Na podlagi drugega odstavka 27. člena zakona o carinski službi (Uradni list RS, št. 56/99) izdaja minister za finance v soglasju z ministrom, pristojnim za notranje zadeve
P R A V I L N I K
o postopku, po katerem pooblaščene uradne osebe carinske službe ustavljajo prevozna sredstva v cestnem in vodnem prometu
1. člen
Ta pravilnik določa način in postopek, po katerem uniformirani inšpektorji in uniformirani cariniki Carinske uprave Republike Slovenije (v nadaljevanju: cariniki in inšpektorji) zaradi odkrivanja kršitev carinskih, trošarinskih in drugih predpisov, za izvajanje katerih je pristojna carinska služba, ustavljajo prevozna sredstva v cestnem in vodnem prometu na celotnem območju Republike Slovenije.
2. člen
Cariniki in inšpektorji pri ustavljanju prevoznih sredstev uporabljajo posebej označena službena vozila in plovila.
Posebej označena službena vozila so vozila carinske službe, ki imajo na levi in desni zunanji bočni strani vozila viden napis »CARINA« in carinski znak ter napis »CARINA« na pokrovu motorja.
Posebej označena službena plovila so plovila carinske službe, ki imajo na boku plovila viden napis »CARINA« in carinski znak.
Ustavljanje vozil v cestnem prometu
3. člen
Za ustavljanje vozil v cestnem prometu cariniki in inšpektorji uporabljajo:
– lopar brez lastnega vira svetlobe,
– lopar z lastnim virom svetlobe,
– ročno svetilko in
– svetlobno tablo.
Lopar za urejanje prometa brez lastnega vira svetlobe ima obliko kroga z rumeno osnovo in rdečim robom in je prevlečen z odsevno snovjo.
Lopar z lastnim virom svetlobe ima na sredini kroga svetilko s filtrom rdeče barve, premera najmanj 10 cm.
Ročna svetilka za ustavljanje vozil ponoči ima svetlobni filter rdeče barve.
Svetlobna tabla v službenem vozilu carinske službe je elektronski zaslon, na katerem se lahko izpiše statična ali premikajoča se odredba drugim udeležencem v cestnem prometu. Odredba je sestavljena iz črk in se daje iz vozečega ali ustavljenega službenega vozila carinske službe. Svetlobna tabla je nameščena znotraj vozila, in sicer mora biti vgrajena tako, da takrat, ko ni v uporabi, vozniku ne zmanjšuje preglednosti iz vozila.
4. člen
Poleg naprav iz prejšnjega člena cariniki in inšpektorji pri ustavljanju vozil uporabljajo tudi triopan znak.
Triopan znak je prometni znak v obliki tristrane piramide. Osnovna barva stranskih ploskev je bele barve. Na dveh stranskih ploskvah je prometni znak za izrecne odredbe (II-32) »prepovedan prehod brez ustavljanja – carina«, na eni stranski ploskvi pa je napis črne barve: »CARINA-DOUANE«.
5. člen
Kolikor v tem pravilniku ni drugače določeno, cariniki in inšpektorji pri ustavljanju vozil smiselno uporabljajo določbe pravilnika o znakih, ki jih dajejo policisti udeležencem v cestnem prometu (Uradni list RS, št. 57/99).
Za ustavljanje vozil ponoči in v pogojih zmanjšane vidljivosti cariniki in inšpektorji vedno uporabljajo lopar z lastnim virom svetlobe ali ročno svetilko.
6. člen
Kadar cariniki in inšpektorji ustavljajo vozila, morajo poleg uniforme nositi tudi brezrokavnik živo rumene barve s posebnimi odsevnimi traki in napisom »CARINA« na hrbtni strani.
Cariniki in inšpektorji morajo pred mestom, kjer ustavljajo, na vidno mesto na robu vozišča postaviti triopan znak, tako da ga vozniki pravočasno in zlahka opazijo. Pri tem morajo paziti, da se postavijo na mesto, kjer v čim manjši meri ovirajo promet in kjer je dovolj prostora, da voznik varno ustavi vozilo zunaj vozišča, ne da bi bil pri tem ogrožen preostali promet.
7. člen
Cariniki in inšpektorji lahko vozila med vožnjo ustavljajo tudi s pomočjo svetlobne table, ki je nameščena znotraj vozila. To storijo tako, da s službenim vozilom zapeljejo pred vozilo, ki ga želijo ustaviti in na svetlobni tabli izmenično izpišejo odredbi »STOP-CARINA« in »SLEDITE MI« Kadar ustavljajo vozilo s tujo registracijo, cariniki in inšpektorji na svetlobno tablo izmenično izpišejo odredbi »STOP-DOUANE« in »FOLLOW ME«.
Voznik mora slediti vozilo na najbližje mesto, kjer je možno varno ustaviti zunaj vozišča.
8. člen
Če voznik ne upošteva odrejenega ukrepa in ne ustavi vozila, carinik oziroma inšpektor sporoči podatke o vozilu policiji in zahteva pomoč na način, določen v 7. členu pravilnika o načinu izvajanja pooblastil pooblaščenih uradnih oseb carinske službe (Uradni list RS, št. 65/00).
Ustavljanje plovil
9. člen
Cariniki in inšpektorji ustavljajo plovila, ki se nahajajo v teritorialnem morju in drugih mejnih vodah Republike Slovenije s pomočjo svetlobnih in zvočnih naprav, vgrajenih v službena plovila iz 2. člena tega pravilnika.
10. člen
Kadar cariniki oziroma inšpektorji pri opravljanju nalog na morju opazijo plovilo brez zastave ali s sumljivo zastavo, ga na primeren način pozovejo, naj pokaže zastavo, če je treba pa tudi, naj sporoči ime plovila, pristanišče, v katerem je prijavljeno, pristanišče, iz katerega prihaja in smer plovbe.
11. člen
Če plovilo ne pokaže zastave, ali ne sporoči zahtevanih podatkov, ali če so razlogi za sum, da je bilo na plovilu ali s plovilom storjena kršitev carinskih, trošarinskih in drugih predpisov, za izvajanje katerih je pristojna carinska služba, da carinik oziroma inšpektor poveljniku plovila znak, naj ustavi.
Ustavitev plovila pomeni zmanjšanje hitrosti ustavljanega plovila na takšno minimalno hitrost, ki še zagotavlja njegovo varno plovbo, na ukaz carinika oziroma inšpektorja pa tudi izključitev pogonskega sistema.
12. člen
Znak za ustavitev plovila se daje z vidnim ali zvočnim signalom (znaki mednarodnega signalnega kodeksa, naprava za dajanje zvočnih znakov, modra rotacijska luč, megafon ali piščalka) z razdalje, ki omogoča, da ga s plovila lahko vidijo oziroma slišijo.
Ustni ukazi (po megafonu) morajo biti jasni in kratki, in sicer: »Zaustavite plovilo, carinska kontrola!« Ustni ukazi morajo biti v slovenskem in v angleškem jeziku, obvezno se trikrat ponovijo.
13. člen
Preden carinik oziroma inšpektor da plovilu znak, naj se ustavi, mora ugotoviti zemljepisni položaj plovila.
Zemljepisnega položaja ni potrebno ugotavljati, kadar se ustavi plovilo v priobalnem pasu. Tedaj se položaj plovila določi opisno.
14. člen
Če poveljnik plovila ne upošteva odrejenega ukrepa in ne ustavi plovila, cariniki oziroma inšpektorji ravnajo v skladu z 8. členom tega pravilnika.
KONČNA DOLOČBA
15. člen
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 418-19/01
Ljubljana, dne 14. septembra 2001.
Minister
za finance
mag. Anton Rop l. r.
Soglašam!
Minister
za notranje zadeve
dr. Rado Bohinc l. r.