Uradni list

Številka 2
Uradni list RS, št. 2/2001 z dne 12. 1. 2001
Uradni list

Uradni list RS, št. 2/2001 z dne 12. 1. 2001

Kazalo

140. Pravilnik o merilih za določanje dežurnih prodajaln, stran 192.

Na podlagi tretjega odstavka 4. člena pravilnika o obratovalnem času prodajaln (Uradni list RS, št. 79/97, 78/98 in 36/00), 21. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 6/94, 57/94, 14/95, 20/95, 63/95, 73/95, 9/96, 39/96, 44/96, 26/97, 10/98, 12/99, 16/99 in 59/99) in 16. člena statuta Občine Borovnica (Uradni list RS, št. 42/99 in 17/00) je Občinski svet občine Borovnica na 16. redni seji dne 14. 12. 2000 sprejel
P R A V I L N I K
o merilih za določanje dežurnih prodajaln
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
S tem pravilnikom se določajo merila za določitev dežurstev prodajaln in pogoji za prodajo blaga zunaj prodajaln na območju Občine Borovnica.
Prodajalne lahko obratujejo v času dežurstev, če trgovec za to zaprosi in mu čas dežurstva potrdi občinska uprava Občine Borovnica (v nadaljevanju: občinska uprava).
Trgovec lahko prodaja blago zunaj prodajaln, če za to zaprosi in v skladu s III. poglavjem tega pravilnika dobi soglasje občinske uprave.
Kot trgovec se po tem pravilniku šteje vsaka fizična ali pravna oseba, ki opravlja trgovinsko dejavnost v skladu z zakonom o trgovini.
II. MERILA ZA DOLOČITEV DEŽURSTVA PRODAJALN
2. člen
Redni obratovalni čas prodajaln je od ponedeljka do sobote med 7. in 21. uro.
Prodajalne, ki obratujejo izven določenega časa ter ob nedeljah, praznikih in dela prostih dnevih, so dežurne prodajalne.
3. člen
Trgovec zahtevek za prijavo urnika dežurstva prodajalne vloži pri občinski upravi.
Trgovec prijavi dežurstvo prodajalne petnajst dni pred:
– začetkom poslovanja prodajalne,
– spremembo urnika obratovalnega časa prodajalne,
– začetkom novega koledarskega leta.
Trgovec prijavi dežurstvo prodajalne na predpisanem obrazcu, vlogi pa priloži:
– fotokopijo odločbe o izpolnjevanju pogojev za opravljanje trgovine na drobno v obravnavani prodajalni,
– dokaz o številu redno zaposlenih delavcev, za katere delodajalec plačuje davke in prispevke ter neto kvadrature prodajalne, v kateri uvaja dežurno prodajalno.
Kolikor se prodajalna nahaja v trgovsko-poslovnem oziroma nakupovalnem centru, je potrebno priložiti še pisno soglasje upravljavca nakupovalnega centra.
Občinska uprava ima pravico od trgovca zahtevati dodatna pojasnila in morebitno dopolnilno dokumentacijo, v kolikor je to potrebno za ugotavljanje izpolnjevanja meril.
Občinska uprava lahko od inšpektorja za delo ali reprezentativnega sindikata dejavnosti pridobi pisno mnenje (soglasje) v zvezi z izvajanjem delovnopravne zakonodaje in kolektivne pogodbe.
4. člen
Merila za določitev dežurstva prodajaln na območju Občine Borovnica so:
– spoštovanje delovnopravne zakonodaje in kolektivne pogodbe pri delodajalcu,
– interes trgovcev
– interes potrošnikov,
– turizem,
– tranzitni cestni promet,
– gostota poseljenosti prebivalstva,
– krajevni običaji,
– nakupovalne navade potrošnikov,
– zagotavljanje javnega reda in miru,
– gostota dežurnih prodajaln glede na število prebivalcev v okolišu,
– običaji ob praznikih in dela prostih dneh.
5. člen
Prodajalne z živili lahko obratujejo kot dežurne prodajalne ob nedeljah, praznikih in dela prostih dnevih med 8. in 12. uro. V primeru dveh ali več zaporednih prazničnih oziroma dela prostih dni so prodajalne z živili kot dežurne prodajalne lahko odprte drugi dan praznika oziroma dela prostega dne med 8. in 12. uro, razen ob dnevu spomina na mrtve, ko velja obratno.
V naselju (centru) Borovnice lahko kot dežurni prodajalni poslujeta največ dve prodajalni z živili (ena večja in ena manjša), izven naselja pa ena prodajalna z živili. Dežurne so lahko samo tiste prodajalne z živili, ki so pripravljene dežurati tako ob nedeljah, praznikih oziroma dela prostih dneh.
V primeru, da se za dežurstvo prijavita več kot dve prodajalni z živili, so lahko dežurne vse zainteresirane prodajalne na podlagi medsebojnega dogovora oziroma izmeničnega dežuranja.
V mesecu decembru so lahko dežurne vse prodajalne z živili, ki so za to zainteresirane.
6. člen
Lekarne in prodajalne s pomožnimi zdravilnimi sredstvi in zelišči lahko obratujejo kot dežurne prodajalne v nedeljo, ob praznikih in dela prostih dneh med 8. in 12. uro. V primeru dveh ali več zaporednih prazničnih oziroma dela prostih dneh lahko lekarne in prodajalne s pomožnimi zdravilnimi sredstvi in zelišči dežurajo pod enakimi pogoji kot prodajalne z živili.
7. člen
Prodajalne s cvetjem lahko obratujejo kot dežurne prodajalne le 31. 10. in 1. 11. med 8. in 16. uro.
8. člen
Specializirane prodajalne s časopisi, revijami, tobačnimi izdelki lahko kot dežurne prodajalne obratujejo od ponedeljka do sobote med 5. in 7. uro zjutraj in 21. in 22. uro zvečer.
9. člen
Prodajalne s svežim sadjem in zelenjavo lahko obratujejo kot dežurne prodajalne ob nedeljah, praznikih oziroma dela prostih dneh med 8. in 12. uro. V primeru dveh ali več zaporednih prazničnih oziroma dela prostih dni so prodajalne s svežimi sadjem in zelenjavo kot dežurne prodajalne lahko odprte vsak drugi dan praznika oziroma dela prostega dne med 8. in 12. uro, razen ob dnevu spomina na mrtve, ko velja obratno.
Na območju celotne Občine Borovnica lahko kot dežurna obratuje največ ena prodajalna s svežim sadjem in zelenjavo.
10. člen
Če občinska uprava ugotovi, da je prijava urnika dežurstva prodajalne popolna in so upoštevane vse določbe tega pravilnika, v 15 dneh prijavo urnika dežurstva potrdi.
Občinska uprava potrdi dežurstvo prodajalne za tekoče leto.
Občinska uprava lahko potrdi prijavljeni urnik dežurstva prodajalne le deloma. Prijavljen urnik dežurstva prodajalne lahko z odločbo deloma ali v celoti zavrne, če ta ni v skladu z določbami tega pravilnika.
11. člen
Ne glede na določbe II. poglavja tega pravilnika sme občinska uprava dovoliti, da lahko prodajalne na celotnem področju občine obratujejo kot dežurne prodajalne v primeru:
– večjih javnih prireditev,
– posebnih dogodkov turističnega značaja,
– drugih dogodkov, če tako narekuje širši javni interes – navesti katere in termin.
Trgovec lahko zaprosi za enkratno dovoljenje za obratovanje prodajalne iz prvega odstavka tega člena, ki velja samo za čas trajanja dogodka. Časovno obdobje dovoljenja se določi ob nastanku vzroka.
Za dovoljenje iz prejšnjega odstavka mora trgovec vložiti vlogo vsaj 15 dni pred dogodkom iz prvega odstavka tega člena.
III. MERILA ZA DOLOČITEV POGOJEV ZA PRODAJO BLAGA ZUNAJ PRODAJALN
12. člen
Trgovec mora za prodajo blaga na premičnih stojnicah, prodajo s prodajnimi avtomati in potujočo prodajalno pridobiti soglasje občinske uprave.
Soglasje iz prvega odstavka tega člena izda občinska uprava za mesto, kjer se bo blago prodajalo in za blago, ki se bo prodajalo od enega od naštetih primerov.
13. člen
Trgovec vloži vlogo za pridobitev soglasja najmanj petnajst dni pred pričetkom prodaje blaga.
Vlogi iz prvega odstavka tega člena mora trgovec predložiti:
– odločbo upravne enote o izpolnjevanju pogojev za opravljanje trgovine na drobno zunaj prodajaln ali potrdilo pristojnega občinskega organa o lastni proizvodnji,
– opis oziroma navedbo blaga, ki ga bo prodajal,
– časovno obdobje, v katerem bo prodajal z navedbo dni in ur prodaje,
– seznam lokacij, na katerih bo prodajal,
– pisno soglasje lastnika nepremičnine, kjer bo prodaja blaga izven prodajalne,
– dokaz o številu redno zaposlenih delavcev, za katere se plačujejo davki in prispevki ter neto površina dežurne prodajalne.
Poleg dokumentov iz prejšnjega odstavka tega člena mora trgovec, ki želi izvajati prodajo na javnih površinah ali nepremičninah, ki so v lasti Občine Borovnica, priložiti še potrdilo, iz katerega je razvidno, da je predhodno poravnal komunalno takso, ki se nanaša na prijavljeno prodajo.
14. člen
Če občinska uprava ugotovi, da je vloga za pridobitev soglasja popolna in so upoštevane vse določbe tega pravilnika, v 10 dneh izda soglasje za prodajo na enega od naštetih načinov iz 12. člena tega pravilnika.
Občinska uprava izda soglasje za posamezne dneve v letu, vendar največ za obdobje enega leta.
IV. KAZENSKE DOLOČBE
15. člen
Z denarno kaznijo 200.000 SIT se kaznuje trgovec – pravna oseba ali podjetnik posameznik:
– če obratuje v času dežurstev brez potrditve s strani občinske uprave,
– če obratuje preko potrjenega urnika dežurstva prodajalne,
– če opravlja prodajo blaga izven prodajalne na javnih površinah ali površinah, ki so v lasti Občine Borovnica, brez soglasja občine.
Z denarno kaznijo 100.000 SIT se kaznuje trgovec – pravna oseba ali podjetnik posameznik, če opravlja prodajo blaga izven prodajalne na zasebnih površinah brez soglasja občine.
Z denarno kaznijo 50.000 SIT se kaznuje:
– odgovorna oseba pri trgovcu, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena,
– fizična oseba, ki prodaja izdelke lastne proizvodnje, če opravlja prodajo blaga izven prodajalne brez soglasja občine.
V. NADZOR
18. člen
Uresničevanje določb tega pravilnika nadzoruje inšpekcijska služba.
19. člen
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu RS, uporablja pa se od 1. 1. 2001 dalje.
Št. 066/3-16/3-196/00
Borovnica, dne 14. decembra 2000.
Župan
Občine Borovnica
Alojz Močnik l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti