Na podlagi 4. člena in za izvajanje zakona o zdravstvenem varstvu rastlin (Uradni list RS, št. 82/94, 8/00 – ZUT in 11/00 – ZFfS) ter na podlagi 25. člena zakona o zavodih (Uradni list RS, št. 12/91 in 8/96) izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
O D L O Č B O
o pooblastitvi Kmetijskega inštituta Slovenije za izvajanje določenih nalog javne službe za varstvo rastlin
I.
Zaradi zagotavljanja zdravstvenega varstva rastlin na področju kmetijstva, obvladovanja škodljivih organizmov, preprečevanja njihovega vnosa in širjenja ter zatiranja v Republiki Sloveniji minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pooblašča Kmetijski inštitut Slovenije, Hacquetova 17, 1000 Ljubljana (v nadaljnjem besedilu: inštitut), za izvajanje naslednjih nalog javne službe zdravstvenega varstva rastlin:
– spremljanje zdravstvenega stanja in diagnosticiranje škodljivih organizmov na specifičnem področju bakteriologije (epidemiologija in obvladovanje bakterij, diagnosticiranje gospodarsko škodljivih bakterij), virologije (virusi in viroidi na sadnem drevju, vinski trti in poljščinah), mikologije (karantenske glive), entomologije (Diabrotica virgifera virgifera in listne uši) in nematologije;
– napovedovanje pojava škodljivih organizmov in
– sodelovanje pri razvoju informacijskega sistema pri varstvu rastlin.
II.
Inštitut opravlja zlasti naslednje naloge:
– izvajanje vizualnih pregledov, jemanje vzorcev in izvajanje laboratorijskih preiskav rastlin, rastlinskih proizvodov, zemlje in drugega blaga zaradi diagnostike škodljivih organizmov in dajanje strokovnih mnenj v zvezi z zdravstvenim varstvom rastlin;
– priprava ocene nevarnosti, obsega okužbe in predlogov ukrepov v zdravstvenem varstvu rastlin;
– izdelava strokovnih podlag pri določitvi nadzorovanih območij;
– izvajanje posebnega nadzora škodljivih organizmov;
– spremljanje, analiziranje in ocenjevanje zdravstvenega stanja rastlin v državi;
– zdravstveno varstvene raziskave v skladu s strokovno usmeritvijo;
– preverjanje rezultatov laboratorijskih preiskav z izvajanjem primerjalnih testov in usklajevanje metodoloških postopkov;
– razvijanje in uvajanje novih laboratorijskih metod za diagnostiko škodljivih organizmov s seznamov;
– priprava poročil, analiz, informacij in drugih gradiv v zdravstvenem varstvu rastlin;
– vzpostavitev in vodenje informacijskega sistema na področju zdravstvenega varstva rastlin;
– svetovanje in izvajanje osveščanja imetnikov zemljišč in strokovnega usposabljanja pridelovalcev.
III.
Inštitut v skladu z državnim programom za fitosanitarno področje, ki ga sprejme minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, pri nadzoru nad škodljivimi organizmi sodeluje s fitosanitarno inšpekcijo Inšpektorata Republike Slovenije za kmetijstvo, gozdarstvo lovstvo in ribištvo in Sektorjem za varstvo rastlin.
IV.
Inštitut pripravi letni program dela najkasneje do 15. decembra za naslednje leto v skladu z zahtevami Sektorja za varstvo rastlin in mu najkasneje do 15. januarja tekočega leta posreduje podrobno poročilo o opravljenem delu v preteklem letu.
Inštitut je dolžan takoj obvestiti Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano o vsaki najdbi karantenskega škodljivega organizma in o morebitni spremembi letnega programa. Pri izvajanju programa sistematičnega nadzora inštitut pripravi tudi polletno delno poročilo o opravljenih nalogah.
V.
Plačilo za izvedene naloge iz III. točke te odločbe se krije iz proračuna Republike Slovenije, v skladu s programom iz prejšnje točke, ki ga potrdi minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
VI.
Podrobnejši način izvajanja nalog in financiranja se opredeli v letni pogodbi o izvajanju in financiranju programa iz IV. točke te odločbe.
VII.
Ta odločba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 327-01-34/01
Ljubljana, dne 10. maja 2001.
mag. Franci But l. r.
Minister
za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano