Na podlagi 21. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98) in 21. člena statuta Občine Kidričevo (Uradni list RS, št. 52/99 in 98/99) je Občinski svet občine Kidričevo na seji dne 19. 6. 2001 sprejel
P R A V I L N I K
o zagotavljanju brezplačne pravne pomoči občankam in občanom Občine Kidričevo
1. člen
S tem pravilnikom se do sprejema zakona o nadomestnem reševanju sporov in brezplačni pravni pomoči določajo merila, načini in postopek zagotavljanja brezplačne pravne pomoči občanom in občankam Občine Kidričevo (v nadaljevanju: upravičenci).
2. člen
Brezplačna pravna pomoč obsega nudenje pravnih nasvetov o pravicah stranke in sestavo vlog oziroma zahtevkov za začetek postopka v vseh zadevah, s katerimi upravičenci rešujejo svoj socialni položaj, kot so:
– postopki uveljavljanja ali pridobivanja pravic iz družinskih razmerij,
– pravnih poslih, ki vplivajo na socialni status upravičenca,
– uveljavljanje pravic iz osnovnega pokojninskega varstva, zdravstvenega varstva in socialno varstvenih pravic,
– varstva otrok,
– varstvo pravic iz delovnega razmerja, če je upravičenec predhodno izkoristil pravna sredstva, ki izhajajo iz programa dela sindikata.
V izjemnih primerih lahko brezplačna pravna pomoč zajema tudi zastopanje upravičenca v postopku, za katerega mu je brezplačna pravna pomoč dodeljena.
3. člen
Naloge v zvezi z zagotavljanjem brezplačne pravne pomoči po tem pravilniku opravlja Center za socialno delo Ptuj, ki organizira pisarno za brezplačno pravno pomoč. Sredstva za izvajanje nalog se zagotovijo v proračunu Občine Kidričevo.
4. člen
Brezplačno pravno pomoč lahko uveljavlja upravičenec:
– ki je prejemnik denarne pomoči kot edinega vira za preživljanje,
– denarnega dodatka po zakonu o socialnem varstvu,
– državne pokojnine,
– ki ni prejemnik nobene pomoči iz prejšnjih alinej, vendar s potrdilom o premoženjskem stanju in mnenjem Centra za socialno delo Ptuj dokaže upravičenost do brezplačne pravne pomoči.
V izjemnih primerih se brezplačna pravna pomoč lahko zagotavlja tudi upravičencu, ki sicer presega dohodkovni cenzus, če bi bilo to nujno zaradi socialne ogroženosti.
Kljub izpolnjevanju pogojev iz prvega odstavka tega člena se lahko prošnja za brezplačno pravno pomoč zavrne, če postopek glede na dejansko stanje ne bi bil razumen.
5. člen
Prošnja za brezplačno pravno pomoč se vloži v pisarni za brezplačno pravno pomoč. Prošnja mora vsebovati podatke o prosilcu, opis željene pravne pomoči in druge potrebne podatke. Prošnji mora upravičenec priložiti odločbo, s katero mu je bil dodeljen denarni prejemek, oziroma potrdilo o premoženjskem stanju z mnenjem Centra za socialno delo Ptuj, na podlagi katerih je mogoče ugotoviti izpolnjevanje meril iz 4. člena tega pravilnika.
6. člen
O prošnji odloča svetovalec, zaposlen v pisarni za brezplačno pravno pomoč. Če je prošnja za brezplačno pravno pomoč zavrnjena, se lahko upravičenec pritoži na komisijo, ki jo sestavljajo: direktor Centra za socialno delo Ptuj, socialni delavec, ki je pristojen za območje, na katerem ima upravičenec stalno prebivališče, delavec, ki opravlja delo na področju družbene dejavnosti v Občini Kidričevo in tajnik Občine Kidričevo.
Komisija je pristojna tudi za odločanje o upravičenosti do brezplačne pravne pomoči po drugem odstavku 2. člena in drugem odstavku 4. člena tega pravilnika.
Odločitev komisije je dokončna.
7. člen
Če je upravičenec v postopku uspel, je dolžan v roku 15 dni povrniti znesek, ki mu je bil povrnjen za pravdne stroške v postopku, za katerega mu je bila brezplačna pravna pomoč dodeljena. Znesek se nakaže na žiro račun Občine Kidričevo.
8. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 029-02/01
Kidričevo, dne 20. junija 2001.
Župan
Občine Kidričevo
Alojz Šprah l. r.