoviti, da se odpadki ne raztresejo.
Odpadke je treba takoj potem, ko se jih odloži, prekriti.
Čez odložene azbestne odpadke, ki niso prekriti z zemljo ali podobnim inertnim materialom, se ne sme voziti s tovornimi vozili in delovnimi stroji.
Upravljalec odlagališča mora pri vodenju predpisanega obratovalnega dnevnika zagotoviti, da se redno vpisujejo količina, vrsta in način obdelave odloženih azbestnih odpadkov ter lokacija odlagalnega polja iz prejšnjega odstavka.
13. člen
Nadzor nad izvajanjem tega pravilnika opravljajo inšpektorji, pristojni za varstvo okolja.
14. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 352-11-52/00
Ljubljana, dne 26. oktobra 2000.
Minister
za okolje in prostor
dr. Andrej Umek l. r.
PRILOGA 1
Trdno vezani azbestni odpadki, ki vsebujejo pretežno anorganske
snovi:
-----------------------------------------------------------------
Klasifikacijska Naziv odpadka Opis posameznih primerov
številka odpadkov
odpadka
-----------------------------------------------------------------
17 01 05 gradbeni 1. Izdelki iz azbestcementa:
materiali na - plošče velikega formata, ravne
azbesta ali valovite,
- fasadne in strešne plošče
malega formata,
- azbestcementni drobir,
- uporabni izdelki, kot so
posode za rastline, pepelniki,
korita za rože in podobno,
- cevi visokih in nizkih
gradenj.
2. Azbestcementni prah in
azbestcementni mulji:
- prah in blato iz predelave
azbestcementa.
3. Zavorne obloge, ki vsebujejo
azbest, in drugi trdno vezani
anorganski odpadki, ki vsebujejo
azbest:
- zavorne obloge za vozila in
industrijsko uporabo,
- obloge sklopk.
4. S postopki utrjevanja
obdelani odpadki, ki vsebujejo
azbest:
- nabrizgani azbestni odpadki,
utrjeni z anorganskimi vezivi,
- obdelane lahke gradbene
plošče, plošče za varstvo pred
ognjem in požarom,
- obdelane azbestne lepenke in
azbestni papirji,
- drugi obdelani šibko vezani
odpadki, ki vsebujejo azbest,
kot so vrvice, tkanine in
podobno.
-----------------------------------------------------------------
PRILOGA 2
Trdno vezani azbestni odpadki, ki vsebujejo pretežno organske
snovi:
-----------------------------------------------------------------
Klasifikacijska Naziv odpadka Opis posameznih primerov
številka odpadkov
odpadka
-----------------------------------------------------------------
16 02 06 odpadki iz 1. Materiali, onesnaženi z
procesov azbestnimi vlakni:
predelave - konstrukcijski elementi in
azbesta naprave, ki se jih uporablja pri
odstranjevanju materialov, ki
vsebujejo šibko vezani azbest,
- talne obloge, tekstilije,
zavese,
- folije,
- izolacijski materiali,
- delovna zaščitna oblačila.
2. Gradbeni kemični izdelki, ki
vsebujejo azbest:
- kiti za stike, površinski
kiti, polnilne in zalivne mase,
- tesnilne mase, plastične mase,
- lepila, barve.
3. Drugi odpadki, ki vsebujejo
azbest s pretežno organskimi
snovmi:
- talne obloge,
- posode, odporne proti
kislinam,
- masivne pnevmatike.
4. Odpadki iz nabrizganega
azbesta, ki so utrjeni z
anorganskimi vezivi.
-----------------------------------------------------------------
PRILOGA 3
Šibko vezani azbestni odpadki:
-----------------------------------------------------------------
Klasifikacijska Naziv odpadka Opis posameznih primerov
številka odpadkov
odpadka
-----------------------------------------------------------------
17 06 01 izolirni 1. Odpadni nabrizgani azbest, ki
materiali, ki nastaja pri rekonstrukciji ali
vsebujejo vzdrževalnih delih na objektih
prosti azbest ali napravah.
2. Prah, ki vsebuje azbest,
azbestni prah in azbestni mulji:
- prašni delci iz filtrskih
naprav,
- surovi azbest iz predelave
azbesta,
- šibko vezani materiali, ki
vsebujejo azbest, iz naprav
in gradbenih elementov,
- azbestni mulji, ki nastanejo
pri čiščenju odpadnih vod, kot
so odpadne vode, pri razgradnji
objektov in naprav, ki vsebujejo
šibko vezani azbest.
3. Lahke plošče, ki vsebujejo
azbest:
- lahke gradbene plošče,
- plošče za zaščito pred ognjem,
- plošče za zaščito pred
požarom.
4. Tekstilije in filtrski
materiali, ki vsebujejo azbest:
- vrvice, trakovi, gibke cevi,
tkanina, oblačila za zaščito
pred visokimi temperaturami,
- azbestne plošče, tesnila,
- filtri, diafragme,
- azbestne lepenke, azbestni
papirji.
-----------------------------------------------------------------