Uradni list

Številka 40
Uradni list RS, št. 40/2002 z dne 9. 5. 2002
Uradni list

Uradni list RS, št. 40/2002 z dne 9. 5. 2002

Kazalo

1949. Program priprave ureditvenega načrta pokopališče Škocjan, stran 4006.

Na podlagi 34. člena zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Uradni list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) in 15. člena statuta Občine Škocjan (Uradni list RS, št. 37/99 in 51/01) je Občinski svet občine Škocjan na 34. redni seji dne 9. 4. 2002 sprejel
P R O G R A M P R I P R A V E
ureditvenega načrta pokopališče Škocjan
1. člen
Izhodišča za pripravo ureditvenega načrta
Sedanje pokopališče v Škocjanu leži ob cerkvi v jedru naselja. Njegova prostorska širitev praktično ni možna, saj ga na eni strani omejuje stanovanjska pozidava, na drugi pa objekti in površine, namenjene javnim in drugim programom naselja (sedež občine, pošta, lekarna, avtobusna postaja, objekti za potrebe storitvenih dejavnosti, dostopna cesta in parkirne površine ...). Za novo lokacijo pokopališča je bilo v preteklosti opravljenih več preverb, prvič že v okviru prostorskega plana Občine Novo mesto v letu 1990 (območji s krajevnima imenoma Globočice in Mastni hrib), v okviru strokovnih osnov za izdelavo urbanistične zasnove naselja Škocjan (v letu 1999 in dopolnjene v 2001) pa v predelu Mastnega hriba (imenovan tudi Hlače) in na območju južneje od te lokacije.
Novo pokopališče bo urejeno za pokopališki okoliš Škocjana, Dobruške vasi, Gabrnika, Goriške gore, Goriške vasi, Grmovelj, Hrastulj, Hudenja, Osrečja, Stare Bučke, Stopnega, Segonj, Zaloga, Zavinka in Zloganja.
2. člen
Priprava ureditvenega načrta
1. Območje urejanja in obseg priprave ureditvenega načrta
Območje pokopališča je južno od naselja Škocjan; njegova meja na južnem delu zajame zemljišče s parc. št. 1668, na vzhodni strani poteka ob poti s parc. št. 1838/1 ter preko parcele št. 1661, nato ob njenem robu in ob parcelah št. 1653, 1656 ter poti s št. 3112 vse do regionalne ceste. Na severnem delu meji na ureditveni načrt jedra naselja, na zahodni strani pa poteka pretežno po zahodnem robu zemljišča s parc. št. 1686/1 ter preko parcel s št. 1688, 1679, 1678 in 1677 ter se nato ob poti s parc. št. 3072 zaključi na južni meji območja, vse k.o. Stara vas.
Območje ureditvenega načrta meri ca. 4,8 ha, od tega je ca. 1,2 ha namenjeno ureditvi pokopališča (pokopnim površinam s poslovilnim objektom in spremljajočimi ureditvami).
Ob pripravi prostorskega izvedbenega dokumenta bo potrebno posebno pozornost nameniti tudi stičnemu območju z jedrom naselja, ureditvi ustreznih dovozov v sam kompleks, potrebni komunalni opremi območja, ipd.
Ureditveni načrt se pripravi v vsebini, kot je predpisana z zakonom o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Uradni list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) – v nadaljevanju: ZUNDPP in z podzakonskim navodilom o vsebini potrebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorsko izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85).
2. Predhodno pripravljene strokovne podlage
Predhodno pripravljene strokovne podlage in veljavna planska in urbanistična dokumentacija, ki se jih mora upoštevati pri pripravi ureditvenega načrta so:
– prostorske sestavine dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana Občine Škocjan,
– strokovne podlage varstva kulturne dediščine za spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana Občine Novo mesto za območje Občine Škocjan (ZVNKD Novo mesto, julij 2001),
– naravovarstvene smernice za spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana Občine Novo mesto za območje Občine Škocjan (ZVNKD Novo mesto, september 2001),
– poročilo o izvedbi hidrogeoloških in geotehničnih raziskav na področju Občine Škocjan – pokopališče v Škocjanu (Geološki zavod Slovenije, december 2000),
– Študija potrebnih pokopnih površin za pokopališče Škocjan, (izdelovalec K.A.B. d.o.o. Novo mesto, december 2001),
– podatki o obstoječih infrastrukturnih vodih in napravah,
– podatki o naravnih lastnostih prostora.
3. Posebne strokovne podlage za ureditveni načrt
V skladu z ZUNDPP in s podzakonskim navodilom o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorsko izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85) se za izdelavo osnutka ureditvenega načrta pripravijo posebne strokovne podlage z variantnimi rešitvami.
Pri pripravi strokovnih podlag je potrebno upoštevati, da se celoten prostor obravnava enovito, vključno z zelenimi površinami med strnjenim delom naselja in samim ožjim območjem pokopališča. Dostop se naj predvidi fazno, pri čemer se naj v prvi fazi predvidi navezava na obstoječo lokalno cesto proti osnovni šoli, kot končna rešitev pa prevezava na regionalno cesto ob vzhodnem robu urejanja.
Zelene površine se predvidijo kot urejene površine, ki služijo naselju kot parkovne površine. Parkirne površine se delno zagotavljajo na lokaciji sami, ob povečanem prometu pa se del parkirnih površin zagotavlja tudi v samem centru naselja. Oblikovanje grobnih polj se naj izvede skladno s predhodno analizo, in sicer v okviru manjše ankete med prebivalci ter se jih prilagodi ožjemu območju pokopališča. Pri oblikovanju zelenih površin je potrebno posebno pozornost posvetiti vzhodnemu robu urejanja, ki prehaja ob pobočju v močvirnat svet.
Celotno območje se komunalno opremi, ob dostopni cesti pa se predvidi hodnik za pešce, ulična oprema naj bo usklajena z rešitvami znotraj jedra naselja Škocjan.
4. Organi in organizacije, ki morajo podati predhodne pogoje in mnenja za pripravo osnutka ureditvenega načrta ter soglasja k dopolnjenem osnutku ureditvenega načrta:
– Komunala d.o.o. Podbevškova 12, Novo mesto,
– Elektro Ljubljana, PE Elektro Novo mesto, Ljubljanska cesta 7, Novo mesto,
– Telekom Slovenije, PE Novo mesto, Novi trg 2, Novo mesto,
– Zavod RS za varstvo narave, OE Novo mesto, Skalickega 1, Novo mesto,
– Javni zavod RS za varstvo kulturne dediščine, OE Novo mesto, Skalickega 1, Novo mesto,
– Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste Ljubljana, Tržaška cesta 19, Ljubljana,
– Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Območna pisarna Novo mesto, Novi trg 9, Novo mesto,
– Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat RS, enota Novo mesto, Kočevarjeva ulica 1, Novo mesto,
– Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, izpostava Novo mesto, Seidlova cesta 1, Novo mesto,
– Občina Škocjan, Škocjan 67, Škocjan.
Kolikor se v postopku priprave posebnih strokovnih podlag za ureditveni načrt ugotovi, da je potrebno pridobiti predhodna mnenja in pogoje ter soglasja tudi drugih organov, ki niso našteti v prejšnjem odstavku, se le-ta pridobe v postopku.
Pred pričetkom priprave UN morajo organi in organizacije iz te točke na zahtevo izdelovalca UN podati v zvezi s predvidenimi prostorskimi ureditvami usmeritve, zahteve in omejitve (pogoje), ki jih izdelovalec upošteva pri pripravi posebnih strokovnih podlag oziroma pri pripravi osnutka UN. Organi in organizacije morajo v skladu s 35. členom ZUNDPP podati svoje pogoje in soglasja v 30-dneh od zahteve. V fazi priprave predloga UN s soglasjem potrdijo upoštevanje predhodnih pogojev in usmeritev. Če v predpisanem roku ne podajo pogojev, se šteje, da jih nimajo oziroma, da z rešitvami v UN soglašajo.
5. Vsebina ureditvenega načrta
Ureditveni načrt se pripravi kot smiselni izvleček sestavin iz 28., 29. in 31. člena ZUNDPP:
OSNUTEK
a) tekstualni del:
– obrazložitev prostorskih pogojev za realizacijo planskih odločitev,
– opis območja urejanja in obodne meje,
– opis prostorskih rešitev po posameznih področjih,
– rešitve in pogoji v zvezi z infrastrukturnimi objekti in napravami,
– rešitve in pogoji v zvezi z varovanjem okolja,
– ukrepi za varovanje delovnega in bivalnega okolja,
– zasnova ureditve zelenih in prometnih površin,
– rešitve v zvezi z zaščito pred naravnimi in drugimi nesrečami,
– seznam parcel, ki se nahajajo znotraj meje obravnavanega območja in lastnikov zemljišč,
– etape izvajanja ureditvenega načrta,
– prostorski pogoji za realizacijo planskih odločitev,
– pogoji pristojnih organov in organizacij,
– osnutek odloka;
b) grafični del:
– prikazi iz prostorskih sestavin občinskega
dolgoročnega in srednjeročnega plana za
obravnavano območje,
– topografska karta s prikazom območja
urejanja z UN v širšem merilu                                1:5000
– katastrski načrt z mejo območja urejanja                   1:1000
– geodetski topografski načrt z mejo območja  urejanja        1:500
– ureditvena situacija območja                                1:500
– funkcionalne in oblikovalske rešitve objektov  in naprav    1:500
– ureditve po posameznih področjih
(krajinske značilnosti, območja sanacij,
plodna zemlja, vodnogospodarske ureditve,
zelene površine...)                                           1:500
– idejne rešitve komunalnih in energetskih
ureditev in ureditev s področja prometa in zvez
ter drugih objektov in naprav s področja
gospodarjenja javnih služb                                    1:500
– idejne rešitve prestavitev, rušitev in
prilagoditev obstoječih objektov in naprav                    1:500
– karakteristični prečni profili in normalni
vzdolžni profil internih cest.
DOPOLNJENI OSNUTEK IN PREDLOG UN
Po sprejetju stališč do pripomb se v skladu s pripombami izdela dopolnjeni osnutek UN na katerega se pridobe soglasja soglasodajalcev. Dopolnjeni osnutek oziroma predlog UN mora vsebovati še tehnične elemente za zakoličenje objektov in gradbenih parcel ter pogoje za določitev funkcionalnih zemljišč k objektom. Ustrezno tekstualnemu delu se dopolni tudi grafični del.
ODLOK O UREDITVENEM NAČRTU
Besedilo odloka se pripravi v skladu s 44. členom navodila o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorsko izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 14/85).
3. člen
Terminski plan in postopek izdelave ter sprejemanja UN
Posebne strokovne podlage za UN – 60 dni po podpisu pogodbe z izdelovalcem
Osnutek UN – 60 dni po potrjeni variantni rešitvi
Stališča do pripomb – 15 dni po prejemu pripomb iz JR
Predlog UN – 45 po sprejetju stališč do pripomb
Končno gradivo – 15 dni po sprejetju UN na občinskem svetu.
S pripravo posebnih strokovnih podlag za ureditveni načrt se prične po podpisu pogodbe z izdelovalcem,
Osnutek UN se izdela na podlagi izbrane variantne rešitve iz posebnih strokovnih podlag.
Ko občinska strokovna služba pristojna za prostor ugotovi, da osnutek UN vsebuje vse sestavine predpisane s programom priprave, predlaga županu, da se osnutek javno razgrne.
Občinski svet občine Škocjan na predlog župana sprejme sklep o enomesečni javni razgrnitvi osnutka UN; sklep o javni razgrnitvi se objavi v Uradnem listu RS.
Javna razgrnitev se izvede na sedežu Občine Škocjan za 30 dni od dneva objave sklepa o javni razgrnitvi iz prejšnje alinee.
V času javne razgrnitve se organizira javna obravnava v Škocjanu.
Občani, organi in organizacije ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko podajo pisne pripombe v času trajanja javne razgrnitve osnutka UN.
Po končani javni razgrnitvi Občinski svet občine Škocjan zavzame stališča do pripomb in predlogov, podanih v času trajanja javne razgrnitve in zadolži pristojno službo za pripravo predloga.
Župan Občine Škocjan posreduje predlog UN občinskemu svetu v obravnavo in mu predlaga sprejem UN z odlokom.
Odlok se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
4. člen
Organizacija priprave ureditvenega načrta
Naročnik ureditvenega načrta je Občina Škocjan.
Izdelovalec ureditvenega načrta bo določen na podlagi izvedenega vabljenega razpisa.
Koordinator pri izdelavi naloge je občinska strokovna služba.
Stroške izdelave pokriva občina iz proračuna, predvideni stroški izdelave so 3,5 mio SIT.
5. člen
Začetek veljavnosti
Ta program priprave se objavi v Uradnem listu RS in začne veljati z dnem sprejema na Občinskem svetu občine Škocjan.
Št. 35207-0003/02
Škocjan, dne 9. aprila 2002.
Župan
Občine Škocjan
Janez Povšič l. r.

AAA Zlata odličnost

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti