Uradni list

Številka 118
Uradni list RS, št. 118/2000 z dne 21. 12. 2000
Uradni list

Uradni list RS, št. 118/2000 z dne 21. 12. 2000

Kazalo

4961. Sklep o podrobnejšem načinu vrednotenja knjigovodskih postavk in sestavljanju računovodskih izkazov, stran 12020.

Na podlagi 63. člena zakona o gospodarskih družbah (Uradni list RS, št. 30/93, 29/94, 82/94, 20/98, 84/98 in 6/98) ter 4. točke 160. člena in 2. točke 256. člena zakona o zavarovalništvu (Uradni list RS, št. 13/00 in 91/00) izdaja Agencija za zavarovalni nadzor
S K L E P
o podrobnejšem načinu vrednotenja knjigovodskih postavk in sestavljanju računovodskih izkazov
PREDMET IN VELJAVNOST SKLEPA
1. člen
Ta sklep določa:
– vrednotenje postavk sredstev in obveznosti zavarovalnice,
– način oblikovanja popravkov terjatev in finančnih naložb zavarovalnice in
– način evidentiranja in oblikovanja popravkov regresnih terjatev zavarovalnice.
Določila tega sklepa se uporabljajo tudi za pokojninske družbe.
VREDNOTENJE POSTAVK SREDSTEV IN OBVEZNOSTI
2. člen
Pri vrednotenju postavk sredstev in obveznosti zavarovalnica upošteva določila slovenskih računovodskih standardov SRS št. 1 do 30 in 32.
Poleg določil slovenskih računovodskih standardov zavarovalnica pri vrednotenju sredstev in obveznosti upošteva tudi določila tega sklepa.
Pri vrednotenju postavk sredstev in obveznosti mora zavarovalnica izhajati iz načela previdnosti, to je nižjega vrednotenja sredstev in višjega vrednotenja obveznosti.
Uporabljeno metodo vrednotenja mora zavarovalnica v pojasnilih letnih izkazov natančno opisati, skupaj z razlogi za njeno uporabo.
3. člen
Naložbe v zemljišča in zgradbe zavarovalnica vrednoti po revalorizirani nabavni vrednosti oziroma tržni vrednosti.
Tržna vrednost pomeni ceno, po kateri bi bilo zemljišča in zgradbe moč prodati v okviru zasebne pogodbe med voljnim prodajalcem in neposrednim kupcem na dan, ko poteka vrednotenje, pri tem pa veljajo domneve, da je obravnavana nepremičnina javno postavljena na trg, da pogoji na trgu dovoljujejo redno odsvojitev in da je za pogajanja v zvezi s prodajo na voljo običajno dolgo obdobje, ki sicer velja za tako nepremičnino.
Tržno vrednost nepremičnine zavarovalnica ugotovi s pomočjo cenitve vsake nepremičnine, ki jo opravi vsaj na vsakih pet let v skladu z uveljavljenimi metodami. Cenitev izvede skupina strokovnjakov, ki jo sestavljajo pooblaščeni cenilec nepremičnin, pooblaščeni revizor in predstavnik zavarovalnice.
Če se je vrednost nepremičnine od predhodne cenitve zmanjšala, mora zavarovalnica njeno vrednost pravilno popraviti. Tako dobljene nižje vrednosti v naslednjih bilancah stanja zavarovalnica ne sme povečati, razen takrat, ko je tako povečanje posledica na novo ugotovljene tržne vrednosti na podlagi cenitve.
Če je zavarovalnica nepremičnino na dan bilance stanja že prodala ali jo namerava v kratkem prodati, mora vrednost, dobljeno na podlagi cenitve, zmanjšati za stroške, ki so potrebni, če naj pride do prodaje.
4. člen
Naložbe v vrednostne papirje, s katerimi se trguje na organiziranem trgu vrednostnih papirjev zavarovalnica vrednoti po tržni ceni oziroma revalorizirani nabavni vrednosti, če je ta na dan bilance stanja nižja od tržne cene. Kot tržna cena se upošteva dosežena cena vrednostnega papirja na borzi vrednostnih papirjev na dan bilance stanja, oziroma na zadnji dan trgovanja na borzi pred dnevom bilance stanja, če se na dan bilance stanja na borzi vrednostnih papirjev ne trguje.
5. člen
Terjatve iz naslova posojil in naložbe v vrednostne papirje, s katerimi se ne trguje na organiziranem trgu vrednostnih papirjev (v nadaljevanju: določene finančne naložbe) in terjatve iz zavarovalnih poslov zavarovalnica vrednoti na podlagi ocene njihove vnovčljive vrednosti. Določene finančne naložbe zavarovalnica vrednoti na podlagi posamične ocene plačilne sposobnosti dolžnika, v skladu z določili 9. člena tega sklepa, ki se nanašajo na premoženjska zavarovanja.
6. člen
Obveznosti zavarovalnice iz zavarovalnih poslov so določene na podlagi zavarovalnih pogodb in aktuarskih izračunov.
7. člen
Vse postavke sredstev in obveznosti, ki so izražene v tuji valuti, se preračunajo v tolarje po srednjem tečaju Banke Slovenije na dan, na katerega se nanaša računovodski izkaz. Če tako dopušča načelo previdnosti, lahko zavarovalnica uporabi tudi tržni tečaj valute, pri čemer se za sredstva uporablja nakupni tečaj, za obveznosti pa prodajni tečaj.
NAČIN EVIDENTIRANJA IN OBLIKOVANJA POPRAVKOV TERJATEV IZ ZAVAROVALNIH POSLOV IN DOLOČENIH FINANČNIH NALOŽB
8. člen
Terjatve iz zavarovalnih poslov, terjatve iz naslova posojil in naložbe v vrednostne papirje, s katerimi se ne trguje na organiziranem trgu vrednostnih papirjev, se izkazujejo nepobotane z morebitnimi obveznostmi do istih pravnih in fizičnih oseb iz zavarovalnih pogodb, dokler ni pobotanje izvedeno.
9. člen
A) Zavarovalna skupina: Premoženjska zavarovanja
Zavarovalnica oceni vnovčljivo velikost terjatev in oblikuje ustrezne popravke na podlagi posamične ocene plačilne sposobnosti zavarovalca oziroma starostne strukture terjatev glede na dospelost po pogodbah.
1. Pri večjih zavarovalcih zavarovalnica oceni vnovčljivo velikost terjatve na podlagi:
– ocene finančnega položaja in plačilne sposobnosti zavarovalca,
– vrste in obsega zavarovanja terjatev do posameznega zavarovalca,
– izpolnjevanja zavarovalčevih obveznosti do zavarovalnice v preteklih obdobjih.
2. Terjatve iz zavarovalnih poslov do zavarovalcev, katerih plačilne sposobnosti ne ocenjuje posamično, zavarovalnica razvrsti v pet skupin na podlagi starosti dospelih terjatev po zavarovalnih pogodbah, za katere oblikuje naslednje popravke vrednosti:
a) za prvo skupino, v katero razvrsti terjatve, pri katerih je od dospelosti preteklo do 30 dni, zavarovalnica ne oblikuje popravkov vrednosti,
b) za drugo skupino, v katero razvrsti terjatve, pri katerih je od dospelosti preteklo od 31 do 90 dni, zavarovalnica oblikuje popravke vrednosti v višini od 10 do 30%,
c) za tretjo skupino, v katero razvrsti terjatve, pri katerih je od dospelosti preteklo od 91 do 180 dni, zavarovalnica oblikuje popravke vrednosti v višini od 31 do 60%,
d) za četrto skupino, v katero razvrsti terjatve, pri katerih je od dospelosti preteklo od 181 do 270 dni, zavarovalnica oblikuje popravke vrednosti v višini od 61 do 90%,
e) za peto skupino, v katero razvrsti terjatve, pri katerih je od dospelosti preteklo več kot 270 dni, zavarovalnica oblikuje popravke vrednosti v višini 100%.
Za terjatve do pravnih oseb, nad katerimi je bil objavljen stečajni postopek, zavarovalnica ne glede na starost terjatev oblikuje popravke vrednosti v višini 100%,
B) Zavarovalna skupina: življenjska zavarovanja
Terjatve iz zavarovalnih poslov do zavarovalcev v zavarovalni skupini življenjskih zavarovanj, katerih plačilne sposobnosti ne ocenjuje posamično, zavarovalnica razvrsti v štiri skupine, za katere oblikuje naslednje popravke vrednosti oziroma opravi odpis terjatev, glede na starost dospelih terjatev po zavarovalnih pogodbah.
---------------------------------------------------------------
Skupina terjatev     Starost terjatev     Popravek vrednosti v%
---------------------------------------------------------------
       a                do 30 dni                  10%
       b               31 do 60 dni                40%
       c               61 do 90 dni                60%
---------------------------------------------------------------
Terjatve nad 90 dni zavarovalnica v celoti odpiše.
Zavarovalnica z internim aktom določi podrobnejše kriterije za oblikovanje popravkov vrednosti terjatev v okviru razponov, določenih s tem sklepom, kakor tudi kriterije, na podlagi katerih določi večje zavarovalce, katerih plačilno sposobnost ocenjuje posamično.
NAČIN EVIDENTIRANJA IN OBLIKOVANJA POPRAVKOV REGRESNIH TERJATEV ZAVAROVALNICE
10. člen
Zavarovalnica vzpostavi regresno terjatev do zavarovalca oziroma dolžnika v skladu z določili zavarovalne pogodbe, ob obračunu odškodnine oziroma zavarovalnine. Neuveljavljene regresne terjatve zavarovalnica evidentira v izvenbilančni evidenci.
Regresne terjatve, pri katerih je pridobljena ustrezna pravna podlaga (pravnomočna sodna izvršba, sklenjen pisni sporazum z zavarovalcem oziroma dolžnikom, pričetek odplačevanja dolga s strani zavarovalca – dolžnika), zavarovalnica evidentira kot uveljavljene regresne terjatve. Zavarovalnica oblikuje popravke regresnih terjatev na podlagi posamične ocene finančnega stanja in plačilne sposobnosti zavarovalcev oziroma dolžnikov, do katerih ima uveljavljene regresne terjatve.
NAČIN OBLIKOVANJA POPRAVKOV DRUGIH TERJATEV IZ POSLOVANJA
11. člen
Zavarovalnica oblikuje popravke vrednosti drugih terjatev iz poslovanja na podlagi posamične ocene finančnega stanja in plačilne sposobnosti dolžnikov, do katerih ima evidentirano neporavnano terjatev.
UVELJAVITEV SKLEPA
12. člen
Ta sklep začne veljati 1. 1. 2001.
Zavarovalnice, ustanovljene pred uveljavitvijo ZZavar, so dolžne ravnati v skladu s tem sklepom od dneva uskladitve svojega poslovanja z ZZavar, vendar najkasneje od dne 3. 3. 2001.
Ljubljana, dne 14. decembra 2000.
Predsednik
Strokovnega sveta
Agencije za zavarovalni nadzor
dr. France Križanič l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti