Na podlagi 34. člena zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Uradni list RS, št. 26/90, 71/93 in 44/97) in 29. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98 in 70/00) ter na podlagi 19. člena statuta Občine Trebnje (Uradni list RS, št. 50/95 in 80/98) je Občinski svet občine Trebnje na 16. seji dne 20. 12. 2000 sprejel
P R O G R A M P R I P R A V E
za zazidalni načrt »industrijska cona Trebnje – 1. faza«
1. člen
Izhodišča za pripravo zazidalnega načrta
Temeljne usmeritve razvoja mesta Trebnje so podane v okviru urbanistične zasnove (Uradni list RS, št. 49/93), ki je na vzhodnem obrobju naselja, severno od obstoječega industrijskega kompleksa Trimo predvidela površine za proizvodne dejavnosti, skladišča in terminale. Celotno območje, ki je namenjeno za širitev proizvodnih dejavnosti meri 17,5 ha.
Z izvedbo analize potreb je bilo ugotovljeno, da je za širitev proizvodnih površin potrebno zagotoviti ca. 10 ha zemljišč, kar predstavlja 1. fazo izgradnje planirane proizvodne cone, preostalo zemljišče pa je namenjeno za nadaljnji razvoj. Lokacija predvidene širitve proizvodnega kompleksa je že opremljena s primarno komunalno infrastrukturo, zemljišča pa so v naravi travniki, pašniki in delno njivske površine. Zemljišča so že opredeljena kot stavbna zemljišča.
Razporeditev dejavnosti v območju naj bo taka, da bodo objekti ob Prijateljevi cesti s svojim oblikovanjem prispevali h kvalitetni podobi vpadnice v Trebnje, objekti večjega merila in industrijski objekti pa se naj locirajo v zaledju.
Pri zasnovi funkcionalnih enot se mora upoštevati možnost združevanja parcel za večje programe.
2. člen
Priprava zazidalnega načrta
1. Območje urejanja in obseg priprave zazidalnega načrta
Območje predvidene industrijske cone Trebnje se nahaja na vzhodnem delu mesta Trebnje severno od regionalne ceste RIII 651 Trebnje–Novo mesto, odsek 1198 Trebnje–Mirna Peč med ureditvenim območjem P3 (območje tovarne Akripol) na zahodu in obstoječo individualno stanovanjsko pozidavo na vzhodu (Dolenja Nemška vas).
Območje je po urbanistični zasnovi Trebnje (Uradni list RS, št. 36/92) namenjeno za proizvodno, skladišča in terminale. Vzporedno s pripravo zazidalnega načrta bo tekla tudi priprava programske zasnove za zazidalni načrt. Zazidalni načrt se pripravi za 1. fazo predvidene industrijske cone. Območje urejanja bo obsegalo približno 10 ha zemljišč. Skozi vzhodni del območja potekata nadzemni visoko in nizkonapetostni daljnovod.
Ob pripravi prostorskega izvedbenega dokumenta bo potrebno posebno pozornost nameniti tudi stičnemu območju (pogojem za zagotovitev čim manjših vplivov na bivalno okolje) ter ureditvi ustreznih dostopov in dovoza v sam kompleks, potrebni komunalni opremi območja ipd.
Zazidalni načrt se pripravi v vsebini, kot je predpisana z zakonom o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Uradni list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) – v nadaljevanju ZUNDPP in s podzakonskim navodilom o vsebini potrebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorsko izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85).
2. Predhodno pripravljene strokovne podlage
Predhodno pripravljene strokovne podlage in veljavna planska in urbanistična dokumentacija, ki se jih mora upoštevati pri pripravi zazidalnega načrta so:
– prostorske sestavine dolgoročnega in družbenega plana Občine Trebnje,
– urbanistična zasnova mesta Trebnje,
– prostorsko ureditveni pogoji, ki veljajo na območju obdelave,
– podatki o obstoječih in planiranih infrastrukturnih vodih in napravah,
– podatki o naravnih lastnostih prostora,
– drugi elementi obdelave (veljavne urbanistične rešitve sosednjih območij, prometne rešitve...),
– podatki in programi zainteresiranih investitorjev.
3. Posebne strokovne podlage za zazidalni načrt
V skladu z ZUNDPP in s podzakonskim navodilom o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorsko izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85) se za izdelavo osnutka ZN pripravijo potrebne posebne strokovne podlage. V okviru posebnih strokovnih podlag se pripravi idejna zasnova pozidave v dveh variantah. Pri pripravi variantnih rešitev bo potrebno proučiti ali je v območju možno zagotoviti tudi površine za trgovsko dejavnost, ki je združljiva s proizvodnjo in proizvodno obrtjo.
4. Organi in organizacije, ki morajo podati predhodne pogoje in mnenja za pripravo osnutka zazidalnega načrta ter soglasja k dopolnjenem osnutku zazidalnega načrta:
1. Ministrstvo za okolje in prostor, Urad RS za varstvo narave, izpostava Novo mesto, Novi trg 6, Novo mesto,
2. Ministrstvo za promet in zveze, direkcija RS za ceste, Sektor za upravljanje, vzdrževanje in varstvo cest, izpostava Novo mesto, Ljubljanska c. 47, Novo mesto,
3. Elektro Ljubljana, PE Novo mesto, Ljubljanska 7, Novo mesto,
4. JP Komunala Trebnje, Goliev trg 9, Trebnje,
5. Občina Trebnje, Oddelek za okolje in prostor, Goliev trg 5, Trebnje,
6. Telekom Slovenije, PE Novo mesto, Novi trg 2, Novo mesto,
7. Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat RS, izpostava Novo mesto, Kočevarjeva ulica 1, Novo mesto,
8. Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Enota Novo mesto, Seidlova cesta 1, Novo mesto.
Kolikor se v postopku priprave posebnih strokovnih podlag za zazidalni načrt ugotovi, da je potrebno pridobiti predhodna mnenja in pogoje ter soglasja tudi drugih organov, ki niso našteti v prejšnjem odstavku, se le-ta pridobe v postopku.
Pred pričetkom priprave ZN morajo organi in organizacije iz te točke na zahtevo izdelovalca ZN podati v zvezi s predvidenimi prostorskimi ureditvami usmeritve, zahteve in omejitve (pogoje), ki jih izdelovalec upošteva pri pripravi osnutka ZN. Organi in organizacije morajo v skladu s 35. členom ZUNDPP podati svoje pogoje in soglasja v 30 dneh od zahteve. V fazi priprave predloga ZN s soglasjem na dopolnjeni osnutek ZN potrdijo upoštevanje predhodnih pogojev in usmeritev. Če v predpisanem roku ne podajo pogojev in soglasij, se šteje, da jih nimajo oziroma, da z rešitvami v ZN soglašajo.
5. Vsebina zazidalnega načrta
Zazidalni načrt se pripravi kot smiselni izvleček sestavin iz 28., 29. in 30. člena ZUNDPP:
Osnutek
a) tekstualni del
– obrazložitev prostorskih pogojev za realizacijo planskih odločitev,
– opis območja urejanja in obodne meje,
– opis prostorskih rešitev po posameznih področjih,
– rešitve in pogoji v zvezi z infrastrukturnimi objekti in napravami,
– rešitve in pogoji v zvezi z varovanjem okolja,
– ukrepi za varovanje delovnega in bivalnega okolja,
– zasnova ureditve zelenih in prometnih površin,
– rešitve v zvezi z zaščito pred naravnimi in drugimi nesrečami,
– seznam parcel, ki se nahajajo znotraj meje obravnavanega območja in lastnikov zemljišč,
– etape izvajanja zazidalnega načrta,
– prostorski pogoji za realizacijo planskih odločitev,
– pogoji pristojnih organov in organizacij,
– osnutek odloka;
b) grafični del
– prikazi iz prostorskih sestavin občinskega dolgoročnega in družbenega plana za obravnavano območje,
– topografska karta s prikazom območja urejanja z ZN v širšem merilu 1:5000,
– katastrski načrt z mejo območja urejanja 1:1000,
– geodetski topografski načrt z mejo območja urejanja 1:500,
– zazidalna situacija območja 1:500,
– funkcionalne in oblikovalske rešitve objektov in naprav 1:500,
– ureditve po posameznih področjih 1:500,
– idejne rešitve komunalnih in energetskih ureditev in ureditev s področja prometa in zvez ter drugih objektov in naprav s področja gospodarjenja javnih služb, 1:500,
– idejne rešitve prestavitev, rušitev in prilagoditev obstoječih objektov in naprav 1:500,
– karakteristični prečni profili in normalni vzdolžni profil internih cest.
Dopolnjeni osnutek in predlog ZN
Po sprejetju stališč do pripomb se v skladu s pripombami izdela dopolnjeni osnutek ZN na katerega se pridobe soglasja soglasodajalcev. Dopolnjeni osnutek oziroma predlog ZN mora vsebovati še tehnične elemente za zakoličenje objektov in gradbenih parcel ter pogoje za določitev funkcionalnih zemljišč k objektom. Ustrezno tekstualnemu delu se dopolni tudi grafični del.
Odlok o zazidalnem načrtu
Besedilo odloka se pripravi v skladu s 44. členom navodila o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorsko izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85).
3. člen
Terminski plan in postopek izdelave ter sprejemanja ZN
Terminski plan
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posebne strokovne podlage za ZN z
idejno zasnovo v 2 variantah in pridobitev
predhodnih pogojev 10 tednov po sprejetju programa priprave za ZN
Osnutek ZN 4 tedne po potrditvi variante idejne zasnove s strani
občine
Stališča do pripomb 3 tedne po prejemu pripomb iz JR
Dopolnjeni osnutek 3 tedne po potrditvi stališč do pripomb
Predlog ZN 3 tedne po prejemu vseh soglasij
Končno gradivo 3 tedne po sprejetju ZN na občinskem svetu
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Postopek izdelave ZN
S pripravo posebnih strokovnih podlag za zazidalni načrt se prične po sprejetju programa priprave.
Osnutek ZN se izdela na podlagi posebnih strokovnih podlag, izbrane variante idejne zasnove, predhodnih pogojev in programske zasnove.
Ko občinska strokovna služba pristojna za prostor ugotovi, da osnutek ZN vsebuje vse sestavine predpisane s programom priprave, predlaga županu, da se osnutek javno razgrne.
Župan Občine Trebnje sprejme sklep o enomesečni javni razgrnitvi osnutka ZN v roku 8 dni po prejemu gradiva iz prejšnje alinee; sklep o javni razgrnitvi se objavi v Uradnem listu RS.
Javna razgrnitev se izvede na sedežu Občine Trebnje za 30 dni od dneva objave sklepa o javni razgrnitvi iz prejšnje alinee.
V času javne razgrnitve se organizira javna obravnava.
Občani, organi in organizacije, krajevna skupnost, občinski svet ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko podajo pripombe v času trajanja javne razgrnitve osnutka ZN.
Župan zavzame stališča do pripomb in predlogov na osnutek.
Na podlagi sprejetih stališč do pripomb izdelovalec pripravi dopolnjeni osnutek in pridobi soglasja soglasodajalcev, ki so bili določeni v programu priprave.
Po prejetju soglasij na dopolnjeni osnutek izdelovalec pripravi predlog dokumenta.
Župan Občine Trebnje posreduje predlog ZN občinskemu svetu v obravnavo in mu predlaga sprejem ZN z odlokom.
Odlok se objavi v Uradnem listu RS.
4. člen
Organizacija priprave zazidalnega načrta
Naročnik zazidalnega načrta je: Občina Trebnje.
Izdelovalec zazidalnega načrta, ki je bil izbran na podlagi zbiranja ponudb: Topos d.o.o.
Koordinator pri izdelavi naloge je občinska strokovna služba.
Sredstva za geodetska dela in izdelavo prostorsko izvedbenega akta se zagotavljajo v proračunu Občine Trebnje.
5. člen
Začetek veljavnosti
Program priprave se objavi v Uradnem listu RS in začne veljati z dnem sprejema na Občinskem svetu občine Trebnje.
Št. 350-05-036/99
Trebnje, dne 20. decembra 2000.
Župan
Občine Trebnje
Ciril Metod Pungartnik l. r.