Na podlagi sedmega odstavka 32. člena zakona o brezplačni pravni pomoči (Uradni list RS, št. 48/01) izdaja minister za pravosodje
P R A V I L N I K
o obrazcu za prošnjo za dodelitev brezplačne pravne pomoči in predložitev listin
1. člen
S tem pravilnikom se določa obrazec za prošnjo za dodelitev brezplačne pravne pomoči (v nadaljevanju: obrazec) ter listine, ki jih je potrebno predložiti v postopku uveljavljanja pravic iz brezplačne pravne pomoči.
Prošnja se vloži na obrazcu ZBPP št. 1, ki je sestavni del tega pravilnika.
2. člen
Podatki o prosilcu, ki se vpišejo v obrazec pod točko 1, so podatki iz 32. člena zakona o brezplačni pravni pomoči.
3. člen
V obrazec pod točko 2 se vpišejo podatki o družinskih članih iz 23. člena zakona o brezplačni pravni pomoči.
4. člen
Podatki o zadevi, ki se vpišejo v obrazec pod točko 3, so:
– kratek opis dejanskega stanja (okoliščine in dejstva o zadevi);
– stanje zadeve (npr. ali je že sprožen sodni spor, ali je bila že poskušena poravnava ali druga oblika alternativnega reševanja sporov, ali je bila izdana odločba);
– navedba organa in označba zadeve, če postopek že teče;
– drugi podatki o zadevi, ki lahko vplivajo na izid postopka.
Prosilec priloži prošnji morebitne vloge drugih strank in udeležencev ter izdane odločbe upravnih organov oziroma sodišč.
5. člen
Želene vrste pravne pomoči v obrazcu pod točko 4., so naslednje:
– redna;
– izredna;
– izjemna;
– posebna;
– nujna brezplačna pravna pomoč.
Želene oblike brezplačne pravne pomoči so oblike iz prvega odstavka 26. člena zakona o brezplačni pravni pomoči.
Obseg brezplačne pravne pomoči pomeni zaprosilo za delni ali celotni obseg posameznih oblik brezplačne pravne pomoči z navedbo vrste oziroma faze postopka ali posameznih procesnih dejanj.
6. člen
Podatki o dohodkih in drugih prejemkih v obrazcu pod točko 5 se dokazujejo s potrdilom delodajalca oziroma izplačevalca dohodkov o izplačilih prosilcu in družinskim članom za zadnjih šest mesecev pred vložitvijo prošnje, potrdilom o drugih prejemkih v zadnjem koledarskem letu, ki ga v skladu z zakonom o brezplačni pravni pomoči izda pristojni davčni urad in izjave prosilca o podlagi, višini in času prejema drugih dohodkov in prejemkov v zadnjih šestih mesecih pred vložitvijo prošnje.
7. člen
Podatki o premoženjskem stanju v obrazcu pod točko 6 se dokazujejo s potrdilom o premoženjskem stanju, ki ga v skladu z zakonom o brezplačni pravni pomoči izda pristojni davčni urad, zemljiškoknjižnim izpiskom oziroma za zemljiškoknjižno vknjižbo primerno listino za nepremičnine, prometnim dovoljenjem za vozilo ali plovilo, drugim uradnim potrdilom za evidentirane premičnine, listinskimi dokazi za prihranke, terjatve in pravice, vrednostnimi papirji in uradnimi potrdili o kapitalskem premoženju in pisno izjavo prosilca o premoženjskem stanju prosilca in njegove družine, ki jo predloži na obrazcu ZBPP št. 1a, ki je sestavni del tega pravilnika.
8. člen
Podatki o družinskih, zdravstvenih in drugih razlogih materialne ogroženosti v obrazcu pod točko 7 se dokazujejo z listinami o zdravstvenem stanju, stroških zdravljenja, vzgoje in izobraževanja, stopnji invalidnosti ali prizadetosti, obliki telesne okvare ali duševne motnje pristojnega zavoda oziroma dokazili o izredni finančni obveznosti, ki je posledica višje sile ter mnenjem pristojnega centra za socialno delo.
9. člen
Potrdila iz prejšnjega člena morajo biti v izvirniku ali overjenem prepisu, strokovna služba za BPP pa lahko tudi po vpogledu izvirnika na listini s podpisom ali žigom sodišča potrdi verodostojnost kopije. Potrdila ne smejo biti starejša od 30 dni.
10. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 071-30-3/00 2352
Ljubljana, dne 11. septembra 2001.
mag. Ivan Bizjak l. r.
Minister
za pravosodje