Na podlagi 12. in 79. člena zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99) in 27. člena statuta Mestne občine Ljubljana (Uradni list RS, št. 26/01 in 28/01) je Mestni svet mestne občine Ljubljana na 27. seji dne 21. 5. 2001 sprejel
S K L E P
o razglasitvi cerkve sv. Roka v Dravljah za kulturni spomenik lokalnega pomena
1. člen
Za kulturni spomenik lokalnega pomena se razglasi naslednja enota dediščine: Ljubljana – Cerkev sv. Roka v Dravljah (EŠD 1984).
Enota se razglasi za kulturni spomenik lokalnega pomena z lastnostmi arhitekturnega, umetnostnega in zgodovinskega spomenika (v nadaljevanju: spomenik).
2. člen
Lastnosti, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik lokalnega pomena:
Prvotna cerkev je zgrajena leta 1646 in dopolnjena še leta 1699. Ko je postala romarska, je bila v letih 1700-1740 prezidana. 1895 so bili sezidani novi oboki v ladji in prezbiteriju, nadzidan je bil zvonik. 1964 je bila cerkev obnovljena po projektih Toneta Bitenca, urejena je bila tudi nova krstna kapela.
Cerkvena ladja ima obliko razpotegnjenega kvadrata s prirezanimi vogali, prezbiterij je v tlorisu kvadraten s tristranim zaključkom. Ob zvoniku je iz nekdanjega vhoda na kor izdelan prostor za krstno kapelo s stenskim mozaikom (Stane Kregar) in baročnim kipom sv. Roka. Zvonik je dominanten, dvonadstropen s polkrožno lino, čebulasto streho in lanterno.
Zaradi zgodovinskega stavbnega razvoja od baroka do danes in številnih umetnostnih sestavin predstavlja cerkev sv. Roka pomemben spomenik sakralne arhitekture.
3. člen
Spomenik obsega parcelo št. 251, k.o. Dravlje.
Meja spomenika je vrisana na katastrski karti v merilu 1:1000 in topografski karti v merilu 1:5000.
Izvirnika kart hrani Javni zavod RS za varstvo kulturne dediščine, Območna enota Ljubljana (v nadaljevanju: zavod).
4. člen
Za spomenik velja varstveni režim, ki določa:
– varovanje kulturnih, arhitekturnih, likovnih in zgodovinskih vrednot v celoti, njihovi izvirnosti in neokrnjenosti;
– stalno in redno vzdrževanje dobro ohranjenih prvin in sanacijo ogroženih ali propadajočih prvin arhitekture in premične notranje opreme.
5. člen
Za vsak poseg v spomenik in njegove dele je potrebno pridobiti kulturnovarstvene pogoje in na njihovi podlagi kulturnovarstvena soglasja zavoda.
6. člen
Mestna uprava mestne občine Ljubljana mora v šestih mesecih po uveljavitvi tega sklepa izdati lastnikom spomenika ali njegovih sestavnih delov odločbo o varstvu za spomenik v skladu z zakonom.
7. člen
Nadzor nad izvajanjem tega sklepa opravlja Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine.
8. člen
Z dnem uveljavitve tega sklepa prenehajo veljati v odloku o razglasitvi 32 objektov za kulturne in zgodovinske spomenike v občini Ljubljana Šiška (Uradni list SRS, št. 3/90) tiste določbe, ki se nanašajo na spomenik iz tega sklepa.
9. člen
Ta sklep začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 626-6/01-22
Ljubljana, dne 21. maja 2001.
Županja
Mestne občine Ljubljana
Viktorija Potočnik l. r.