Na podlagi 9. in 12. člena zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 7/99), zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 10/91, 13/93, 66/93, 35/97, 87/97 in 73/98) in 19. člena statuta Občine Trebnje (Uradni list RS, št. 50/95, 80/98) je Občinski svet občine Trebnje na 21. seji dne 25. 7. 2001 sprejel
O D L O K
o razglasitvi Kapele Petra Pavla Glavarja (EŠD 9328) in območja gradu Lanšprež (EŠD 8760) na Lanšprežu za kulturni spomenik lokalnega pomena
1. člen
Kapela Petra Pavla Glavarja in območje gradu Lanšprež na Lanšprežu imata zaradi kulturnih, umetnostno arhitekturnih, zgodovinskih, arheoloških in drugih izjemnih lastnosti poseben pomen, zato se ju z namenom trajnega zavarovanja, s tem odlokom razglaša za kulturni spomenik lokalnega pomena.
2. člen
Kulturni spomenik Kapela Petra Pavla Glavarja in območje gradu Lanšprež na Lanšprežu obsega naslednje parcele:
– parcela št. 1753, poslovna stavba v izmeri 165 m2 in pašnik v izmeri 1129 m2,
– parcela št. 1746/2, pašnik 2 v izmeri 283 m2,
obe vpisani pri vložni št. 621, k.o. Brezovica, last Republike Slovenije.
3. člen
Varovano območje spomenika zajema prostor po vojni podrtega gradu in kapele in obsega naslednje parcele: 1746/1, 1746/2, 1747, 1753, vse k.o. Brezovica, ki so vrisane na načrtu parcel v merilu 1: 2880. Načrt parcel je sestavni del tega odloka.
4. člen
Za spomenik velja varstveni režim, ki določa:
– varovanje kulturnih, arheoloških, arhitekturnih, likovnih in zgodovinskih vrednot v celoti, v njihovi izvirnosti in neokrnjenosti,
– podrejanje vsake rabe in vseh posegov v stavbo ohranjanju in vzdrževanju varovanih spomeniških lastnosti.
5. člen
Na varovanem področju ni dopustno:
– predelavati vseh likovnih in stavbnih prvin stavbe, ki so ovrednotene kot del spomenika,
– posegati v arheološke plasti spomenika, razen pooblaščenim osebam, s predhodnim pisnim soglasjem pristojnega zavoda,
– predelavati zaščitenih gabaritov, tlorisov in drugih značilnih stilnih elementov stavbe.
Varovano območje je namenjeno:
– trajni ohranitvi kulturnih, arheoloških, arhitekturnih, likovnih, urbanističnih in zgodovinskih vrednot.
– povečanju pričevalnosti kulturnega spomenika,
– predstavitvi kulturnih vrednot spomenika »in situ«, v tisku in drugih medijih,
– znanstveno-raziskovalnemu delu,
– učno-demonstracijskemu delu.
6. člen
Po predhodnem soglasju pristojne območne enote za varstvo kulturne dediščine je možno izvajati prenovitvena oziroma sanacijska in rekonstrukcijska dela v dobrobit ohranjanja obstoječih kvalitet in njihovih dopolnitev. Vsi posegi se izvajajo v skladu z obstoječimi pravnimi predpisi in smernicami, pogoji ter s soglasjem pristojne spomeniške službe.
7. člen
Strokovni nadzor nad spomenikom opravlja pristojna območna enota za varstvo kulturne dediščine, ki mora za vsak poseg v prostor izdelati strokovno podlago in izdati soglasje. Za vsako morebitno spremembo funkcije kulturnega spomenika ali njegovega dela so potrebni predhodni kulturnovarstveni pogoji in na njihovi podlagi kulturnovarstveno soglasje pristojne območne enote za varstvo kulturne dediščine.
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja ustrezni inšpekcijski organ.
8. člen
Z denarno kaznijo najmanj 100.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti, če ravna v nasprotju z drugim odstavkom 5. člena tega odloka.
Z denarno kaznijo najmanj 10.000 tolarjev se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
Z denarno kaznijo najmanj 25.000 tolarjev se kaznuje podjetnik posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
9. člen
Z denarno kaznijo najmanj 100.000 tolarjev se kaznuje za prekršek investitor, če ravna v nasprotju s 6. členom tega odloka.
10. člen
Na podlagi tega odloka Občinska uprava občine Trebnje v 30 dneh od uveljavitve odloka predlaga zaznambo nepremičnega spomenika v zemljiško knjigo.
Občinska uprava občine Trebnje mora v treh mesecih po uveljavitvi tega odloka izdati lastniku spomenika odločbo o varstvu spomenika na podlagi zakona o varstvu kulturne dediščine.
12. člen
Odločba o varstvu spomenika določa pogoje za raziskovanje, načina vzdrževanja, pogoje za posege, fizično zavarovanje, pravni promet, načine upravljanja in rabe spomenika, dostopnost spomenika za javnost, posamezne druge omejitve in prepovedi.
Varstveni režim lahko omejuje lastninsko pravico le v obsegu, ki je nujen za izvajanje varstva spomenika.
13. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 617-00-03/2000
Trebnje, dne 25. julija 2001.
Župan
Občine Trebnje
Ciril Metod Pungartnik l. r.