Na podlagi zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 70/00), odloka o občinskih cestah (Uradni list RS, št. 38/00), odloka o kategorizaciji občinskih cest v Občini Trebnje (Uradni list RS, št. 95/99) in statuta Občine Trebnje (Uradni list RS, št. 50/95, 80/98), je Občinski svet občine Trebnje na 18. redni seji dne 11. 4. 2001 sprejel
P R A V I L N I K
o sofinanciranju vzdrževanja turističnih poti v Občini Trebnje
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik določa vrste vzdrževalnih del na turističnih poteh, potrebni nivo vzdrževanosti teh poti ter pogoje in postopke za dodeljevanje finančnih sredstev za sofinanciranje iz proračuna Občine Trebnje.
2. člen
Turistične poti po tem pravilniku so vse pohodne, kolesarske in učne poti, ki niso kategorizirane po odloku o kategorizaciji občinskih cest v Občini Trebnje (Uradni list RS, št. 95/99) (v nadaljevanju: turistične poti). Turistične poti, poti v parkovnih gozdovih in druge poti, ki niso zgrajene v skladu s predpisi o javnih cestah in ki so namenjene dostopu do planinskih koč in vrhov ali dostopu in ogledu naravnih, kulturnih in drugih spomenikov ali znamenitosti, niso javne poti po odloku o občinskih cestah (Uradni list RS, št. 38/00).
Turistične poti so poti, ki v celoti ali deloma potekajo po ozemlju Občine Trebnje.
3. člen
Namen vzdrževanja turističnih poti je v tem, da je omogočen varen prehod po njih, da se ohrani ali izboljša njihova prehodnost in varnost na teh poteh, da se okolje ob teh poteh zaščiti pred škodljivimi vplivi pohodnikov in da je označena trasa poti.
Vzdrževalna dela se praviloma opravljajo takrat, ko so za to najprimernejše vremenske, prometne in druge razmere za izvajanje del.
Vzdrževalna dela na turističnih poteh se delijo na redna in investicijska vzdrževalna dela.
II. REDNA VZDRŽEVALNA DELA
4. člen
Redna vzdrževalna dela obsegajo:
a) vzdrževanje vegetacije,
b) čiščenje poti,
c) odstranjevanje nevarnih ovir za pohodnike.
a) Vzdrževanje vegetacije
Na površinah, ki so sestavni del turistične poti, se vegetacijo kosi, obrezuje in seka najmanj v takem obsegu, da je zagotovljen prost prehod in da so vidne in dostopne označbe, v kolikor je pot označena. Vzdrževati je potrebno tudi bližnja drevesa ob poti, ki lahko ogrožajo pohodnike.
Vegetacijo se mora vzdrževati v skladu s pravili stroke. Okolju neprijaznih sredstev za zatiranje rasti vegetacije ni dovoljeno uporabljati.
b) Čiščenje poti
Vsi sestavni deli poti se čistijo tako, da se odstrani vse, kar lahko negativno vpliva na varnost pohodnikov, funkcionalnost in urejen videz poti ter varovanja okolja.
c) Odstranjevanje nevarnih ovir za pohodnike
Če se na turističnih poteh pojavijo nevarne ovire za pohodnike, jih je potrebno zavarovati in označiti skladno s predpisi, ki veljajo za to področje.
III. INVESTICIJSKA VZDRŽEVALNA DELA
5. člen
Med investicijska vzdrževalna dela sodijo:
– nameščanje novih ali zamenjava starih označb,
– spreminjanje trase že postavljene turistične poti.
Pri investicijskih vzdrževalnih delih je potrebno narediti načrt vzdrževanja in ga tudi finančno in terminsko ovrednotiti.
IV. ODGOVORNOST DO VZDRŽEVANJA
6. člen
Upravljalec turističnih poti je lahko pravna ali fizična oseba, ki je to pot določila in jo hkrati poimenovala. Upravljalec je dolžan v roku 30 dni posredovati Občinski upravi občine Trebnje informacije o nosilcu turistične poti, o poimenovanju turistične poti in osnovne informacije o poteku in dolžini turistične poti.
7. člen
Obveznost upravljalca do vzdrževanja poti po tem pravilniku nastopi takoj po obvestitvi občinske uprave Občine Trebnje o določitvi in poimenovanju turistične poti.
V. NADZOR NAD VZDRŽEVANJEM
8. člen
Nadzor nad vzdrževanjem in stanjem vseh poti, v skladu s tem pravilnikom, opravlja občinska strokovna služba, skupaj z upravljalcem poti. O opravljenem ogledu se izdela poročilo, na podlagi katerega strokovna služba zbere podatke in vodi lastno evidenco o njihovem stanju. Ugotovitve iz tega poročila so osnova za odločanje o potrebnih investicijskih vzdrževalnih delih.
VI. FINANCIRANJE
9. člen
Vzdrževanje turističnih poti se financira iz sredstev, ki jih zagotavlja upravljalec turistične poti in iz občinskih ter državnih proračunskih virov.
Upravljalec turistične poti mora razliko sredstev potrebno za realizacijo vzdrževanja teh poti, zagotoviti iz neproračunskih virov.
10. člen
Prednostni kriteriji in pogoji za dodelitev finančnih sredstev iz naslova vzdrževanja turističnih poti občinskega proračuna so naslednji:
1. dolžina pohodnih poti v občini,
2. redna vzdrževalna dela,
3. poti, ki so vezane na posamezne kulturne dogodke in prireditve,
4. poti, ki povezujejo večje število znamenitosti v občini in izven nje,
5. poti, ki so vezane na spominska dneva Občine Trebnje.
11. člen
Do sofinanciranja iz občinskega proračuna po tem pravilniku niso upravičeni upravljalci turističnih poti, katerih poti niso v evidenci pri Občinski upravi občine Trebnje.
12. člen
Za stroške vzdrževanja turističnih poti se štejejo materialni stroški, povezani s pripravo na vzdrževanje ter izvedba vzdrževanja teh poti in ne stroški nakupa opreme, namenjene izvajanju osnovne dejavnosti upravljalca.
13. člen
Upravljalcu posamezne turistične poti se lahko dodeli do višine 50% vrednosti dejanskih vlaganj v vzdrževalna dela. Višina se določi na podlagi zagotovljenih sredstev v sprejetem občinskem proračunu za ta namen.
14. člen
Upravljalci bodo za namen, določen s tem pravilnikom, lahko uveljavljali sredstva z vlogo na podlagi javne objave v občinskem glasilu ali drugih javnih glasilih.
15. člen
Upravljalci poti morajo v skladu z zahtevami javne objave v svoji vlogi za sofinanciranje vzdrževanja turistične poti navesti naslednje:
– kratka predstavitev upravljalca turistične poti,
– poročilo o vzdrževanju turistične poti v preteklem letu,
– predvideno vzdrževanje v tekočem letu,
– število oseb, ki bodo pri vzdrževanju sodelovale,
– finančno konstrukcijo vzdrževanja v tekočem letu, ki je skladna z vsebinsko konstrukcijo.
Predlog za dodelitev finančnih sredstev iz naslova vzdrževanja turističnih poti občinskega proračuna bo odločala tričlanska komisija, ki jo imenuje župan.
VII. KONČNE DOLOČBE
16. člen
Namensko porabo sredstev spremlja in preverja pristojna služba občinske uprave. V primeru nenamenske uporabe sredstev jih mora upravljalec takoj vrniti s pripadajočimi obrestmi.
Obresti se obračunavajo od dneva nakazila po zakoniti zamudni obrestni meri.
17. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 33-01-2/2001
Trebnje, dne 12. aprila 2001.
Župan
Občine Trebnje
Ciril Metod Pungartnik l. r.