Uradni list

Številka 73
Uradni list RS, št. 73/2001 z dne 17. 9. 2001
Uradni list

Uradni list RS, št. 73/2001 z dne 17. 9. 2001

Kazalo

3907. Pravilnik o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v Občini Mežica, stran 7523.

Na podlagi 12. člena zakona o gostinstvu (Uradni list RS, št. 1/95 in 40/99), 4. in 11. člena pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99) ter na podlagi 16. člena statuta Občine Mežica (Uradni list RS, št. 16/99 in 73/00) je Občinski svet občine Mežica na 25. redni seji dne 30. 8. 2001 sprejel
P R A V I L N I K
o merilih za določitev podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost v Občini Mežica
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik določa merila in pogoje na podlagi katerih pristojni organ lokalne skupnosti (v nadaljevanju: občinska uprava) izda soglasje k podaljšanju obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost.
2. člen
Gostinski obrati in kmetije določijo podaljšan obratovalni čas samostojno, v skladu s svojimi poslovnimi interesi in ob upoštevanju določb tega pravilnika.
Če v okviru gostinskega obrata deluje več enot, ki samostojno opravljajo dejavnost, je dolžan gostinec prijaviti podaljšan obratovalni čas tudi za vsako enoto posebej.
Gostinec ali kmet (v nadaljevanju: gostinec) mora prijaviti podaljšan obratovalni čas najmanj 15 dni pred začetkom obratovanja po podaljšanem obratovalnem času. Enako velja tudi za vsako spremembo podaljšanega obratovalnega časa.
II. PODALJŠANI OBRATOVALNI ČAS
3. člen
Gostincu oziroma kmetu se izda soglasje k podaljšanemu obratovalnem času glede na vrsto gostinskega obrata, če opravlja gostinsko dejavnost izven rednega obratovalnega časa.
4. člen
Kot merila za določitev obratovanja gostinskih obratov in kmetij v podaljšanem obratovalnem času se upoštevajo naslednje značilnosti območja Občine Mežica:
– turizem,
– potrebe gostov,
– varstvo pred hrupom,
– gostota naseljenosti prebivalstva,
– krajevni običaji ob praznikih in dela prostih dnevih,
– interesi gostincev in kmetov.
5. člen
Gostinec lahko določi in zaprosi za podaljšan obratovalni čas gostinskega obrata ali kmetije, kot sledi:
– gostilne in izletniške kmetije od ponedeljka do četrtka, od 22. do 24. ure ter v petek, soboto in nedeljo od 22. do 2. ure naslednjega dne,
– slaščičarne, okrepčevalnice, bari, vinotoči med 22. in 24. uro,
– diskoteke med 22. in 4. uro naslednjega dne.
Gostinski obrat ali kmetija, ki poleg obratovanja v zaprtih prostorih dejavnost opravlja tudi zunaj le-teh, lahko tako dejavnost opravlja od 15. aprila do 30. septembra v podaljšanem obratovalnem času, in sicer:
– gostilne, izletniške kmetije, slaščičarne, okrepčevalnice, bari in vinotoči med 22. in 23. uro.
Diskoteke svoje dejavnosti ne smejo opravljati zunaj zaprtih prostorov.
6. člen
Gostinski obrati v stanovanjskih objektih ali v objektih v stanovanjskih naseljih lahko obratujejo le med 6. in 22. uro, po 22. uri pa, če pristojnemu občinskemu organu prinesejo pisno soglasje lastnika objekta.
7. člen
Gostinec prijavi redni in podaljšan obratovalni čas na obrazcu, ki je objavljen skupaj s pravilnikom o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99) za tekoče leto od 1. 1. do 31. 12.
Možne so tudi spremembe med letom, vendar se potrdijo največ do 31. 12.
8. člen
Gostinec oziroma kmet vlogi za podaljšan obratovalni čas priložiti soglasje lastnika objekta, kjer se lokal nahaja, kolikor gostinec ni lastnik lokala.
Veljavno je soglasje in mnenje, ki ni starejše od 30 dni od dneva vložitve vloge za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času.
V primeru, da je soglasje negativno, občinska uprava vlogo o podaljšanem obratovalnem času deloma ali v celoti zavrne.
9. člen
Soglasje občinske uprave se izda za eno leto. Po preteku te dobe mora gostinec oziroma kmet vlogo obnoviti, sicer mu pravica do podaljšanega obratovalnega časa preneha.
10. člen
Ne glede na preostale določbe tega pravilnika lahko občinska uprava izdajo soglasja za podaljšanje obratovalnega časa gostinskega obrata oziroma kmetije veže na zagotovitev pogojev (parkirišča, protihrupna zaščita, regulacija svetlobe, varnostna služba, prometna varnost itd.). Dokler ti pogoji niso izpolnjen, občinska uprava gostincu soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času gostinskega obrata oziroma kmetije, ne izda.
III. ČASOVNO OMEJENO OBRATOVANJE V PODALJŠANEM ČASU
11. člen
Gostinski obrat ali kmetija lahko zaprosi, ne glede na že izdano soglasje o podaljšanem obratovalnem času, za soglasje za obratovanje v dodatnem podaljšanem času, in sicer v petek in soboto po predhodni najavi gostov. Soglasje je možno pridobiti, kadar se v gostinskem lokalu ali kmetiji odvijajo prireditve zaprtega tipa (poroke, proslave, prireditve, obletnice, srečanja in drugo) ali izven njega prireditve širšega pomena (lokalni prazniki, proslave društev in drugo.)
12. člen
Če je bilo soglasje že izdano zaradi prireditve iz prejšnjega člena, je gostinec dolžan poskrbeti, da v dodatnem podaljšanem času v gostinski obrat nimajo vstopa zunanji obiskovalci.
13. člen
Soglasja so vezana na točno določena časovna obdobja in ne veljajo za ostale dni.
14. člen
Ne glede na preostale določbe, navedene v 11. členu tega pravilnika, lahko gostinec oziroma kmet na podlagi 17. člena pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS, št. 78/99 – v nadaljevanju: republiški pravilnik), brez soglasja pristojnega občinskega organa obratuje dlje kot traja redni obratovalni čas, na dan pred prazniki določenimi z zakonom ter ob pustovanju in martinovanju (vsakič po enkrat).
IV. PREKLIC SOGLASJA ZA OBRATOVANJE V PODALJŠANEM OBRATOVALNEM ČASU
15. člen
Soglasje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času se lahko med letom prekliče v naslednjih primerih:
– če so zaznamovane ponavljajoče se pritožbe občanov oziroma krajevne skupnosti, na območju katere se gostinski obrat nahaja, zaradi kršitev javnega reda in miru, v času podaljšanega odpiralnega časa gostinskega obrata oziroma kmetije,
– če je bilo v času podaljšanega obratovalnega časa gostinskega obrata oziroma kmetije večkrat posredovano s strani policije oziroma s strani pristojnih inšpekcijskih organov,
– zaradi prekoračitve dovoljenega podaljšanega obratovalnega časa gostinskega obrata oziroma kmetije,
– zaradi preklica soglasja lastnika ali nosilca dejavnosti v nastanitvenem objektu,
– zaradi neizpolnitve drugih pogojev, določenih s strani občinske uprave,
– drugih utemeljenih razlogov.
Za odvzem soglasja na podlagi prejšnjega odstavka tega člena morajo biti na voljo zapisnik policije oziroma inšpekcijskih služb.
V primeru odvzema soglasja na podlagi prvega odstavka tega člena je gostincu odvzeta možnost pridobitve tega soglasja tudi za šest mesecev vnaprej.
V. KONČNI DOLOČBI
16. člen
Za ostale določbe glede obratovalnih časov, ki niso zajete v tem pravilniku, se uporabljajo določbe republiškega pravilnika.
17. člen
Gostinec oziroma kmet je dolžan uskladiti svoj obratovalni čas gostinskega obrata oziroma kmetije, ki v času uveljavitve tega pravilnika obratuje v daljšem obratovalnem času, s tem pravilnikom v treh mesecih od uveljavitve.
18. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS.
Št. 332-01-1/00
Mežica, dne 30. avgusta 2001.
Župan
Občine Mežica
Janez Praper l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti