Na podlagi 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94 in 20/95 odl. US) za izvrševanje prvega odstavka 51. člena zakona o gospodarskih družbah (Uradni list RS, št. 30/93, 29/94, 82/94, 20/98, 6/99, 45/01 in 59/01 popr.) izdaja ministrica za gospodarstvo v soglasju z ministrom za finance
P R A V I L N I K
o spremembah in dopolnitvah pravilnika o vodenju poslovnih knjig in sestavljanju letnega poročila za samostojnega podjetnika posameznika
1. člen
V pravilniku o vodenju poslovnih knjig in sestavljanju letnega poročila za samostojnega podjetnika posameznika (Uradni list RS, št. 5/95, 76/97 in 86/98) se v 1. členu na koncu drugega odstavka doda besedilo, ki se glasi:
“(Uradni list RS, št 107/01).“
2. člen
V 1. točki 5. člena se črta besedilo v oklepaju “(dejanski, revalorizirani ali tržni)“.
V 2. točki se črta besedilo “in nato obračunati revalorizacijo popravka vrednosti”.
V 3. točki se črta besedilo v oklepaju “(dejanska ali revalorizirana)“.
V 4. točki se črtata besedi “ali tržnih”.
V 5. točki se črtajo besede “ali tržnih cenah”.
V 12. točki se besedi “žiro računu“ nadomestita z besedilom “računih dejavnosti pri banki ali hranilnici oziroma organizaciji za plačilni promet“, ter se črta beseda “bančnim”.
3. člen
V 7. točki 7. člena se črta besedilo“vključuje pa tudi revalorizacijo“.
V 9. točki se na koncu doda besedilo: “vključno s prevrednotovalnimi odhodki, na podlagi ustrezne dokumentacije“.
V 10. točki se besedilo “zneske za socialno in pokojninsko zavarovanje“ nadomesti z besedilom “davke in prispevke za socialno varnost“.
V prvem odstavku 12. točke se črta besedilo :“brez prometnega davka“.
V 12. točki se doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
“Prihodke od prodaje sestavljajo prodajne vrednosti prodanih proizvodov oziroma trgovskega blaga in materiala ter opravljenih storitev v obračunskem obdobju (razen finančnih prihodkov na tej podlagi). Drugi poslovni prihodki so subvencije, dotacije, regresi kompenzacije, premije in podobni prihodki. Državne podpore, prejete za pridobitev opredmetenih osnovnih sredstev, ostajajo začasno med dolgoročnimi rezervacijami in se prenašajo med poslovne prihodke skladno z amortiziranjem ustreznih opredmetenih osnovnih sredstev.“
V 16. točki se besedilo “prihodke od financiranja“ nadomesti z besedama: “finančne prihodke“.
4. člen
V prvem odstavku 11. člena se beseda “zasebnika” nadomesti z besedo “podjetnika”.
V drugem odstavku se za besedo “prometa”, doda beseda “proizvodov,”.
V tretjem odstavku se za besedo “promet“ doda besedilo “proizvodov, blaga in storitev“.
5. člen
V 12. členu se doda nov drugi odstavek, ki se glasi:
“Ob začetku leta se v to evidenco prenese začetno stanje odprtih terjatev in obveznosti iz ustreznih popisnih listov.”
6. člen
Na koncu prvega odstavka 13. člena se črta pika in doda vejica ter doda besedilo “pod opombe se vpiše datum začetka uporabe opredmetenega osnovnega sredstva za opravljanje dejavnosti, za katero je namenjeno ter datum, ko je sredstvo na voljo za uporabo, za neopredmetena osnovna sredstva.“.
Drugi odstavek se črta.
7. člen
Zadnja alinea drugega odstavka 17. člena se spremeni tako, da se glasi:
“– podpis ali faksimile, lahko tudi žig“.
8. člen
V podnaslovu 20. člena se za besedama “knjiženje stroškov” dodata besedi ”in odhodkov”.
V napovednem stavku prvega odstavka 20. člena se za besedo “stroškov” dodata besedi “in odhodkov”.
V 1. točki prvega odstavka se za besedo “stroške” dodata besedi “oziroma odhodke”.
V 1. točki prvega odstavka se doda nova zadnja alinea, ki se glasi:
“– podpis ali faksimile, lahko tudi žig”.
V drugem odstavku se v tretji alinei za besedo “telefon“ doda beseda“ vzdrževanje“.
9. člen
Drugi in tretji odstavek 23. člena se spremenita tako, da se glasita:
“Opredmeteno osnovno sredstvo, katerega posamična nabavna vrednost ne presega po dobaviteljevem obračunu tolarske vrednosti 500 evrov, se lahko izkazuje skupinsko kot drobni inventar. Stvari drobnega inventarja, katerih posamična nabavna vrednost po dobaviteljevem obračunu ne presega tolarske vrednosti 100 evrov, se lahko razporedi med material.
Neopredmetena dolgoročna sredstva zajemajo naložbe v pridobljene dolgoročne pravice do industrijske lastnine, dolgoročno odložene stroške in naložbe v dobro ime prevzetega podjetja. Dolgoročno odloženi stroški zajemajo tudi usredstvene stroške naložb v tuja opredmetena osnovna sredstva, ki so opravljena na podlagi sklenjenih pogodb. Usredstveni stroški naložb v tuja opredmetena osnovna sredstva se v dobi koristnosti, ki pa ne more presegati dobe pravne pravice, zmanjšujejo z obračunom amortizacije.“
10. člen
V drugi alinei 24. člena se besedilo “usposobitve za uporabo“ nadomesti z besedilom “njihovega prenosa v uporabo“.
Doda se nova zadnja alinea, ki se glasi:
“– opredmetenih osnovnih sredstev trajno zunaj uporabe“.
11. člen
V prvem odstavku 25. člena se na koncu tretjega stavka doda besedilo “in drugi podobni dokumenti“.
Drugi odstavek se spremeni tako, da se glasi:
“Podjetnik ugotovi osnovo za obračun amortizacije ob nakupu osnovnega sredstva tako, da poveča znesek iz dokumenta o pridobitvi za uvozne in nevračljive nakupne dajatve ter za stroške, ki jih je mogoče pripisati neposredno njegovi usposobitvi za nameravano uporabo, zlasti stroške dovoza in namestitve.“.
12. člen
V prvem odstavku 27. člena se besedilo “usposobitvi osnovnega sredstva za uporabo, ne glede na to, ali se že uporablja ali ne“ nadomesti z besedilom “začetku uporabe opredmetenega osnovnega sredstva za opravljanje dejavnosti, za katero je namenjeno, za neopredmetena osnovna sredstva pa takrat, ko je na voljo za uporabo“.
13. člen
Poglavje VII. Revalorizacija se nadomesti s poglavjem “VII Prevrednotenje”.
14. člen
29. člen se spremeni tako, da se glasi:
““Prevrednotovanje neopredmetenih dolgoročnih sredstev in opredmetenih osnovnih sredstev (okrepitev in oslabitev) se opravlja v skladu s SRS 1 in SRS 2.
Prevrednotovanje ostalih sredstev in obveznosti do njihovih virov se opravi skladno s temeljnimi računovodskimi standardi.“
15. člen
Črta se 30. člen.
16. člen
Črta se 31. člen.
17. člen
32. člen se spremeni tako, da se glasi:
“Vsi podjetniki morajo ob koncu koledarskega leta izdelati popis sredstev in obveznosti do njihovih virov. Stanje lastniškega računa je v knjigovodstvu razlika med stanjema popisanih sredstev in dolgov.
Na način določen v prejšnjem odstavku opravi podjetnik popis tudi z dnem začetka oziroma prenehanja opravljanja dejavnosti.“.
18. člen
Prva alinea 33. člena se spremeni tako, da se glasi:
“– za osnovna sredstva: zaporedno oziroma registrsko številko in opis osnovnega sredstva, nabavno vrednost, popravek vrednosti ter neodpisano vrednost pred prevrednotenjem in po njem, “
V drugi, četrti in šesti alinei se besedilo “prekoračevati tržnih cen“ nadomesti z besedilom “presegati čiste iztržljive cene“ v ustreznem sklonu.
V deveti alinei se besedilo “žiro računu (na podlagi bančnih izpiskov)“ nadomestijo z besedilom “računih dejavnosti pri banki ali hranilnici oziroma organizaciji za plačilni promet“.
19. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in velja do 31. 12. 2002.
Št. 017-52/2002
Ljubljana, dne 19. marca 2002.
dr. Tea Petrin l. r.
Ministrica za
gospodarstvo
Soglašam!
mag. Anton Rop l. r.
Minister
za finance