Na podlagi 3. člena zakona o financiranju občin (Uradni list RS, št. 80/94 in 56/98), 20. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98 in 74/98), zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 79/99) in 17. člena statuta Občine Medvode (Uradni list RS, št. 34/95, 47/95 in 82/98) je Občinski svet občine Medvode na 18. seji dne 30. 1. 2001 sprejel
O D L O K
o proračunu Občine Medvode za leto 2001
1. člen
S tem odlokom se ureja način izvrševanja proračuna Občine Medvode za leto 2001 (v nadaljnjem besedilu: proračun) in upravljanje s prihodki in odhodki proračuna, ter s premoženjem in dolgovi.
2. člen
Z občinskim proračunom se zagotavljajo sredstva za financiranje nalog, ki jih v skladu z ustavo in zakonom upravlja Občina Medvode.
3. člen
Proračun sestavlja Splošni del (Bilanca prihodkov in odhodkov, Račun financiranja ter Račun finančnih terjatev in naložb) in Posebni del s tabelami, ki so sestavni del tega odloka.
V bilanci prihodkov in odhodkov so na strani prihodkov izkazani načrtovani davčni prihodki, nedavčni prihodki, kapitalski prihodki in transferni prihodki občine. Na strani odhodkov so izkazani planirani tekoči odhodki, tekoči transferi, investicijski odhodki in investicijski transferi.
V računu finančnih terjatev in naložb so planirana vračila danih posojil in dana posojila.
V računu financiranja se izkazuje odplačevanje dolgov in zadolževanje občine, ki je povezano s financiranjem salda bilance prihodkov in odhodkov.
Bilanca prihodkov in odhodkov obsega planirane prihodke v višini 1.375,200.000 tolarjev in odhodke v višini 1.522,200.000 tolarjev. Primanjkljaj plana prihodkov in odhodkov znaša 147,000.000 tolarjev. Račun financiranja zajema stanje sredstev na računih ob koncu preteklega leta v višini 147,000.000 tolarjev.
4. člen
Prejemki proračuna se pobirajo in vplačujejo v proračun v skladu z zakoni in drugimi predpisi ne glede na obseg, ki je v proračunu določen za posamezno vrsto prejemkov proračuna.
5. člen
Od skupno doseženih letnih prejemkov proračuna se izloči 0,5% v proračunsko rezervo, ki deluje kot proračunski sklad.
6. člen
Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan Občine Medvode. Odredbodajalec proračuna je župan oziroma od njega pooblaščena oseba.
7. člen
Sredstva proračuna se med letom zagotavljajo neposrednim in posrednim uporabnikom proračuna ter prejemnikom proračunskih sredstev (v nadaljnjem besedilu: uporabniki).
Uporabniki proračunskih sredstev morajo organizirati izvrševanje del in nalog iz svojega področja v mejah sredstev odobrenih s proračunom.
Sredstva se smejo uporabljati za namene, ki so določeni s proračunom. Sredstva se med letom dodeljujejo praviloma kot mesečne dotacije. Pri tem se upošteva zapadlost uporabnikovih obveznosti in likvidnostno stanje proračuna.
8. člen
Uporabniki so dolžni Oddelku za proračun in finance Občinske uprave občine Medvode predložiti finančne načrte za leto 2001 s primerjalnimi podatki preteklega leta v 30 dneh po sprejemu tega odloka.
Uporabniki so dolžni predložiti ovrednotene programe dela za leto 2002 do 31. oktobra 2001.
9. člen
Prihodki, ki jih neposredni uporabniki ustvarijo s svojo dejavnostjo, so prihodek proračuna občine.
Sredstva za kritje stroškov v zvezi z dejavnostjo iz prejšnjega odstavka se zagotavljajo v proračunu.
10. člen
Če se med letom znatno spremeni delovno področje, pristojnosti oziroma naloge uporabnika, se sorazmerno poveča ali zmanjša obseg sredstev za delovanje uporabnika.
O povečanju ali zmanjšanju obsega sredstev, do višine 0,5% vseh prihodkov, iz prejšnjega odstavka odloča župan in o tem obvesti občinski svet.
O povečanju ali zmanjšanju obsega sredstev, ki so večji od višine 0,5% vseh prihodkov, iz prvega odstavka odloča občinski svet na predlog župana.
11. člen
Med odhodki proračuna se izkazuje tudi splošna proračunska rezervacija.
Sredstva splošne proračunske rezervacije se uporabljajo za nepredvidene namene, za katere v proračunu niso zagotovljena sredstva ali za namene, za katere se med letom izkaže, da niso zagotovljena sredstva v zadostnem obsegu, ker jih v proračunu ni bilo mogoče načrtovati.
O uporabi sredstev splošne proračunske rezervacije odloča župan.
12. člen
Uporabnikom se za delovanje zagotavljajo sredstva za plače in prispevke, za plačilo blaga in storitev in za investicijske izdatke.
Sredstva za plače delavcev in funkcionarjev občinske uprave se zagotavljajo mesečno, glede na zasedeno število delavcev in funkcionarjev v sistemizaciji delovnih mest, koeficiente za določanje plač za posamezne skupine delovnih mest oziroma funkcij, osnovo za obračun plač, dodatke za delovno dobo in druge dodatke ter uspešnost oziroma dodatno obremenjenost.
Sredstva za izdatke za blago in storitve in druge odhodke ter investicijske izdatke občinske uprave in izvajalskih organizacij se določijo v okviru potreb in možnosti občinskega proračuna.
13. člen
Sredstva proračuna se uporabnikom med letom praviloma dodeljujejo kot mesečne akontacije, in sicer v obliki dvanajstine.
Pri tem je potrebno upoštevati zapadlost uporabnikovih obveznosti in likvidnostni položaj proračuna.
V primeru, da zaradi neenakomernega priliva prihodkov pride do likvidnostnih težav, se sredstva prioritetno zagotavljajo za zakonsko določene naloge, ki so opredeljene v tekočem delu posebnega dela proračuna in za minimalni obseg nalog, ki še omogoča delovanje uporabnikov.
14. člen
Uporabniki proračuna morajo pri prevzemanju obveznosti s pogodbami dogovarjati roke plačil, ki so najmanj 30 in največ 90 dni od dneva izstavitve računa.
Za poravnavo obveznosti iz naslova investicij in investicijskega vzdrževanja, ki jih uporabnik prevzema in plačuje po posameznih situacijah, mora uporabnik dogovoriti najmanj 60-dnevni rok plačila.
Za poravnavo vseh ostalih obveznosti morajo uporabniki dogovoriti najmanj 30-dnevni rok plačila, razen če ni drugače urejeno s posebnim predpisom. Če je na izstavljenem računu zapisan krajši rok plačila kot je dogovorjen s pogodbo, ga uporabnik poravna v roku, ki je določen s pogodbo.
Dogovarjanje predplačil je možno na podlagi predhodnega soglasja župana oziroma oddelka za proračun in finance in ob primernem zavarovanju predplačila.
Uporabniki proračuna so dolžni nabavo opreme, investicijska dela, vzdrževalna dela in storitve oddajati s pogodbo in v skladu s predpisi, ki veljajo z zakonom o javnih naročilih.
15. člen
Oddelek za proračun in finance je po pooblastilu župana pristojen, da:
– izvaja finančno poslovanje,
– odloča o začasni uporabi tekočih likvidnostnih sredstev zaradi ohranitve njihove realne vrednosti,
– usklajuje dinamiko proračunske porabe s posameznimi nosilci nalog v mejah planirane porabe,
– nadzoruje porabo sredstev pri proračunskih uporabnikih in o nepravilnostih obvešča župana, ter mu predlaga ustrezne ukrepe.
16. člen
Premoženje občine sestavljajo nepremične in premične stvari v lasti občine, denarna sredstva in pravice.
S premoženjem Občine Medvode gospodari župan.
Odločitev o odsvojitvi delov premoženja Občine Medvode sprejme občinski svet v skladu z zakonom.
Vrednost premoženja izkazuje Občina Medvode v premoženjski bilanci v skladu z zakonom in statutom.
17. člen
Poraba sredstev iz začasnega financiranja je sestavni del proračuna.
18. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS, uporablja se od 1. januarja 2001 dalje.
Št. 403-4/01
Medvode, dne 30. januarja 2001.
Župan
Občine Medvode
Stanislav Žagar l. r.