Na podlagi 21. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 70/00) in 16. člena statuta Občine Žalec (Uradni list RS, št. 37/99, 43/00) je Občinski svet občine Žalec na 28. seji dne 21. 2. 2002 sprejel
O D L O K
o dodeljevanju denarne socialne pomoči v Občini Žalec
1. člen
S tem odlokom se določijo upravičenci, nameni, kriteriji, višina in postopek dodeljevanja ter izplačevanja denarne socialne pomoči (v nadaljevanju: pomoč) v Občini Žalec.
2. člen
Upravičenci do pomoči so tisti občani s stalnim prebivališčem v Občini Žalec, ki trenutno nimajo zadostnih sredstev za preživljanje, izkoristili pa so že vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske in so se, ne po lastni krivdi, zaradi spleta neugodnih okoliščin (dolgotrajna bolezen, invalidnost, smrt v družini, ipd.), znašli v takšnem položaju, da ne morejo poravnati najnujnejših obveznosti.
3. člen
Pomoč je namenjena za:
– nakup šolskih potrebščin,
– nakup ozimnice ali kurjave,
– plačilo šolskih kosil osnovnošolcem,
– plačilo šole v naravi osnovnošolcem,
– kritje drugih izdatkov za premostitev trenutne materialne in zdravstvene ogroženosti.
Pomoč je namenjena tudi družini ob rojstvu otroka, ne glede na izpolnjevanje kriterijev iz 4. člena tega odloka v znesku 20.000 SIT.
4. člen
Kriterij za odobritev pomoči je dohodek na družinskega člana, ki ne presega 100% minimalnega dohodka po določilih zakona o socialnem varstvu oziroma v primeru samske osebe, ki živi kot edini član v stanovanju ali hiši, ki ne presega 150% minimalnega dohodka.
5. člen
Višina denarne pomoči je v koledarskem letu največ dvakratni minimalni dohodek.
Pomoč se izplača v denarju neposredno upravičencu ali se nakaže direktno izvajalcu storitev ali se izstavi naročilnica za nabavo blaga.
Upravičenci, ki imajo šoloobvezne otroke, lahko poleg denarne pomoči za plačevanje šolskih kosil v višini do 50% cene, dobijo še pomoč za ostale alinee iz 3. člena tega odloka.
6. člen
Pomoč se upravičencu ne dodeli, če se ugotovi, da kljub izkazanemu nizkemu dohodku ni ogrožena socialna varnost upravičenca in družinskih članov.
Pristojna služba v postopku odločanja smiselno uporablja zakon, ki ureja splošni upravni postopek in tiste določbe zakonov, ki urejajo socialno varstvo in se nanašajo na denarno socialno pomoč.
7. člen
Občani vlagajo vloge za dodelitev pomoči na obrazcu, ki je priloga tega odloka pri pristojni službi, ki vodi postopek.
O upravičenosti in višini pomoči pristojna služba odloči z odločbo v roku 30 dni od dneva prejema vloge.
Zoper odločbo prve stopnje je dovoljena pisna pritožba v roku 15 dni od vročitve odločbe.
O pritožbi zoper odločbo prve stopnje odloča župan Občine Žalec.
8. člen
Pristojna služba za vodenje postopka za dodelitev pomoči je strokovna služba Občine Žalec ali po pooblastilu Center za socialno delo Žalec.
V primeru, ko vodi postopek strokovna služba Občine Žalec, si le-ta v postopku pridobi mnenje Centra za socialno delo Žalec o socialnem stanju upravičenca.
9. člen
Sredstva za pomoč se zagotavljajo na posebni postavki proračuna Občine Žalec za vsako koledarsko leto posebej.
Pomoči se dodeljujejo do porabe sredstev na posebni zgoraj navedeni proračunski postavki.
10. člen
Za ugotavljanje upravičenosti do kritja pogrebnih stroškov se poleg zakona o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter o urejanju pokopališč smiselno uporabljajo določbe tega odloka.
11. člen
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 15406/0001/2001
Žalec, dne 21. februarja 2002.
Župan
Občine Žalec
Lojze Posedel, univ. dipl. ek. l. r.