Uradni list

Številka 19
Uradni list RS, št. 19/2001 z dne 16. 3. 2001
Uradni list

Uradni list RS, št. 19/2001 z dne 16. 3. 2001

Kazalo

1070. Pravilnik o merilih za sofinanciranje izvajanja letnega programa športa na državni ravni, stran 1799.

Na podlagi 9. in v skladu s 7. členom zakona o športu (Uradni list RS, št. 22/98) ter v skladu z nacionalnim programom športa v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 24/00) izdaja ministrica za šolstvo, znanost in šport
P R A V I L N I K
o merilih za sofinanciranje izvajanja letnega programa športa na državni ravni
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina)
Pravilnik o merilih za sofinanciranje izvajanja letnega programa športa na državni ravni (v nadaljnjem besedilu: pravilnik) vsebuje merila za razvrstitev športnih panog v skupine glede na vsebino, merila za razvrstitev športnih panog glede na razširjenost in uspešnost, programe, ki so v javnem interesu in njihov obseg ter višino sofinanciranja izbranih programov, ki so v javnem interesu.
2. člen
(postopek)
Izvajalce letnega programa športa se izbere v skladu s tem pravilnikom, javnim razpisom in odredbo o načinu in postopku sofinanciranja izvajalcev letnega programa športa (Uradni list RS, št. 95/99).
3. člen
(vsebine, razvojne in strokovne naloge)
Merila za sofinanciranje izvajalcev in njihovih programov po tem pravilniku so opredeljena po naslednjih:
1. vsebinah:
– interesna športna vzgoja otrok, mladine in študentov,
– vrhunski šport, športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport,
– športna rekreacija,
– šport invalidov;
2. razvojnih in strokovnih nalogah v športu:
– izobraževanje, usposabljanje in spopolnjevanje strokovnih kadrov,
– založniška dejavnost,
– propagandna dejavnost v športu,
– znanstveno in razvojno-raziskovalna dejavnost, meritve, analize in svetovanja,
– preprečevanje uporabe nedovoljenih poživil in postopkov,
– informiranje o športu v medijih,
– informatika v športu,
– eksperimentalni programi v športu,
– delovanje zvez in zavodov, ki opravljajo strokovne in razvojne naloge v športu,
– mednarodna dejavnost v športu,
– gradnja javnih športnih objektov.
4. člen
(načini določanja višine sofinanciranja)
Višina sofinanciranja posameznih vsebin ter strokovnih in razvojnih nalog se opredeli v točkah, v deležu sofinanciranja oziroma kot izhaja iz posameznih določb tega pravilnika.
5. člen
(vrednost točke)
Po sprejemu proračuna za tekoče leto določi ministrstvo, pristojno za šport (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo) vrednost točke za posamezne vsebine in naloge iz 3. člena tega pravilnika.
II. VSEBINE
1. Interesna športna vzgoja otrok, mladine in študentov
6. člen
(predmet sofinanciranja)
Na področju interesne športne vzgoje otrok, mladine in študentov se iz državnega proračuna sofinancira delovanje nacionalnih športnih zvez za področje interesne športne vzgoje otrok, mladine in študentov ter programe, opredeljene v nacionalnem programu športa.
Na področju interesne športne vzgoje otrok, mladine in študentov se iz državnega proračuna skladno z nacionalnim programom športa sofinancira naslednje programe:
1. športni program »Zlati sonček«,
2. športni program »Krpan«,
3. »Šolska športna tekmovanja«,
4. »Naučimo se plavati«,
5. »Športni oddelki v osnovni šoli«,
6. interesna športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi potrebami,
7. priprave na univerziado in udeležba na njej,
8. drugi programi.
Programi pod točkami od 1 do 6 iz prejšnjega odstavka so naročeni programi in jih izvaja Zavod za šport Slovenije. Naročeni programi so projekti na državni ravni, ki so del nacionalnega programa športa. Država sofinancira do 80 odstotkov vrednosti naročenih programov, druga sredstva mora pridobiti izvajalec sam.
Programi pod točkama 7 in 8 iz drugega odstavka tega člena potekajo na državni ravni, zanje lahko kandidirajo različni izvajalci na področju interesne športne vzgoje otrok, mladine in študentov. Država sofinancira do 50 odstotkov vrednosti teh programov, preostala sredstva mora izvajalec pridobiti iz drugih virov. Vsebina drugih programov je vsako leto opredeljena z javnim razpisom.
1.1 Delovanje nacionalnih športnih zvez za področje interesne športne vzgoje otrok, mladine in študentov
7. člen
(delovanje)
Sofinancira se delovanje nacionalnih športnih zvez za področje interesne športne vzgoje otrok, mladine in študentov glede na število vključenih članov. Sofinancira se delovanje zveze, v katere je včlanjenih najmanj 20 društev, ki izvajajo interesne programe športa otrok, mladine in študentov na državni ravni, ali najmanj 10.000 članov, ki so vključeni v omenjene programe. Za vsakega člana, vključenega v programe, se prizna 0,1 točke.
1.2 Sofinanciranje naročenih programov, ki so del nacionalnega programa športa
8. člen
(»Zlati sonček«)
Vrednost programa na otroka je 0,4 točke. Sofinancira se gradivo, ki je del programa in ga dobi vsak otrok, dodatno propagandno gradivo za izvajalce, pripomočke za izpeljavo programa, organizacijo propagandnih dejavnosti, publikacije in materialne stroške za izpeljavo projekta po merilih Odbora za prenovo športne značke v vrtcih.
9. člen
(»Krpan«)
Vrednost programa na otroka je 0,9 točke. Sofinancira se gradivo, ki je del programa in ga dobi vsak otrok brezplačno, dodatno propagandno gradivo za izvajalce, pripomočke za izpeljavo programa, organizacijo propagandnih dejavnosti, publikacije in materialne stroške za izpeljavo projekta po merilih Odbora za prenovo športne značke.
10. člen
(»Šolska športna tekmovanja«)
Vrednost programa na otroka je 0,65 točke. Sofinancira se izpeljava osnovnošolskih in srednješolskih tekmovanj, mednarodna šolska športna tekmovanja, promocijsko gradivo in dejavnosti ter materialne stroške po merilih Odbora za šolska športna tekmovanja.
11. člen
(»Naučimo se plavati«)
Vrednost programa na otroka, vključenega v preverjanje plavanja, je 0,65 točke, vrednost programa na otroka, mladostnika ali študenta, vključenega v plavalne tečaje za neplavalce, pa 8 točk. Sofinancira se: preverjanje znanja plavanja v 5. in 7. razredu osemletke oziroma v 6. in 8. razredu devetletke, plavalne tečaje za neplavalce od 5. do 8. razreda osemletke oziroma od 6. do 9. razreda devetletke, v srednji šoli in visokem šolstvu, priprava sklepnega poročila, organizacijo posvetov in materialne stroške.
12. člen
(»Športni oddelki«)
Vrednost programa na športni oddelek v osnovni šoli je 50 točk. Sofinancira se tehnološko posodobitev.
13. člen
(interesna športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi potrebami)
Vrednost programa na otroka je 0,55 točke. Skladno z nacionalnim programom se sofinancira zaključna tekmovanja šol s prilagojenim programom po merilih Odbora za šolska športna tekmovanja.
1.3 Sofinanciranje programov, za katere lahko kandidirajo različni izvajalci na področju interesne športne vzgoje otrok, mladine in študentov ter potekajo na državni ravni
14. člen
(univerziada)
Za evidentirane kandidate se v zadnjem letu pred univerziado sofinancira 7 dni realiziranih priprav po 5 točk na dan in udeležba na univerziadi za tiste študente, ki se uvrstijo do 12. mesta, v višini do 50 odstotkov sredstev.
15. člen
(drugi programi)
Država sofinancira do 50 odstotkov vrednosti programov, preostala sredstva mora izvajalec pridobiti iz drugih virov. Programi se ovrednotijo na podlagi kakovosti, števila vključenih otrok, mladine in študentov ter strokovnosti kadra.
Sofinancira se pripravo programa, propagandno gradivo in delo pedagoškega kadra.
2. Vrhunski šport, športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport
2.1 Splošna določila
16. člen
(predmet sofinanciranja)
S sredstvi za športne dejavnosti vrhunskega športa ter športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport, se sofinancira:
1. delovanje nacionalnih panožnih športnih zvez,
2. dejavnosti vrhunskega športa ter dejavnosti športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport – programi reprezentanc,
3. nagrade za olimpijske medalje,
4. štipendije,
5. pravice iz 39. člena zakona o športu (Uradni list RS, št. 22/98),
6. nadstandardno zdravstveno zavarovanje,
7. delovanje panožnih športnih šol,
8. športne oddelke v gimnazijah.
Za sofinanciranje dejavnosti 2. točke prejšnjega odstavka lahko kandidirajo samo izvajalci, ki so nosilci teh dejavnosti.
Za sofinanciranje dejavnosti 3., 4. in 6. točke prvega odstavka tega člena lahko kandidirajo Olimpijski komite Slovenije – združenje športnih zvez (v nadaljnjem besedilu: OKS), nacionalne panožne športne zveze in športniki, ki izpolnjujejo pogoje tega pravilnika. Za sofinanciranje dejavnosti 5. točke prvega odstavka tega člena lahko kandidirajo vrhunski športniki.
Za sofinanciranje dejavnost 7. točke prvega odstavka tega člena lahko kandidirajo nacionalne panožne športne zveze, športna društva, šole, podjetja, zasebniki, zasebni športni delavci in druge organizacije, registrirane za opravljanje dejavnosti v športu.
Za sofinanciranje dejavnost 8. točke prvega odstavka tega člena lahko kandidirajo gimnazije, ki zagotovijo ustrezne prostorske in kadrovske zahteve, in ki s sklepom ministra, pristojnega za šolstvo, organizirajo delo v športnih oddelkih.
17. člen
(omejitve)
Delež sredstev za športne dejavnosti, opredeljene v 1. in 2. točki prvega odstavka prejšnjega člena, ki jih izvajalec prejme iz proračuna, lahko predstavlja največ 70% vrednosti dejavnosti.
V enem letu se proračunska sredstva, ki jih posamezna nacionalna panožna športna zveza prejme na podlagi 1. in 2. točke prvega odstavka prejšnjega člena, ne smejo povečati za več kot 20% ali zmanjšati za več kot 10%.
18. člen
(metodologija)
Vrednotenje dejavnosti iz 1., 2. in 3. točke prvega odstavka 16. člena tega pravilnika se opravi na podlagi točkovnega sistema.
Nacionalne panožne športne zveze se razvrsti v tri skupine in v pet razredov na podlagi razširjenosti in uspešnosti. Športne panoge se razvrsti v pet razredov na podlagi uspešnosti. Vrednost točke se določi po sprejemu proračuna.
2.2 Delovanje nacionalnih panožnih športnih zvez
2.2.1 Razvrstitev nacionalnih panožnih športnih zvez v skupine
19. člen
(skupine)
V skupini A so individualne športne panoge z disciplinami, v katerih lahko posameznik osvoji naslov državnega prvaka.
V skupini B so kolektivne športne panoge s športnimi igrami, v katerih lahko ekipa osvoji naslov državnega prvaka.
V skupini C so miselne športne igre. To so bridge, go in šah.
2.2.2 Razvrstitev nacionalnih panožnih športnih zvez znotraj skupin v pet razredov na podlagi kazalcev razširjenosti in uspešnosti
20. člen
(kazalci)
Kazalec razširjenosti je opredeljen s številom športnikov, ki tekmujejo v uradnih tekmovalnih sistemih nacionalne panožne športne zveze za naslov državnega prvaka. Upoštevajo se podatki z dne 31.12. preteklega leta.
Kazalec mednarodne razširjenosti opredeljuje število držav, članic svetovne športne zveze. Upoštevajo se podatki z dne 31.12. preteklega leta.
Kazalec uspešnosti je opredeljen s številom vseh kategoriziranih športnikov nacionalne panožne športne zveze po veljavni kategorizaciji OKS. Za šah velja kategorizacija supervelemojstrski, velemojstrski in mednarodni razred.
21. člen
(kazalec razširjenosti in mednarodne razširjenosti)
Vsota vrednosti kazalcev v skupini se deli s številom nacionalnih panožnih športnih zvez v skupini. Dvakratna vrednost izračunanega povprečja predstavlja sto odstotkov, ki so podlaga za izračun mej razredov. Nacionalni panožni športni zvezi se na podlagi uvrstitve v razred sofinancira delovanje zveze v vrednosti točk iz preglednice.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Razred              Meja                    Št. reg. športnikov                                Št. držav članic SŠZ
zveze            razreda                      (razširjenost)                                  (mednarodna razširjenost)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                           Skupini A in B                    Skupina C            Skupini A in B                  Skupina C
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1.            81% in več        2000 točk                    1000 točk                 1000 točk                   500 točk
2.                61–81%        1500 točk                     750 točk                  750 točk                   300 točk
3.                41–61%        1000 točk                     500 točk                  500 točk                   150 točk
4.                21–41%         500 točk                     250 točk                  250 točk                          –
5.                do 21%                –                            –                         –                          –
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
22. člen
(kazalec uspešnosti)
Vsota vrednosti kazalcev v skupini se deli s številom nacionalnih panožnih športnih zvez v skupini. Dvakratna vrednost izračunanega povprečja predstavlja sto odstotkov, ki so podlaga za izračun mej razredov. Nacionalni panožni športni zvezi se na podlagi uvrstitve v razred sofinancira delovanje zveze v vrednosti točk iz preglednice.
Razred             Meja razreda                  Št. kategoriziranih šp.
zveze
                                   Skupini A in B                       Skupina C
1.                   81% in več         3000 točk                       1000 točk
2.                       61–81%         2000 točk                        750 točk
3.                       31–61%         1000 točk                        500 točk
4.                       21–31%          500 točk                        250 točk
5.                       do 21%                 –                               –
23. člen
(razvrstitev nacionalnih panožnih športnih zvez v razrede)
Nacionalne panožne športne zveze se razvrsti v razrede po posameznih kazalcih in ovrednoti s točkami iz naslednje preglednice. Seštevek točk pomeni razred, v katerega je uvrščena nacionalna panožna športna zveza.
-----------------------------------------------------------------------------
Razred       Razširjenost    Medn. razš. št.       Uspešnost št.       Skupaj
zveze            št. točk           št. točk            št.točk      št. točk
-----------------------------------------------------------------------------
1.                      5                  5                 10         17–20
2.                      4                  4                  8         13–16
3.                      3                  3                  6          9–12
4.                      2                  2                  4           5–8
5.                      1                  1                  2           1–4
-----------------------------------------------------------------------------
24. člen
(dodatna merila)
Če nobena športna panoga posamezne nacionalne panožne športne zveze ni uvrščena v redni program olimpijskih iger (v nadaljnjem besedilu: OI), je lahko ta nacionalna panožna športna zveza razvrščena najvišje v tretji razred.
Minister, pristojen za šport, lahko spremeni razvrstitev posamezne nacionalne panožne športne zveze za največ dva razreda po predhodnem mnenju Strokovnega sveta Republike Slovenije za šport.
25. člen
(olimpijski športi)
Nacionalni panožni športni zvezi, katere športna panoga je na rednem sporedu OI, pripada 100 točk.
2.3 Dejavnosti vrhunskega športa ter dejavnosti športne vzgoje otrok in mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport – programi reprezentanc
26. člen
(priprave za olimpijske in sredozemske igre)
V vrednosti 8 točk na dan se zadnji dve leti pred OI sofinancira 30 dni priprav za evidentne kandidate za OI in v zadnjem letu pred sredozemskimi igrami (v nadaljnjem besedilu: SI) 7 dni priprav za evidentne kandidate za SI, ki jih na predlog OKS potrdi ministrstvo.
2.3.1 Razvrstitev športnih panog znotraj skupin v pet razredov na podlagi uspešnosti
27. člen
(razvrstitev športnih panog v razrede)
Športne panoge se razdeli v pet razredov na podlagi uspešnosti. Kazalec uspešnosti je opredeljen s številom športnikov svetovnega, mednarodnega in perspektivnega razreda po veljavni kategorizaciji OKS. Za šah velja kategorizacija supervelemojstrski, velemojstrski in mednarodni razred.
Vsota vrednosti kazalca uspešnosti v skupini se deli s številom športnih panog v skupini. Dvakratna vrednost izračunanega povprečja predstavlja sto odstotkov, ki so podlaga za izračun mej razredov.
---------------------------------
Razred zveze         Meja razreda
---------------------------------
1.                     81% in več
2.                         61–81%
3.                         31–61%
4.                         21–31%
5.                         do 21%
---------------------------------
Minister, pristojen za šport, lahko spremeni razvrstitev posamezne športne panoge za največ dva razreda po predhodnem mnenju Strokovnega sveta Republike Slovenije za šport.
28. člen
(priprave na evropska, svetovna prvenstva)
Nacionalni panožni športni zvezi se na podlagi uvrstitve športne panoge v razrede ovrednoti priprave za nastop na evropskem in svetovnem prvenstvu s številom točk iz naslednjih preglednic:
– v individualnih športih za vsako reprezentanco:
----------------------------------------------------------------
Razred          A članska       Mladinska                 Mlajša
panoge              točke           točke                  točke
----------------------------------------------------------------
1.                   4000            2000                   1000
2.                   3000            1200                    600
3.                   2000             600                    200
----------------------------------------------------------------
– v kolektivnih športih s športnimi igrami za vsako reprezentanco:
----------------------------------------------------------------
Razred          A članska       Mladinska                 Mlajša
panoge              točke           točke                  točke
----------------------------------------------------------------
1.                   6000            4000                   2000
2.                   5000            2000                   1000
3.                   4000            1000                    500
----------------------------------------------------------------
2.3.2 Sofinanciranje programov nacionalnih panožnih športnih zvez na podlagi števila kategoriziranih športnikov in sofinanciranje dela trenerjev
29. člen
(kategorizirani športniki)
Nacionalna panožna športna zveza je upravičena do sredstev za program na podlagi števila kategoriziranih športnikov, in sicer:
– v individualnih športih:
----------------------------------------------------------------
Kategorizacija                                          Št. točk
----------------------------------------------------------------
športnik svetovnega razreda                                 1000
športnik mednarodnega razreda                                500
športnik perspektivnega razreda                              300
----------------------------------------------------------------
– v kolektivnih športih s športnimi igrami:
----------------------------------------------------------------
Kategorizacija                                          Št. točk
----------------------------------------------------------------
športnik svetovnega razreda                                   90
športnik mednarodnega razreda                                 45
športnik perspektivnega razreda                               30
----------------------------------------------------------------
– v miselnih športih:
----------------------------------------------------------------
Kategorizacija                                          Št. točk
----------------------------------------------------------------
supervelemojstrski razred                                     90
velemojstrski razred                                          45
mednarodni razred                                             30
----------------------------------------------------------------
30. člen
(delo trenerjev)
Nacionalna panožna športna zveza, ki ima športne panoge na rednem sporedu OI, je upravičena do sredstev za delo trenerjev glede na razvrstitev športne panoge v razrede, in sicer:
– v individualnih športnih panogah:
--------------------------------------------------------------------------
Razred               Merilo                                       Št. točk
panoge
--------------------------------------------------------------------------
1.                   za vsako člansko A reprezentanco                 2500
2.                   za vsako člansko A reprezentanco                 2100
3.                   za vse članske A reprezentance                   2100
--------------------------------------------------------------------------
– v kolektivnih športnih panogah s športnimi igrami:
--------------------------------------------------------------------------
Razred               Merilo                                       Št. točk
panoge
--------------------------------------------------------------------------
1.–3.                za vsako člansko A reprezentanco                 2500
--------------------------------------------------------------------------
– v miselnih športnih panogah:
Razred               Merilo                                      Št. točk
panoge
1.–3.                za vse članske  A reprezentance                 2100
2.3.3 Dejavnosti vrhunskega športa – dosežki reprezentanc in klubov
31. člen
(vrednotenje dosežkov reprezentanc)
V kolektivnih športih s športnimi igrami se uvrstitev reprezentance na evropsko ali svetovno prvenstvo nacionalni panožni športni zvezi ovrednoti s številom točk iz naslednje preglednice:
------------------------------------------------------------------------
Razred                              Uvrstitev
------------------------------------------------------------------------
1.           NA EP – SP         MED 8         MED 4               FINALE
ČLANSKA            3000          2000          3000                 5000
MLADINSKA          2250          1500          2250                 3750
MLAJŠA             1500          1000          1500                 2500
------------------------------------------------------------------------
2. 
ČLANSKA            2250          1500          2250                 3750
MLADINSKA          1500           100          1500                 2250
MLAJŠA              750           500           750                 1250
------------------------------------------------------------------------
3.
ČLANSKA             900           600           900                 1500
MLADINSKA           750           500           750                 1250
MLAJŠA              300           200           300                  400
------------------------------------------------------------------------
V individualnih športih se osvojitev medalje na svetovnem prvenstvu, evropskem prvenstvu ali olimpijskih dnevih mladih (YOD) nacionalni panožni športni zvezi ovrednoti s številom točk iz naslednje preglednice:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Razred                    Svetovno prvenstvo                      Evropsko prvenstvo
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1          1. mesto       2. mesto          3. mesto         1. mesto          2. mesto             3. mesto
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Člani(-ce)     1000            800               600              800               600                  400 
mladinci(-ke)   600            500               350              500               400                  250
mlajši–YOD      300            200               150              200               150                  100
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
32. člen
(vrednotenje dosežkov klubov)
V kolektivnih športih s športnimi igrami se klube za uvrstitev v uradnih evropskih tekmovanjih za naslov evropskega klubskega prvaka v končni razvrstitvi nagradi s številom točk iz naslednje preglednice:
-----------------------------------------------------------------
Razred          Med 8           Med 4                      Finale
-----------------------------------------------------------------
1.               2000            3000                        4000
2.               1500            2250                        3000
3.               1000            1500                        2000
-----------------------------------------------------------------
33. člen
(izredni dosežki)
Za športne dosežke, ki so nad pričakovanji promovirali Republiko Slovenijo, zlasti z omogočanjem njene predstavitve na področju turizma in gospodarstva, lahko minister, pristojen za šport, predlaga vladi, da športnike, ki so jih dosegli, dodatno nagradi iz proračunske rezerve.
2.4 Olimpijske medalje
34. člen
(olimpijske medalje)
V individualnih športnih panogah se nosilcem olimpijskih medalj izplača nagrada, in sicer za 1. mesto 3000 točk, za 2. mesto 2000 točk in za 3. mesto 1000 točk.
Trenerju športnika-nosilca olimpijske medalje, ki ga določi nacionalna panožna športna zveza, se izplača nagrada v višini 20% vrednosti nagrade, ki pripada športniku.
V kolektivnih športih s športnimi igrami se ekipi, nosilki olimpijske medalje, izplača nagrada, in sicer za 1. mesto 15000 točk, za 2. mesto 10000 točk in za 3. mesto 5000 točk.
Trenerskemu teamu ekipe-nosilke olimpijske medalje, ki ga določi nacionalna panožna športna zveza, se glede na doseženo mesto izplača nagrada v enaki višini kot trenerju športnika v individualnih športih.
2.5 Štipendije
35. člen
(štipendije)
Mladim športnikom se sofinancira štipendije skladno s pravilnikom OKS o štipendiranju nadarjenih športnikov in športnic v Republiki Sloveniji in dogovorom med ministrstvom, Fundacijo za šport in OKS.
2.6 Pravice iz 39. člena zakona o športu
36. člen
(pravice iz 39. člena zakona o športu)
Vrhunskim športnikom se sofinancirajo pravice, ki izhajajo iz 39. člena zakona o športu skladno z veljavnimi predpisi in akti ministrstva.
2.7 Nadstandardno zdravstveno zavarovanje
37. člen
(nadstandardno zdravstveno zavarovanje)
Vrhunskim športnikom se glede na program OKS sofinancira nadstandardno zdravstveno zavarovanje, vendar ne več kot 30% vrednosti zavarovanja.
2.8 Delovanje panožnih športnih šol
38. člen
(vsebina sofinanciranja in pogoji)
Za financiranje bruto osebnega dohodka trenerjev v panožnih športnih šolah in sofinanciranje materialnih stroškov za njihovo spopolnjevanje lahko kandidirajo izvajalci iz četrtega odstavka 16. člena tega pravilnika, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
– trenerji morajo imeti višjo ali visoko strokovno izobrazbo športne smeri. Prednost imajo trenerji z opravljenim strokovnim izpitom s področja vzgoje in izobraževanja ali s področja športa.
– predložiti morajo ustrezen 4-letni program dela, ki ga mora utemeljiti nacionalna panožna športna zveza z vidika nacionalnega pomena,
– izvajalci morajo zadostiti prostorskim, kadrovskim in drugim zahtevam za strokovno izpeljavo programa,
– izvajalec mora pridobiti pozitivno mnenje nacionalne panožne športne zveze o programu, nosilcu in izvajalcu programa.
2.9 Športni oddelki v gimnazijah
39. člen
(športni oddelki v gimnazijah)
Sofinancira se športne oddelke na tistih gimnazijah, ki zagotovijo ustrezne prostorske in kadrovske zahteve, in ki s sklepom ministra, pristojnega za šolstvo, organizirajo delo v športnih oddelkih. Športni oddelki v gimnazijah so namenjeni perspektivnim mladim športnikom, ki redno trenirajo in tekmujejo ter dosegajo za svojo starost zelo dobre športne rezultate.
Sofinancira se nakup strokovne športne literature, nakup sodobne športne opreme in tehnologije, športna tekmovanja v okviru šolskih športnih tekmovanj, nezgodno zavarovanje športnih pedagogov in dijakov ter meritve gibalnih in funkcionalnih sposobnosti dijakov.
Sofinanciranje se ovrednoti, in sicer za prvi oddelek 650 točk, za drugi oddelek 550 točk, za tretji oddelek 450 točk in za vsak nadaljnji oddelek po 350 točk.
3. Športna rekreacija
40. člen
(predmet sofinanciranja)
Na področju športne rekreacije se iz državnega proračuna sofinancira:
– delovanje športnih zvez na državni ravni na področju športne rekreacije,
– projekte redne vadbe in projekte športnih zvez na državni ravni na področju športne rekreacije, ki imajo za cilj povečanje števila aktivnega članstva pri svojih članicah,
– projekte za spodbujanje športa za zdravje in
– velike športno-rekreativne prireditve.
3.1 Delovanje športnih zvez na državni ravni na področju športne rekreacije
41. člen
(upravičenci)
Na področju športne rekreacije se iz državnega proračuna sofinancira športne zveze na državni ravni, katerih člani – športna društva so neposredni in pretežni izvajalci programov športne rekreacije, v katere je včlanjenih najmanj 30 društev ali katerih člani – športna društva imajo najmanj 5.000 individualnih članov, ki se aktivno ukvarjajo s športno rekreacijo in imajo plačano letno članarino.
42. člen
(sofinanciranje delovanja)
Na področju športne rekreacije se delovanje športne zveze na državni ravni ovrednoti na podlagi števila individualnih članov (s plačano letno članarino) pri društvih, včlanjenih v zvezo. Upošteva se stanje na dan 31.12. preteklega leta. Vrednotenje se opravi na podlagi točkovnega sistema. Za vsakega individualnega člana se prizna 0,1 točke. Sofinancira se osebne dohodke zaposlenih in materialne stroške.
Pogoj za ovrednotenje delovanja športne zveze na državni ravni je tudi letni program dela zveze z načrtovanimi stroški in specifikacijo vseh virov financiranja, potrjen na skupščini ali na upravnem odboru zveze.
43. člen
(dodatna merila)
Če so delovanje in programi na področju športne rekreacije le eno od področij delovanja in programov športne zveze na državni ravni, se ocenita in sorazmerno zmanjšata število točk in delež sofinanciranja za izvedbo letnega načrta.
3.2 Projekti redne vadbe in projekti športnih zvez na državni ravni na področju športne rekreacije, ki imajo za cilj povečanje števila aktivnega članstva pri svojih članicah
44. člen
(vsebina in višina sofinanciranja)
Projekte redne vadbe in projekte športnih zvez na državni ravni na področju športne rekreacije, ki imajo za cilj povečanje števila aktivnega članstva pri svojih članicah, se sofinancira v višini 0,1 točke za udeleženca oziroma največ do višine 30% celotne vrednosti projekta.
45. člen
(merila za izbiro in vrednotenje sofinanciranih projektov)
Projekti redne vadbe in projekti športnih zvez na državni ravni na področju športne rekreacije, ki imajo za cilj povečanje števila aktivnega članstva pri svojih članicah, se ovrednotijo po naslednjih kazalcih:
– obseg projekta (izvajalci projekta in število v projekt vključenih prebivalcev),
– izvedljivost projekta,
– ekonomičnost projekta,
– strokovnost,
– dosedanji dosežki ponudnika.
Prednost pri izboru za sofinanciranje imajo projekti organizirane redne športne vadbe za ženske, matere z otroki (skupna vadba), starostnike in družine.
3.3 Projekti za spodbujanje športa za zdravje
46. člen
(pogoji)
Za sofinanciranje projektov za spodbujanje športa za zdravje lahko kandidirajo izvajalci, ki predložijo projekt, iz katerega morata biti razvidna vsebina in natančni finančni načrt.
Izvajalci morajo dokazati prostorske, kadrovske in tehnološke zmožnosti, ki omogočajo izvedbo projekta.
47. člen
(višina sofinanciranja)
Sredstva za projekte, ki jih namenja ministrstvo, lahko predstavljajo največ 30% vrednosti projekta.
3.4 Velike športno-rekreativne prireditve
48. člen
(vsebina in višina sofinanciranja)
Sofinancira se stroške organizacije velikih športno-rekreativnih prireditev. Sredstva, ki jih namenja ministrstvo, lahko predstavljajo do 20% stroškov organizacije velikih športno-rekreativnih prireditev.
4. Šport invalidov
49. člen
(vsebina)
Na področju športa invalidov se iz državnega proračuna sofinancirata vključevanje in sodelovanje v mednarodnih organizacijah in mednarodna tekmovanja.
III. RAZVOJNE IN STROKOVNE NALOGE V ŠPORTU
1. Izobraževanje, usposabljanje in spopolnjevanje strokovnih kadrov
50. člen
(vsebina sofinanciranja)
S sredstvi za izobraževanje, usposabljanje in spopolnjevanje strokovnih kadrov se sofinancirajo programi strokovnega usposabljanja in izobraževanja v športu, izbrani programi spopolnjevanja, pripravništvo in štipendije za izobraževanje strokovnih delavcev v športu.
51. člen
(pogoji)
Za sofinanciranje izobraževanja, usposabljanja in spopolnjevanja strokovnih kadrov lahko kandidirajo izvajalci, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
– so registrirani za to dejavnost,
– predložiti morajo program, iz katerega sta razvidna vsebina in natančni finančni načrt,
– dokazati morajo prostorske, kadrovske in tehnološke zmožnosti, ki omogočajo izvedbo programov,
– zagotovljenih morajo imeti najmanj 50% sredstev iz drugih virov,
– nosilci programov za strokovno usposabljanje in izobraževanje v športu morajo dokazati, da je programe usposabljanja in/ali izobraževanja sprejel oziroma potrdil Strokovni svet Republike Slovenije za šport.
52. člen
(delež sofinanciranja nacionalnim panožnim športnim zvezam)
Nacionalnim panožnim športnim zvezam se za usposabljanje in spopolnjevanje strokovnih kadrov zagotovi do 5% sredstev, ki predstavljajo finančni izračun za delovanje in program nacionalne panožne športne zveze.
53. člen
(pripravništvo)
Kandidati za sofinanciranje pripravništva morajo izpolnjevati pogoje določene v pravilniku o pripravništvu in strokovnih izpitih strokovnih delavcev v športu (Uradni list RS, št. 35/00).
54. člen
(štipendije za izobraževanje strokovnih kadrov v športu)
Kandidati za štipendije za izobraževanje strokovnih kadrov v športu lahko kandidirajo za štipendije za izobraževanje doma in v tujini v skladu s pravilnikom o štipendiranju za delovanje na področju športa (Uradni list RS, št. 51/00).
2. Založniška dejavnost s področja športa
55. člen
(vsebina sofinanciranja)
S sredstvi za založniško dejavnost se sofinancira strokovna in znanstvena založniška dejavnost, in sicer:
– strokovne knjige,
– strokovne in znanstvene revije oziroma dele revij s strokovno ali znanstveno tematiko,
– zbornike strokovnih in znanstvenih kongresov in posvetov,
– strokovna dela v drugih medijskih oblikah.
56. člen
(višina sofinanciranja)
Sredstva za založniško dejavnost, ki jih namenja ministrstvo, lahko predstavljajo največ 60% stroškov, za izdajanje revije Šport mladih pa največ 80% stroškov.
57. člen
(pogoji)
Za sofinanciranje založniške dejavnosti lahko pridobijo sredstva kandidati, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
– predložiti morajo vsebinski opis dela,
– predložiti morajo natančen finančni načrt,
– za sofinanciranje strokovnih in znanstvenih revij oziroma delov revij s strokovno ali znanstveno tematiko mora kandidat predložiti mnenje OKS ali Fakultete za šport oziroma pristojne nacionalne panožne športne zveze.
K prodajnim cenam sofinancirane strokovne literature daje soglasje strokovna služba ministrstva.
58. člen
(dodatna merila)
Prednost pri izboru programov založništva v športu imajo programi, ki izpolnjujejo pogoje in so ob enakih pogojih za uporabnike finančno ugodnejši.
3. Propagandna dejavnost v športu
59. člen
(vsebina sofinanciranja)
Sofinancira se naročene propagandne dejavnosti na državni ravni.
4. Znanstveno in razvojno-raziskovalna dejavnost, meritve, analize in svetovanja
60. člen
(vsebina sofinanciranja)
S sredstvi za znanstveno in razvojno-raziskovalno dejavnost, meritve, analize in svetovanja se sofinancirajo:
– meritve, analize in svetovanja,
– nakupi tehnologij,
– izbrani znanstveno-raziskovalni projekti.
61. člen
(pogoji)
Za sofinanciranje znanstvene in razvojno-raziskovalne dejavnosti, meritve, analize in svetovanja lahko kandidirajo izvajalci, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
– predložiti morajo projekt, iz katerega sta razvidna vsebina in natančen finančni načrt,
– za raziskovalno-dejavnost lahko kandidirajo le izvajalci, registrirani za raziskovalno dejavnost.
Za sofinanciranje nakupa tehnologij, potrebnih za spremljanje in razvoj treninga, meritve, analize in svetovanja morajo izvajalci programov dokazati prostorske, kadrovske in tehnološke zmožnosti, ki omogočajo izvedbo programov.
Za sofinanciranje izbranih znanstveno raziskovalnih projektov lahko kandidirajo izvajalci programov, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:
– so registrirani za raziskovalno dejavnost,
– znanstveno-raziskovalni projekti morajo biti aplikativni in/ali sofinancirani iz ciljnih raziskovalnih programov.
62. člen
(višina sofinanciranja)
Sredstva za znanstveno in razvojno-raziskovalno dejavnost, meritve, analize in svetovanja, ki jih namenja ministrstvo, lahko predstavljajo največ 75% vrednosti programa.
5. Preprečevanje uporabe nedovoljenih poživil in postopkov
63. člen
(vsebina sofinanciranja)
S sredstvi za preprečevanje uporabe nedovoljenih poživil in postopkov se sofinancirajo dejavnosti, opredeljene v nacionalnem programu športa v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 24/00).
64. člen
(pogoji)
Za sofinanciranje programov za preprečevanje uporabe nedovoljenih poživil in postopkov lahko kandidira nacionalna antidoping komisija, če predloži projekt, iz katerega morata biti razvidna vsebina in natančen finančni načrt.
6. Informiranje o športu v medijih
65. člen
(vsebina sofinanciranja)
Sofinancira se naročene dejavnosti na področju informiranja o športu v medijih.
7. Informatika
66. člen
(vsebina sofinanciranja)
Sofinancira se naročene dejavnosti in programe na področju informatike za vzpostavljanje in vodenje centralnega informacijskega sistema športa, ki ga izvaja Zavod za šport Slovenije v koordinaciji z OKS ter nacionalnimi in občinskimi športnimi zvezami.
8. Eksperimentalni programi v športu
67. člen
(vsebina sofinanciranja)
S sredstvi za eksperimentalne programe v športu se sofinancirajo programi, katerih vsebina se določi z vsakoletnim razpisom.
68. člen
(pogoji)
Za sofinanciranje eksperimentalnih programov lahko kandidirajo izvajalci, ki predložijo projekt, iz katerega morata biti razvidna vsebina in natančen finančni načrt.
Izvajalci programov morajo dokazati prostorske, kadrovske in tehnološke zmožnosti, ki omogočajo izvedbo programov.
9. Delovanje zvez in zavodov, ki opravljajo strokovne in razvojne naloge v športu
69. člen
(vsebina sofinanciranja)
S sredstvi za delovanje zvez in zavodov, ki opravljajo strokovne in razvojne naloge v športu, se sofinancirajo osebni dohodki zaposlenih, materialni stroški in amortizacija.
70. člen
(pogoji)
Za sofinanciranje delovanja zvez in zavodov, ki opravljajo strokovne in razvojne naloge v športu, lahko kandidirajo izvajalci, ki predložijo letni delovni načrt, iz katerega morata biti razvidna vsebina in natančen finančni načrt.
10. Mednarodna dejavnost v športu
71. člen
(vsebina sofinanciranja)
Nacionalnim panožnim športnim zvezam, ki so razvrščene v prve tri razrede, se na podlagi dokazil o plačilih sofinancirajo:
– plačilo članarine v evropski in svetovni športni zvezi, vendar največ do 1000 točk in
– stroški udeležbe delegata na uradnih zasedanjih mednarodnih športnih zvez, vendar največ do 200 točk.
72. člen
(velike mednarodne športne prireditve)
Sofinancira se velike mednarodne športne prireditve v skladu s 53. členom zakona o športu.
11. Gradnja javnih športnih objektov
73. člen
(predmet sofinanciranja)
S sredstvi za gradnjo javnih športnih objektov se sofinancirajo novogradnje in posodabljanje javnih športnih objektov.
11.1 Novogradnje javnih športnih objektov
74. člen
(vrste novogradenj in delež sofinanciranja)
Sofinancirajo se manjkajoči športni objekti v lokalnih skupnostih do zadostitve minimalnega standarda športa, kar predstavlja 0,3 m2 pokrite vadbene površine in 3 m2 nepokrite vadbene površine na občana. Sredstva za manjkajoče športne objekte, ki jih namenja ministrstvo, lahko predstavljajo do 20% vrednosti investicije.
Sofinancirajo se nadomestni športni objekti. Sredstva za nadomestne športne objekte, ki jih namenja ministrstvo, lahko predstavljajo do 20% vrednosti investicije.
Sofinancirajo se šolski objekti – športni standard. To so objekti, ki se gradijo v okviru šolskega prostora in presegajo šolski normativ. Sredstva za šolske objekte – športni standard, ki jih namenja ministrstvo, lahko predstavljajo do 15% normativne vrednosti investicije v površine športnega standarda.
Sofinancirajo se tudi drugi športni objekti (vadbene površine) in športne naprave. Sredstva za druge športne objekte (vadbene površine) in športne naprave, ki jih namenja ministrstvo, lahko predstavljajo do 20% vrednosti investicije.
11.2 Posodabljanje javnih športnih objektov
75. člen
(vrste posodabljanj in delež sofinanciranja)
Sofinancirata se generalna obnova in tehnološka posodobitev objekta. Sredstva za generalno obnovo in tehnološko posodobitev objekta, ki jih namenja ministrstvo, lahko predstavljajo največ 20% vrednosti investicije.
Sofinancira se športna oprema. Sredstva za športno opremo, ki jih namenja ministrstvo, lahko predstavljajo največ 50% vrednosti investicije.
IV. KONČNA DOLOČBA
76. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
dr. Lucija Čok l. r.
Ministrica
za šolstvo,
znanost in šport

AAA Zlata odličnost
Prijavite se s svojim e-poštnim naslovom in prejmite kodo za 10 % popust.
Akcija traja od 4. do 25. 11. 2024.

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti