Uradni list

Številka 30
Uradni list RS, št. 30/2001 z dne 26. 4. 2001
Uradni list

Uradni list RS, št. 30/2001 z dne 26. 4. 2001

Kazalo

1882. Odlok o ravnanju s komunalnimi odpadki v Občini Trebnje, stran 3342.

Na podlagi petega odstavka 30. člena zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 32/93 in 1/96), pravilnika o ravnanju z odpadki (Uradni list RS, št. 84/98), 21., 29. in 61. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97 in 10/98), 3., 4. in 7. člena zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93), 3. in 25. člena zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87 in 5/90 ter Uradni list RS, št. 10/91, 13/93, 66/93, 35/97, 67/97 in 73/98), 3. člena odloka o gospodarskih javnih službah v Občini Trebnje (Uradni list RS, št. 72/95) in 19. člena statuta Občine Trebnje (Uradni list RS, št. 50/95 in 80/98) je Občinski svet občine Trebnje na 18. seji dne 11. 4. 2001 sprejel
O D L O K
o ravnanju s komunalnimi odpadki v Občini Trebnje
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(namen odloka)
S tem odlokom so določene vrste komunalnih odpadkov (v nadaljevanju: odpadki), njihovo zbiranje, odvoz in odlaganje (v nadaljevanju: ravnanje), subjekti ravnanja z odpadki, način obračunavanja stroškov za ravnanje z odpadki ter nadzor nad izvajanjem tega odloka.
2. člen
(cilji ravnanja z odpadki)
Cilji ravnanja z odpadki so:
1. preprečevanje nastajanja in zmanjševanje količine odpadkov,
2. preprečevanje neorganiziranega odlaganja odpadkov,
3. zajetje in ločeno zbiranje odpadkov na izvoru nastanka,
4. vračanje odpadkov v ponovno uporabo,
5. sprejemljivost ukrepov za okolje,
6. uveljavitev načela “stroške nosi povzročitelj“.
3. člen
Pojmi imajo po pravilniku o ravnanju z odpadki in tem odloku naslednji pomen:
1. Povzročitelj odpadkov je oseba, katere delovanje ali dejavnost povzroča nastajanje odpadkov (izvirni povzročitelj odpadkov), in vsaka oseba, ki opravlja mešanje odpadkov ali druge predhodne postopke, ki spreminjajo lastnosti ali sestavo teh odpadkov.
2. Imetnik odpadkov je povzročitelj odpadkov ali oseba, ki ima odpadke v posesti.
3. Gospodarjenje z odpadki zajema preprečevanje in zmanjševanje nastajanja odpadkov ter njihovih škodljivih vplivov na okolje in ravnanje z odpadki.
4. Ravnanje z odpadki zajema zbiranje, prevažanje, predelavo in odstranjevanje odpadkov, vključno s kontrolo tega ravnanja in okoljevarstvenimi ukrepi po zaključku delovanja objekta ali naprave za predelavo ali odstranjevanje odpadkov.
5. Odstranjevanje odpadkov so postopki, določeni v prilogi 5, ki je sestavni del pravilnika o ravnanju z odpadki (Uradni list RS, št. 84/98). Odstranjevanje odpadkov je namenjeno končni oskrbi odpadkov, ki jih ni mogoče predelati, in zajema predvsem obdelavo odpadkov z biološkimi, termičnimi ali kemično-fizikalnimi metodami in odlaganje odpadkov.
6. Odstranjevalec odpadkov je oseba, ki odstranjuje odpadke, ne glede na to ali je njihov povzročitelj ali pa odstranjuje odpadke za druge imetnike (v nadaljnjem besedilu: odstranjevalec).
7. Zbiranje odpadkov je pobiranje odpadkov, ki jih njihovi imetniki prepuščajo zbiralcem odpadkov ter razvrščanje ali mešanje teh odpadkov, z namenom prevoza zaradi njihove predelave ali odstranjevanja.
8. Zbiralec odpadkov je oseba, ki skladno s predpisi kot dejavnost opravlja zbiranje določene vrste odpadkov (v nadaljnjem besedilu: zbiralec).
9. Prevoznik odpadkov je oseba, ki skladno s predpisi kot dejavnost opravlja prevažanje odpadkov drugih imetnikov (v nadaljnjem besedilu: prevoznik).
10. Začasno skladiščenje odpadkov je skladiščenje odpadkov zaradi ustreznega zajemanja ali zbiranja na kraju njihovega nastajanja pred zagotovitvijo predelave ali odstranitve.
4. člen
(subjekti ravnanja z odpadki)
Subjekti ravnanja s komunalnimi odpadki so:
1. Občina Trebnje,
2. izvajalci javnih služb ravnanja s komunalnimi odpadki, javno podjetje oziroma koncesionarji (v nadaljevanju: izvajalci),
3. povzročitelji obremenitev, torej pravne in fizične osebe, ki so lastniki, uporabniki ali upravljavci stanovanjskih, poslovnih in drugih prostorov ter površin in pri katerih nastajajo komunalni odpadki (v nadaljevanju: povzročitelji).
5. člen
(sistem ravnanja z odpadki)
Na področju ravnanja s komunalnimi odpadki je potrebno vzpostaviti sistem:
1. ločenega zbiranja komunalnih odpadkov na izvoru nastanka in okolju prijazno ravnanje z nevarnimi odpadki iz gospodinjstev,
2. vračanja koristnih odpadkov v ponovno uporabo oziroma predelavo,
3. odlaganja preostalih odpadkov na urejenih odlagališčih,
4. saniranja divjih odlagališč,
5. kompostiranja odpadkov.
6. člen
(obveznost ravnanja z odpadki)
Na celotnem območju Občine Trebnje je obvezno ravnanje s komunalnimi odpadki iz vseh virov in na način, ki je predpisan s tem odlokom, odlokom o gospodarskih javnih službah v Občini Trebnje in pravilnikom o ravnanju z odpadki (v nadaljevanju: pravilnik).
Določbe tega odloka so obvezne za vse povzročitelje in izvajalce, ki so vključeni v sistem ravnanja s komunalnimi odpadki.
V sistem ravnanja s komunalnimi odpadki morajo biti vključeni vsi lastniki oziroma uporabniki objektov ne glede na njihov namen na območju Občine Trebnje, pri katerih nastajajo odpadki ne glede na njihovo stalno ali začasno prebivališče oziroma sedež.
Za naselja v Občini Trebnje, kjer še ni organiziran reden odvoz odpadkov, lahko izvajalcem predlaga uvedbo rednega odvoza občina ali pristojna krajevna skupnost.
Za povzročitelje na območjih, ki so trajno ali začasno nedostopna za komunalna vozila, izvajalci v dogovoru s povzročitelji določijo zbirna in odjemna mesta ter način zbiranja komunalnih odpadkov (zabojniki, vreče). Če so navedena zbirna mesta začasnega značaja, se opustijo in sanirajo takoj, ko prenehajo razlogi, zaradi katerih so bila določena.
7. člen
(prepoved odlaganja odpadkov)
V posode za odpadke je prepovedano odlagati:
1. gradbeni material, kamenje in zemljo,
2. odpadke v večjih kosih (večja embalaža, pohištvo, gospodinjski stroji, kolesa, vozila in stanovanjska oprema, komunalnim odpadkom podobni odpadki iz drugih virov),
3. usedline iz kanalizacije in cestnih požiralnikov,
4. odpadke v tekočem stanju,
5. kužen material iz zdravstvenih in veterinarskih ustanov,
6. tleče, lahko vnetljive, gorljive, eksplozivne, reaktivne, jedke, dražljive, strupene in radioaktivne odpadke in druge posebne in nevarne odpadke, ki se po pravilniku klasificirajo kot nekomunalni ali nevarni odpadki,
7. poginule živali in kože.
Ravnanje z odpadki, navedenimi v prvem odstavku tega člena, ta odlok ne ureja.
Na zbirnih in odjemnih mestih ter ekoloških otokih je prepovedano odlagati organske odpadke iz okrasnih in zelenjavnih vrtov (trava, listje, zelenjavni odpadki), ki se morajo kompostirati na mestu izvora ali pa odlagati v za to namenjene posode za bio odpadke.
Prepovedano je odlaganje odpadkov izven posod za odpadke, nepravilno odlaganje odpadkov v tipizirane posode ter brskanje in razmetavanje odpadkov iz vseh vrst posod za odpadke.
Pristojne občinske nadzorne službe lahko z odločbo zahtevajo od povzročiteljev odstranitev odpadkov, ki se odlagajo izven posod za odpadke.
II. VRSTE KOMUNALNIH ODPADKOV
8. člen
(komunalni odpadki)
Komunalni odpadki so gospodinjski in njim podobni odpadki, ki nastajajo v proizvodnih in storitvenih dejavnostih, v bivalnem okolju ter na površinah in v objektih v javni rabi, ki so pretežno trdni in po svoji sestavi heterogeni. Skladno s klasifikacijo odpadkov po pravilniku so komunalni odpadki:
1. Ločeno zbrane frakcije:
– papir in lepenka,
– stekla,
– drobna plastika in drugi odpadki iz plastike,
– drobni kovinski odpadki (npr. pločevinke) in drugi odpadki iz kovin,
– les,
– kompostirni kuhinjski odpadki iz gospodinjstev, menz in restavracij,
– olja in maščobe,
– oblačila, tekstil,
– barve, črnila, lepila in umetne smole,
– topila, kisline, baze, pralna sredstva, aerosoli (pršivke),
– fotokemikalije, zdravila, pesticidi, baterije,
– fluorescentne cevi in drugi odpadki, ki vsebujejo živo srebro,
– oprema, ki vsebuje klorofluoroogljike, elektronska oprema (npr. tiskana vezja).
2. Odpadki z vrtov in parkov (vključno z odpadki s pokopališč):
– odpadki, primerni za kompostiranje,
– zemlja in kamenje,
– drugi odpadki, neprimerni za kompostiranje.
3. Drugi komunalni odpadki:
– mešani komunalni odpadki,
– odpadki z živilskih trgov,
– odpadki iz čiščenja cest,
– greznične gošče,
– nerabna in zavržena motorna vozila.
4. Ločeno zbrane frakcije nevarnih odpadkov:
– barve, črnila, lepila in umetne smole,
– topila,
– fotokemikalije,
– pesticidi,
– fluoroscentne cevi in drugi odpadki, ki vsebujejo živo srebro.
Če nastopajo nevarni odpadki izven gospodinjstev, niso predmet tega odloka.
Ostali odpadki, ki so v pravilniku opredeljeni v klasifikacijskem seznamu odpadkov in klasifikacijskem seznamu nevarnih odpadkov niso predmet tega odloka.
III. ZBIRANJE ODPADKOV
9. člen
(zbirno in odjemno mesto)
1. Zbirno mesto za komunalne odpadke je ustrezno urejen prostor, na katerem povzročitelji redno odlagajo komunalne odpadke v tipizirane posode za odpadke in plastične vrečke v skladu z 11. členom tega odloka.
2. Odjemno mesto za komunalne odpadke je ustrezno urejen prostor, od koder izvajalci redno odvažajo komunalne odpadke.
3. Povsod, kjer je primerno, naj bosta zbirno in odjemno mesto na istem prostoru. Odjemna mesta so lahko največ 10 m od mesta do koder je možen dostop s smetarskim vozilom.
4. Zbirna mesta določijo povzročitelji, odjemna mesta pa izvajalci, vzdržujejo pa jih povzročitelji.
5. V posameznih naseljih so zaradi večje racionalizacije ločenega zbiranja odpadkov postavljeni smetnjaki v ekološke otoke. Ekološki otok je prostor, kjer so nameščene posode za ločeno zbiranje sekundarnih surovin za določen bivalni okoliš. Lokacijo določijo izvajalci v soglasju s pristojnim občinskim organom. Izvajalci ekološke otoke tudi vzdržujejo in čistijo ter zanje vodijo kataster.
6. Ob določevanju lokacij za zbirna in odjemna mesta ter ekološke otoke je potrebno upoštevati funkcionalne, estetske, higiensko-tehnične in požarno-varnostne predpise. Zbirna in odjemna mesta ne smejo ovirati ali ogrožati prometa na javnih površinah.
7. Kjer ni organiziranega rednega individualnega odvoza komunalnih odpadkov, se izvajalci in povzročitelji v soglasju s pristojnim občinskim organom lahko dogovorijo za skupna zbirna mesta z uporabo skupnih posod za odpadke – ekološki otoki.
8. Povzročitelji, do katerih izvajalci zaradi odmaknjenosti od prevoznih cest ne morejo priti, odlagajo odpadke v vreče za odpadke iz 4. točke 11. člena tega odloka. Odpadke v vrečah so povzročitelji dolžni na dan odvoza dostaviti na odjemno mesto.
9. Posode za odpadke morajo biti postavljene na zbirno ali odjemno mesto takoj, ko izvajalci za določeno območje organizirajo odvoz odpadkov oziroma takoj, ko se objekt začne graditi.
10. člen
(načrtovanje zbirnih in odjemnih mest)
Načrtovalci in projektanti morajo pri oblikovanju novih stanovanjskih in poslovnih objektov, sosesk in naselij ter pri prenovi zgradb in delov naselij upoštevati poleg splošnih normativov in standardov tudi določbe tega odloka ter obstoječo tehnologijo zbiranja in odvažanja odpadkov ter opremo izvajalcev.
11. člen
(posode za odpadke)
Povzročitelji morajo odlagati komunalne odpadke v:
1. tipizirane zabojnike,
2. tipizirane zabojnike za ločeno zbiranje odpadkov, ki se med seboj razlikujejo po barvi za posamezne vrste odpadkov,
3. tipizirane velike zabojnike,
4. posebne plastične vrečke (kolikor se ne morejo uporabljati posode iz 1., 2. in 3. točke tega odstavka).
Vrsto in število posod za odpadke določijo izvajalci v skladu s tehnologijo zbiranja in odvažanja odpadkov oziroma strukturo ali vrsto komunalnih odpadkov. V primeru občasnega povečanja količine odpadkov, ki se odlagajo v posode iz 1. točke tega člena, si morajo povzročitelji pri izvajalcih proti plačilu priskrbeti vrečke iz 4. točke tega člena, ki morajo biti označene z znakom izvajalca.
12. člen
(praznjenje posod)
Povzročitelji so dolžni v času odvoza posode za odpadke, razen tipiziranih velikih zabojnikov, pripeljati iz zbirnega na odjemno mesto in jih po izpraznitvi tudi vrniti nazaj. Povzročitelji so tudi v zimskem času dolžni omogočiti dostop do posod za odpadke. Povzročitelji so dolžni vzdrževati čistočo na zbirnih in odjemnih mestih ter dovoznih poteh do odjemnega mesta.
Izvajalci so dolžni izprazniti tipizirane posode tako, da ne onesnažijo prostora ter ne poškodujejo posode in okolice, kjer se opravljajo dela. V primeru, da izvajalci onesnažijo odjemno mesto, so ga dolžni tudi pospraviti.
Izvajalci so dolžni posode za odpadke po potrebi ali na zahtevo povzročiteljev, pristojne občinske nadzorne službe čistiti in vzdrževati, jih sproti popravljati ter dotrajane nadomeščati z novimi ali rabljenimi. Stroški navedenih del bremenijo povzročitelje, razen če so poškodbe in potrebne zamenjave povzročili izvajalci.
13. člen
(nabava posod)
1. Posode za odpadke so lahko last povzročiteljev ali izvajalcev. Kolikor so posode za odpadke nabavili izvajalci, lahko izvajalci zaračunajo poleg cene za odvoz tudi obrabnino za uporabo posode. V primeru, da je povzročitelj tudi lastnik posode za odpadke, izvajalec obrabnine ne sme zaračunavati.
2. Povzročitelji so dolžni nabaviti tipizirane posode za ločeno zbiranje odpadkov za območje celotne občine po programu ločenega zbiranja odpadkov.
14. člen
(organiziranje prireditev)
Organizatorji kulturnih, športnih in drugih javnih prireditev, pri katerih nastajajo odpadki, morajo v času trajanja prireditve prireditveni prostor opremiti z ustreznimi posodami za zbiranje odpadkov, po končani prireditvi pa takoj, najkasneje v dvanajstih urah poskrbeti, da se prireditveni prostor očisti in da odpadke odpeljejo na dogovorjeno zbirno oziroma odjemno mesto. Izvajalec mora zbrane odpadke odpeljati najkasneje v štiriindvajsetih urah.
IV. ODVAŽANJE ODPADKOV
15. člen
(pogostost odvozov)
Izvajalci so dolžni posode, kesone in vrečke za odpadke iz 11. člena tega odloka prazniti skladno s programom oziroma razporedom odvoza, ki ga pripravijo izvajalci in ki ga potrdi Občinski svet občine Trebnje.
Izvajalec mora razpored objaviti v sredstvih javnega obveščanja in na krajevno običajen način.
Razpored mora ustrezati strukturi in količini posameznih odpadkov.
V primeru izpada odvoza zaradi višje sile, praznikov ali večjih ovir na dovozu (sneg, prekop dovoza, ipd.), so izvajalci dolžni opraviti odvoz čimprej, najkasneje v naslednjih petih delovnih dneh po prenehanju ovire oziroma praznikih.
Inšpekcijski organ lahko v primeru neupoštevanja določil tega člena izvajalcem z odločbo odredi odvoz odpadkov.
16. člen
(način odvoza)
Izvajalci morajo odvažati odpadke samo s posebej urejenimi komunalnimi vozili, ki omogočajo higiensko nakladanje, odvažanje in praznjenje.
Inšpekcijski organ lahko zahteva od izvajalca, da odvaža odpadke le s posebej urejenimi komunalnimi vozili.
Manjše količine odpadkov iz 8. člena tega odloka do 2 m3, lahko proti plačilu stroškov odlaganja, odvažajo na odlagališče tudi povzročitelji sami, če imajo za prevoz ustrezno prevozno sredstvo, ki ne povzroča onesnaževanja okolja.
Inšpekcijski organ lahko z odločbo naloži povzročitelju, ki sam odvaža odpadke iz prejšnjega odstavka tega člena, da uporabi za to ustrezno prevozno sredstvo.
17. člen
(ravnanje s kosovnimi odpadki)
Kosovni odpadki iz gospodinjstva so predvsem: iztrošeno pohištvo in gospodinjski aparati (hladilne skrinje, hladilniki), sanitarni elementi in drugi kosovni predmeti iz gospodinjstva. Tehnološki odpadki iz proizvodnje oziroma obrtne dejavnosti in odsluženi avtomobili niso kosovni odpadki iz gospodinjstev.
Zbiranje kosovnih odpadkov se izvaja po načelu “od vrat do vrat“.
Zbiranje odpadkov se objavi na krajevno običajen način. V času med posameznimi akcijami občani zbirajo in hranijo odpadke iz prvega odstavka tega člena doma.
V. ODLAGANJE ODPADKOV
18. člen
(odlaganje odpadkov)
Izvajalci in povzročitelji morajo odpadke odlagati na za to dejavnost določeno odlagališče odpadkov. Izven odlagališča odpadkov je prepovedano odlaganje odpadkov.
Izvajalci morajo odlagati odpadke le na odlagališče odpadkov, povzročitelji pa v tipizirane posode za odpadke ali izjemoma s predhodnim dogovorom z upravljavcem ter z njegovo privolitvijo na začasno odlagališče odpadkov.
Kdor odloži komunalne odpadke izven odlagališča komunalnih odpadkov, jih je dolžan na svoje stroške odstraniti in pripeljati na odlagališče pod pogoji in na način, ki ga predpišejo izvajalci ali pristojna občinska nadzorna služba. Če storilca ni možno ugotoviti, odstranijo odpadke izvajalci po navodilih in na zahtevo inšpekcijske službe.
19. člen
(odlagališče odpadkov)
Odlagališče komunalnih odpadkov upravlja izvajalec obvezne gospodarske javne službe odlaganja ostankov komunalnih odpadkov. Upravljavec sprejme poslovnik o upravljanju, obratovanju in vzdrževanju odlagališča pred pričetkom odlaganja.
S poslovnikom se določi režim odlaganja komunalnih odpadkov na odlagališču, ureja evidenco dovoza odpadkov, ravnanje z odpadki na odlagališču, tehnologijo odlaganja odpadkov, nadzor in dela, ki se izvajajo na odlagališču, postopek izdaje dovoljenja za odlaganje posebnih odpadkov iz industrije, obrti in drugih dejavnosti, čiščenje izcednih vod in kontrolo vpliva na okolje, požarno varnost ter vzdrževanje okolice odlagališča.
Obratovalni čas odlagališča določi upravljavec. Povzročitelji so dolžni komunalne odpadke, kolikor so s tem seznanili upravljavca, pripeljati na odlagališče v obratovalnem času in jih odložiti na mesto, ki ga določi upravljavec.
VI. NAČIN OBRAČUNAVANJA STROŠKOV RAVNANJA Z ODPADKI
20. člen
(načelo “povzročitelj plača“)
Stroške zbiranja, odvoz in odlaganja komunalnih odpadkov so dolžni plačevati vsi povzročitelji s stalnim in začasnim prebivališčem v Občini Trebnje ter lastniki zidanic oziroma počitniških hišic na območju Občine Trebnje, za katere je organiziran odvoz komunalnih odpadkov.
21. člen
(cene ravnanja z odpadki)
Cene za ravnanje s komunalnimi odpadki določi občinski svet skladno z veljavnimi predpisi.
Cene se oblikujejo za vse povzročitelje enotno in vsebujejo tudi eventualne stroške ravnanja z ločeno zbranimi odpadki.
Cene določa občinski svet na podlagi pravilnika o tarifnem sistemu s sklepom o tarifnih postavkah ravnanja s komunalnimi odpadki, ki temeljijo na kalkulacijah cen, ki jih pripravijo izvajalci.
22. člen
(način obračunavanja ravnanja z odpadki)
Osnova za obračun ravnanja z odpadki je prostornina posod za zbiranje odpadkov (m3).
Obračunske osnove za posamezne uporabnike in vrste storitev so opredeljene v pravilniku o tarifnem sistemu ravnanja s komunalnimi odpadki, ki ga sprejme občinski svet.
Obračun ravnanja z odpadki je mesečen.
23. člen
(podatki o povzročiteljih)
1. Povzročitelji odpadkov so dolžni izvajalcem posredovati točne podatke o dejstvih, ki vplivajo na pravilen obračun ravnanja z odpadki (naslov, dejavnost, velikost zabojnika) ter izvajalce sproti obveščati o vseh spremembah teh podatkov.
2. Za evidenco podatkov o vrsti in prostornini zabojnikov za odpadke, njihovi lokaciji in lastništvu, skrbijo izvajalci.
3. Če povzročitelji odpadkov v roku 30 dni od nastale spremembe izvajalcem ne sporočijo potrebnih podatkov, izvajalci pridobijo podatke iz razpoložljivih uradnih evidenc. Za pravilno ugotovitev dejanskega stanja lahko izvajalci določijo izvedenca. Stroški v zvezi s pridobivanjem podatkov in stroški izvedenskega mnenja bremenijo povzročitelja odpadkov.
24. člen
(obveznost plačila)
Obveznost plačila stroškov za ravnanje s komunalnimi odpadki nastane za uporabnike z dnem, ko začnejo izvajalci opravljati storitve na njihovem območju.
VII. OSTALE DOLOČBE
25. člen
(evidenca ravnanja z odpadki)
Izvajalci so dolžni ocenjevati in evidentirati strukturo in količino odpadkov, ki so zajeti v odvozu odpadkov in se odlagajo na odlagališču.
26. člen
(pogodbe o ravnanju z odpadki)
Vsaka pravna oseba javnega ali zasebnega prava in fizične osebe, ki opravljajo gospodarsko ali drugo dejavnost, je dolžna pred pričetkom opravljanja dejavnosti z izvajalci skleniti pogodbo o ravnanju z odpadki. Če ne sklenejo pogodbe v roku 30 dni, nadomesti to pogodbo odločba pristojnega organa občine, ki je pristojen za komunalno dejavnost.
Lastniki, ki oddajajo v najem stanovanjske ali druge prostore, so dolžni v najemni pogodbi z najemojemalcem določiti, kdo bo plačnik komunalnih storitev in o tem obvestiti izvajalca komunalnih storitev.
VIII. NADZOR
27. člen
(izvajanje nadzora)
1. Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka opravljajo pristojne občinske nadzorne službe v okviru svojega delovnega področja in zakonskih pooblastil.
2. Pristojne službe občinske uprave opredelijo nadzornika.
3. Službe navedene v prvem odstavku tega člena, lahko pri opravljanju nadzora izdajajo odločbe ter odrejajo druge ukrepe, katerih namen je zagotoviti izvrševanje določb tega odloka.
4. Izvajalci so dolžni ugotavljati nepravilno ravnanje z odpadki v skladu s tem odlokom. V primeru neupoštevanja določil tega odloka so dolžni povzročitelje prijaviti pristojni občinski nadzorni službi ter pristojnemu občinskemu organu.
IX. KAZENSKE DOLOČBE
28. člen
(denarne kazni za izvajalce)
Z denarno kaznijo najmanj 100.000 tolarjev se kaznujejo za prekrške pravna oseba – zbiralec odpadkov, če:
1. ne čistijo in ne vzdržujejo skupnih zbirnih in odjemnih mest ter ekoloških otokov (9. člen),
2. ne vodijo katastra ekoloških otokov (9. člen),
3. ne praznijo posod za odpadke, skladno z razporedom odvoza (12. člen),
4. na zahtevo povzročiteljev ali pristojnih inšpekcijskih služb ne čistijo in vzdržujejo posod za odpadke, dotrajanih posod ne nadomeščajo z novimi ali rabljenimi (12. člen),
5. ne priskrbijo ustreznih tipiziranih posod na območjih, kjer je uvedeno ločeno zbiranje odpadkov (13. člen),
6. če odvažajo komunalne odpadke z neprimernimi vozili (16. člen),
7. ne opravljajo odvoza komunalnih odpadkov najkasneje v petih delovnih dneh po prenehanju ovire ali višje sile (15. člen).
Z denarno kaznijo najmanj 10.000 tolarjev se kaznuje tudi odgovorna oseba zbiralca odpadkov, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
29. člen
(denarne kazni za povzročitelje)
Z denarno kaznijo najmanj 100.000 tolarjev se kaznuje za prekrške pravna oseba, če kot povzročitelj:
1. se ne vključi v odvoz odpadkov (6. člen),
2. odlaga posebne odpadke, ki vsebujejo nevarne snovi, v posode za komunalne odpadke ali na odlagališče odpadkov (8. člen),
3. ne vzdržuje zbirnega in odjemnega mesta, skladno z navodili izvajalcev (9. člen),
4. v času odvoza ne pripeljejo posod za odpadke na objemno mesto in jih po izpraznitvi ne vrnejo na zbirno mesto (9. člen),
5. ne odlaga komunalnih odpadkov v posode za odpadke (11. člen),
6. odlaga komunalne odpadke izven odlagališča komunalnih odpadkov (18. člen),
7. odlaga na odlagališče komunalnih odpadkov nekomunalne odpadke (19. člen),
8. ne sklene pogodbe za odvoz komunalnih odpadkov (26. člen),
9. ne nadomesti v šestih mesecih po uveljavitvi tega odloka neustrezne posode za odpadke s tipizirano posodo (32. člen),
10. odlaga odpadke na črna odlagališča.
Z denarno kaznijo najmanj 10.000 tolarjev se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe ali posameznik, če kot povzročitelj stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
30. člen
(denarne kazni za organizatorje prireditev)
Z denarno kaznijo najmanj 100.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali posameznik, ki opravlja dejavnost organiziranja kulturnih, športnih in drugih prireditev na prostem, če ne poskrbijo za odpadke in ne poskrbijo za čiščenje prostora po končani prireditvi ter odvoz odpadkov.
Z denarno kaznijo najmanj 10.000 tolarjev se kaznuje za prekršek iz prvega odstavka tega člena odgovorna oseba pravne osebe.
X. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
31. člen
Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati odlok o ravnanju z odpadki na območju Občine Trebnje (SDL, št. 12/89) in odlok o spremembah odloka o ravnanju z odpadki na območju Občine Trebnje (Uradni list RS, št. 5/93).
32. člen
(rok za prehod na nov način ravnanja z odpadki)
Izvajalci začnejo z novim načinom ravnanja z odpadki, določenim s tem odlokom, najkasneje v roku 6 mesecev po uveljavitvi tega odloka.
Povzročitelji so dolžni najkasneje v roku 6 mesecev po uveljavitvi tega odloka nadomestiti neustrezne posode za odpadke s tipiziranimi posodami za odpadke iz 11. člena tega odloka.
33. člen
(rok za pripravo programa ravnanja z odpadki)
Izvajalci pripravijo program iz 15. člena tega odloka najkasneje v roku 2 mesecev po uveljavitvi tega odloka.
34. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 352-06-4/2001
Trebnje, dne 11. aprila 2001.
Župan
Občine Trebnje
Ciril Metod Pungartnik l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti