Na podlagi 56. člena in v zvezi s 57. členom zakona o zdravstvenem varstvu rastlin (Uradni list RS, št. 45/01) ter v zvezi s konvencijo o varstvu rastlin (spremenjeno; Uradni list RS, št. 84/00 – mednarodne pogodbe) izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
P R A V I L N I K
o obveščanju glede zadržanja pošiljk rastlin, rastlinskih proizvodov in nadzorovanih predmetov ali izoliranih škodljivih organizmov iz uvoza, ki predstavljajo nevarnost za vnos in širjenje škodljivih organizmov*
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina)
Ta pravilnik predpisuje postopek in način obveščanja ter obrazec obvestila v primeru zadržanja pošiljk rastlin, rastlinskih proizvodov in nadzorovanih predmetov ali izoliranih škodljivih organizmov, ki se uvažajo v Republiko Slovenijo in ki predstavljajo nevarnost za vnos in širjenje škodljivih organizmov.
2. člen
(pomen izrazov)
Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo naslednji pomen:
1. škodljivi organizmi so:
– škodljivi organizmi s Seznamov I in II, določenih s predpisi, ki urejajo postopke za preprečevanje vnosa, širjenja in zatiranje škodljivih organizmov rastlin, rastlinskih proizvodov in nadzorovanih predmetov,
– škodljivi organizmi, ki niso navedeni na Seznamih I in II iz prejšnje alinee in predstavljajo nevarnost za zdravstveno varstvo rastlin na ozemlju Republike Slovenije;
2. pošiljka je količina rastlin, rastlinskih proizvodov in nadzorovanih predmetov, ki se uvažajo;
3. zadržanje je prepoved uvoza ali uvedba drugih ukrepov v primeru, da pošiljka ali izolirani škodljivi organizem, ki se uvaža, ne izpolnjuje predpisanih fitosanitarnih zahtev;
4. obvestilo o zadržanju je obvestilo, ki ga izda državna organizacija za varstvo rastlin ali pristojni organ, ki deluje v njenem imenu, v primeru zadržanja pošiljke ali izoliranega škodljivega organizma, ki se uvaža.
II. ZADRŽANJE
3. člen
(zadržanje)
V primeru, da pošiljka ali izolirani škodljivi organizem, ki se uvaža, ne izpolnjuje predpisanih fitosanitarnih zahtev, fitosanitarni inšpektor zadrži pošiljko in odredi enega ali več naslednjih ukrepov za celotno pošiljko ali le za del pošiljke:
– odprava nepravilnosti in pomanjkljivosti glede ustreznih listin v določenem roku;
– laboratorijsko testiranje oziroma uvedba karantene kot uradne osamitve pošiljke, dokler niso znani rezultati testiranj v uradnem laboratoriju;
– odstranitev okuženega dela pošiljke;
– tretiranje pošiljke;
– prepoved uvoza pošiljke ali izoliranega škodljivega organizma in vrnitev pošiljatelju, preusmeritev v namembni kraj izven ozemlja Republike Slovenije, če so izpolnjeni fitosanitarni pogoji države uvoznice, ali uničenje oziroma predelava.
V primeru uvedbe karantene se za datum zadržanja pošiljke šteje datum potrditve navzočnosti škodljivega organizma.
V primeru suma na navzočnost nevarnega škodljivega organizma iz druge alinee 1. točke 2. člena tega pravilnika Uprava za varstvo rastlin in semenarstvo (v nadaljnjem besedilu: uprava) poskrbi za izdelavo ocene tveganja škodljivega organizma. Na podlagi te ocene direktor uprave določi potrebne ukrepe.
III. POSTOPEK IN NAČIN OBVEŠČANJA V OKVIRU REPUBLIKE SLOVENIJE
4. člen
(postopek obveščanja)
V primeru, da fitosanitarni inšpektor ob uvozu pošiljke ali izoliranega škodljivega organizma, ki se uvaža, odredi prepoved uvoza in vrnitev pošiljatelju ali odredi laboratorijsko testiranje in uvede karanteno, o tem takoj obvesti vse enote fitosanitarne inšpekcije na vstopnih mestih, vodjo fitosanitarne inšpekcije in upravo. V drugih primerih pa fitosanitarni inšpektor obvešča najkasneje v roku dveh delovnih dni.
V primeru suma na navzočnost nevarnega škodljivega organizma iz druge alinee 1. točke 2. člena tega pravilnika uprava o ukrepih iz tretjega odstavka prejšnjega člena obvesti vodjo fitosanitarne inšpekcije in pristojnega fitosanitarnega inšpektorja. Vodja fitosanitarne inšpekcije v primeru prepovedi uvoza in vrnitve pošiljatelju ali uvedbe karantene takoj obvesti tudi vse enote fitosanitarne inšpekcije na vstopnih mestih.
5. člen
(način obveščanja)
Obveščanje iz prejšnjega člena se opravi po elektronski ali drugi hitri pošti.
IV. POSTOPEK IN NAČIN MEDNARODNEGA OBVEŠČANJA TER VODENJE EVIDENC
6. člen
(obvestilo o zadržanju)
Urad Inšpektorata RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo (v nadaljnjem besedilu: inšpektorat) na podlagi sporočenih podatkov iz 4. člena tega pravilnika izpolni in potrdi informacije o zadržanju v obrazcu obvestila o zadržanju pošiljke ali izoliranega škodljivega organizma, ki se uvaža (v nadaljnjem besedilu: obvestilo o zadržanju), iz Priloge 1, ki je sestavni del tega pravilnika. Obrazec se natisne in izpolni v angleškem jeziku.
Urad inšpektorata izpolnjen obrazec iz prejšnjega odstavka posreduje upravi. V primeru, da se za zadržano pošiljko ali izolirani škodljivi organizem odredi prepoved uvoza in vrnitev pošiljatelju, se obrazec posreduje takoj, v ostalih primerih pa najkasneje v roku dveh delovnih dni od datuma zadržanja, razen v primeru manjkajočega, nepravilno izpolnjenega ali nepravočasno izdanega fitosanitarnega spričevala, ko se obrazec lahko posreduje tudi kasneje.
Uprava v imenu državne organizacije za varstvo rastlin izda obvestilo o zadržanju iz Priloge 1 za namene mednarodnega obveščanja.
7. člen
(obveščanje države izvoznice)
Uprava obvestilo o zadržanju iz prejšnjega člena posreduje državni organizaciji za varstvo rastlin države izvoznice v rokih iz drugega odstavka prejšnjega člena.
8. člen
(obveščanje EU, EPPO in IPPC)
Uprava obvestilo o zadržanju iz 6. člena tega pravilnika posreduje v vednost tudi:
– državam članicam Evropske unije oziroma Komisiji Evropske unije, ki poskrbi za nadaljnje obveščanje držav članic Evropske unije,
– Evropski in mediteranski organizaciji za varstvo rastlin (EPPO), v skladu z njenimi navodili in standardi,
– Sekretariatu Mednarodne konvencije o varstvu rastlin (IPPC), v skladu z njegovimi navodili in standardi.
Pri obveščanju držav članic Evropske unije oziroma Komisije Evropske unije se obvestilo o zadržanju posreduje v rokih iz drugega odstavka 6. člena tega pravilnika.
9. člen
(obveščanje s strani drugih držav)
Uprava obvestilo o zadržanju, ki ga prejme od katerekoli države, od Komisije ali držav članic Evropske unije takoj posreduje vodji fitosanitarne inšpekcije, ki ga takoj posreduje naprej vsem enotam fitosanitarne inšpekcije na vstopnih mestih.
10. člen
(način obveščanja)
Posredovanje obvestila o zadržanju iz 6., 7., 8. in 9. člena tega pravilnika se opravi po elektronski ali drugi hitri pošti.
11. člen
(vodenje evidence)
Uprava vodi evidenco o izdanih obvestilih o zadržanju iz 6. člena tega pravilnika in o prejetih obvestilih o zadržanju iz 9. člena tega pravilnika.
V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
12. člen
(obveščanje med Republiko Slovenijo in Evropsko unijo)
Določbe 8. in 9. člena tega pravilnika, ki se nanašajo na medsebojno obveščanje med Republiko Slovenijo in Evropsko unijo, se pričnejo uporabljati z dnem pristopa Republike Slovenije k Evropski uniji.
13. člen
(uveljavitev pravilnika)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 327-01-139/2001
Ljubljana, dne 31. januarja 2002.
mag. Franc But l. r.
Minister
za kmetijstvo, gozdarstvo
in prehrano
* Ta pravilnik vsebinsko v celoti povzema Direktivo št. 94/3/EC.