Uradni list

Številka 30
Uradni list RS, št. 30/2001 z dne 26. 4. 2001
Uradni list

Uradni list RS, št. 30/2001 z dne 26. 4. 2001

Kazalo

1886. Odlok o čiščenju in odvajanju odpadnih in padavinskih voda na območju Občine Velike Lašče, stran 3348.

Na podlagi 7. člena zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93), 26. člena zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 32/93 in 1/96), 21. in 29. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 70/00), 3. in 25. člena zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87, Uradni list RS, št. 50/90, 10/91, 13/99, 31/00), 3. in 4. člena odloka o gospodarskih javnih službah v Občini Velike Lašče (Uradni list RS, št. 21/96) ter 15. člena statuta Občine Velike Lašče (Uradni list RS, št. 15/99) je Občinski svet občine Velike Lašče na 16. redni seji dne 6. 4. 2001 sprejel
O D L O K
o čiščenju in odvajanju odpadnih in padavinskih voda na območju Občine Velike Lašče
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Odlok določa pogoje in način odvajanja odpadnih in padavinskih voda, gospodarjenje z objekti in napravami, ki služijo odvajanju in čiščenju odpadnih in padavinskih voda iz naselij in posameznih objektov, priključenih na javno kanalizacijsko omrežje (v nadaljevanju: javna kanalizacija) ter pravice in obveznosti upravljalcev in uporabnikov teh objektov in naprav.
2. člen
Upravljalec objektov in naprav za odvajanje in čiščenje odpadnih in padavinskih voda, ki služijo enemu ali več naselij v Občini Velike Lašče je pooblaščen izvajalec javne službe za odvajanje in čiščenje odpadnih in padavinskih voda, ki mora biti tehnično opremljen in strokovno usposobljen za opravljanje te dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: upravljalec).
3. člen
Uporabnik javne kanalizacije je vsaka fizična ali pravna oseba, ki stalno ali občasno odvaja odpadne in padavinske vode v javno kanalizacijo (v nadaljnjem besedilu: uporabnik).
4. člen
Javna kanalizacija je kanalizacijsko omrežje s pripadajočimi objekti in napravami, ki služijo odvajanju in čiščenju odpadne in padavinske vode in je v upravljanju upravljalca.
5. člen
Upravljalec je dolžan v roku 12 mesecev po uveljavitvi tega odloka predložiti Občinskemu svetu občine Velike Lašče v obravnavo in sprejem pravilnik o tehnični izvedbi in uporabi objektov in naprav za odvajanje odpadnih in padavinskih voda.
Pravilnik o tehnični izvedbi in uporabi objektov in naprav določa podrobnejša navodila in tehnične normative za gradnjo, priključevanje, uporabo in vzdrževanje javne kanalizacije z namenom, da se poenoti izvedba in doseže zanesljivo delovanje.
II. OBJEKTI IN NAPRAVE UPORABNIKOV IN UPRAVLJALCEV
6. člen
Objekti in naprave, za katere je odgovoren uporabnik so:
– vertikalna in horizontalna kanalizacija v objektu,
– naprave za akumulacijo, prečrpavanje, čiščenje in nevtralizacijo odpadnih voda,
– dvoriščna kanalizacija,
– spojni kanal z revizijskim jaškom, kontrolni jašek na spojnem kanalu,
– lokalne čistilne naprave industrijskih objektov ali obrtnih delavnic,
– kanalski priključek od zbirnega jaška do iztoka v javno kanalizacijo – hišni priključek.
7. člen
Individualni objekti in naprave za čiščenje odpadnih voda v naseljih, kjer ni javne kanalizacije, so greznice. Za gradnjo greznice si je uporabnik oziroma investitor dolžan pridobiti dovoljenje upravne enote. Dovoljenje izda upravni organ v skladu s pogoji soglasja pristojne inšpekcije.
8. člen
Pri gradnji in vzdrževanju greznic je treba upoštevati:
a) za objekte brez tekoče vode 500 l/osebo oziroma minimalno 3000 l,
– greznica mora imeti dve celici,
– greznico se prazni najmanj enkrat letno;
b) za objekte s tekočo vodo:
– pri dimenzioniranju je treba upoštevati dnevno porabo 150 l/osebo,
– koristno prostornino 3000 l/osebo, oziroma minimalno prostornino 6000 l in mora imeti 2 celici,
– greznico je treba prazniti najmanj enkrat na leto, oziroma ko je zapolnjeno 2/3 koristne prostornine greznice,
– pri praznjenju greznice je potrebno pustiti 1/6 vsebine.
Padavinske vode ne smejo biti speljane v greznico.
9. člen
Na območjih, kjer je možna ogroženost obstoječih ali potencialnih vodnih virov, ni dovoljena gradnja pretočnih greznic. Obstoječe pretočne greznice v teh območjih je potrebno prazniti v skladu s pogoji soglasja zdravstvene inšpekcije.
Praznjenje pretočnih greznic v teh območjih opravlja po potrebi in v smislu soglasja zdravstvene inšpekcije uporabnik oziroma upravljalec, slednji po predhodnem naročilu uporabnika.
10. člen
Za zbiranje odpadne vode in živalskih iztrebkov iz živinskih hlevov je uporabnik dolžan zgraditi gnojišče in gnojnično jamo ali zbiralnik za gnojevko pri hlevih na izplakovanje. Ti objekti morajo biti dimenzionirani glede na število glav živine in izdelani vodotesno.
Gnojišče mora biti obvezno odvodnjavano v gnojnično jamo in ne sme imeti odvoda v javno kanalizacijo, cestno kanalizacijo oziroma na površino.
11. člen
Pri dimenzioniranju gnojišča in gnojnične jame je treba upoštevati naslednje:
– 2 m2 gnojnične plošče na glavo velike živine in 2 m3 gnojnične jame na glavo velike živine,
– 6 m3 do 8 m3 zbiralnika za gnojevko na glavo velike živine.
12. člen
Odpadne vode iz gnojničnih jam in zbiralnikov za gnojevko ter odpadke iz gnojišč se odvaža na kmetijske površine po potrebi oziroma najmanj dvakrat letno.
13. člen
Za meteorno kanalizacijo, ki služi za odvodnjavanje voda iz cestnih površin, je odgovoren upravljalec oziroma vzdrževalec ceste.
14. člen
Objekti in naprave, za katere je odgovoren upravljalec, so:
– zbirni kanali z revizijskimi jaški,
– razbremenilniki visokih voda,
– zadrževalni bazeni visokih voda,
– črpališča in prečrpavališča odpadnih in drugih voda,
– čistilne naprave za čiščenje odpadnih voda in
– drugi objekti in naprave, ki so potrebni za normalno obratovanje javne kanalizacije in so v pravilniku upravljalca opredeljeni kot objekti in naprave upravljalca.
III. POGOJI ZA PRIKLJUČITEV NA JAVNO KANALIZACIJO
15. člen
V naseljih, kjer obstaja javna kanalizacija, je nanjo, če je to tehnično izvedljivo, obvezna priključitev vseh objektov, ki proizvajajo odpadne vode. V primeru naselja, kjer je javna kanalizacija in priključitev nanjo ni tehnično izvedljiva, je uporabnik dolžan do zgraditve javne kanalizacije interno omrežje za odpadne vode zaključiti z vodotesno greznico. Greznico prazni pooblaščeni izvajalec po predhodnem naročilu uporabnika (pogodba).
Po izgradnji nove kanalizacije so se v roku šest mesecev po pridobitvi uporabnega dovoljenja nanjo dolžni priključiti vsi objekti iz prvega odstavka tega člena. Stroški za vsako priključitev na javno kanalizacijo bremenijo uporabnika.
16. člen
Za priključitev na javno kanalizacijo mora uporabnik pridobiti soglasje upravljalca za vse posege ter spremembe namembnosti objektov ali dela objektov, ki vplivajo na povečanje odpadnih voda in spremembe kvalitete odpadnih voda. Prav tako mora uporabnik pridobiti soglasje upravljalca ob priključitvi obstoječega objekta na javno kanalizacijo.
Splošne pogoje za priključitev na javno kanalizacijsko omrežje predpiše upravljalec s pravilnikom o tehnični izvedbi in uporabi objektov in naprav za odvajanje odpadnih in padavinskih voda.
17. člen
V soglasju za priključitev objekta na kanalizacijsko omrežje mora upravljalec določiti:
– minimalni odmik novogradnje od kanalizacijskega omrežja,
– traso, globine in preseke priključitvenih cevi,
– lokacijo, obliko in velikost zbirnega kanalskega jaška pred priključkom oziroma po priključku hišne ali skupinske kanalizacije na javno kanalizacijo,
– pogoje zunanje ureditve objektov na mestih, kjer je predvidena trasa kanalizacijskega priključka,
– pogoje za priključitev industrijskih oziroma tehnoloških vod,
– pogoje za križanje podzemnih vodov s kanalizacijskim omrežjem,
– posebne pogoje.
18. člen
Upravljalec je dolžan izdati soglasje za priključek na javno kanalizacijo, če uporabnik ob vlogi predloži ustrezno dokumentacijo, če to dopušča prepustnost omrežja in če so izpolnjeni vsi drugi tehnični pogoji, ki so navedeni v pravilniku o tehnični izvedbi in uporabi objektov in naprav za odvodnjavanje odpadnih padavinskih voda. Soglasje se izda v roku 30 dni.
Upravljalec je dolžan dovoliti priključitev na javno kanalizacijo, ko je uporabnik izpolnil vse pogoje, določene v soglasju in poravnal predpisano priključno takso.
Priključitev na javno kanalizacijo sme izvesti upravljalec oziroma strokovno usposobljeni in registrirani izvajalec pod strokovnim nadzorom, ki ga zagotovi upravljalec.
19. člen
Vsa vzdrževalna in obnovitvena dela na javni kanalizaciji izvaja upravljalec ali od njega pooblaščena organizacija ali oseba.
S hišno kanalizacijo in hišnim priključkom gospodari uporabnik, ki je dolžan vzdrževati priključek v brezhibnem stanju.
IV. PREVZEM OBJEKTOV IN NAPRAV JAVNE KANALIZACIJE V UPRAVLJANJE
Pri tehničnem pregledu objektov in naprav za odvajanje odpadnih in padavinskih voda, ki ga predpiše upravni organ, upravljalec preveri ali so izpolnjeni vsi pogoji oziroma določila tega odloka in pravilnika o tehnični izvedbi in uporabi objektov in naprav.
Če pri gradnji niso bili upoštevani vsi zahtevani pogoji, upravljalec ne prevzame objektov in naprav v upravljanje, dokler niso odpravljene vse pomankljivosti.
Po opravljenem tehničnem pregledu in izdanem uporabnem dovoljenju, upravljalec prevzame objekte in naprave za odvajanje odpadnih in padavinskih voda v upravljanje.
V. PLAČILO KANALŠČINE
20. člen
Uporabniki javne kanalizacije so dolžni redno plačevati stroške uporabe kanalizacije oziroma odvajanja voda in stroške čiščenja odpadnih voda od dneva priključitve na javno kanalizacijo oziroma čistilno napravo. Cene so diferencirane in se določajo za gospodinjstvo in gospodarstvo v skladu s faktorjem onesnaženosti, ki je določen v pravilniku o tehnični izvedbi in uporabi objektov in naprav za odvajanje odpadnih padavinskih voda. Za posamezni objekt se kanalščina plačuje po isti tarifi kot vodarina.
Osnova za zaračunavanje stroškov za odvajanje voda in za čiščenje odpadnih voda je količina porabljene pitne vode iz javnega vodovoda, ki je evidentirana preko vodomernih mest ter stopnja onesnaženosti odpadne vode, ki se določi s pravilnikom.
21. člen
Višino prispevka za odvajanje in čiščenje odpadne vode določi izvajalec v soglasju z Občinskim svetom občine Velike Lašče ter v skladu z veljavnimi predpisi o cenah.
VI. OBVEZNOSTI UPRAVLJALCA IN UPORABNIKOV
22. člen
Naloge upravljalca so:
– redno vzdrževanje objektov in naprav, tako da je uporabnikom omogočeno redno odvajanje odpadnih voda,
– obnavljati dotrajano omrežje ter dotrajane dele objektov in naprav,
– poskrbeti za ustrezno zavarovanje objektov in naprav,
– skrbeti za razvoj dejavnosti ter pravočasno pripravo planskih dokumentov za dejavnost, in sicer za enostavno in razširjeno reprodukcijo,
– objekte in naprave vzdrževati v skladu s sprejetimi pravilniki, poslovniki ter ostalimi predpisi,
– izdajati uporabnikom ustrezna soglasja in jim omogočiti priključitev.
23. člen
Obveznosti uporabnika javne kanalizacije:
– vzdrževanje hišne kanalizacije, hišnega priključka ter naprav za predčiščenje, tako da bo iztok izpolnjeval pogoje iz soglasja,
– uporabnik je dolžan upravljalca obvestiti o poškodbah na objektih, s katerimi gospodari sam ter takoj ukrepati, da ne bo nastala škoda na objektih javne kanalizacije.
V primeru, da nastane na objektih in napravah javne kanalizacije škoda zaradi nepravilnega ravnanja uporabnika, je ta dolžan upravljalcu poravnati stroške odprave.
24. člen
Uporabnikom ni dovoljeno odvajati v javno kanalizacijo:
– odpadne vode iz greznic in hlevov,
– odpadne vode, ki vsebujejo koncentrirane kisline ali alkalije,
– vode, pomešane s tekočimi gorivi, olji, mazivi,
– vode, ki bi kvarno vplivale na material, iz katerega so grajeni kanali,
– povzročiteljev nalezljivih bolezni ali drugih snovi, ki škodljivo vplivajo na zdravje,
– radioaktivne snovi,
– snovi, ki razvijajo strupene ali eksplozivne pline,
– gnoj, pepel, kosti, mavec, cement, usnje, pesek, konzerve, steklo ali druge podobne materiale,
– industrijsko odpadno vodo, ki ima temperaturo nad 30 stopinj Celzija,
– druge snovi, ki kvarno vplivajo na javno kanalizacijo in jih določi upravljalec v pravilniku o tehnični izvedbi in uporabi objektov in naprav,
– druge snovi, ki kvarno vplivajo na vodno floro in favno.
Vse odpadne vode, ki brez predčiščenja ne ustrezajo pogojem upravljalca glede izpusta, mora uporabnik pred spuščanjem v javno kanalizacijo očistiti oziroma nevtralizirati v internih čistilnih napravah, ki jih je dolžan sam zgraditi in redno vzdrževati. Pred pričetkom gradnje mora pridobiti soglasje upravljalca javne kanalizacije. Upravljalec ima pravico in dolžnost kontrolirati čistilne naprave, ki služijo kot predčiščenje na stroške uporabnika.
25. člen
Upravljalec ima pravico odpovedati uporabnikom odvajanje in čiščenje odpadnih voda v naslednjih primerih:
– če se objekt poruši,
– če izpust ne izpolnjuje pogojev iz soglasja,
– če stanje uporabnikovih objektov ogroža življenje in zdravje ljudi,
– če uporabnik z odpadno vodo odvaja v kanalizacijo snovi, navedene v 24. členu,
– če uporabnik ni poravnal storitve.
Uporabnik je dolžan poravnati izvajalcu stroške prekinitve in ponovne priključitve, kakor tudi nastalo škodo na objektih in napravah javne kanalizacije in čistilne naprave, ki nastane zaradi izpusta škodljivih snovi v javni kanal.
VII. ZAGOTAVLJANJE OBRATOVANJA, VZDRŽEVANJA IN NADZORA JAVNE IN OSTALE KANALIZACIJE
26. člen
Upravljalec ima pravico dostopa do vseh kanalizacijskih objektov in naprav zaradi njihovega vzdrževanja, zaradi meritev ter snemanj, zaznamovanj in podobno, ne glede na to, kdo je imetnik pravice uporabe, lastnik ali upravljalec tega objekta, oziroma naprave ali zemljišča, na katerem se nahajajo kanalizacijski objekti in naprave. Upravljalec je dolžan škodo na zemljišču, ki bi nastala zaradi vzdrževanja kanalizacijskih objektov in naprav, poravnati. Škodo oceni sodni cenilec ustrezne stroke.
Upravljalec ima pravico kontrolirati vse kanalizacijske objekte in naprave ter čistilne naprave in druge naprave, ki so priključene na javno kanalizacijo, čeprav po določilih tega odloka ne spadajo pod javno kanalizacijo.
27. člen
Vsakdo, ki povzroči materialno škodo na kanalizacijskem omrežju ter na objektih in napravah ali ki povzroči škodo zaradi škodljivih odplak, jo je dolžan povrniti.
28. člen
Upravljalec je dolžan skrbeti za nemoteno obratovanje, vzdrževanje in nadzor koriščenja javne kanalizacije. Nadzor koriščenja javne kanalizacije lahko obsega tudi občasne preglede obratovanja in vzdrževanja notranje kanalizacije. O obratovanju, vzdrževanju in nadzoru objektov in naprav se mora voditi poseben dnevnik.
VIII. KAZENSKE DOLOČBE
29. člen
Z denarno kaznijo 100.000 SIT se kaznuje za prekršek upravljalec, če:
– ne opravlja obveznosti iz 22. člena odloka,
– ne dovoli priključitve na javno kanalizacijo iz 18. člena,
– ne sprejme pravilnika v smislu 5. člena.
Z denarno kaznijo 50.000 SIT se kaznuje odgovorna oseba upravljalca, ki ravna v nasprotju za določili tega odloka.
30. člen
Z denarno kaznijo 150.000 SIT se kaznuje za prekršek pravna ali fizična oseba, ki je nosilec dejavnosti, če:
– odvaja v javno kanalizacijo vode v nasprotju z določili odloka,
– ne gospodari z objekti in napravami tako, da je omogočeno normalno odvajanje odpadnih in padavinskih voda,
– za gradnjo greznice ne pridobi ustreznega dovoljenja pristojnega državnega organa,
– spelje odtok iz greznice v površinsko vodo,
– ne uredi obveznega odvodnjavanja gnojišča v gnojnično jamo,
– ne odvaža gnojevke in odpadkov iz gnojišč v roku iz 8. člena oziroma jih odvaža na nekmetijske površine,
– izvede priključek na javno kanalizacijo brez soglasja upravljalca v nasprotju z izdanim soglasjem oziroma ne priključi objekta na javno kanalizacijo, pa so za to izpolnjeni pogoji,
– ne izvede hišnega priključka na javno kanalizacijo v roku 6 mesecev po izgradnji javne kanalizacije iz 15. člena,
– upravljalcu ne predloži analize iztoka,
– v javno kanalizacijo odvaja nedovoljene snovi
– ne poravna upravljalcu stoškov prekinitve in ponovne priključitve na javno kanalizacijo.
Z denarno kaznijo 50.000 SIT se kaznuje za prekršek odgovorna oseba pravne osebe, ki ravna v nasprotju z določili tega odloka.
31. člen
Z denarno kaznijo 30.000 SIT se kaznuje posameznik, ki ravna v nasprotju z določili tega odloka.
32. člen
Nadzor nad izvajanjem tega odloka izvaja komunalni redar in druge pristojne inšpekcijske službe.
33. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 810/01
Velike Lašče, dne 6. aprila 2001.
Župan
Občine Velike Lašče
Anton Zakrajšek, univ. dipl. inž. l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti